Buitenland. Transvaal. Binnenland. Gemengd. H gelegenheid van de lotingen voor de nationale militie. In verband met bet recht van het sluitingsuur, dat de rtgeering aan zich zelf zal houden, beproeft zij blijkens dit ontwerp, den Zondag te stellen buiten den gewonen tijd. Wie dus op Zondag wil tappen, zal zich eene opoffering moeten getroos ten en wel eene verhooging van 2b b/o of 1/4 van het gewone ver gunningsrecht. Dit zelfde zal ook gelden voor het tappen en verkoopen op late avonduren en vroege ochtenduren. Als regel zal de regeering aan nemen, dat hij, die na 10 uur 's avonds en vóór 7 uur tappen, mede 25 °/0 daarboven zullen hebben te betalen. Wie vergunning heeft en daarvoor bijvoorbeeld ƒ25 of ƒ50 betaalt, zal, als hij èn voor 's avonds na 10 en 's morgens vóór 7 uur èn voor den Zondag vergunning wil hebben 50 °/0 meer betalenin het eerste geval wordt dan de vergunning ƒ87.50 en in het tweede ƒ75. Slijterijen zullen den verkoop van af 2 liter voorloopig mogen voort zetten zonder vergunning. Ter voor koming van een plotselinge toene ming van dit bedrijf, zal echter gevorderd worden, dat die verkoop reeds sinds 1 October 1900 bestaat. Zondag hebben in België' de verkiezingen plaats gehad voor de Kamer en den Senaat, volgens het nieuwe stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Blijkens de uitkomsten heeft de regecringspartij de clericalen grooter over winningen gemaakt, dan de libera len ell secialisten, die meenden de meerderheid te zullen uitmaken, verwacht hebben. De eersten wonnen een tiental zetels boven degene die. ze reeds be zetten. In China heeft de zoogenaamde vereeniging Boxers" of de bende van het groote mes, een ernstigen toestand in het leven geroepen. Deze bende is vooral gericht tegen de vreemdelingen en tegen de Chris tenen onder de Chineezen. Ze heeft onder deze allen een waar bloedbad aangericht en tal van verwoestingen bedreven. Het station te Tientsin is totaal vernietigd. Tal van Engelsche en Belgische Emma Tante zeide ook, dat zij nimmer den aangeuamen indruk zou vergeten, dien het gezang op haar bedroefden geest maakte. Den volgenden dag kwam Ilarald, om haar naar het ziekenhuis te vergezellen. Arvid wilde zijne moeder niet bedroeven, maar zocht zijne smart te bcheerschen en zeide, dat slechts zijn arm een weinig beschadigd en er dus voor hem volstrekt geen gevaar washij vond, dat magister Ek wel wat minder dienstvaardig had kunnen zijn. Tante mocht slechts kort bij haar zoon vertoeven. Toen zij in het logement terug kwam, stond ma gister Ek haar op te wachten en alvorens Harald het beletten koude, verhaalde de magister aan de arme moeder, dat Arvid niet alleen zijn rechterarm beschadigd, maar zelfs het pijpbeen gebroken had en dat dit in eene hevige vechtpartij ge schied was. (Wordt vervolgd.) gezinnen zijn gevlucht. Verscheidene Chincesche ambtenaren zijn ver moord. Er zijn soldaten afgezonden om de onlusten te dempen en de op stand te onderdrukken. De Fransche minister van oorlog. De Gallifet heeft als zoodanig ont slag gevraagd en bekomen. Zijn opvolger, generaal Andró, is een volbloed Dreyfusard. De Russische politie heelt in verschillende plaatsen des lands meer dan 200 personen gevangen genomen, wegens geheim gehouden redenen, doch vermoedelijk naar aanleiding van die eener groote samenzwering. In de Koningin Victoria-straat te Londen is een zware brand uit gebroken, die een geheel; «ijk bedreigt. Het behoeft niet te verwonderen, dat de Kroniekschrijver van den oorlog in Zuid-Afrika moedeloos wordt op gevaar at heden inede- deelingen te doen, die morgen weersproken worden. De eenige troost is, dat hij de bouwstoffen voor zijn ontwerp moet halen uit bronnen, die de Engel- schen kunnen laten ontspringen naar gelang van hun succes. I11 zoover is hij dus niet verantwoor delijk voor verkeerd voorgestelde feiten. Laat ons daarom de berichten volgen, zooals die in de telegram men worden meegedeeld. Uit Lourenco Marquez werd gister geseind dat de kommandant van Johannesburg deze stad aan Roberts heeft overgegeven. Daarop begaf een deel der E11- gelschen zich naar Pretoria. Toch moeten zij nog heel wat tegenstand ontmoet hebben op die marsch want de republikeintn sloegen de Engelschen terug, terwijl de verliezen dezer laatsten aanzien lijk moeten zijn. Wat beteekent zoo'n lichtstraaltje tegenover het nooit verwacht succes der Britten. President Kruger is vertrokken naar Watervalboven. Tot lid van de Tweede Kamer in het district Deventer is gekozen de heer inr. P. H. Merchant (rad.) met 2860 stemmen. De oud-minister mr. S. van Houten had 818 stemmen. De Eerste Kamer is aan de behandeling van de ongevallenwet. Nuar luid de debatten die in dat hoogc staatslichaam over dit ont werp gevoerd worden, zou het best kunnen gebeuren, dat het een om- gevallen wet wordt. Het Gerechtshof te 's Hage heeft de wed. Sürensen te Rotterdam wegens vergiftiging mede tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. BIIESKEX.S, 1 Juni 1900. Duor kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier werd Dinsdag aanbe steed de uitvoering van eenige herstellingen en het gewoon onder houd aan de kerk en het pastorie gebouw dier gemeente, waarvoor werd ingeschreven door A. N. van de Sande voor ƒ146, W. Woittiez ƒ135, P. A. van Houte ƒ133.60, J. A. van de Sande ƒ130, L. Maas ƒ129, J. Viënne ƒ125, A. Monjó ƒ120 en J. A. Carels ƒ119, wien het werk is gegund. De rekening over het dienstjaar 1899 werd goedgekeurd in ontvang op ƒ1357.53 en in uitgaaf op ƒ1258.325, alzoo sluitende meteen batig saldo van ƒ99.205. Een ingekomen verzoek van den kerkeraad tot het aanwijzen van andere vrije plaatsen voor de ouder lingen werd van de hand gewezen met 6 tegen 5 stemmen. Aan hel postkantoor Bres- kens en de, daaronder ressorteeren- de, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd ƒ4983.10; terugbetaald ƒ10866.885 Het laatste, door dut kantoor uitgegeven, boekje draagt het no. 3092. De heer A. J. Mulder alhier is met ingang van heden aangesteld als tijdelijk bureel-ambtenaar op hel bureau van den heer Ingenieur van den Rijks Waterstaat te Vlissingen. Hoofdplaat. De heer C. B. van Weijnsbergen is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, benoemd tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken te Schok land. Dinsdagmorgen kwamen een paar veekooplui bij een landbouwer te Groede ten einde een paard te koopen. Toen het bewuste dier te voor schijn werd gehaald, viel het opeens ter aarde en was onmiddellijk dood. Dinsdagmorgen is een paard gespannen voor een wagen geschrok ken van een fietsrijder die in tegen overgestelde richting op den Schoon- dijksche-lJzendijksehe weg kwam aangereden. De wagen kwam tegen een tele foonpaal aan en beliep heel wat schade, waarvoor de eigenaar, de vergoeding, die op ƒ100 geraamd wordt, de fietser aansprakelijk stelt Op de kermis te Hulst kreeg een jongen in een hippodrome zulk een slag van een paard tegen het lichaam, dat hij bewusteloos naar huis moest gedragen 'worden en aan de gevolgen is bezweken. Biervliet, 30 Mei. In de Woens dag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Koningin- nenpolder is met groote meerder heid van stemmen besloten het haventerrein in dezen polder, ten gerieve van het drukke vervoer van suikerbieten etc. te verbreeden en te verharden. De uitvoering van dit werk waarvan de kosten op ruim ƒ2000 zijn geraamd werd opgedragen aan den heer C. M. van der Hoott te Terneuzen. Goedgevonden werd aan II. M. de Koningin vergunuing Ie vragen tot het heffen van haven- en kaai - geld. Het dijkgeschot werd verminderd van ƒ9 tot ƒ6 per 11. A. De heeren C. J. Sturm en C. B. Thomaes werden als 110. 1 op de voordracht geplaatst ter herbenoe ming als dijkgraaf en gezworen. IJzemlijke. De jaarl ijkache ker mis die a. s. Maandag aanvangt, doet langzamerhand ons ruim markt plein weer vullen. De schuitjesmolen van Vale, de draaimolen en schommel van Ver- couter, zullen zoo wat het eenige vermaak voor de jeugd uitmaken. Benevens een schiet- en een baltent, zal het vischspel gelegen heid aanbieden om zijn geluk te beproeven. Een menagerie opent en sluit de rij der bezienswaardigheden. Dat koek- en galanteriekramer als van ouds pareeren is een stil zwijgende conditie en dat voor del noodige dansgelegenheid is gezorgd,] spreekt van zelf. Alhoewel de regen niet onge- wenscht is, hoopt men toch, dal ze dan maar vroeger valt en ongum.| tig wOer ons geen parten speelt. Groede, 30 Mei. Heden had alhier de vergadering plaats vai ingelanden van hel Waterschap «Groede en Baanst". De rekening over het dienstjaar 1899/1900 werd goedgekeurd in ontvang op ƒ20474 en in uitgaaf op ƒ16130.855, alzoo met een goed slot van ƒ4343.855. De begrooting voor 1900/1901 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van j 19844.93, waaronder als ontvang voorkomt een post ƒ9892.1! wegens dijkgeschot van 1978.2441 Heet, it ƒ5 per Heet. Zoowel de heer J. A. Risseeuw, 2e gezworene, thans waarnemend voorzitter, als de heer HainmachvrJ huldigden de verdiensten van den overleden dijkgraaf in het van den polder verricht, terwijl dnl ontvanger-griffier, de heer J. G, Meijer Jr. bij deze gelegenheid danl werd gezegd voor de accurate re kening en de opoffering, die hij zich tengevolge van de ziekte e» het overlijden van den dijkgnif wijlen de lieer A. de Roo Pz., ten behoeve van den polder heeft ge troost. Tengevolge van de bemerkingl van den heer L. J. Roggeband: dat hij meer dijkgeschot betaall, dan overeenkomstig de bij hem it gebruik zjjnde gronden noodig werd goedgevonden deze kweslii op te lossen door uitmeting vat de annkras van het Zwarte Gat teof koste van de partij, die in het 01 gelijk zal gesteld worden. Te Charlois is Zaterdag eet knaapje zoo hevig tegen een lan taarnpaal aangeloopen, dat hij de gevolgen is overleden. In een klein dorp in Fries land klaagde de man telkens, zijn vrouw de eieren te lang lit koken. De vrouw begreep er niets var, ze hield bij kris en kras vol, dal bet nooit langt r dan 3 minut was. Dan zal ik het zelf eens doe De eieren worden opgezet koken op het horloge at 3 minuted Ze worden geopend en zijn stee» hard. De man komt nu op de ge dachte om er een vóór het koket te openen. Maar wie beschrijft verbazing, nu blijkt dat het ei koolrt is, eu nog wel hard. Maar dan zijn de kippen bete verd. Buurvrouw wordt het gew» en spoedig was het in het dol bekend. Een der bewoners, minder lichtgeloovig, wil er echf meer van weten. Hij onderzoekt, en nu bleek bed dat de kippen als legplaats uitp kozen hadden de warme asch het fornuis, waarin het varkensvel der gekookt wordt. 6( 6f 71 lOt 131 6( 71 101 177 177 6( 71 103 133 E Woensdag is bij ongeluk zestienjarige C. Balvers, te Wfl mei, door een zwaar houtblok uit een hooiberg viel, gedood. Te Maasbracht had Ditjfi de bierbrouwersknecht M. Tulkt| het ongeluk door het schrikken Zati Zon Ma; Bin Wo Coi Vri

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2