Binnenland. Gemengd. Rechtzaken. dat men zich in Engeland de in neming van Pretoria voorstelde als het einde van den oorlog. Lord Roberts weet nu al wel beter. Bloemfontein is al lang in handen der Engelschen, maar er is geen sprake van, dat daarom Oran je-Vrijstaat zelfs nu geheel in de macht der Engelschen zon zijn. En nog veel minder hebben de Engel schen Transvaal gewonnen met de inneming der hoofdstad. Zij hebben de twee voornaamste steden der Boeren thans bezet, inaar zij hebben niet genomen hun ka nonnen, hun ammunitie, hun voor raden, zij hebben hun leger niet verslagen. Volgens de »New-York Herald" (Parijsche editie) deelde Kruger mee, dat zij nu de guerilla, den ongeregelden oorlog, zouden beginnenzij zouden de verbindin gen van lord Roberts afsnijden en de Engelschen verplichten honderd duizend man als staand leger in Transvaal te houden. Nu eerst recht zouden de moei lijkheden voor de Engelschen be ginnen. Men gelooft ook, dat met de inneming van Pretoria de oorlog nog lang niet uit is, Pretoria zal wel overgegen zijn, omdat inderdaad, zooals het onlangs vermelde oordeel van den Noorscheu kapitein Allum bevestigt, de stad niet te verdedigen ia ondanks al de sommen, die aan de versterking ten koste zijn gelegd. Toch neemt dat niet weg, dat de overgave der beide groote steden van Transvaal wel een ontmoedi- genden indruk moet maken op vele Boeren en op vele vrienden der Boeren. Misschien is de zedelijke neerlaag van den val van Pretoria grooter dan de stoflelijke. Want het is toeh maar zeker, dat de Boeren verlies op verlies lijden, het mogen dan onverdedigbare stellingen zijn, die zij overgeven, menigeen bekruipt toch de vrees, dat er misschien in 't geheel gean stellingen zijn in Transvaal die verdedigd kunnen worden, dat ook de nu zoo hoog geroemde onneembaarheid van Lij denburg straks blijken zal verbeel ding te zijn. Immers, er is ook altijd beweerd, dat Pretoria niet gemakkelijk zou worden genomen en nu wordt het toch zonder slag ol stoot overgegeven. Zal het straks anders gaan met Lydenburg, als daarop het leger van Roberts aan rukt uit het Zuidwesten, van Bullcr eene serenade verkwikt. Was ik verleden jaar met het dubbelkwartet hoogelijk ingenomen, nu houd ik van de wakkere jonge lingen, die zich zoo lief getoond hebben jegens eene treurige en ongelukkige moeder, nog meer. Juist toen tante geëindigd bad te verhalen, hoe vriendelijk Arvid's makkers geweest waren eu ik mij in lof over hen wilde uitlaten, werd mijn mond het zwijgen opgelegd door een liefelijk gezang, dat tot ons doordrong. Het was eene serenade, maar ik rekende die mij zelve niet toeik wist, dat de uitstekende zangers menigmaal voor tante gezorgd had den en zij zouden dit gewis dezen avond ook wel gedaan hebben, al ware ik niet in Upsala geweest. Wel verre, dat dit de waarde van het gezang verminderde, verhoogde het die integendeel. Harald's stem klonk zoo helder in den avond en ik dacht daarbij aan Elin. (Wordt vervolgd.) uit het Zuiden, van Hunter uit het Westen 1 Maar neen, men wil nog geloo- ven aan de zegepraal «an het recht, dat aan de zijde der Boeren is. Geen land ter wereld is misschien meer geschikt voor den ongeregel- den oorlog dan Transvaal met zijn bergen en kloven, geen volk is voor dezen oorlog als 't ware zoo zeer aangewezen als dat der Boeren, wier bewegelijkheid Roberts heeft leeren kennen in den Vrijstaat, en die bijna zonder uitzondering uit stekende schutters zijn. Vele telegrammen komen nu wel eenigszins als mosterd na den maal tijd. Wat er gebeurde, wat men van plan was voor de verovering van Pretoria, laat ons nu vrij koud. In Londen is natuurlijk de over gave der Traosvaalsche hoofdstad met gejubel begruet. Te grooter was dat gejubel wijl er juist kort te voren bericht was ontvangen, dat de moed der Boeren herleefde, dat dezen besloten hadden Pretoria niet zonder slag of stout over te geven. Bij den aanvang der zitting van de Tweede Kamer van Woensdag 6 Juni heeft de minister van finan ciën medegedeeld dat de regeering eenparig besloot om onverwjjld eene nieuwe ongevallenwet in te dienen, gebouwd op dezelfde grondslagen als die, duor de Tweede Kamer aangenomen, doch met toekenning van zekere bevoegdheden aan de werkgevers, ten opzichte der wijze van voldoening aan hunne geldelijke verplichtingen tegenover de Rijks verzekeringsbank. BRESKE.VS, 8 Juni 1000. Cttdziutd. De heer J. Erasmus Az. is herbenoemd als burgemees ter dezer gemeente. Sluis, 2 Juni. Heden herdacht de heer J. H. Hennequin burge meester alhier zijnen 80sten ge boortedag. Zoowel van den toren als bijna uit elke woning wapperde de drie kleur. Des avonds werd den jubilaris door het Muziekgezelschap .Apollo" eene serenade gebracht waarna een fakkeloptocht door de stad werd gehouden. Den volgenden dag werd ZEd gecomplimenteerd door de verschil lende besturen van polders en ver- eenigingeu waarin ZEd. zitting heeft. Gisterenmiddag sloeg een tuig paarden van de wed. Porreij te Graede, en bespannen voor een zaaimachine om suikerbieten te zaaien op hol, met het gevolg, dat de machine geheel aan stukkeu is geslagen. De voerman bekwam geen letsel Voor het hek aan de hofstede waar de paarden thuis behoorden werden ze tot staan gebracht. Met koninklijke machtiging is bepaald, dat het personeel van het Algemeen Depót van Discipline te Vlissingen zal worden uitgebreid met een sergeant en een korporaal der vestingartillerie, benevens met een sergeant der genietroepen. Het personeel der artillerie zal aldaar onderricht geven in de exer citie met geschut en de genie in het pionieren en schansarbeid. Ook zal een batterij van eenige vuurmonden worden ingericht en zulks ter vervulling van de onlangs door den generaal-inajoor Versppck uitgesproken wenschelijkheid om in de oefeningen der klassianen meer afwisseling te brengen, voornamelijk voor de artilleristen, voor wie de eentonige infanterie-exccrcitiën wei nig opwekkends hebben. In de te Schoondijke gehou den vergadering van ingelanden van de Nieuwehavenpolder gelegen on der die gemeente is de heer Felix Carpreau te IJzendijke, benoemd tol ontvanger-griffier (in de plaats van wijlen zijn broeder J. F. Car preau) met algemeene stemmen. Tevens werd met algemeene stemmen besloten de subsidie voor de stoomtram IJzendijke-Schoondij- ke weder voor 10 iaar te verleenen. IJzendykc. De kermis behoort weder tot het verledenc. Ze is zon der wanordelijkheden voorbij ge gaan. Even als in andere gemeenten schijnt ze van jaar tot jaar te ver minderen, althans, behalve den tweeden Pinksterdag, was de druk te niet bijzonder groot. Oostburg, 8 Juni. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot ouderwij zer benoemd de heer A. de Pries ter. Iu de hoofdstad van Honga rije, Budapest, is ren wagen van de electrische tram, die vol reizigers zat, ontspoord en in een gracht naast den weg geworpen. Yijf dooden en talrijke gewonden heelt dit ongeluk veroorzaakt. Te Scheveningen heeft Maan dagavond omstreeks 12 ureu de 20jarige visscher David Kuit in de Keizersstraat, die tot een gerucht makend troepje zeide.je inoogt niet zingen", een zoo hevigen slag op het hoofd gekregen dat hij neerviel en Dinsdagmorgen halfvier is overleden. De vermoedelijke dader, een 17- jarige loodgieter, is door de politie gearresteerd. De aangehoudene heeft, naar men verneemt, toen hij met het lijk werd geconfronteerd, aan de justitie bekend den zeeman een klap te hebben gegeven, waardoor deze gestruikeld en op den grond geval len is. De verdachte zeide dat hij niet de bedoeling had den jongen mau te dooden. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar Leiden overgebracht. De verdachte is in voorloopige bewaring gesteld. Uit het tuchthuis te Grau- denz (in Pruisen) zijn Zondag vier boeven ontsnapt. Zij velden een oppasser, die hen naar hun cellen moest terugbrengen met een hamer neer en daarop trok een hunner de kleeren van den oppasser aan, en wisten alle vier over den muur te ontkomen. De als oppasser verkleede geleidde toen de drie anderen door de stad naar buiten, waar zij van elkaar afscheid uamen. Twee hunner werden weldra we der gevat, maar de beide anderen worden nog gezochtzij hebben vermoedelijk de inbraak gepleegd die den volgenden nacht in een naburig dorp plaats heeft gehad. De oppasser is aan de toege brachte wonden overleden. Voor de Arroudissements-iecht- bank te Middelburg is Woensdag, morgen aangevangen de terechtzit ting in zake den gruwelijken moord ten vorigen jare gepleegd op de huisvrouw van Seraphien Haeck, te Belgisch-Koewacht. Men herinnert zich, dat in den vijver, genaamd ,de Duivelsjager- put" onder die gemeente een drietal zakken zijn gevonden, waarvan twee de overblijfselen van een vrouwelijk menschelijk lichaam en de derde eenige vrouwenkleederen bevat'ten. Als verdachte in deze zaak stond terecht A. C. Misseghers wonende op het Hollandsch gedeelte der gemeente Koewacht. Aangezien de vreeselijke vondst werd gedaan op Belgisch grondge bied en de verslagene ook dat rijk ressorteert werd het onderzoek gr- leid door het parket van Gent in tegenwoordigheid van een rechter commissaris der rechtbank te Mid- del burg. Dat onderzoek heelt geleid tot de meeste mogelijkheid dat de moord op Hollandsch gebied ii gepleegd weshalve het parket te Gent niet bevoegd was, den ver dachte te berechten, weshalve de zaak naar de arrondissements-bank werd verwezen. Door het publiek werd groote I belangstelling aan den dag gelegd, immers de ruimte achter het hek was geheel gevuld. Te ruim 10 ure werd de zitting I geopend en bij het binnenleiden van den beklaagde viel een der dochter» 1 van de verslagene vrouw bijna in onmacht. Na de gebruikelijke vragen en I voorlezing van verschillende stukken en rapporten, herinnerde de voor-1 zitter den beklaagde dat thans het I oogenblik gekomen was om de verschillende getuigenissen die zou den worden afgelegd en voor hem I zeer verzwarend waren, zoodanig Ie I ontzenuwen, dat de houding die hij I immer heeft aangenomen zal kunnen worden gerechtvaardigd. De beklaagde antwoordde hieropI onschuldig te zijn, en dal als liijl werkelijk schuldig was aan datgene I waarvan hij verdacht wordt, hij dit I reeds onmiddellijk zou erkend hebben. Uit den aard der zaak is berechting vrij wel gevorderd. Op den eersten dag werden 211 getuigen gehoord, waaronder verre-1 weg de belangrijkste. Al die getuigenissen op den voel I te volgen, gedoogt onze ruimte I niet en zou ons te ver afvoeren Sta ons toe dat we uit de veelheid! een greep doen die toch een duidelijkI licht op deze zaak werpen. Gelijk men weet, is de mooril ontdekt door het bovendrijven vanl een zak, die bij opening de roiril van een menschelijk wezen bleek tri bevatten, benevens eenige steeneil Bij nader onderzoek zijn op denl bodem der put nog twee zakken! gevonden met steetien. Blijkbawl is de bedoeling geweest om door! het gewicht der steenen de zakktsl op den bodem te laten en de in-| houd te doen vergaan. Nadat de verslagene vrouw reeil eenigen tijd vermist was, rees Ml vermoeden, dat het haar overblijf*] kon zijn. Het hoofd zoomede de kleedertil werden door verschillende getuigt'! herkend zoodat het weldra vaststot<| dat Prudentia Vervaet was vermoert en baar lichaam in stukken gesneden!

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2