Buitenland. Binnenland. ter verdediging opgeroepen. Zullen wij dan tegenover den vijand staan zonder ooit een geweer in handen te hebben gehad Zullen wij dan ala slachtvee blootstaan aan 't moor dend vuur van den vijand of zullen wij, evenal» de Boers, als leeuwen vechten tegen den indringer, die huis en erf verwoest en ons volks bestaan bedreigt Alleen een strijd baar volk kan rustig zijn in den tijd van vrede. Daarom hebben zich in de meeste plaatsen van ons land afdeelingen van volksweerbaarheid gevestigd uit 't midden waarvan sckietvereenigingen worden opge richt, die ten doel hebben alle burgers boven 16 jaar te leeren het geweer te hantceren en nauwkeurig te schieten, wat men leert onder militair opzicht in gezellige, onge dwongen bijeenkomsten terwijl als afwisseling en aanmoediging nu en dan een schietconcours wordt ge houden. Geweren ei, patronen krijgt uien kosteloos van het Rijk, alleen voor een schietbaan moet elke at- deeling zelf zorgen. Op deze wijze verkrijgt men zonder militairen dwang als 't ware spelenderwij ze goed geoefende burgers. Hierbij verbindt men zich teil op zichte van den Staat in geen enkel opzicht en heeft van de oefeningen alleen voordeel en plezier en ab soluut geen nadeel. Het kan dan ook niet anders of ieders of ieder, die liefde gevoelt voor zijn vader land, zal aan deze oefeningen deel nemen 1 Vaak hoort men zeggen, dat de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen half belgsch zijnwij gelooven het niet en hopen, dat onze mannen boven 16 jaar door het toetreden tot deze vereenigin gen zullen toonen een warin klop pend hart te bezitten voor ons dier baar vaderland 1 Op die plaatsen, waar zulks mo gelijk is en waar daarvoor lielheb- berij bestaat, zal tevens gelegenheid gegeven worden lot het oprichten eener gjmnastiek-vereenigingom dat lichaamsoefeningen in hooge mate de weerbaarheid en de ge zondheid bevorderen. Er wordt melding gemaakt van eene mogelijke ontmoeting tussehen de Keizers van Duitschland en Rus land te Berlijn. Zaterdag 14. April is de wereld tentoonstelling te Parijs door den President geopend. Zondag den eersten dag dat zij voor liet publiek was opengesteld, werd zij bezocht door 118.630 be talende personen. Dat de tentoonstelling ook wel eenigszins de gevolgen zal onder vinden van den oorlog, is wel als zeker aan te nemenimmers het bezoek van Engelsche zijde zal wel merkbaar minder zijn, dan verwacht had kunnen worden in gewone omstandigheden. In den Congostaat is een opstand ontstaan tengevolge van ongehoorde gruwelen van de beambten der Congostaat. Een beambte van het Antwerp- •che Mongola-Gezelschap. Louis Lacroix, vertelt in een brief, welke de te Antwerpen verschijnende .Nieuwe Gazel" mededeelt, gruwe len mij ziek. Selma, Selma, sprak de oude dame op waarschuwenden toon, maar toch veel zachter, is dat eene taal, die u voegt (Wordt vervolgd.) len die hij zelf bedreven heeft en uit welke men moet besluiten, dat anderen evenzoo wellicht nog erger gehandeld hebben. Lncroix geeft de schuld aan zijne superieuren, wier bevelen hij vol voerde. Zoo werd hem op 't einde van November bevolen alle bewo ners van Monbia dood te schieten en inderdaad werden 22 vrouwen en twee kinderen in 't dorp zeil en drie vrouwen, die vluchtten gedood. Hij zegt .door medelijden bemand, zag ik mij gedwongen, mijn chef te verhinderen, op een kind te schie ten waarop hij reeds een keer ver geefs geschoten had en welks moe der door enkele kogels was neerge schoten. En waaiom deze gruwelen? Enkel en alleen umdat dc boot van Monbia niet op tijd aan de verschillende posten was vei schenen om Caoutsjouk te laden. Op bevel van denzelfden chef werden nog 60 vrouwen, die aan de posten van Monbia voedsel brachtten, geketend, in de gevange nis geworpen en daar aan den hon gerdood overgeleverd slechts 5 van de 60 bleven in leven. En waarom? Oindat liet dorp Moemboeinbala, waar deze vrouwen woonden, geen Caoutsjouk had geleverd. Nog te gen 4 andere Europeanen zijn klachten ingediend waarvan de een 150 mep.schen zou hebben gedood en 60 de banden zou hebben afge hakt .een ander had vrouwen en kinderen kruisigen en inauneii ver minken laten. Voorwaar, dat zijn geen koloniale jegeningen! De aanvraag tot herziening van het vonnis der gebrs. Hoogerhuis is door den Hoogen Raad afgewe zen. IIRESKKVS, 30 April 1000 Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een in nood verkec- rend gezin aan de Nieuwe Sluis, waarvan de kostwinner, de arbeider Van de Velde door een hardnekki ge ziekte is aangetast en waardoor de inkomsten niet alleen stilstaan, doch ook de uitgaven die in gewone omstandigheden verre overtreffen. De heden morgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd medcdeeling gedaan a. van de goedkeuring van ver schillende verordeningen; b. dat de rijksbijdrage in de kos ten van het onderwijs voor dit jaar bedraagt ƒ1700. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd een bedrag van ƒ411.165 af te schrijven van be schikbare posten der begrooting van 1899, en over te Jschrijven op de overschredenc. Bij de vaststelling van verschil lende belastiugverordeniugen is nog achterwege gebleven, die betreffende de raarktgélden; wijl deze alleen van toepassing zijn op de kermis er. deze toch zeer laat komt, had men ge wacht om de werking in andere gemeenten er van te zien. Burg. en Weth. stelden voor de bestaande verordening opnieuw vast te stellen, met afwijking van deze twee punten: a. voor een draaimolen, schommel of andere vermakelijkheid wordt ƒ5 (in plaats van 1 zooals tot nu toe) geheven; b. voor danstenten, dio voor het publiek toegankelijk zijn, 10 cent per vierkante M. De heer P. Monjé Sr. verklaarde terug te komen op zijn uitgebrachte stem in de vergadering van B. en W. Door nadenken is hij er toegeko men om thans tegen dit voorstel te stemmen, omdat deze belasting op 6 it 7 personen zal drukken, terwijl anderen met groote trukteinenU-n enz. daarvan vrij zijn De kasteleins zullen nooucloos worden belast. De .'oorz. wees er op, dat de heer Monjé thans eene andere meening was toegedaan dan in dc wethou ders vergadering. Hij wilde cr echter uitdrukkelijk op wijzen, dat niet dc kasteleins m<ar de houders van dc danstenten getroffen worden; dit is niet alleen geen bezwaar, maar zelfs billijk tegenover andere belastingschuldi gen. De lieer Du Burck deelde de meening van den heer Monjé. Hij achtte de verhooging volstrekt niet noodig en beschouwde deze zelts als een onderdrukking van de kermis. De herbergiers hebben ver gunning te betalen en om nu de kermis, die hij een oogst voor dezen noemde, te belemmeren door belas ting te heffen, dahr was hij tegen. Dc voorz. meende, dat uien de zaak ging verwarren. Het is een bestaande bepaling, dat een kraam 10 ets. per M2 be taalt, maar de ervaring heeft ge leerd, dat draaimolens en schommels met zoo'n massa geld gaan strijken uit de gemeente, dat het zelfs bil - lijk is, dat ze iets afzonderen voor de gemeentekas, die het goed ge bruiken kan. Van een kermis ver moorden of onderdrukken is vol strekt geen sprakedat zijn w el groote woorden die in eene open bare raadsvergadering lindruk maken op een zeker deel der ingezetenen, maar die hem, in liet voorstel van B. en W. koud laten Met het oog op de verschillende stroomingeu die er hrerschen, en van zijn kant bedacht moetende zijn op de bevoordeèliug van de gemeentekas, zou hij allereerst in stemming brengen het voorstel van B. en W. tot heffing van 10 cents voor een danstent. De heer Monjé verklaarde er zich nogmaals legen omdat de be lasting drukt op de kasteleins, en vooral omdat zoo'n tent, staande op eigen terrein niet te belasten is we hebben daar geen zaken. De voorzitter moest ook deze meeniug bestrijden, omdat het open baar gezag wel ter dego zich te bemoeien heelt met voor het publiek toegankeljjke plaatsen. Dat de kas teleins belast worden is een verkeerd idééde houder ontvangt het geld van het dansen, en trekt met de voordeden weg zouden we die dan niet mogen belasten? De kastelein mag in de tent tappen, meer niet, hij wordt er dan ook niet door getroffen. Het voorstel in stemming gebracht werd het verworpen met 4 tegen 3 stemmen tegen de heeren P. Monjé, A. du Burck, P, Risseeuw en A. van Houte. Nadat een voorstel om ƒ10 te bepalen voor een careussel met 4 tegen 3 stemmen, die van de lirn. van Houte, Besemer, du Burck en Monjé was verworpen, werd het voorstel van B. en W. om deze som op ƒ5 te bepalen aangenomen met 4 tegen 3 stemmen; vóér de heeren Weijkman, Beseuier, Risseeuw en de Hulster; tegen de overigen. Daar niemand meer iets ter talel bracht voor de openbare zitting gj,{ deze over in een geheime vergui' ring ter behandeling van het kohic van den hoofdelijken omslag. Men schrijft ons uit het kies. district Oostburg De heer G. A. Vorsterman vu Oyen heeft aan verschillende leden der Lib. kiesvereeniging een roni schrijven gezonden van den y0]. genden inhoud Aardenburg, April 19(« L. S. Eenige maanden nog f! het Weekblad heeft 25 jaar bestaat Gedurende dien tijd heeft het de lil,, rale beginselen onbevreesd voorge staan, de belangen van het district verdedigd. Met welk succes laatil aan U ter beoordeeling. Gedurende dien tijd heb ik nv genoeg Allien gestaan; mijne poli. tieke vrienden achtten mij zeket sterk genoeg om den strijd allee vol te houden, of verschuilden ziti gaarne achter mijn rug, waarom dn ook steeds heel het wicht van da strijd, die vaak warm was, op mj alleen drukte. Slechts zeer enkelen, onder It zeer velen, die van den invloedru het Weekblad geprofiteerd hebben, hebben zich verwaardigd het tt steunen, om daardoor de liberé beginselen, die men intussen bjj onze zoogenaamde liberale kis vereeniging" niet moet zoeken - te bevorderen. Hadden de liberalen, die watt adverteeren hadden "otarissen, li- den van polder- en gemeentebesta- ren, bijzondere personen voortdu rend gebruik gemaakt van het \T. blad, dan hadden zelfs zij, dieell liberaal overigens verafschuwen, hei Weekblad ter hand moeien nenis om de advertenties, en langzamer hand ware het het blad geworden, dat door alle partijen gelezen wai In plaats van zulks te doen, heb ben zelfs zij, die bij staat undig verkiezingen gaarne door een libé raal blad gesteund worden, jaari; jaar hunne advertentiën geplaatst io een onzijdig blacja wat nq droeviger is, zij plaatsten die ii bladen van partijen, die zij bij ver kiezingen meenen te moeten be strijden. Alles om de klandizie en oradi dubbeltjes, maar toch eene walp lijke onpartijdigheid in mannei die zich bij eene partij hebba aangesloten. De tegenpartij had eerlijker a wakkerder mannen in haar midden. Zij adverteerden stelselmatig niet in het Weekblad, wetende, dat df veelheid der advertentiën een bik vele lezers bezorgt. Op die in mijn oog tastbar, maar onbegrijpelijke bet/ii.selloothèi van dc heeren, die van tijd tottijl poseeren als de steunpilaren dn liberale partij til. bij verkiezinga en als de meest verdraagz»» parlijloozen, n.l. als er iets te in dienen is, of als er baantjes li begeven zijn, heb ik nooit ivillei wijzen, omdat men een opmerk» van mijn zijde allicht zoude be schouwd hebben als voortvloeiend uit zuiver eigenbelang. Nu is de zaak anders. Uit 4 vereeniging, die den naam draagt van «Liberale Kiesvereeniging') maar niet veel meer is dan een b terogeen «onder onsje", heb ik teruggetrokken. Het WeeJW gaat bij volbrachten vijfentwintig- jarigen leeftijd over in andere handen. Ik ben dus bij beide niet me« geïnteresseerd en z-g nu met vol» vrijmoedigheid, wat mij al lang 0| het hart ligt: Wil een eerlijkeüd rale partij zich in dit district h«i-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2