Binnenland. Gemengd. Dit Winburg moest worden prijs gegeven, is natuurlijk wel jammer voor do Boeren, evengoed als het jammer was, dat de Engelschen Bloemfontein bezetten, maar van overgroote beteekenis was deze plaats niet. Dat de Boeren in het vlakke terrein, niet hard gestreden hebben voor dit stadje, aan het eindpunt van een spoorwegzijtakje, is te be grijpen. Eerst wanneer de Britsche troepen de Zandrivier over, Venters- burg en Rietspruit voorbij, zich meester hebben gemaakt van Kroon stad, kan Roberts seinen over een inderdaad belangrijke overwinning. Weliswaar is hij Jook dan nog lang niet in Transvaal, maar heeft hij toch een flinke schrede vooruit gedaan. Intussehen valt niet te ontken nen, dat er een tijd voor de Boe ren aanbreekt, waarin zij al hun moed en volharding, al hun vader landsliefde noodig hebben. Zij worden hard bedreigd door de Engelschen en moge de inne ming van Pretoria ook nog niet heel waarschijnlijk zijn, onmogelijk is ze niet meer te achten. Maar dat zelfs met de bezetting van Pretoria de Boeren den moed nog niet zul len opgeven, blijkt wel uit het te legram uit Kaapstad, dat de Boeren Lijdenburg versterken en er voor raden ophoopen, om van die plaats hun hoofdstad te maken en er stand te houden, als Pretoria verloren is. Wij willen aan dit Kaapsche telegram niet meer waarde hechten dan het verdient, maar uit vroege re berichten weten we ook, dat de Boeren Lijdenburg gaan versterken en proviandeeren. En tón ding kunnen de Engel schen althans leeren uit het tele gram, "dat met de inneming van Johannesburg en Pretoria de oorlog nog niet door hen is gewonnen, dat de Boeren hun verbitterden strijd ook verder zullen voortzetten. De Engelschen zullen zelf aan den krijg een einde moeten maken, of deze duurt jaren lang voort, dat is zeker. Wonderlijk genoeg, zwierven er in de laatste dagen nog altijd Boe ren rond ten Oosten van Bloem fontein, dus in den rug der opruk kende Engelschen en zelfs niet heel ver van lord Roberts hooldkwartier. Bij Donkerpoort althans, ruim vier uur gaans ten oosten van Bloemfontein, is een piket van 10 man van de fCape Rifles, door de -en aangevallen en omsingeld ve oogen bekrachtigden, welke, oon eer klein dan groot, een wonen glans en eene bezielde ukking hadden. De neus was ongebogen de mond, door een lich ten knevel beschaduwd, was van een vorm, zoo volmaakt, als men zelden aantreft en bevatte de schoon st witte tanden. De geheele uit drukking van dit gelaat was open, levenslustig en deed een inborst vermoeden, die geheel aan het guns tige uiterlijk beantwoordde. Wan neer men hem eenmaal gezien had, kon men zijne trekken niet verge ten. Arme Sella, het was een gevaar lijke gast, die nu voor u stond en het verwondert ons niet, dat uwe wangen gloeiden. De jouge student had een voorkomen, dat indruk moest maken op eene maagd van achttien jaren en zeer zeker had hij het op zijn geweten, dat menig meisjeshoofd door hem in de war gebracht was. (Wordt vervolgd.) slechts vier Engelschen konden ont snappen. Zoolang er nog znlke dingen gebeuren, kan men zeker niet zeggen, dat Oranje-Vrijstaat gezuiverd is van de Boeven. Ook geeft het te denken, dat nu eerst een sterke afdeeling Engelschen van Cherinside's divise Wepener heeft bezet en dat de Boeren nu eerst Sinithfleld hebben ontruimd. Door de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken is ingediend een wetsvoordracht tot nadere re geling vnn de opheffing van de schutterijen en de vervanging van die wapenmacht door een landweer. Die landweer jzal gevormd wor den door de mannelijke ingezetenen des rijks van 2835 jaar. Met de instelling van deze land weer zal de schutterij binnen 5 jaar tijds met eene geleidelijke vermindering worden opgeheven. Tegen de helft van Sept. dezes jaars is er gelegenheid lot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrou wen te Amsterdam en te Rotter dam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding, verple - ging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wan gedrag of door gebleken ongeschikt heid voor de betrekking van vroed vrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenigc uitwo nende leerlingen aan de lessen deelnemen. Alleen zij worden opgenomen of kunnen als uitwonende leerlingen worden toegelaten, die eene verkla ring overleggen van den voorzitter van den geneeskundigen raad, waar uit blijkt lo. dat zij 20 tot 30 jaar oud zijn 2o dat haar gedrag eerlijk en onbesproken is 3o. dat zij als leerlingen in de verloskunde zijn ingeschreven onder de voorwaarden, vastgesteld bij art. 11 van het Koninklijk besluit van 12 Fcbr. 1879. Belanghebbenden worden uitge- noodigd van haar verlangen om ge plaatst te worden vdér 15 Juli a.s. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad van den dienstkring waarin zij hare woonplaats hebben voor Zeeland en Westelijk N. Brabant, dr. A. van den Locff, te Teteringen. BRESKF.Y9, 8 ÏJei 1900. Het was Zondagavond een heele teleurstelling voor vele passagiers, die per laatste boot naar Vlissingen moesten vertrekken, dewijl deze maar niet kwam. 't Was 7 uur, geen boot te zien het werd half 8, niets te ziente gen 8 uur vertrok de tram, geen boot in 'l zicht. Er zal geen boot komen, was het algemeen oordeel. Verschillende lui besloten per hoogaarts over te steken. Nog maar steeds geen boot, toen eindelijk de commissaris met de geruststellende mededeeling kwam, dat er tbch een boot komen zou, doch dat een ont staan defect aan de machine eerst moest hersteld worden. Ondertusschen werd het half tien en begon men de hoop op te ge ven, tot op eens een schrille stoot met de stoomfluit het sein gaf, dat werkelijk een boot in aantocht was. Waren reeds enkelen, die hunne reis hadden uitgesteld reeds ver trokken, toch gingen nog eecige passagiers mêe. Later bleek dat de „Zuid-Beve- tand" die te 4 uur van Breskens was vertrokken tegen de ponton te Vlissingen was aangeloopen, ten gevolge van het reeds hiervoren genoemde defect. In verband met het bericht vau den Commissaris schijnt de herstel ling niet zoo vlot gegaan te zijn en eerst te half 7 tot het in ge bruik nemen der reserve-boot be sloten te zijn. Alvorens deze ouder stoom ge bracht was en afgeschud was gin gen een kleine 3 uren zoek. Als dat ongelukje te halt vijf reeds gebeurd was, baart het ver wondering, dat men eerst ruim een paar uur later tot maatregelen zijn toevlucht nam, die eerder genomen, doeltreffender waren geweest. Nu we toch aan het schrijven zijn over de boot, wenschen we de aandacht te vestigen op het on- practische van het vervroegen van het afvaartuur der zoogenaamde 4-uur boot naar Breskens. Als de trein uit Holland tc Vlis singen, die anders op die boot correspondeerde aankomt is de boot nauwelijks de haven uil hetzelfde geval doet zich voor bij de aan komst van de boot van Terneuzen. Even védr deze heeft aangelegd, vertrekt die naar Breskens, ten on gerieve van doorgaande passagiers. We vinden het alleszins loffelijk van de beheerders van den Provin cialen Stooinbootdienst om de be langen van het reizend publiek te bevorderen, maar uit de thans ge volgde maatregel blijkt, dat toch niet alles kan bediend worden, zon der stoornis iu den dienst te weeg te brengen. De malsche regen die heden morgen gevallen is, werd met vreug de begroet, zoowel voor den land- en tuinbouw, als door velen wier regen bak ledig was. De langdurige droogte begon een nijpend gebrek aan drinkwater te doen ontslaan. Ook in andere streken van onze provineie bestond een zelfde ge brek. Op sommige plaatsen werd het water 4 tot 5 cent per gang ver kocht. Oostburg. De heeren G. L. P. van Ham en M. M. Meijer, benoemd tot leden vau het bestuur van cfe Liberale Kiesvereenigiiig in het voormalig 4e district, hebben bei den voor die benoeming bedankt. W. Op de lijst der 132 hoogst aangeslageuen in de provincie Zee land, komen, voor wat het kanton Oostburg betreft,'de volgende per sonen voor P. J. van Bortel te Schoondijke, E. A. Calon te IJzendijke, G. A. E. Corlvriendt te IJzendijke, J. Erasinus te Cadzand, C. Fremouw te Groede, J. M. de Qraaff te Aar- denhurg, J. F. Hennequin te Sluis, mr. P. C. J. Hennequin te Aar denburg, Jac. de Hullu te Cadzand, Abr. Risseeuw Abrz. te Cadzand, J. Risseeuw te IJzendijke, I. de Smit te Oostburg. Te Koewacht en omstreken wordt een eenigszins levendige han del gedreven in varkens, die door Belgische kooplui in Nederland worden gekocht. Daar de invoer van die dieren uit Nederland in België is verboden, is bedoelde handel natuurlijk smokkelhandel, welke door de douanen tot nog toe niet streng werd gecontroleerd. Zaterdag evenwel moest een koop. man tot zijn groote schade onder vinden, dat hij, die smokkelt, steeds gevaar loopt gesnapt te worden. J. K. van Kieldrecht (B.) trok nabij Koewacht meteeu kar, waarop acht vette varkens lagen, over de grenstwee gendarmen en drie douanen van Stekene, in hinderlaag opgesteld, namen paard en kar met de vracht in beslag. K. werd aan gehouden en naar Dendermonde getransporteerd. Men vermoedt, dat er verraad in het spel was. Schoondijke. Zondag j. 1. had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Volksbibliotheek. Zooals gewoonlijk was de belang stelling zeer gering. Buiten het bestuur was er één lid en één begunstiger tegenwoor dig. Het verslag werd uitgebracht, waaruit bleek, dat de lust tot lezen dit jaar niet zoo groot geweest was als in andere jaren. Uit de rekening bleek, dat was ontvangen ƒ45.256 en uitgegeven ƒ31.565, alzoo sluitend met oen batig slot van ƒ13.69. Het aftredende lid de lieer Joh. Risseeuw werd met algemeene stem men op één na herkozen, en in plaals van den heer S. G. Geertsema Beckeringh, die bedankt had, werd met algemeene stemmen gekozen de heer P. Leenhouts Pz. De voorzitter dankte den heer Beckeringh voor de moeite, die hij zich getroost had sedert de oprich- ring van de bibliotheek. De heer J. Versprille van Aardenbnrg behaalde mede de acte voor Vrije en Ordeoefeningen in de gijmnaatiek, terwijl gisteren de hee ren G. A. van ^Overbeeke van Schoondijke en P. J. Vercouteren van Retranehement de acte all onderwijzer behaalden. 't Mag zeker een zeldzaam heid heelen, dat van den landbou wer K. op 't Kampereiland twee dochters en een zoon op een dag in het huwelijk zijn getreden. De beide dochters huwden beiden met zoons van den landbouwer van I. en de zoon met de dochter van van I. Bij deze drie huwelijken waren dezelfde 4 personen als getuigen. De courantombrenger Berlijn te Gorinchem, 's avonds gezonden wel, werd 's morgens door zijne moeder, met wie hij samen woonde, dood te bed gevonden. l)e schrik greep de bejaarde vrouw zoo aan, dat zij onmiddellijk een lijk was. Paniek in een kerk. Door de brutaliteit van verschillende zak kenrollers werd Zondag voor acht dagen in Konstantinopel, naar de „Eastern Expres" verneemt, een paniek teweeggebracht, waarbij een groot aantal dames vrij ernstig gekwetst werden. Een zakkenrol ler stal het horloge van een dame; een jonge man bemerkte intussehen de kleine operatie en pakte den jongen schavuit vast. Een medeplichtige van dezes gebruikte, om zijn kameraad te hel pen, het vinnige middel, een dame hevig in den arm te steken, zoodat deze luid giple. Het gevolg wasees paniek, die spoedig de geheele

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2