voor Zcciiwscli-Viiiiiiiiloicii. DE ZANGERS. lacht boven recht. No. 491. Woensdag: 23 Mei 1900. 9e jaargang. FEUILLETON. Buitenland. HET NIEUWSBLAD A 1> o n n c m c ii t-s prijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.025 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De toestand van de Boeren schijnt ter, zeer ernstig te worden. Hebben we gewezen op de tegen- Iriidigheid der berichten in zake krijgsverrichtingen, en bracht de jding dat Mafeking gecapituleerd iJ, weer eenige geestdrift in de r drukte stemming, de twijfel aan waarheid van dit bericht is wel s dege gerechtvaardigd geweest, int inderdaad is Mafeking, de iitste der drie door de Boeren (legerde steden ontzet geworden en kansen voor Transvaal weer veel iminderd. Ondanks de goede verwachtingen, gekoesterd werden van de. tchtwijze der Boeren, ondanks dc oop op een gunstig succes, wijst Hts op de waarheid der leuze macht boven recht". Er is voor den zwakke geen klit, geen mededoogen. Al wat de Kerkere zich in zijn hoofd zet, zal tschieden ook al is het ten koste 10 den zwakke. Bijna de gansche wereld gevoelt rmpathic voor de Boeren, alleen dc gedingen blijven onzijdigzij elli'n alle moraliteit verloren te ibben, onder de schoonklinkende (wordingen dat belang dit en (lang dat neutraliteit vordert. is. v» Dit maakte, dat de adjunct en k elkander dag in dag uit gezel- 'bap hielden. Ik zag den ganschen oiner te nauwernood eenig ander tnensch dan Anton en ik Beende juist daarom, dat bij een "er beminnelijk wezen was. Nu zie ik u lachen en denkt gij Anton's minder schoon gelaat 111 zijn blecke, bijna loodkleurige loiil. De eenzaamheid op het land en verveling brengen wonderlijke [en te weeg. Zoo bijv. zag ik dat Anton leelijk was, ik be- "erkte niet, dat hij altijd verlegen met zijne handen en voeten, Jtth dat het hem zooveel moeite «ttc, de woorden uit to brengen, over zijne lippen moesten ko- etcik zag slechts zijn goede Is het niet een verschrikkelijke toestand, dat een volk, als die der beide Republieken welke langzaam doch zeker jontwikkelen, op eens gestoord worden in die kalme rust en zonder eenige aanleiding ver nietigd moeten worden? Maar is het niet even treurig, dat een slaat, als Engeland, die in de wereld nog al iets te zeggen meent te hebben, dit bloedbad mag aanrichten, zonder daarin gestoord te worden Is het niet hemeltergend, dut de vrcdes-conferentic is bijeengekomen, om de middelen te beramen die leiden moesten tot het bewaren van den vrede, en een besluit nemen tot het instellen van eenc commissie die do internationale geschillen, welke tot een oorlog zouden kunnen leiden, zal hebben te onderzoeken, en te trachten, die tot eene bevredigende oplossing te brengen De grootste ondeugden van onze maatschappij en de meest kwaad verwekkende gebreken zijn de heb zucht en de willekeur. Die vindt men niet alleen bij de Engelsche regeering, neen, die vindt men in alle rangen en standen der maatschappij. Mooie woorden, schoone beloften, en geveinsde vleijerijen zijn de lokvogels tot eene overmeestering. hart, dat steeds bereids was, te helpen, daar waar zulks noodig was. Bovendien was hij immers onge lukkig en het ongeluk is meesten tijds besmettelijk. Wanneer de jonge, kleeke adjunct somber en zwijgend voor zich zag en zuchtte, dan werd mijne deelneming opgewekt en ik gevoelde eene onweerstaanbare be boette om hem te troosten en op te vroolijken, inzonderheid dewijl hij zijne droevige oogen steeds op mij gericht had. Toen zijne somberheid mijn me delijden had gaaude gemaakt ont waakte ook inijue belangstelling en eindelijk kwam het zooverre, dat hij mij een bewijs van zijn vertrou wen schonk. Op zestienjarigen leeftijd tot ie mands vertrouwde gemaakt te wor den, is geen kleinigheid. Nadat Anton mij over zijn leed gesproken had, kwam het mij dan ook voor, dat ik een geheel ander mensch geworden was en ik reeds een gerijpt verstand bezat. Recht en gerechtigheid worden langzamerhand uit de wereld ver bannen, om plaats te inaktn voor de macht, die boven alles gaal. Vaderlandsliefde is een holle klank, die door de grooten en machtigen gebezigd wordt, oin de onderdanen te kunnen cxploiteeren voor het eigen ik. Er toont zich in deze dagen geen dommer volk dan het Engelsche. De opofferingen die zij zich ge troosten of eigenlijk die zij zich door de voormannen moeten laten getroosten, voor de oorlogskosten, benevens tal van eigen zonen, is in één woord verbazend. Ze toonen zich te waanwijs om te onderzoeken waarvoor't die offers brengt, want als het de moeite nam oin de waarheid te willen vernemen, dan maakt men zich sterk, dat ze zelfs zouden weigeren om te vech ten ter verzwaring van de brand kast van Rhodes c. s. Het staat te bezien, dat de Boe ren zullen verliezen. Htin jaren lange vooruitgaande ontwikkeling wordt op eens vernietigd. Hunne stammen verspreid, kortom, indien mogelijk, worden ze totaal uitge roeid. Dan zal de buit, de groote goud klomp, waarom het gaat, verdeeld moeten worden, en komt er mis schien kwestie of de een niet een Hij was de eerste, die mij niet als een kind behandeldedit gaf hem in mijne oogen eene hooge waarde. Na het vertrouwen kwamen woor den, die te kennen gaven, dat ik hem met zijne tegenspoeden zou kunnen verzoenen, enz. wanneer ik hem een, nog zoo geringen I graad van vriendschap wilde schenken. Gelijk gij wee*, Einma, ben ik nooit gierig geweest. Ik beloofde hem ook, in plaats van weinig, veel vriendschap. Ik deed eene groote schrede voorwaarts op de baan des levens en mijn gevoel van eigenwaarde nam niet weinig toe. Ik, die op vijftienjarigen leeftijd nog met mijne pop speelde, was dc vriendin en vertrouwde van een jongen prediker. Ik zag nu duidelijk, dat ik geen kind moer was en ik was geheel vervuld van de plichten, die ik als vriendin op mij genomen had. Anton scheen mij gedurende kilo goud of een handbreed goud veld meer heeft dan de ander, en zullen dezelfde vaderlandslievende soldaten dienst moeten doen tegen eigen landgenooten. De overwinning wat zeggen we, de overmeestering zal den Kngelschen gelukken waarvan aller eerst de leugentaal de groudloon uitmaakt. Leugens voor en leugens na, terwijl de Engelsche christen— natie het derde der tien geboden reeds van kindsbeen is ingeprent. O, droevige vrucht des christen- doms, waar dc wet des Heeren in volle bewustheid zéé met voeten wordt getreden, en den naam van Hem, naar wien w'j ons noemen opentijk te schande doen. Intusschen wordt op ieder gebied, geen enkel uitgezonderd, elke klank overstemd, door de kreet .Macht boven recht". Grootendcels ligt de schuld bij Italië beleefd voor liet oogenhlik eene parlementaire crisis, die zeer ernstig mag genoemd worden, vooral met het oog het land, waar zulks plaats vindt. Midden in de werkzaamheden is de Kamer ontbonden, ondanks het vele, dat nog op afdoening wacht. dezen tijd de volmaakste van alle mannen te zijn en dewijl ik meende, dat tot mijne eigenschap van vol wassen vrouw uok zoude belmoren, dat ik iets of iemand beminnen moest, beminde ik Anton. Emuis, Emma, in mijne verbeel ding zie ik, dat gij u niet onthou den kunt te lachen, maar dat is heel leelijk van u, want de bewon dering van de hoogere menschen- waarde in Anton, die toen in mijn halt woonde, in vereeniging met het medelijden in zijne ongelukken en het verlangen, zijn troostende engel in het leven te worden, waren zulke schoone gevoelens, dat gij, al waren ze een weinig kinder achtig, er niet om lachen moogt. Kortom, toen ik de pastorie van Rüda verliet, had Anton mij gezegd, dat zijne geheele toekomst in mijne handen lag en wal kon ik anders antwoorden, dan dat ik de leidstar wilde worden, die hem tot het geluk zoude voeren. Zoo scheidden wij en ik kwam te X. terug.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1