voor Z('('invscli-Ylaiiii(l<T('ii. 81 DE ZANGERS. No. 483. Woensdag 25 April 1900. 9e jaargang. Transvaal. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Oroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Bijzonder schaarsch zijn de te legrammen, die van het oorlogs- i tooneel zijn gekomen. Er schijnt in het geheel geen nieuws te zijn. Uit is te verklaren, doordat lord Roberts de draadberichten tegen houdt, maar het is ook mogelijk, dat het de stilte is voor den storm, èu de Boeren èn de Engelschen zich uitrusten voor een nieuwen rerwoeilen strijd. De w Daily Mail" weet althans mede te deelen, dat in het Kaffer- t land Basoeto vuren is gehoord in de richting van ïhabanchu, dus in het Oosten van den Oranje-Vrij staat. Daaruit zou moeten worden I opgemaakt, dat lord Robert reeds 1 een gedeelte van zijn legermacht J heeft laten oprukken, dat hij een 1 nienwen veldtocht heeft begonnen i dat hij van plan is den Boeren I ia het zuiden den weg af te snij- den. Intusschen is het ook nog wel I mogelijk, dat lord Roberts niet ge- 1 reed is voor den veldtocht. Heel pleizierig moet het er niet I uilzien in Bloemfontein. Er liggen 0 zieken in de gasthuizen, I merendeels typhus- en dysenterie- lijders. De slagregens belemmeren jd- 12» ainJ kt. ,t vai orsseW •an vli* cmaaU A- elen Neen, maar wie anders heeft mij die geleerd dan tante, die nooit mij spreken kan zonder te ïor- 'eu en daardoor altijd mijne vreug- dt verbittert De minste kleinig heid, waarover ik mij verheug, wordt élijd eene bron van leed. Nu bijv. kom ik vroolijk tehuis dadelijk komt tante mijne ge- uoegclijke stemming, wie weet, voor hoe lang 1 verstoren. Selina verborg het gelaat in een dtr solakusscns. Mevrouw Sturin keek als iemand die een scherpe berisping ontvangen bd. Wel, wel, mijn lieve hai "wielde de oude vrouw en ging "at liet jonge meisje. Schrei nu maar niet, gij weet wl, dat tante het zoo kwaad niet ook den aanvoer van medicijnen. Van slagregens spreekt men ove rigens ook in Maseroe, aan den grens van Basoetoland en Oranje-Vrij staat. De rivieren zijn daar alle hoog gerezen. De grond is er door weekt en de schansen staan vol water. Naar aan de „Daily Mail" wordt bericht, trekt een Boerencommando, 250 man sterk, door het Zoutpun- bergsehe om iu Rhodesië te vallen en daar de Engelschen, die onder Carrington over Betra komen, tegen te houden. Voor enkele dagen werd melding gemaakt van lord Rosslyn, die met een patrouille Engelsche troepen van het regiment Royal Irish Ri fles gevangen genomen en naar Kroonstad gevoerd werd. Deze Engelsche edelman is reeds een paar malen afzonderlijk vermeld, maar hij dankt die err grootendeels aan zijn titel. De jeugdige graat heeft in En geland kort geleden nogal van zich laten spreken, omdat hij zijn vermo gen had doorgebracht. Hij werd toen toonrelspeler en gaf tevens een blad uit. Met geen van beide ging het echter best en toen be sloot bij het eens te beproeven op het oo.logsveld. De Dailly Mail" verneemt uit Lissabon meent. Zie mij nu eens aan en zeg mij, wat u zoo verheugd heeft. Dat weet ik al niet meer uw uitval heeft mijn hoofd heel in de war gebracht. Selma verborg het gelaat nog dieper in het kussen en mevrouw Sturm zag er angstig uit. Zij streek met hare groote, bree- de hand over het lichte, glanzige haar van het meisje, gaf haar alle mogelijke lieve namen en beloofde Selma, dat zij alles krijgen zou, wat zij wilde, als zij nu hare oude tante maar wilde aan;n. Selma blee." onbewegelijk, totdat de oude vrouw verzekerde, dat zij haar e'k vermaak, dat zij verlangde zou toestaan, als zij nu maar vroo lijk wilde worden. Toen hief Selma het hoofd op, zeggende Tante moet niet vergeten, dat zij mij beloofd heeft, dat ik alles zou krijgen, wat ik wenschte. Ja, mijn hartje, dat zult gij ook, als gij nu maar weer lacht. lil wijde kringen bestaat er vrees, dat de Boeren tengevolge van het geval met Beira het Portugeesche gebied in Zuid-Afrika niet meer eerbiedigen zullen, luiniddels neemt in Portugal het verzet van het volk tegen de regerring wegens dit ge val toe. Er wordt druk geteekend op protestlijsten. Ook de Portugee sche dames stellen een protest op. De studenten van Oporto noodi- gen de universiteiten van de heele wereld uit zich bij hun protest aan te sluiten. Kortom er is een hevige beroering onder het Portugeesche volk over deze Zuid-Afrikaansche quaestie. Wat er gebeurt of gebeuren zal in den Zuid-Oosthoek van den Oranje-Vrijstaat, hij Wepener, De- wstsdorp en Ladybrand, wekt in deze dagen wel de meeste belang stelling. Het is duidelijk, dat daar de grootste Engelsche strijdmacht te gen de Boeren wordt samengetrok ken. De gezamenlijke sterkte van de geheele troepenmacht, die tegen de Boerencommando's is opgerukt, kan niet ver beneden de 20.000 man zijn, volgens de Standard. Doch daar schijnen ook vrij wat Boeren te zijn en er hebben heel wat schermutselingen plaats gehad i.i de laatste dagen, naar althans Gij weet wel, dat ik altijd mijn woord houd, wanneer ik iets beloot. Tussclienbeide ja, maar niet altijd, meende Selma feil zag nog alles behalve vriendelijk. Meisje, wat durlt gij zeggen! riep mevrouw Slurm en weer steeg de purpergloed op haar aangezicht. Is het niet zoo als ik gezegd heb I Wanneer ik den mond maar opeu doe, dan wordt tante boos. Het best is maar, dat ik zwijg en om te voorkomen, dat gij mij nog eens een doodelijken schrik aanjaagt, zal ik blijven zwijgen. O, wat ben ik ongelukkig 1 Weder werd het bekoorlijk gelaat in het kussen verborgen en mevrouw Sturm had groote moeite, Selma te bewegen, het nogmaals tot haar op te heffen. Zij beloolde haar al het mogelijke, streelde haar hoofd en wangen en toen niets hielp om de kleine stijfhoofd zachter te stemmen, kwam tante met de voorspiegeling van een bal op het builen der oude vrouw voor den dag. Mevrouw de Engelsche telegrammen berichten. Vooral bij Dewetsdorp trekken de Engelschen en de Boeren zich blijkbaar samen. Telegrammen van Zaterdag maakten reeds melding van gevechten, die daar Vrijdag plaats hadden en die, volgens Reu- ter's correspondent bij de achtste en derde divisie der Engelsche troepen, van den middag tot donker duurden. Wie er eigenlijk aan de winnen de hand is, blijkt niet heel duide lijk. De telegrammen zijn alle van Engelschen oorsprong en zouden het gaarne willen doen voorkomen, alsof al het voordeel aan de zijde der Engelschen is, Jmaar tusschen de regels door leest men toch, dat de Boeren dezen wel een beetje te sterk zijn. Zoo heet het in een telegram van Zaterdag, dat twee kanonnen der Boeren tijdelijk tot zwijgen werden gebracht, dat de Engelschen de heuvelen mijlen ver in het rond beheerschen, maar ook, dat de stelling zeer sterk is. In een draadbericht van lord Roberts heet het, dat generaal Rund- Ie met zijn troepenmacht de Boeren verdreef eu het hooge terrein be zette, dat de Boeren eerst iu hun bezit hadden. Maar den volgenden dag was Rundie alweer in een ge vecht gewikkeld met dezelfde Boe- Sturm wist uit ervaring, dat, wan neer alle andere vredesvooislagen te vergeefs waren, Selma nooit onge voelig bleef voor de belofte van een bal. Zij was ook dit niet, maar keek eensklaps op en riep uit Wanneer taille een bal op Rostad geeft, en ik daarop mag uitnoodigen, wie ik wil, dan zal ik mijn verdriet vergeten en weer vroolijk wordenmaar dan moet tante mij ook beloven in lange, lange niet op mij te knorren tante jaagt mij altijd zulk een schrik aan, dat ik er zeker nog eens een toeval van krijg. Ik kan er niet tegen ik weet zeker, dat ik het te een of te anderen tijd besterven zal, wan neer tante niet redelijker wordt. Nu meende mevrouw Sturm ook, dat zij meer dan streng tegen het arme kind was en haar wellicht een een te groot respect inboezemde, naardien Selma zoo bang voor haar was, dat zij vreesde van schrik een beroerte te krijgen. Ja, het was zoo klaar als de dag, dat zij Selma

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1