Buitenland. Transvaal. Binnenland. Gemengd. Hier blijven regeering en verte genwoordiging totaal onkundig van hetgeen elders de welvaart verhoogt, en wordt geleeraard in sociaal- zaligmakende verdcelingswetenschap. Men staart zich blind op de resultaten die ginds verkregen nor den. en blijft lielhebberen in stati stiek, in filantropie en in aanteeke- ningen. Maar vergeten wordtdat daar slechts geoogst wordt hetgeen ge zaaid werd. Kr loopt een gerucht dat Koning Oscar van Zweden en Noorwegen in de volgende maand alstand zal doen van den troon. De zeer ge spannen verhouding tusschen den vorst en zijn ministerie moet veel bijdragen tot dit mogelijke besluit. Keizer Wilhelm en de Kroonprins gaan in September een bezoek brengen aan Keizer Franz Joseph. De werkstaking van het tram personeel te Berlijn is g<eindigd. Te Kopeuhagen is een groole werkstaking uitgebroken in de bouw- en aanverwante vakken. Een drieduizend aardewerkers hebben zich daarbij aangesloten. Het aantal stakers wordt op een 20000 geschat Er moet ook te kennen gegeven zijn, dat het trampersoneel neiging toont van te staken. 't Is met den toestand in Zuid- Afrika nog maar voortdurend halen en brengen, dat wil zeggen, men weet nog maar steeds het echte niet. Wel inoet aangenomen worden dat de Britten flinke vorderingen maken, maar veel meer ook niet. Verleden week werd gemeld, dat Kruger vredes-voorstellen had ge daan aan Lord Salisbury, welk gerucht door Kruger op de meest beslissende wijze is tegengesproken. Nu komt er weer een bericht, dat hem is voorgesteld zich over te geven wat daarvan waarheid bevat, is ook weer tnoeielijk te controleeren. Ondertusschen vermindert de be langstelling gaande weg, en het is niet te ontkennen, dat eigenlijk aan de oorlog niet veel meer aandacht geschonken wordt, dan aan een was op Arvid, die me daar ziek werd en al mijne blijdschap den bodem insloeg. Dagen verliepen, zonder dat er eenig bericht van tante kwam. Lieve hemel, hoe eentonig was het op Lunda 1 Op een avond kwam intusschen een briet, waarin tante mij berichtte, dat ik naar Upsala mocht komen Petter moest mij maar rijden. Emma, ik kon niet gelooven, dat het waar was, toen ik in het oude rijtuig zat, dat zwaaide als de slang van een brandspuit, terwijl het over den weg rolde naar het ge liefde Upsala, naar hetwelk ik met mijne geheelc ziel reikhalsde. Ik dacht aan u en aan het dub- belkwartethet zou mij benieuwen, otja, gij kunt wel begrijpen, wat mij benieuwde. Een weg van zeven mijlen is verschrikkelijk lang, wanneer het hart van ongeduld bonst. Eindelijk rolde de wagen den Svarbückstol in, het was ul wat laat in den avond. (Wordt vervolgd.) gewone expeditie tel' onderwerping van een verwilderde en bijna onbe kende volkstam. Maar zoo is eenmaal 's menschel) natuur. De sympathie verplaatst zich o, zoo gemakkelijk naar de zijden van de macht of diUlr waar de macht zich zal ont wikkelen. Dat wil niet zeggen, dat de Boerenvereerders op eens alle in Britten-bewonderaars zijn verkeerd, O, neen, maar nu liet eind blijkbaar heenwijst op cene onderwerping van de Boeren, is 't alsof liet medelijden zich niet meer zoo uit. Althans er komt meer critiek, het is alsof men zich bewust wordt van cene overschatting der Boeren. Al heeft men nu de Boeren juist niet overschat, de Engelsehe strijd macht is ontegenzeggelijk onderschat. De Boeren zijn niet onwaarschijn lijk hooger opgevoerd dan ze zelve wisten, dan ze zelve van zieh dach ten, dan de verwachting tegenover de vijtdubbele overmacht kon zijn. Of de strijdlust bij alle Boeren geweken is, is niet als zeker aan te nemen, maar als een deel zich aan den strijd onttrekt, dan wordt, bij het dunnen der gelederen, de oorlogskans voor de Boeren toch nog onzekerder. HltESKEYS, 29 Mei 1900. Vrijdagavond hield de Christ. Jong. Ver. alhier in de Wilhelniina- Bewaarschool eene openbare verga dering, die hoofdzakelijk gewijd was aan muziek en zang afgewisseld door enkele voordrachten. Us. Homburg van Biervliet sprak een inleidend woord, waarna zoowel het muziekgezelschap „Hosanna" als de zangvereeniging „Excelsior" zich bij afwisseling lieten hooren op eene wijze die van goede studie getuigde en aan heider directeur de heer I. van Melle, een woord van lof niet mag worden onthouden, immers de uitvoering, onder zijne leiding, was zeer goed. Zaterdag had in het „Hotel van Alphen" de vergadering plaats van ingelanden van het Waterschap Oud en Jong Breskens. I)e rekening over het dienstjaar 1899/ LD00 werd goedgekeurd in ontvang op ƒ11800.955 en in uit gaaf met ƒ11561.70, alzoo met een goed slot van ƒ239.195. De aangeboden begrooting voor 1900/1901 bedraagt in ontvang en uitgaal ƒ11828.155, waaraan even eens goedkeuring werd verleend. Ten slotte werd aan het Bestuur machtiging verleend tot het instel len van een rechtsgeding trgen een der erfpachters, wegens wanbetaling van zijn erfpachtsprijs. In plaats van den maréchaus see H. Woudslra, die in functie is getreden als gemeente-veldwachter te Berkel en Rodenrijs, is alhier gedetacheerd C. van Nieuwenhuij- zen van Ossendrecht. De heer Bakker, vroegei maiéchaussée alhier, thans te Bas van Gent is bij het jongst gehou den examen voor kommies bij 's rijks belastingen geslaagd. IJzciiriijke. De heer D. C. van der Hooft is met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot kommies 4e kl. bij 's rijks belastingen te lluk- fen (N. Br.) IJzcurigke. De heer J. S. de Schepper, kommies-ontvanger van het Grenskantoor der le categorie te Veldzigt alhier, is met ingang van 1 Juli a. s. als zoodanig be noemd te Eijsden (L.) Sluis. Tot kommies 4e klasse alhier is benoemd de heer K. Molenaar te Rotterdam. Aardenburg. De maréchaussee Ocké alhier is benoemd tot gemeente veldwachter te Zuidzande. Aardenburg. In de Vrijdagmid dag gehouden raadszitting die door alle leden werd bijgewoond, werd tnededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken, waaronder en kele missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, benevens een lijst van 3 personen tot opname van 2 hunner in het oude mannen- en vrouwenhuis, ingezonden door re genten van genoemd huis. O per deze personen w erd geenc discussie gevoerd, doch door den heer De Gloppcr werd gevraagd naar de rechten van den raad in zake de administratie van het Gast huis c. s., waarop de voorzitter te kennen gaf, dat deze bij de gel dende reglementen zijn geregeld, die hem zullen worden verstrekt. Het kohier van de Hondenbelas ting werd goedgekeurd tot een to taal bedrag van circa 19G. De verpachting van eenige gra- zingen werden goedgekeurd en ge gund aan mr. Henncquin voor IIB. Snoeck 2 perceelcn elk ƒ1.I. Clarisse ƒ1.I. Zon- nevijlle ƒ1.1VJ. Hol ƒ3 en P. de Bruijckere Sr. ƒ0.50. Daar de inschrijvingssommen niet verschillen van die van voorgaande jaren werd eeu door Burg. en Weth. gedaan voorstel, die verpachting voor 3 jaar te gunnen met alg. st. aangenomen. Mede werd goedge vonden dat voortaan geen vee meer zal gedreven worden door de oude stad. Met betrekking tot de nieuwe verlichting werd besloten de regeling van het ontsteken en uitblusschen meer in overeenstemming te brengen met de maan, en de tegenwoordige lantaarnontsteker daarmee te belas ten. Voorts zal nog een lantaarn ge plaatst worden tusschen de woningen van J. Jansen en W. van der Hooft. Groede, 28 Mei. Heden werd in de herberg „Buitenkist" alhier de vergadering gehouden van inge landen van het Waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. De rekening over 1899/1900 werd goedgekeurd met een batig slot van ƒ011.055 evenals de be- grooling voor 1900/1901 in ontvang en uitgaaf ƒ5032.71 bedragende. De door het Bestuur voorgestelde aanvulling van den staat der water leidingen werd goedgekeurd. Besloten werd tot uitgifte van grond ill'erfpacht, terwijl de voor waarden tot landverpachting werden vastgesteld. Oostburg. I11 de Zondag gehou den vergadering van de Liberale Kiesvereeniging is de door de Li berale Unie voorgestelde motie be treffende grondwetsherziening in verband met de invoering van alge meen stemrecht, in behandeling gekomen. De algemeen heerschende toon van het debat deed uitkomen, dat de door de Liberale Unie voorge stane beginselen niet altijd vereenig- baar zijn met de praktijk, en dat de omstandigheden 111 alle afdeelin- gen van de Unie niet dezelfde zijn en elke omstandigheid op zich zelve behoorde beschouwd to won den. Na breedvoerige discussie werd grondwetsherziening ontijdig geacht algemeen kiesrecht voor mannen wenschelijk geoordeeld, doch dat voor vrouwen voorbehouden. Slechts éenc stem was daartegen. De motie der Liberale XJnie dringend wenschcnde de spoedige totstandkoming der ongevallenwet, werd bij acclamatie aangenomen. Als leden van het Bestuur werden benoemd de hecren P. A. de Jong te Oosthurg en H. Hoestra te Biervliet. De heer Adr. Luteijn van Schoon- dijke wense: te, dat de vergadering andermaal terugkome op haar ge- nomen besluit, betreffende de niet- dadelijke herkiezing der aftredende bestuursleden, welk punt in eene volgende vergadering zal behandeld worden. Als deskundige schatters van de nicu.v bedijkte gronden te Phi lippine zijn benoemd de hoeren P. F. Fi uijtier te Hontenisse, J. L. 1, de Bats te Biervliet en G. Boel tt Hulst. In zake den mjoord te Oud- Gastel is opheldering gekomen. Bij den goudsmid Dierickxsenstc Roosendaal zijn eenige gouden sie raden herkend als behoorende tot de verslagene, ontdekt, die der politie een heel eind op het spoor bracht. Na voortdurend van Roosendaal naar Gastel en omgekeerd getrokken te zijn en onderscheidene personen gevraagd te hebben, is men er ein delijk in geslaagd de verkoopster van bovenbedoelde sieraden te ont dekken, zijnde de vrouw vanN een magazijnknecht eener SuikerfabrieL te Gastel, van den Broek. Genoemde vrouw, welke te Gastel als zeer braaf en oppassend te boel staat, woont met haar man in eer lief, nieuw huisje aan den weg vai Gastel naar het Gastelveer. Zij is ongeveer 3 jaar getrouwd en heeft l kindje, terwijl spoedig een tweede verwacht wordt. Haar man verdient als magazijnknecbl een aardig weekgeld. Ondervraagd en door Dierickx sens als de vrouw welke hem hel goud ten koop had aangeboden, herkend zijnde, bekende zij in da beginne wel den ketting en no; eenige gouden sieraden van verslagene verkocht te hebben, mas' bleef evenwel het eigenlijke feit vit den moord beslist loochenen. Toen echter de wachtmeester der marechaussées haar een doosje utf gouden sieraden toonde, hetwelk hj na eene huiszoeking, in het stroi van haar bedstede gevonden had was ontkennen niet meer mogelijk cn beleed zij dan ook dezen alschi welijken moord zelf bedreven hebben, terwijl zij zeide dat h» man geheel onschuldig was. Mi de grootst mogelijke brutaliteit onbeschaamdheid verhaalde zij vent hoe zij den moord had gepleegd. Zij begon uiet te zeggen, dat in den bewusten nacht langs ach teren bij Piëta van Nispen binnen gekomen en haar toen kor af om geld had gevraagd, daar 1 dat noodig had om betalingen doen. Picta van Nispen, die in (k beginne erg schrok, zeide dat maar gauw moest maken dat J weg kwam, wijl zij ze anders aanklagen, daar zij haar wrel ken? Zoodra had Piëta dit niet /gef( t

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2