voor ZeeitwscIi-VIaandereii. ei DE ZANGERS. Vo. 496. WOEKSDIG 13 Jl\I 1900. 9c Jaarg-ang. Abonnementsprijs: Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. N: ns. ET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.626 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Itit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bü den uitgever C. DIEEEMAN te Itreskeus. i. Bij (Ir werkstaking onder de okwerkers to Gent is het zeer umoerig toegegaan de politie loest tusschonbeide komen en van are revolvers gebruik maken. Daarbij werden drie stakers ern- ig gewond terwijl een werd dood schoten. In Ronsse, België, waar de we- ers eveneens den arbeid nederleg- cn, geven de patroons nog niet oe en willigen de eischen om loons- erhooging niet in. Daarom zullen de werklui, die door honger ge weld worden genoodzaakt zijn, het rerk te hervatten. Te Port Saïd woedt de pest in levige mate en maakt er vele lachtofFers. lu de groote Spaansche steden 'orden ernstige ongeregeldheden Inwacht in verband met de bin- lenkort gerechtelijk te innen be- astingen. De toestand in China uioet nu Iken dag ernstiger worden genoemd. Vooral Tientsin wordt zeer be- Ircigd en feitelijk belegerd door de Joksers. Dezen nikken van alle kanten de stad aan. Zij vechten koelbloedig en met den moed en de doodsverachting an de dweepzucht, in een 'hinees iets buitengewoons. Het vlootvertoon der mogendlie- len doet geen uitwerking meer, ifschoon er oorlogsschepen te Ml 5Jt li). Nu, lieve Emma, is het zoo ge- icliikt, dat tante hiel' blijft tot Atvid zoo verre hersteld is, dat zij hem zonder angst verlaten kan. Natuurljjk blijf ik ook zoo lang vaut tante moet toch gezelschap hebben. Ons verblijf alhier zal wel lut het einde van Mei duren. Mij dunkt, dat het u nu niet veel moeite zal kosten, oom te overre den, met u beiden hier te komen. Hoe prettig zou dat zijn I Wanneer *>j daarna Upsala verlaten, gaat 11 mede naar Lunda, alwaar tante larald, Gunnar en die van de acht studenten, welke Arvid zouden vergezellen, uitgenoodigd heelt. Denkt eens, meisjes, wat een heerlijken zomer met zang en dans wij zouden hebben. Toont nu, dat gij verstandige Tientsin zijn aangekomen. Wat echter zeer erg is, de mo gendheden onderling schijnen niet eendrachtig te wezen. Japan nl. blijft weigeren met de Europeanen en Amerikanen mee te werken. Er zijn ook geen Engelsche troepen aan land gezet, en ook Amerika wil zich niet aansluiten bij Rusland, Duitschland en Frank rijk het wil geen verbrokkeling van China. De beweging strekt zich intus- schen steeds verder uit. Het wordt thans bevestigd, dat de Engelsche zendelingen Robinson en Norman in de buurt van Peking vermoord zijn. De ernst van den toestand, zegt de correspondent der „Daily Ex press" te Shanghai, blijkt nieruit, dat 2000 Russische soldaten te Port-Arthur bevel hebben gekregen naar Peking op te rukkeu. Volgens een bericht aan de „Daily Mail" uit Shanghai staat te Tientsin de handel stil. De staat van beleg is er afge kondigd en de kooplieden te Shang hai bestellen alle zendingen van goederen naar bet Noorden af. De correspondent van „Dalziel" seint uit Shanghai dat, naar het heet, de Chineesrhe troepen bevel hebben de landing van nog meer Europeesche troepen desnoods ge wapenderhand te verhinderen. Naar de correspondent van de „Times" uit Peking seint, blijkt het feit, dat de Chiuecsche regee meisjes zijt, die weten hoe zij het bij liuu vader moeten aanleggen, om vooreerst maar te bewerken, dat gij hier koint. Malcolm Ring is met de overige leden van liet dubbel - kwartet aan tante voorgesteld ge worden en toen hij mij ontmoette, vroeg hij mij in bet bijzonder naar Emma. Hij kreeg eene kleur als vuur, toen hij uw naam uitsprak. Omhels Elin voor mij en zeg haar, dat zij niet waard is, Harald's bruid te worden, wanneer zij u niet helpt, om liier te komen. Ha- raid leeft in hoop. Schrijf spoedig en laat mij weten, hoe gij doet. Uwe enz. Selma. Op Lunda heerschte groote drukte voor het aanstaande St Jansfeest. Men verwachtte eene menigte gasten, niet minder dan acht stu denten, behalve den zoon des huizes, die nu hersteld was. Bovendien werd de heer Roberg van X. met ring heult met de Boksers, onder anderen nit een geheim besluit van de regecring, waarbij aan de kei zerlijke troepen gelast wordt niet te varen op de opstandelingen. Dezen worden beschermd door den vader en den voogd van den Keizer en door den aanvoerder van de Kansoesoldaten. Volgens een te Shanghai ver schijnend blad, de „China Gazel te", heelt de Keizerin-Weduwe van China zelfs aan haar regeering last gegeven om het liever tegen geheel Europa op te nemen dan de bewe ging der Boksers legen te gaan. De „Daily Mail" maakt gewag van geruchten uit Accra, volgens welke de Eugelschen te Coomassie een uitval hebben gedaan, zij werden teruggedreven en gaven zich toen over. Te Saint Louis in de Vercenigde Staten duren de ontlusten, ontstaan uit de werkstaking der trambeamb- ten, maar steeds voort. Vrijdag zijn er in straatgevech ten drie politieagenten en een bur ger doodgeschoten. De zaakjes in Transvaal gaan langzamerhand huns weegs. Bij oogenblikken zou ineu den ken dat er geen Boeren meer zijn toch schijnen ze het nog niet te willen opgeven. in verband daarmee willen we iets mêedeelen, dat, als het op zijne dochteis verwacht. Men ver gastte zich up het vooruitzicht van een recht vroolijken zomerdag en alle jonge meisjes op de plaals verheugden zich in de tijding van hot bezoek der studenten, waarbij natuurlijk zang en dans niet ach terwege konden blijven. Selma had het schrikkelijk druk op den morgen van den Jdag, dat de gasten verwacht werden. Zij moest bloemen doen in alle mogelijke vazen want de vertrekken moesten toch een sierlijk aanzien hebben en dan moest zij om de vijt minuten naar het hek ijlen, om te zien, of er ook een rijtuig de laan" alkwam. Eindelijk tegen zes nur des na middags zag inen ver in de allée eene stofwolk. Daar komen ze 1 juichte Sclina in haar binnenste en keek van haar post bij het hek naar het naderende rijtuig. Toen het zoo nabij kwam, dat Seltna de personen kon onderschei den, die er ui zaten, ontdekte zij waarheid berust, Kruger zou hebben gezegd, tegen een correspondent, die met dezen in een spoorwegwa gen te Maohadodorp een onderhoud had. Kruger dan zeideDe hoofdstad heelt gecapituleerd, doch wat be- teekent een hoofdstad Een hoofd stad bestaat niet uit een groep huizen, maar is de zetel der regee ring en die is hier. De Eugelschen zijn Transvaal binnengevallen, wij zijn niet over wonnen. De regeering werkt hard door. Wij hebben geen pleizier door de Eugelschen te worden gepakt. Overigens is mijn tegenwoordig heid te Pretoria thans over bodig, terwijl mijn vrouw en gezin daar nu zeer veilig zijn. Ik heb mij dit spoorrijtuig laten maken, omdat ik inij gemakkelijk moet kunnen bewegen. Het vervangt eenvoudig het Boerenpaard. Ik zal Transvaal niet verlaten. Wij zijn hier omringd door getrouwe burgers, en wachten de verdere gebeurtenis sen at. De ware strijd begint nu eerst en zal gepaard gaan met veel bloedvergieten, inaar het is de schuld der Eugelschen. De tijd van praten is voorbij. Wij hebben genoeg gepraat, maar vergeefs. Er blijft nu slechts ëën ding over voortstrijden. „Ja", voegde Rcilz eraan toe, „nu begint de guerilla, en wel over een enorme oppervlakte. Wij kunnen het maandenlang uithouden in het Lijdeuburgsche." geen enkele wilte pet. Het was dus de familie uit X. Zij vond dat nu wel heel aange naam maar toch niet zoo aangenaam, als haar de aankomst der Upsaliën- sers zou geweest zijn. Het rijtuig van Roberg reed het plein op. Omhelzingen, welkomst groeten werden links en rechts ge wisseld, waarna de meisjes zich naar de kamer begaven, die voor haar bestemd was. Selma geleidde hare nichten en van weêrszijden had men elkander verschrikkelijk veel te vertellen. Emma en Elin waren o, zoo gelukkig! dat zij zich op Lunda bevonden. Als tante Cederborg het goed vond, mochten zij eene inaand blijven. Selma van haren kant had zoo veel van haar verblijf te Upsala te vertellen, van de studenten, van Gunnar, vau hetgeen hij haar al gezegd had, enz. Dit alles wasvoor profane ooren niet van bijzonder gewicht, maar wel voor jonge meis-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1