Transvaal. Binnenland. Gemengd. Burgert. Stand. zijn volk zou ontrouw zijn aan zijn Nederlandsche voorvaderen, als het niet deed wat plicht en geweien in deze moeilijke dagen voorschreef. Do heer Wolmarans zei, dat hoe het hem ook gespeten had de Re publiek in tijden van oorlog te moeten verlaten, hij het gedaan had om meer bekend te maken het goed recht van den strijd der Boe ren. Dat dit in Holland niet meer noodig is, had hij al lang bemerkt en daarvoor brengt hij zijn harte- lijken dank. De heer Wessels bracht eindelijk in herinnering, dat de geschiedenis van het Transvaalscho volk den vijand wel bekend was, doch dat deze liever doof en blind bleef dan haar te hooren en te zien. De Boeren zijn niet zoo zwart als de vijand hen afschildertdoor overmacht mogen zij overwonnen worden, zich onderwerpen doen ze nooit I Groote geestdrift verwekte de mededeeling van dezen spreker, dat de jonge meisjes tot hun verloofden hadden gezegd nooit te zullen trou wen, zoolang dén Engelschman in Oranje-Vrijstaat bleef. In een hierop volgend dankgebed werd de zegen des hemels afgesmeekt voor Louis Botha, voor Paul Kru- ger, voor president Steyn, de leden van den Uitvoerenden Raad, de strijdenden enz. Onder het spelen der volksliede ren en een ongekend geestdriftig gejuich verliet de deputatie de ver gadering en vertrok met den trein van 9.55 weder naar de Hofstad. Buiten wachtte een ontzaglijke menigte de deputatie op en zong haar leden een laatst vaarwel toe. Nog steeds komen da berichten van het oorlogstooueel langzaam. Alhoewel er veel geschut gehoord wordt, kan men niel zeggen, dat er groote gevechten geleverd worden. Op het laatste oogenblik ontvan gen we een bericht, dat de Engel- schen Woensdag Brandfort hebben genomen. Naar de Times uit Bloemfontein verneemt moet op alle Boerenpaar den beslag zijn gelegd. insen, enz. evrouw Sturm vond, wel is zijne woorden zeer verstandig rachtte ook Selma tot hetzelfde ip aangaande deze zaak te gen, maar het was en bleef te vergeefs. Bij de eerste tegenwerping begon Selma te schreien en zich te beklagen, dat zij nimmer kreeg, wat zij verlangde, dat tante hare be loften niet hield, haar geen vreugde gunde, enz. Mevrouw Sturm had wel besloten, zich niet door Selma te laten over halen maar bij de eerste uitbars ting van tranen werd de oude da me verslagen en het bal toegestaan. Daarmede was intusschen niet alles gewonnenSelma had nog een afzonderlijken strijd te bestaan tegen haar aanstaanden bruidegom, die, toen hij vernam, dat mevrouw Sturm had toegegeven, verklaarde, dat h ij ten minste niet voornemens was, op het bespottelijk feest te verschijnenSelma moest zich dan maar met de studenten troosten. (Wordt vervolgd.) De ingebruikneming van de Stoomtramweg op Schouwen en Duivelend, aangelegd vanwege de Rotterdamsche Tramweg-maatschap pij, is voor die streek eene zeer belangrijke gtbeurtenis. De vorige week is die lijn fees telijk geopend en den 1 dezer voor het publiek verkeer opengesteld. BRESREXS, 4 Mei 1900. De heeren A. J. Mulder en A. Salomé van Breskens en Th. A. van Overtveld van Schoondijke slaagden Woensdag voor de hulp- acte en gisteren voor de aktevrije- en orde-oefeningen in de gymna stiek. Tevens slaagden als onderwijzer de heeren C. J. Serlé van IJzendijke en J. Versprille van Aardenburg. Woensdag werd per Prov. boot een paard vervoerd van Vlis- singen naar Breskens. Tot halverwege de reis ging het goed, doch toen werd vermoedelijk het niet al te makke dier schichtig inet het gevolg dat hot bij de be wegingen in het hok neerplofte en niet meer op kon. Te Breskens gearriveerd, moest het dier met geweld uit zijn be narde positie verlost worden, waarbij tevens bleek dat een lendenen breuk was ontstaan. Des avonds werd het paard, dat niet meer te redden was, afgemaakt. Aan het Gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden Vrijdag aanbesteed het aan brengen van eene voorziening aan het ondorzeesch beloop véur het zee-einde van de- Oosthaven te Breskens (Raming ƒ5000). Het laagst werd ingeschreven door den heer P. J. Visser te Hansweert voor ƒ4086. In de gehouden driemaande- lijksohe vergadering van het Be stuur van het Ziekenfonds alhier is door den Penningmeester, den heer heer A. du Burck, de navolgende kwartaal-rekening overgelegd. Ontvangsten le kwartaal aan contributie en boeten ƒ108.49, achterstallige contributie en boeten 4e kw. 1899 ƒ1.98; rente over het jaar 1899 volgens spaarbank boekje ƒ12.61, batig saldo laatste rekening ƒ675.83; totale ontvang sten ƒ798.91, le kwartaal aan uitgaven ƒ125.65. Het kapitaal bedroeg op 31 Maart 1900 ƒ673.26. Tengevolge van de vele werk zaamheden ten postkantore alhier, zal eerlang een tweede klerk aan het personeel toegevoegd worden. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen, de heer J. J. Blin- dcnbach te Aardenburg. De heer mr. F. AL C. E. Koksraa, geb. te Sluis, thans grif fier bij het kantongerecht te Hulst, is benoemd tot Kantonrechter te Tholen. Bij Kon. besluit is aan den lieer A. J. Gillis marechaussee bij de le div. Koninkl. Marechaussee (met tijdelijk verlof) te IJzendijke, een tijdelijk pensioen (1 jaar) toe gekend van ƒ360, en zulks ter zake van bekomen verwondingen bij de arrestatie van kippendieven in de maand October 1899 te Zundert, bij welke gelegenheid op voorn. Gilles, door de dieven, die de vlucht namen, werd geschoten. Biervliet. Door den heer C. J. Sturm, ingelande van den Oranje polder alhier, was appèl aangetec- kend bij Ged. Staten, ten opzichte van de benoeming van een ontvan ger-griffier van dien polder. Ged. Staten keurden niettemin de benoeming goed. Tengevolge daarvan stelde reclamant een beroep in bij den Raad van State, nfdeeling voor geschillen van Bestuur, doch dit college verklaarde adressant in zijn beroep niet ontvankelijk, gelijk staande met een bikemiing van het goed recht der benoeming. Biervliet. Woensdag vierde de heer P. Verhagen, hoofd der school te Driewegen onder zeer veel blij ken van belangstelling, zijn vijf-en- twintigjarig jubilé als onderwijzer. Biervliet. Tot gezworen van den Beukelspolde-, ter vervulling der vacature ontslaan door het overlij den van den heer Dossche, is be noemd de lieer L. Haverbeke met 21 stemmen. De heer J. Leenhouts had li stemmen. IJzendijke, 2 Mei. In de gis teren alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Passageul- polder is tot Dijkgraaf gekozen de heet C. J. Sturm, landbouwer te Biervliet, met -17 stemmen. De heer Cl. A. Carpreau had 13 stemmen. De voorstad van Hamburg, Hammerbrook, werd in opgewón- heid gebracht door een kinderroof op helderlichten dag een vierjarige knaap Otto Sommer, werd door een voorbijtrekkende bende Zigeu ners gestolen en meegevoerd. In dc Spaansche provincie Huelva heeft een cycloon gewoed en groote schade aangericht. Twaalf huizen zijn ingestort en en een zestigtal worden met instor ting gedreigdde rivier, die 't gewest doorstroomt, is met dieren lijken en allerlei voorwerpen be dekt de spoorweg is geheel ver nield. Toen de trein uit Nizza, in Zuid Frankrijk, die Dinsdagmorgen te Aubagne aankwam, vond men in een coupé 2e klasse, waarvan het portier openstond, het lichaam van een man tusschen de beide banken liggen. Hij was met bloed bevlekt en de coupé droeg de sporen van een verwoede worsteling. De man was niet doodmaar men kon hem niet tot spreken krijgen, zijn toestand was hoogst ernstig. Alen vermoedt dat de moord aanslag heeft plaats gehad in een tunnel, ongeveer 18 kilometers ten oosten van Marseille, op de baan die langs de Middellandsche zee loopt. Van den dader werden geen spo ren ontdekt. Op de vuilnisbelt te Haarlem had Dinsdagmorgen een vreesclijk ongeluk plaats. Terwijl de zoon van schipper Phatf bezig was puin uit te graven stortte een deel der puinmassa neer, zoodat hij er onder bedolven werd. Uitgegraven bleek, dat hetghoold zoo goedals verpletterd was en dat het lichaam zwaar was beschadigd De jonge man moet dadelijk dooi zijn geweest. De gemeente veldwachter fc Alaasland ontving bij gelegenheid van het sluiten van eenige hu*e. lijken, waarbij 64 personnn ten raadhuize aanwezig waren, de zeer belangrijke looi van 1/2 cent - zegge één halve cent. De man zal als aandenken aan dit heuglijk feit dit muntstuk laten encadreeren! Te Grenoble, in Frankrijk, heeft in de pyrotechnische school eene dynamietontploffing plaats ge- had, waardoor een kapitein gedood en verscheidene soldaten gewond werden. Twee kindermeisjes 1 iepen Woensdagochtend met een sportkai en een jongetje op het Bleekpad tt Hilversum, toen een rijtuig voorbj kwam waarin eene dame met twee kinderen zat. Even daarna vindt een der kin dermeisjes een portemonnaie die bij onderzoek bleek ongeveer ƒ70 en en een gouden ring te bevatten. Vermoedende dat de beurs wel- licht door de dame in het rijtuig verloren was, rent zij het rijtuig na doch wordt niet opgemerkt, niette- genstaande eenige andere personen ook nog riepen stil te houden. Bij haar kameraad teruggekeerd liep het meisje met deze over hel geval te praten, toen zij eensklap ziet dat het rijtuig terugkomt. Het meisje biedt de portemonnaie aan de vermoedelijke eigenares, dit angstig uit het rijtuig keek, aan. Deze rukt de beurs uit hart hand en geelt den koetsier last vlug weg te rijden. Een hond die het paard hinder de een slag willende toebrengen, gaf de koetsier de eerlijke vindster een flinke striem over baur wang. Dit, alhoewel niet als zoodanig bedoeld, was de eenige dank of be- loaning die het meisje kreeg. In het Hougaarsche dorp Szolyva zijn bij een brand acbl menschen om het leven gekomen. Ciltlzaml. Geboorten. 1 Januari. Elizabeth Suzanna, d. van J. Deu- laink en Martina van Dale. 5 id. Izaak, z. van A. J. Henderijks ei A. Louweret. 26 id. Pieter, z. van P. F. Baas en M. Datthijn. 30 id. Adriana, d. v. P. Aliens en S. de Visser. 15 Februari. Sara, d. v. H. Hoevenaar en P. M. Heule. 27 id. Sara Wilhelmina, d. v. P. van Akker en A. Tittman. 2 Maart. Willem, z. van J. GoossenenJ.de Hullu. 6 id. Elizabeth Johanna, d. v. A. Keijinel en A. Oosterling. 8 id. Willem Jacobus, z. v. A. Bliek en S. AI. Oosterling. 14 id. Picter- nella, d. v. I. de Winne en S. Moe- laart. 16 id. Jacobus, z. v. J. de Wolf en S. Jansen. 19 id. Johauee, z. v. I. de Hullu en A. M. de Bruijne. 7 April. Cornelis Willem, z. van A. Cijsouw en J. Frelier. 8 id. Johannes Pieter, z. v. J. P. v- Haneghem en J. P. de Back. 16 id. Anna, d. v. J. van der Lijke enJ. Al. Verduijn. 26 id. Dina, d. van A. de Neef en C. Guignot. Overlijden. 2 Januari. S. vau de Sande, 82 j., wed. v. L. van den Broeke. 22 id. C. Al. Versprille, 78 j., echtg. van J. de Vriend. 30 id- I. J. Alisilje, 7 mnd., z. v. Jacob Izaak en A. de Wolf- 9 Februari.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2