voor Vlaanderen. De oimlleiiet. DE ZANGERS. No. 490. Zaterdag 19 Mei 1900. 9e jaargang. SET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents; franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Break en 9. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonneineut lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. De wet op de ongevallen van werklieden, die reeds door de Tweede Kamer is aangenomen, komt dezer dagen meer op het tapijt, door het gerucht dat de Eerste Kanier, die aan deze wet nog hare goedkeuring moet hechten ten dezen opzichte wel eens weigerachtig zou kunnen zijn. De totstandkoming van deze we«, is, om zoo te zeggen het eerste werk op liet gebied van de maat - schappelijke hervorming, uitsluitend op den werkman betrekking heb bende. Op een enkele uitzondering na, zal ieder werkgever, zijne werklie den die in zijn bedrijf werkzaam zijn, moeten verzekeren tegen de geldelijke gevolgen bij ongevallen door en in het werk ontstaan. Van wege den Staat wordt een rijksverzekeringbank opgericht, waar aan de in de wet genoemde pa troons verplicht zijn eene premie te itorteu ter verzekering van hunne werklieden. Voor wal onze omgeving betreft beliooren tot de bedrijven, waarvan de werklieden verzekerd moeten «orden de schipperij uitgeoefend niet schepen van ten minste 60 M3 inhoud, de veerschipperij, de vis- FEUILLETON. 12. Toen de laatste toonen uitgestor te" waren, zaten de meisjes elkan der aan tc kijken. Elin verbrak het eerst het stilzwijgen Wat komt Harald's stem goed D't in het kwartet, zeide zij. Het ral mij benieuwen, of Harald gauw 'erug komt. Elin zuchtte onwillekeurig. Gauw terugkomt herhaalde Emmaneen, dat gaat zoo gauw "iet, maar weet gij, meisjes, wat 'ij op dit oogenblik besluiten moe ten? Dat wij in Mei van het 'elgend jaar naar Upsala zullen Pm. Zijt gij het met mij eens, dan hand er op. Hier is de mijne, antwoordde Elin en legde dc hare in die harer «aster. Selma wierp zich in een hoek der scherij uitgeoetend op rivieren en binnenwateren, de bedrijven uitge oeiend door spoor, tram, omnibus, rijtuig- en rijpaardenonderiieuiingen, die van maken, herstellen, opbre ken of afbreken van wegen, spoor- of tramwegen, kanalen, sluizen, ha vens, dokken, bruggen, dijken of andere waterwerken, liet aarde- en grondwerkersbedrijfdie van'bouw ondernemers en van sloopers van bouwwerken, van liet maken, her stellen of onderzoeken van dakbe dekkingen, bet schilders-, glazeu- makers-, behangers-, eu stoffeer- dersbedrijf enz. enz. Er zijn nog enkele bedrijven niet verzekeringiplichtig en de arbeiders worden dus nog niet verzekerd. Ze zijn de bedrijven van land bouw, veehouderij, tuin- en boscli- bouw, dat van personen of goederen vervoer inet schepen, en liet viischersbedrijf, voor zoover hel wordt uitgeoefend buiten rivieren en binnenwateren. Deze zullen later verzekerings- pliclitig worden gemaakt, wijl voor deze bedrijven eene gthecle andere regeling uoodig is. Men dient goed te verslaan dat met werkgevers worden bedoeld zij, die een ot meer andere personen in dienst hebben voor de uitoefening van eenig in de wet bedoeld verze- keringplichtig bedrijf. Waar gespro- sofa en knabbelde op hare nagels. Nu Selma, gij zwijgt? sprak Emma, zich tot baar wendende. Omdat ik niets beloven kan. In Mci ben ik immers getrouwd en Anton zal geen zin hebben, naar Upsala te reizen. In dit geval, Selma, viel Elin in, blijft liet bezoek der stu denten eene heugelijke gebeurtenis in uw leven, waarmede gij eene nieuwe tijdrekening begint en welke gij noemen kunt»Voor en na de komst van liet dubbelkwartet tc X." Goeden nacht, ik ga slapen. Een half uur later was het don ker in de kamer der meisjes. Elin sliep en meende Ilaralds zachte en fraaie tenor te hooien zingen Still, sie schlaft, nur leise, etc. Emma look geen oogzij liep door in hare gedachten alles, wat Malcolm Ring gezegd had en herinnerde zich de veel beteekenen- de blikken, die de woorden verge zelden. Selma walste in hare verbeelding ken wordt van liet uitoefenen van eenig bedrijf, daar is het duidelijk dat hij die eenige werkzaamheid opdraagt zonder dit te doen in zijn bedrijf, niet is een werkgever in den zin der wet. Een particulier, die cenige werk lieden in dienst neemt om een huis te bouwen is geen werkgever en behoeft geen premie te betalen. Een architect, metselaar of timmerman, die aanneemt een huis te bouwen is dat wel. De werklieden die hij daartoe uoodig hcett en dus in zijn bedrijf werkzaam zijn, moeten wor den verzekerd. Zoo bedoelt de wet met werklie den, zoodanige personen, die hunne arbeidskracht aan een ander, een werkgever, voor diens (bedrijf ver huurd hebben hij moet dus werk zaam zijn in diens onderneming en tegen loon ook leerlingen in dienst van werkgevers worden beschouwd als werklieden. Bij voorkomende ongevallen waarop de werkinau aanspraak op schadeloosstelling kan doen gelden, wordt per werkdag 70 °/0 van het dagloon uitgekeerd. De schadeloosstelling wordt ge constateerd nh den derden dag van het ongeval, in welk geval van at den tweeden dag zal worden uitbe taald. Iemand wiens dagloon ƒ1. bedraagt, krijgt alsdan ƒ0.70 uit— ■net Gunnar. EEN JAAR LATER, Selma Sturin aan Emma Roberg. Upsala, den 10 Mei 18 Lieve, beste Emma! Zoo ben ik dan nu te Upsala, alwaar wij verleden jaar met ons drieën zoo vurig verlangden te komen, maar onder geheel andere omstaiidigbedeu, dan wij ons toen voorstelden. Gij en Elin maaklet In t plan tot deze leis en ik was bedroefd, om dat mij dit geluk niet tc beurt zou vallen. Dit zou mij nu aanleiding kun nen geven tot liet maken van eene menigte stichtelijke beschouwingen, ingeval ik daartoe aanleg badmaar gij weet, dat ik ze niet eens lees, wanneer ze in romans voorkomen en ze dus nog veel minder schrij ven zal. Ik ga dus over tot hetgeen ik u beloofde, toen wij te X. van el- betaald van de rijksverzekeringsbank. Indien na afloop der eerste drie weken de verzekerde ten gevolge van hel ongeval geheel of gedeelte lijk tot werken ongeschikt is, ont vangt hij van de Rijksverzekerings bank eene geregelde uitkeerir.g. Deze uitkeering wordt genoemd rente en wordt door den verze kerde genoten, van den dag nadat het ongeval heeft plaats gehad af, gedurende den tijd van zijne ge- heele ol gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken. Het kan twijfelachtig zijn of een werkman gezegd moet worden geheel of gedeeltelijk tot werken ongeschikt te zijn en daarom is de nadere aanduiding, die de wet geeft, niet overbodig. De wet neemt aan, dat de verzekerde dit is, wanneer hij geheel of gedeeltelijk ongeschikt is tot arbeid, welke overeenkomt met zijne krachten vóór het ongeval eu met zijne bekwaamheden. Heeft het ongeval den dood ten gevolge dan geniet de weduwe 80 "Io en elk kind 15 °/0 van het dagloon van den overleden vader of moeder; echter mag de uitkeering aan nagelaten betrekkingen geza menlijk nooit meer bedragen dan 60 °/0 van bet dagloon van de overleden kostwinnende. Ouk andere betrekkingen deelen naar verhouding in den graad kander afscheid namen, namelijk u opheldering te geven aangaande een en ander, dat gij niet begrijpen kondt. Elin zeide eens, dat het verblijf van het dubbelkwartet te X. eene merkwaardige gebeurtenis in mijn leven zoude worden, en zij had gelijk want daardoor kwam ik tot bet bewustzijn van de werkelijke gevoelens van mijn hart. Mij dunkt, dat dit heel verstan dig klinkt. Men zou zich op het tooneel niet beter hebben kunnen uitdrukken. Ik herinner mij, dat gij meer malen uwe verwondering betuigdet over mijne liefde jegens Anton. Ja, Emma, op dit oogenblik is liet mij zelve een raadsel en toch verzeker ik u, dat ik eenmaal ver liefd op hem was eu daarom is liet best, dat ik terug ga tot den tijd, dat ik Anton brieven schreef van acht, tien bladzijden en dubbel zoo lange tof antwoord ontviugt. Anton i9, zooals gij weet, eau

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1