Transvaal. Binnenland. de regeering, die met zijne terug werkende en den vooruitgang in den weg staande staatkunde de gevoeligheid van de linkerzijde die verreweg de meerderheid in de Kamer vormt, heeft gaande ge maakt, en de politiek der regeering hardnekkig bestrijdt tengevolge waarvan van eene vruchtbare werk zaamheid geen sprake kan zijn. Mitsdien ontbond de regeering de Kamer, en zal thans de bevol king uitspraak moeten doen, eeu uitspraak, waarvan men verwacht, die nog meer in het nadeel der regeering zal uitvallen, immers Italië is een land waar het socia lisme zeer welig tiert. Er loopen weer geruchten van vrede en van schorsing der vijan delijkheden in Zuid-Afrika. Volgens de New-York Herald" zou president Kruger besloten heb ben aan lord Roberts een telegram te zenden, waarin hij een wapen - stilstand vroeg, onder waarborg evenwel, dat het leven en de ei gendommen der Boeren uit Kaap kolonie, die met de Transvalere en Vrijstaters tegen de Ëngelschen hebben gevochten, zulten worden gespaard. Wordt aan deze voorwaarde niet voldaan, jzou Kruger medcdeelen, dan zullen de mijnen vernield en Johannesburg verwoest worden. De „Daily Express" te Londen gaat nog een eindje verder en zegt goede reden te hebben voor de bewering, dat er in de laatste 24 uren een telegram is ontvangen aan het departement var. Buiten- landsche Zaken, persoonlijk gericht aan Salisbury, waarin Kruger vre desvoorstellen doet. Aan deze berichten behoeft men tot nogtoe niet veel waarde te hechten het eerste komt van Louren?) Marquez, dadelijk al een verdachte bron, en het Iweede van het nieuw opgerichte blad de Daily Express, dat zich van den beginne af gekenmerkt heeft door ,zeer on geloofbare berichten. liet is niettemin zeer wel moge- Gij zeidet mij, dat ik na mijn verblijf op het land verschrikkelijk vervelend en sentimenteel geworden was; dit bewijst echter nog weinig, hoogstens, dat gij het er voor hieldt. Intusschen geloof ik zelve, dat ik wel wat door Anton's zwak voor maanschijn en wat daarbij behoort, besmet was. Gedurende een jaar voerden wij briefwisseling. Anton schreef tienmaal beter dan hij sprak. Wanneer ik een brief van hem ontving, dan klopte mij het hart, alsof het mij in het hootd in plaats van in de borst zat. Hij aanbad mij en wanneer ik zijne brieven las, meende ik liet non plus ultra van alle vrouwelijke volkomenheden te zijn. Het is wel eens prettig aangebeden te worden. Den ganschen tijd, dien Anton op Rüda bleef, en wij elkander schreven, nam mijne genegenheid toe. In den herfst kwam hij te X. Ik was natuurlijk blijde, hem weder te zien, maar toch hinderde het mij, dat ik niet zoo in de wolken was, als ik had moeten zijn en dat ik op dien oogenblik dacht aan zoo iets nietigs als een vlek op Anton's rok en dat hij op de teenen bin nenkwam. (Wordt vervolgd.) lijk, dat de Boeren zeer hard naar den vrede verlangen. De oorlog duurt nu reeds langer dan zeven maandenal zijn de verliezen der Ëngelschen veel groo- ter dan die der Boeren, de laal- sten voelen ze dieperde oorlog neemt meer en meer een ongunstig verloop voor hen, Oranje-Vrijstaat is bijna geheel in het bezit van den vijand, Transvaal wordt bedreigd van al de drie belegerde steden hebben de Boeren het beleg moeten opbreken, en ten «lotte is de oogsttijd voor hen aangebroken. Onmogelijk is het dus niet, dat de regeering der Boeren weer vre desvoorstellen doel, doch dan zal daaronder opnieuw als eerste voor waarde voorkomen handhaving der onafhankelijkheid van de republie ken. En die onafhankelijkheid zullen de Ëngelschen nu juist niet willen eerbiedigen zij hebben in de laat ste dagen en weken te veel zege pralen behaald, zij staan reeds op één punt binnen de T'ransvaalsche grens en zulleu die weldra met een groot leger overschrijden, zij hebben ten slotte Mafeking herwonnen. Ook de laatste telegrammen spreken alleen van zegepralen der Ëngelschen. Te Boshof hebben een veldkornet en 86 Boeren zich overgegeven in het noordoosten van den Vrij staat hebben de troepen van gene raal Rundie Clocolan bezetin Transvaal is Klerksdorp in handen der Ëngelschen gevallen in Natal rukt generaal Clery op naar Langs- nek, waar de Boeren den tunnel hebben laten springenook daar hebben de Britten enkele Boeren gevangen genomen en een paar hunner wagens buitgemaakt. Eindelijk wordt nog uit Kroon stad van Zaterdag bericht, dat ge neraal De Wet zich bereid heeft verklaard om zich voorwaardelijk over te geven met zijn commando. Uit het telegram blijkt echter volstrekt niet, waar dat gebeuren zalten noorden van Kroonstad, bij Klerksdorp Van beide plaatsen werd in de laatste dagen gemeld, dat generaal De Wet daar geweest is. Nog altijd is er geen officieële medrdeeling uit Engelsche bron gekomen, omtrent het ontzet van Mafeking, inaar er valt daaraan ondertusschen niet meer te twijfe len. De verschillende berichten van de zijde der Boeren en uit andere bronnen, spreken duidelijk genoeg. Een telegram der „Daily Mail", weer uit Loremjo-Maiqnez maakt het echter nog mooier: jongstleden -Donderdag zou de geheele strijdmacht der Boeren uiet al hun kanonnen bij Mafeking door de Ëngelschen zijn genomen. Volgens een bericht uit Pretoria zouden de Boeren onder Delarey op Dinsdag mc't succes hebben ge streden tegen, de Engelsche colonne, die tot ontzet van Mafeking opruk te, in den avond zou echter een der officieren, zonder daartoe last te hebb n van den bevelhebber, teruggetrokken zijn en zoo was de weg naar de belegerde stad open voor de Ëngelschen. De neerlaag bij Mafeking zou dus werr te wijten zijn aan het gebrek aan tucht bij de Boeren. BRESKENS, 33 Mei 11IU0. Zondagavond gal het muziekge zelschap „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier haar eerste concert op de markt. Het gunstige weder had menig bezoeker herwaarts gelokt. De uitvoering van de verschillen de stukken, liepen, in aanmerking genomen In t jeugdig bestaan van deze vereeniging, goed van stapel, zoodat we mogen aannemen, dat dit concert goed geslaag is. - De maréchaussee H. Joosse wordt met ingang van 23 dezer overgeplaatst naar Raamsdonkveer en vervangen door J. ten Brink van Raamsdonkveer. Aan den postbode A. de Ruijsscher alhier is van wege de inspectie van het Loodswezen te Viissingen ƒ5.uitgekeerd, we gens het doen der eerste kennisge ving, dat op jl. Donderdagavond de prov. stoomboot „Walcheren" we gens averij op stroom voor anker moest komen, even buiten de haven alhier. Heden had in het Directie- gebouw der Waterkecring van het calaioiteus Waterschap Oud en Jong Breskens de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1901, van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiïngwerken ten behoeve van genoemde Waterkeering. Ingeschreven werd door de hee- ren: A. van Popering te Bruinisse voor S620, A. Risscedw te Groe- de voor ƒ8620, J. M. H. van de Sande te Breskens voor ƒ8600, P. J. Visse.r te Hansweert voor 8590, B. van Eek te Ter Neuzen voor ƒ8580, G. Bolier Cz. te Bruinisse voor ƒ8540, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor ƒ8510, C. de Wilde Az. te Kattendijke voor ƒ8498, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor ƒ8490, J. de Bree Pz. te Ter Neuzen voor ƒ8470 en P. Monjé te Breskens voor ƒ8449. Tot monteur bij de Gastabriek te Aardenburg is benoemd de heer J. Manhave, werkzaam aan de herstellingswerkplaats van de stoom tram-mij Breskens-Maldeghcm te Draaibrug. De heer A Looijseii, bri a- dier der Koninkl. Marechaussee te IJzendijke wordt overgeplaatst naar de brigade te Raamsdonkveer. IJzendijke. Bij het in April jl. te Arnhem gehouden examen voor Commies bij 's Rijks belastin gen is o. a. geslaagd de heer D. C. van der Hooft alhier. Groede. Tot onderwijzer aan de chr. school alhier is benoemd de heer A. Kodde, to Oost- en West- Souburg. Groede, 22 Mei. In den afge- loopen nacht te half twaalf is de heer A. de Roo Pz. na een lang durig lijden, in den ouderdom van 42 jaren overleden. De overledene was sinds 1891 lid van den Gemeenteraad en sinds 1897 dijkgraaf van den polder Groede en Baanst. Voorts was hij in verschillende openbare betrekkingen werkzaam. Zoo maakte hij deel uit van het Algemeen College van toezicht over de fondsen en kerkelijke goederen in de Ned. üerv. Gemeenten, van het Bestuur van hel Departement Groede der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, en van de Be waarschool uitgaandcvan-geincld de partement van den Dijkraad van het Cal. waterschap Oud en Jong Breskens. Voorts was de heer De Roo ker kelijk ontvanger der Ned. Ilcrv Gem. alhier en secretaris-ontvanger van de alhier gevestigde onderlinge brandwaarborg-maatschappij. Croede, 22 Mei. De eerw. heer Th. P. Wijtvliet, pastoor alhier vierde heiten zijn 25-jarig priester jubileum. Ter herdenking van dit heuge lijke feit was uit de woning van de parochianen de vlag ontplooid, de woning van den jubilaris ge kroond, waartusschen een toepasse lijk opschrift was aangebracht. Het kerkgebouw was eenvoudi doch net versierd en met nationals en pauselijke vlaggen en wimpels behangen. Te half 10 werd door Z.Eer een H. Mis opgedragen, waarbij hij geadsisteerd werd door zijne broeders. Na afloop van het ceremonieel sprak dc jubilaris eene rede uit naar aanleiding der woorden „Mijne ziel love den Heer." Na allereerst de aanleiding tul dit feest te hebben uitrengezet zeide spr. niet te zullen uitweiden over de vele zegeningen in het af- geloop-n tijdperk genoten, noch over de macht, den priester van God gegeven, maar een dankoffer zou grondtoon zijn van datgene, waarvan zijn hart vervuld was. Hij bracht dank aan zijne fami lieleden die waren overgekomen om aan dit feest meer luister bij zetten, dank aan de broeders uit het Dekenaat Aardenburg vuur hunne aanwezigheid, dank aan de toehoorders, wier tegenwoordigheid niet was een bloote nieuwsgierig beid, maar een bewijs te meer van de ondubbelziunigste blijken van vriendschap, die hij persoonlijk de gemeente Groede ontving. Groede heeft ten allen tijde ge toonil eene vriendschappelijke sa menleving op prijs te stellen, on danks verschil van godsdienst, ver schil van geloof. Den parochianen werd warme dank toegebracht voor de groote toewijding, den jubilaris, in zijn driejarig verblijf betoond. Hij wees hun bij deze gelegen lieid op de groote voorrechten die zij genoten, tegenover hunne voor ouders. Een kort overzicht van de ge schiedenis der totstandkoming va» de Katholieke parochie te dezel plaatse, voerde spr. terug naar hel jaar 1840. Toen ter tijde werd als herdei benoemd pastoor Vos, zaliger na gedachtenis. Deze had geen eigen woning, maar was gehuisvest bij een niet Katholiek ingezetene, terwijl de thans bij spr. in gebruik zijnde schuur, dienst deed als kerkgebouw In de jaren '60'62 werd dl huidige kerk gebouwd, welke tempel een levend getuige is van de ot fervaardigheid der parochianen. Hij drnkte hen ten slotte op hel hart de eensgezindheid te beware» en te blijven voortgaan als tot dm verre om zijne moeilijke taak al herder te vergemakkelijken. Spr. besloot zijne rede met de woorden van het punt van uitgang „Mijne ziel love den Heerl" Na het beëindigen van de ker kelijke wijding, werden de armei rijkelijk door ZEerw. bedacht 11 vereenigden famiiiëu en leden va» het kerkbestuur, zich ten hui» van den jubilaris. De lieer Wijtvliet ontving van blijken van belangstelling i»1 de gemeente, waar hij zieli wpgeij zijnen aangenamen levenswaag

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2