voor Zt'ciiwscli-ViiuiiKkieii. DE ZANGERS. Afgestemd. FEUILLETON. Transvaal» Jl'o. 495. ZATERDAG 9 JIM 1900. 9e Jaargang. ET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAV te Breskens. De ongevallenwet, is door de ierste Kamer verworpen zie daar iet groote feit op politiek gebied ons land. Ben dergelijk conflict tusschen de ierste en de Tweede Kamer is in onze geschiedenis weinig bekend. Want alhoewel de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid iet eerst bij de afstemming betrok- ien is, toch is ook dc Ketste Ka- ner met de Tweede in botsing jekomen, wijl de laatste met een liet onaanzienlijke meerderheid dit uitwerp had aangenomen, zoodat uren parlementairen arbeid te de len opzichte te niet is gedaan. Er is grond te verwachten, dat le regeering, en speciaal de voor- loeuido Minister in dit votum toch peil reden zal zien om zijne porte- enille neer te leggen. Daar zoowel deze minister inliet lijzonder, als de heer Pierson als lootd van het kabinet in het alge meen bij de behandeling van dit ontwerp heeft mêegedeeld, zulks naar aanleiding van gegeven wenken, dat men van deze regeering een nieuw ontwerp niet moest ver- vachten, is dus de verzekering op dit gebied in de gegeven omstan digheden voor goed van de baan. De afstemming wordt dan ook ran verschillende zijden betreurd en de Eerste Kamer verantwoorde lijk gesteld voor de belemmering op sociaal gebied, ja zelfs zal wor- den aangestuurd op grondwetsher ziening om het stelsel der Eerste Kamer af te schaffen. We zullen het voor velen onzer lezers als bekend veronderstellen, dat de Eerste Kamer de door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen eenvoudig mag goedkeu ren of verwerpen. Zij bezit niet het recht van amen dement, dat wil zeggen in de haar aangeboden wetsontwerpen inag zij geene verandering brengen. Kan zij zich met het voorgestelde niet vereenigen, dan verwerpt zij het. In hef. gegeven geval heeft zij aldus gehandeld. We uemen aan, dat de Staten- Gcneraal een wetsontwerp nu maar niet te hooi en te gras aannemen of verwerpen. Hoezeer wel eens gesmaald wordt op de langdradig heid waardoor de parlementaire werkzaamheden zich kenmerken, valt het toch niet te ontkennen, dat er alleszins gelegenheid bestaat om goed op de hoogte te komen, alvorens de wetsontwerpen aan een eindstemming worden onderworpen. Hetzelfde geldt evengoed voor de Eerste als voor de Tweede Kamer. Er wordt alzoo niet overy ld gehandeld. De Eerste Kamer heeft geen termen kunnen doen gelden om de ongevallenwet aan te nemen, on danks de talrijke adressen met ver zoek deze wet goed te keuren. Dat deze Kamer overbodig is als immer alle voorstellen worden goed gekeurd, als nimmer conflcten tus- Magister Ek, een man van meer dan zestig jaren, wien de tijd zijner eigene jeugd ontgaan was, schilder de Arvid als een verloren zoon, die op weg was door zijn overmoed en «eesten aard een „mauvais sujet" te worden. Tante had geweend, zoo dat ze een steenen hart had moeten trei len maar het gaat zoo gemakke lijk niet een magister van zestig jaar te verteederen, die, zonder huisgezin, de laatste heltt van zijn leeftijd alleen ouder zijne boeken heeft doorgebracht. Bij zijn vertrek «as zij dan ook zoo diep bedroefd, Jat Harald en Gunnar, toen zij, n> zich onder haar gesprek met den magister verwijderd te hebben, terugkwamen, met schrik hare 011- •teltenis aanschouwden. Harald en Gunnar deden, wat zij konden, om haar te troosten en hare droefheid te verzachten, Harald trachtte haar over te halen, eens de groote kerk te bezoeken maar tante zeide, dat zij die reeds zoo veelmalen gezien had en dat zij liefst alleen wilde zijn. Het is van daag bevestiging van lidmaten, zeide Harald, dus eene groote plechtigheid. Hij praatte zoo lang, dat zij toestemde, hen te volgen. Dadelijk na den middag begaven tante, Harald en Gunnar zich naar de kerk, nadat de eerste weer een bezoek gebracht had aan Arvid, dien zij ditmaal verergerd vond. Ter nedergeslagen en trenrig wandelde zij met de beide jonge lingen voort. Op eenigen afstand van de kerk wist Gunnar zich on der eenig voorwendsel van hen te verwijderen. Harald en tante volgden langzaam en dewijl Gunnar niet terugkwam, deed de eerste den voorslag, de schen de regeering en de Tweede Kamer voorkomen, kunnen we aannemen. Maar dat een Staatsli chaam moet worden afgeschaft om dat dit nu juist ten opzichte van een of ander punt van meening verschilt met een ander lichaam, is wel wal haastig geoordeeld. Op denzelfden weg voortgaande zou elk opklimmend college dat de beslui ten ot beschikkingen van een lager college moet goedkeuren om hieraan kracht te geven, overbodig zijn. Neen, kan men daartegen aanvoeren, want zulke colleges zijn als 't ware de controleurs over die lagere, en de controle is een waarborg voor den goeden gang van zaken. We kunnen ons van de constitu tioneel instelling van de Eerste Kamer bezwaarlijk een andere voor stelling maken dan van een contro leerend lichaam, zonder eenige andere macht dan die van goed- of atkeuring. Is hare bestemming blijkbaar die van een controleerend college, ook de wijze waarop ze wordt sa mengesteld duidt aan, dat ze niet direct op éene lijn kan gesleld wor den met de Tweede Kamer, die lijnrecht door het volk wordt ge kozen. Dat de Eerste Kamer vooral om het feit der afstemming uit onzen grondwettelijken regeeringsvonn zou de moeten verdwijnen, komt ons wel wat onlogisch voor, te meer nu ze teekenen van zelfstandigheid geeft. Voor deze wenschelijkheid zou, zeggen we nog eens, meer en kerk binnen te gaan. De deuren waren open, maar de kerk geheel ledig. Tante en Harald gingen naar het koor, maar toen zij aan het kruipad kwamen, klonk van het Gustaviaansch gratkoor een heerlijk gezang, welks toonen met gedempt geluid, gelijk dat, hetwelk door den demper aan een viool wordt voortgebracht! door het ge barsten altaar haar tegCistroomden. Het was Geijer's »Avondbesc'iou- wing." Het waren studenten, Emma, die door deze verrassing de moeder van een harer makkers de smart wilden doen vergeten, die haar beheerschte. Tante verhaalde, dat zij diep getroffen was geweest, niet alleen door het achoone gezang, maar ook door het bewijs van hartelijke deel neming, dat er voor haar in gelegen was. Zij beweerde zelfs, dat zij nooit door de muziek zoo was aangegre pen als door het gezang, dal zij toen hoorde. gegrondere redenen kunnen gelden, indien haar bestaan zich immer voortbewoog langs den te verlooche nen weg der goedkeuring. Immers dan eerst is controle overbodig wanneer zich zonder haar evenmin incidenten voordoen uls met haar, wanneer het onwankel baar vertrouwen in de juiste behar tiging vaststaat. Of een andere wijze van samen stelling der Eerste Kamer, of zelfs een uitbreiding harer macht niet gewenscht ware, is een andere zaak. Indien ze meer was een rechtstreek- sche vertegenwoordiging der natie, dan zou men wellicht tot andere resultaten komen, maar daarom behoort hare afschaffing nog niet zoo op den voorgrond te treden. Met dit idee kunnen we ons thans aanvankelijk niet vereenigen. Pretoria is in handen der En- gelschen De hoofdstad van Trans vaal is bezet door de vijandelijke troepen 1 Indertijd heeft lord Roberts ver klaard dat hij niet zou rusten, voordat de Eugelsche vlag wapperde te Pretoria. In Eugelsche bladen zijn prijzen uitgeloofd voor dengene, die het naastbij den datum wist te bepalen, waarop de Eugelsche troepen Preto ria zouden binnentrekken. Uit dit alles en nog veel meer moest men vroeger wel opmaken, Terwijl de toonen hare ooren streelden, zweeg de droefheid in haar gemoed en hoop en troost vervingen de plaats der vroegere moedeloosheid. Nu, Emma, was dat niet mooi gedaan van Harald en Gunnar, die haar deze verrassing bezorgd hadden Gij zult moeten erkennen, dat de studenten van Upsala, men inoge nog zoo slecht van hen spre ken, jongelingen inet warme harten zijn. Bedenk daarbij, dat dit voor Arvid's moeder gedaan werd en de onderscheiding, die zij haar bewe zen, kwam dus uit eer. geheel an der gevoel voort dan dat, hetwelk hen bezielt, wanneer zij hoffelijk jegens ons, meisjes, zijn. Gedurende al den tijd, dien tante in Upsala geweest is, hebben Gunnar en Harald haar telkens in hunne vrije uren bezocht en met haar gewandeldzij hebben in den bo- tauischen tuin voor haar gezongen en haar menigen avond door eene

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1