voor Zeeuwsdi-Vkuuideren. DE ZANGERS. No. 489. Woensdag 16 Mei 1900. 9e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Transvaal. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.826. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Indertijd hebben we melding ge naakt van gepleegde oplichterijen er een Eranseh marine-ambtenaar. Die zaak is nimmer zoo rucht- iur geworden als die van Drejrfus. Thans vernemen we dat de schul- lige, Philips, bij verstek is veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf en 1000 francs boete. Hij is echter rcortvluchtig naar Amerika. De trarabeambten te Madrid lebben het werk gestaakt. Wat een werkstaking ook als deze is, hebben we gezien bij die na de Amsterdamsche letterzetters. Alhoewel de Engelsche regeering zeer geheimzinnig is ten opzichte tin de gebeurtenissen aan de Goud lost, is toch bekend geworden dat toestand daar minder gunstig is. Bet is misschien een reden die de geheimzinnigheid leidt. Het gerucht loopt dat Coomassie in handen der opstandelingen is gevallen en dat lich nog andere stammen bij hen toegen. Al komt er een eenigszins ge ruststellend telegram uit Madrid, de toestand in Spanje schijnt nog volstrekt niet gunstig te zijn. Te Sevilla, bericht men, heeft de prefect orde hersteld, te Barcelona toil het rustig zijn. In die laatste ii. Verlang niet, dat ik hem één enkelen van dansen afsta, die gij wj beloofd hebt, antwoordde Gun- aar lachende. Neen, dat zou hoogst onbillijk zijn. Hij bezit toch al tooveel voorrechten, die ik hem leujjd, dat het mij niet in de ge dochte kan komen een enkel van die, welke het lot mij geschonken keelt, op te offeren. Hij zal u be- litten voor het geheele leven, terwijl mij slechts eenige weinige oogeu- bliklcen geschonken zijn, om ver bolgens met de herinnering van mijn vluchtig geluk verre van hier '6 gaan. O, gij zult spoedig deze reis ra degenen, die gij ontmoet hebt, 'crgeten, wanneer gij te Upsala k'og zijt, meende Selma, die in kaar hart recht dankbaar jegens stad is trouwens ook de staat van beleg afgekondigd en er is een militair bewind ingesteld. Over 't geheel moet de betoo ging tegen de administratieve en financiëele politiek der regeering in Spanje indrukwekkend zijn ge weest. Het is zeker iets heel bij zonders, dat het geheele land door, in alle groote steden, een soort van passief oproer uitbreekt tegen een regeering, die niet goed handelt. En het is hier geen revolutio naire handeling van de groote mas sa, maar meer van de handelaars en industriëelen, die altijd gerekend worden vrij conservatief te zijn. Waar dezen zich gezamenlijk verzetten tegen de regeering, moet daaraan zeker wel iels haperen. In de hoofdsteden van 42 der 49 provinciën en bovendien nog in 60 andere steden zijn de winkels Donderdsg gesloten, alle tegelijk. Dit is natuurlijk iets, waartegen de autoriteiten niets kunnen doen, zij kunnen alleen verhinderen, dat er geweld werd gepleegd tegen hen, die hun winkels niet wilden sluiten. Maar natuurlijk ging dit lijdelijk verzet gepaard met opstootjes en straattumulteu. Velen hebben bovendien besloten, om, op het manifest van de Union Nacionale, geen belastingen te be talen. Gunnar was, omdat hij zich niet voor haar verloofde opofferde. Al wilde ik dezen tijd ver geten, dan zou het toch niet kunnen, verzekerde Gunnar en zag Selma aan met een blik, die ten volle zijne woorden scheen te bevestigen; en al mocht ik de vreugde verge ten, die ik genoten heb, dan zou ik toch onmogelijk kunnen verge ten. Gunnar hield in. Wat vroeg Selma en zag tot hem op. Deze wals, fluisterde Gunnar. Selma voelde eene vreeselijke hartkloppingzij kon geeu woord over hare lippen brengen. Tot haar geluk kwam hare tante tot haar en vroeg, hoe haar lieve ling het maaktezij was zoo rood, dat de oude dame vreesde, dat hare nicht een neusbloeding zou krijgen. Het bal was geëindigd, de lichten in het hoofdgebouw op Itostad wa ren uitalleen in Selma's kamer brandden ze nog, en daar vinden Hiertegen kan de regeering na tuurlijk optreden. De ministerraad heeft dan ook besloten, oin aan alle weigerachtige belastingschuldigen een verhooging van hun aanslag met 5 tot 11 pCt. op te leggen. Weigeren zij dan nog, dan zullen, nadat de laatste termijn van betaling is verstreken, de win kels en bedrijven der weigerachtigen worden gesloten en hun zaken als failliete boedels worden beschouwd. De zaken in Zuid-Afrika gaan den Boeren nog weinig naar den zin. Roberts begint langzamerhand vooruit te komen, ten einde te trachten Pretoria te bereiken. Geen wonder dat de Boeren de ernst, van het oogenblik beginnen te beseffen. Of zij bij Kroonstad stand zullen houden, nu de Engelschen reeds een eind benoorden de Zandrivier zijn getrokken is nog niet zeker. Wel bevinden zich daar een massa Boeren, maar de snelle vooruitgang der Engelschen heeft hen weinig tijd gelaten om sterke stellingen op te werpen en in te nemen. Indien het waar is, dat de ar - chieven der Transvaalsche regeering reeds van Pretoria naar Lijdenburg zijn overgebracht, dan blijkt daar wij de drie nichten. Emma was op een 'schommelstoel gaan zitten, die zij met een zekere drift in beweging bracht, hetgeen bewees,' dat het bal niet in al hare krachten had uitgeput. Selma lag, zoo lang als zij was en nog geheel in haar balcosluum op haar bed Elin zat in een hoek van de sofa. Ja, nu is de pret voorbij, zuchtte Elin. Om vijf uur vertrekken zij. Waarom vertrekken die stoom- booten op zulke vreemde uren I Wanneer het nog om acht uur 's morgens was, dan Had men hen naar de boot kunnen brengen, viel Emma in. Ja, gij hebt gelijk, het zijn afschuwelijke wezens, die kapteins op de stoombooten. Bahwat zal het hier schrikkelijk vervelend wor den en hoe akelig zullen de jonge heeren onzer goede stad ons in het vervolg voorkomen ik ten minste kan hen niet meer uitstaan. Hoe gaarue zou ik eeDs een reisje naar wel ter dege de ernstige toestand uit. Zaterdag der vorige week zijn alle strijdbare mannen in Pretoria op het plein bijeengeroepen, waar hun bij monde van den vice-president Schalk Burger werd medegedeeld, dat de tijd gekomen was, om alle strijdbare mannen naar het front ta zenden, wijl de vijand de grenzen nadert en het uur van onmiddellijk gevaar thans gekomen is. Daarop bood een groot aantal hunner zich aan om naar het front te gaan. Laatstleden Maandag werd eene vergadering gehouden van den Trans- vaalschen Volksraad, welke zeer merkwaardig en niet minder in drukwekkend was. De leden waren alle gekleed in zwart gekleede jasjeu en voorzien van een witte das. Het scheen alsof de diep gebronsde generaals en de tront-commandan- ten niet erg op hun gemak waren in dit zwarte pak, na zoovele maan den in het zadel te hebben gezeten. De zetel van Cronjé, die natuur lijk ledig was, was gedrapeerd met de standaards van de twee repu blieken. Die van wijlen de generaala Joubert en Koek waren met een krans omhangen. President Kruger was te herken nen aan zijn groene sjerp. Upsala doen, om de fraaie domkerk, Carolina, Odinsland en andere merk waardigheden te zien. Nu, dat is zoo onmogtljjk niet, zeide Elin lachende, en daar het u alleen om de merkwaardig heden van Upsala te doen is, moet gij papa maar verzoeken, dat hij u dezen zomer eens medeneemt. Houdt maar stil, Elin, gij zijt geen zier beter dan ik en behoeft dus niet om mij te lachen, sprak Emma levendig. Gij vondt het ook wat ver drietig, dat Harald niet bleef en Gij, gij denkt alleen aan Ring, viel Elin haar in de rede. Nu Selma, wie speelt u het meest door het hoofd Haar verloofde natuurlijk, verzekerde Emma. Dacht ik het niet, dat er zoo iets komen zou P sprak Selma. Ben ik niet ongelukkig genoeg, dat ik nu nog door u moet gekweld worden O, hel is meer dan ver velend te leven, verloofd te zjjn en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1