Transvaal. Binnenland. Gemengd. ster bloemen aan. Van half twaalf tot balt één verleende H. M. de Koningin- Moeder vervolgens audiëntie aan de militaire en civiele autoriteiten, die zich daartoe hadden laten in schrijven. l)e volgende dagen werden audi- eutiën verleend en bezoeken afge legd, gelijk men dat immer bij het jaarlijksch Koninklijk bezoek ge woon is. Een groote ontploffing had Dins dagavond plaats in de Begbie-fa- briek te Pretoria, welke gebezigd wordt door de regeering als arse naal onder diretie van den heer Grunberg. Het gebouw is verwoest, tien personen werden gedood, 32 gewond, voor het meerendeel Fransche en Italiaansche werklieden. Grünberg is licht gewond. Volgens nader bericht is de oor zaak der ramp in de Begbiefabriek onbekend. Het belangrijkste deel der ma chines moet gered zijn. De ambu lances van het Roode Kruis deden goede diensten bij de gewonden. Generaal De Wet vernam Don derdagnacht van verkenners, dat een Britsche colonne naar Dewets- dorp oprukte. Terstond begaven de Roeren zich op weg om de Engelschen den pas at te snijden en bereikten Vrijdag morgen het gevechtsterrein. Commandant Cronjé wachtte te lang met het bezetten van een kopje, dat daarop door de Engel schen werd bezet. De Boeren beschoten het Engel- scbe kamp met granaten totdat het donker was. Gedurende den nacht liepen 15 Engelschen, die verdwaald waren, in het Boerenlager bij het aanbre ken van den dag kwamen er nog dertien. Den volgenden morgen zonden de Engelschen cavalerie uit om onze flank om te trekken. De Wet zond commandant Wes- sels met drie kanonnen om hen tegen te houdendaar de Engel schen geen geschut hadden, waren zij gedwongen terug te trekken. Ka een voortdurende kanonnnde verplaatsten de Engelschen hun kamp achter de heuvels de troepen vuurden salvo's uit loopgraven, om de aandacht van het kamp af te trekken, dat ernstig beschadigd werd. Wilt gij beweren, dat er acht zulke mooie studenten als Sand- stedt gevonden worden Neen, mijn lieve, zoo mild is de natuur met hare schoanheidsgaven niet. Boven dien was ik de eenige niet, die, vond, dat hij er zoo goed uitzag al de meisjes waren van hetzeltde gevoelen en zelfs tante Gdat oude mensch, sprak met volle over tuiging, toen zij zeide, dat Sand- stedt een charmant voorkomen had. Als Anton er zoo uitzag, dan werd ik een engel van goedheid, om hem te behagen. Daar twijfel ik aan, meende Emma, het is zoo gemakkelijk niet, zich eensklaps te veranderen maar haast u nu, meisjeswij moeten zorgen, dat wij aan het ontbijt zijn, oin tegenover onze gasten de hon neurs waar te nemen. (Wordt vervolgd.) De Boeren hadden 3 dooden en 12 gewonden hot verlies der En gelschen is niet bekend, maar een aantal dooden werden op het slag veld achtergelaten, toen de rechter flank terugtrok. De Engelschen openden hij het aanbreken van den dag op Dinsdag een hevig vuur op hel kamp der Boeren bij Veertienstrooinen. Vier scheepskanonnen en ver schillende Armstrong-kanonnen wer den in werking gesteld. Er werd gebruik gemaakt van lyddietgranaten. Tot dusverre is er weinig schade aangericht. Vijf burgers van Pretoria zijn gewond. Het vuur der artillerie van de Boeren was Vrij juist gelicht. Achtereenvolgens werd een ge weervuur van beide zijden geopend langs de oevers der rivier. Twee artilleristen der Boeren werden gedood. De verliezen der Engelschen zijn onbekend. Volgens de drankwet zullen alle vergunningen, die sedert 1 Mei 1881 in andere handen zijn over gegaan dan van de toenmalige hou ders, op 1 Mei 1901 van rechts wege komen te vervallen. Het zullen dientengevolge slechts enkelen zijn, die de vergunning zullen behoudeu en het cijfer der vergunningen zal in tal van ge meenten beneden het maximum dalen. Hoe zal nu na 1 Mei gehandeld worden met de uitreiking van ver gunningen Kr is drieërlei weg voorgeslagen Ten eerste die van publieke ver pachting. Ten tweede het ancieniteitsstel- stelsel, waarbij de beschikbare ver gunningen worden verleend aan hen, die gedurende den langsten tijd onafgebroken in diezeiJde ge meente een vergunning hebben be zeten. En ten derrie het z. g. Gothen- burgersteisel, waarbij alle vervallen de vergunningen worden gegeven aan een maatschappij, die beoogt den drankverkoop onder zoo weinig schadelijke omstandigheden te doen plaats hebben als mogelijk is. Naar *Sluit Schiedam" uit ver trouwbare bron verneemt, zal door de Regeering het eerstgenoemde stolsel, dat van openbare verpach ting, worden voorgesteld, terwijl ze de opbrengst van deze verpachting wenscht te bezigen tot schadeloos stelling der tappers, wier vergunning niet /erlengd wordt. Het blad vindt wel dat er voor deze schadeloosstelling geen enkele rechtsgrond is aan te voeren, doch indien men uit medclijdeu met de afgezette tappers en ook oin de voorstellen voor deze Kamer wat meer aannemelijk te maken, tot schadeloosstelling uiecnt over te moeten gaan, dan vindt het 't zeker alleszins billijk, dat deze betaald wordt door de nieuw begunstigden. In verschillende andere opzichten moeten de voorstellen flinke verbe teringen bevatten. De behandeling zal waarschijnlijk in het najaar plaats hebben en tij dig genoeg afgedaan kunnen worden. ItltESK l' YS, 27 April 1900. Bij het gehouden examen voor de hulpakte zijn gisteren geslaagd de heeren J. de Hullu en J. W. LeeuhoutS; beiden alhier, Hoofdplaat, 26 April. Heden werd de vacature als burgemeester dezer gemeente, ontstaan door het vertrek van den heer R. van Ham, vervuld door de overkomst van den heer H. S. Gratama van 's Graven- hage. Na des voormiddags in handen van den Commissaris der Koningin de eed te hebben afgelegd, arri veerde de heer Gratama te kwart voor één per provinciale boot te Breskens alwaar hij door twee raads leden en den gemeente-secretaris verwelkomd werd. Te ongeveer kwart voor twee deed de nieuwe burgemeester zijn intocht in de kom der gemeente. Alhoewel ZEd. verzocht had gee- ne feestelijkheden te doen plaats hebben, wilde men toch door het algemeen uitsteken der vlag zijne ingenomenheid met de benoeming betuigen. Onder het afstappen aan het raadhuis werd door geschut de intrede van het nieuwe gemeente hoofd aangekondigd. In de raadzaal werd de heer Gratama gecomplimenteerd door den heer J. J. Pateer, de eerste wet houder, namens den raad en de gemeente. Hij wenschte hem geluk met zijne benoeming en droeg hem de belangen der gemeente op, daarbij de medewerking van den raad be lovende. Hierna overhandigde hij hein het waardigheidsteeken, en verklaar de dhr- Gratama als burgemeester der gemeente Hoofdplaat geïnstal leerd. Na [het insigne omhangen te hebben, nam de nieuwe burgemees ter het woord om in de eerste plaats zijnen hartelijken dank te betuigen aan H. M. door de onderscheiding hem te beurt gevallen en mede aan den lieer J. J. Pateer voor de wel willende woorden tot hem gericht. Hij beloofda alle pogingen in het werk te zullen stellen, en de be langen der gemeente te bevorderen, waartoe hij wederkeerig rekende op de medewerking en den steun van den raad, en een beroep deed op zijne toegenegenheid. Na afloop der installatie werd de eerste kennismaking in huishoude- lijken kring nader vportgezet Te vijl ure bood de raad zijnen nieuwen voorzitter een diner aan, waaraan de gemeente-secretaris mede aanzat. Tijdens dezen maaltijd verraste het muziekgezelschap den heer Gratama met eene serenade, waar voor ZEd. zeer erkentelijk was. Dat bij deze gelegenheid terstond heel wat volk op de been was, laat zich begrijpen. De gemeentenaren die hiervan getuige waren, maakten van deze gelegenheid gebruik om den nieuwen burgemeester hulde te bewijzen. De plechtigheid had overigens een stil verloop. Hoofdplaat. Van meer gerucht makenden aard is eene beweging van socialistischer. aard onder de werklieden te Slikplaat en Noiouicr Een. Er moet eene vereeniging tot stand gekomen zijn, waartoe zich een 35 personen hebben aangeslo ten, die zeer sterk aandingen op loonsverhooging, onder bedreiging anders beslist den arbeid te zullen nederleggen. Deze bond wordt door velen met een schuin oog aangezien, en de beweging schijnt werkelijk eeiiigs- zins onrustbarend te zijn. Op een morgen kwam een Noord-Hollandsch kaasboertje bij een Ainslerdarasche juffrouw aan de deur en zei, dat hij echte, puike Edamiuerkaasjcs had. Hij prees zijn waar zéé aan, dat zij vroeg hoeveel het kaasje kostte. ƒ1,20, mevrouw, Neen koopman, da's te duur. Nu, mevrouw, laten we et een rond sommetje van maken.,, één gulden. Neen, koopman, je vraagt nog te veel. Wat wil mevrouw dan geven? 80 cents. Maar mevrouw 1 Is dat non bieden voor een dame zooals uwts bent 1 Ik geef niet méér. Het boertje trok verontwaardigd af, doch twee minuten later ver scheen hij weer aan de deur en zei: vooruit dan maar 't is me te warm om langer te loopen en het- is de laatste, 't Is een koopie" en ik verlies er op, maar uwes is ui.t iedereen. Eet er met mijnheer maar lekker van I Zij was blij met het kaasje. Het werd nog een paar dagen opgeborgen, omdat eerst liet oude op inoest en daarenboven zou h t kaasje volgens den koopman, r niet slechter op worden als we bt een paar dagen lieten liggen." De dag brak eindelijk aan, waar op het zou onthoofd worden en zij riep haar man om dit moorddadig werk te volbrengen. „Wat is die kaas hard zei hij, het lijkt wel zoo'n stuk geverfd hout van voor de winkelramen I Hoeveel moeite, de man zich ook gat, de kaasdeeltjes waren |zéé aan elkaar veiknocht, dat ze niet uit elkaar wilden. Hij sloeg met een hamer op hot mes 't gaf niets de juffrouw haalde het hakblok uit de keuken en beiden drukten er op alle macht op het gaf niets. Ten einde raad werd besloten 'I kaasje déér te zagen. Terwijl hut man met dit heusch moeilijk werk bezig was, inaakte hij de opmer king, dat het kaasje zeker dateerde uit den tijd van De Ruyter, van wien verteld wordt dat hij eens bij gebrek aan kogels met kaasjes schoot. Toen de zagerij klaar was, wai ook al de illusie om goedkoop kaas te eten verdwenen. Ze zaten nu met een bord vol bonken en alleen met een groote rasp kuniieii ze enkele deeltjes, ge heel uit het midden, gebruiken en dat doel zij, oindat zij toch nog éénig genot van haar 80 et. wil hebben. In de woning van Reinder Lenema, niet ver van de spoorlijn naar Beilen achter De Wortelkainp te Assen gelegen, brak Maandag, waarschijnlijk tengevolge van on voorzichtigheid dtr kindereu inet vuur of lucifers, brand uit. Lenema was als hulparbeider bij het spoor te Hooghalen werkzaam en vrouw Lenema was even b] eene buurvrouw om te spreken over een lap goed voor een der kinde ren. Vier van deze kinderen warei tehuis, toen de brand uitbrak, een was naar school. De oudste twee wisten zich k redden, maar een jongentje van ruim twee jaar en een meisje val 8 maanden bij den brand om.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2