Buitenland. Binnenland. Gemengd. terug te trekken. Docli eveneens bouibardeeren telkens opnieuw de Boeren Mafeking, zonder het tot «Ie overgave te kunnen dwingen. Te Mafeking, heet het in een Engelach blad, hecht men weinig aan de pogingen van kolonel Plu- mermet) weet, dat zelfs Plumei- eu Baden-Powell, de Eugelsche commandant van de belegerde ves ting te zauien weinig kunnen uitrichten tegen de Boeren. De regeeringsgezinde Engclsche bladen zitten er mee verlegen, wat zij zullen zeggen van de ontvangst van Koningin Victoria in de ler sche hooldstad Dublin. Het lersche volk heeft, wat moeite men ook doet het te ont kennen of te verbergen, zeer weinig sympathie getoond voor de Konin gin. De straten, waar de stoet in Dublin doortrok, waren wel gevuld met eene groote menigte, maar het was een stille, koele menigte. Slechts hier en daar weerklonken toejuichingen. Maar erger nog onder die zwijgende menigte waren tal van mannen, die aan hun hoe den, als protest tegen den Zuid- Atrikaanschen oorlog, het portret van Kruger hadden vastgehecht Over deze stomme anti-Eugelsche belooging moet de Koningin zeer verstoord zijn geweest. Nu is het waar, dat de gevoelens der lersche vaderlanders gekwetst waren door het in beslag nemen van de .United Irishmen" op den dag zelve der aankomst van de Koningin te Dublin. Dit blad bevatte dien dag een artikel van mis» Maud Gonne, ge titeld .Koningin Hongersnood', waarin herinnerd werd aan al de ongelukken, al de onrechtvaardig heden door de Eugelsche ministers bedreven tijdens de regeering van Koningin Victoria. In elk geval het doel der reis is mislukt. Het volk van Ierland is geen stap nader gebracht tot het Eugelsche, geen stap nader tot de regeering en de Koningin. Het kabinet te Londen, dat de hoogbejaarde Vorstin heelt genoopt tot deze reis, heelt haar daardoor een neerlaag berokkend, haar in een valsche positie gebracht. De Ieren blijven dezelfden, zij volharden bij den eisch zelfre- geering voor Ierland. BRESKEVS, 13 April 1000. Groede. De heer P. van Dijke alhier, heeft het eind-examen aan de Rijkslandbouw-winterschool te Goes met gunstig gevolg afgelegd. Hoofdplaat. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer H. S. Gratama te 's Gravenhage. Met 1 Mei a. s. worden de navolgende Kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatst, als C. Rui- terman van Aardenburg naar Hans- weert, J. J. de Smit van Aarden burg naar Hontenisse, terwijl de verplaatsing van L. A. Pieters van Axel naar IJzendijke is ingetrok ken. Retrunchement. Tegen 1 Mei a. s. is o. a. verplaatst de kommies 4e klasse P. J. de Blaeij, vroeger alhier, van Geertruidenberg naar Wouw bij Bergen op Zoom. Tot tijdelijk onderwijzer te Middelburg is benoemd de heer J. A. Boes te Hoofdplaat. In da Lange Nieu\rstraal te Tilburg, vonden twee agenten ze keren Marinus Korthout, arbeider, badende in zijn bloed en stervende. Hij had een gapende wond aan den hals en het bloed vloeide zo) veelvuldig, dat de politiemannen vreesden voor spoedigen dood. En inderdaad die vrees bleek niet ongegrond. Toen een ijlings ge waarschuwde geneesheer, dr. Bloe men, met den commissaris van po litie, op de plek des onheils ver scheen, kon men slechts den dood constateeren. De slagader was doorgesneden, zoodat de ongelukki ge weinige oogenblikken, nadat de verraderlijke steek hem werd toe gebracht, aan verbloeding zal zijn overleden. Op het oogenblik dat de agenten den stervende vonden, was in de nabijheid geen levend schepsel te bespeuren en aanvankelijk wist men niet tegen wien eenig vermoeden te mogen opvatten. Tegen middernacht echter arres teerden de hoofdinspecteur van po litic en een brigadier der marechaus see ken 17jarigen P. E, tegen wiens tijdens het aanstonds inge steld onderzoek, zeer zware ver moedens waren gerezen. Na het tijdstip, waarop de gru weldaad moei geschiedt zijn, had den eenige personen in zijn handen een met bloed bevlekt mes gezien en had hij zich zeei ontsteld voor doende, woorden eu uitdrukkingen laten ontvallen, die hoogst verdacht voorkwam. Tot welke resultaten het onderzoek der politie verder heefr geleid, is nog niet bekend. Zaterdagavond had er in de artillerie-kazerne te Keulen eene ontploffing plaats; zes personen werden gewond, een doodelijk. Op de nieuwe Galatakade te Konstantinopel, die met houten kee- ten koffiehuizen en winkels van allerlei soort bezet is, brak brand uit, die een menagerie geheel in de asch legde. De vlammen grepen, in dat vele hout voedsel vindend, snel om zich heen, waardoor aan het redden der roofdieren niet te denken viel. Deze stietten een oorverdoo7eud gehuil uit, toen zij het naderend gevaar bemerkten. Zij begonnen in hunne nauwe kooien woest om zich heen te slaan, zoodat de brandweerlieden uit vrees, dat de dieren hunne kluisters zouden verbreken, zich uiet bij het bran dende gebouw waagden. Tot geluk van de groote inenschcn- massa, die het schouwspel aanstaard- de, stikten alle dieren in den rook. Een paar leeuwen met 4 jongen, een koningstijger, een beer, bene vens apen, wolven enz. vonden hun dood in de vlammen. Bij de bewoners in den naasten omtrek heerschte een paniek. Te Dusseldorf in Duitschland had een onderwijzer bepaald, dat elke leerling die tijdens de les om keek, een klap van zijn achterbuur man moest krijgen. Op een der leerlingen werd dit tuchtmiddel zoo hardhandig toege past, dat zijn trommelvlies scheurde. De vader heeft er aangifte van gedaan bij de politie en nu wordt de onderwijzer strafrechterlijk ver volgd. Te Venetië zijn gevallen van thyphus voorgekomen, welke door oesters werden veroorzaakt. De typhus is niet alleen te Ve netië, maar in geheel Italië alge meen verspreid. Er worden ongeveer 200.000 menschen per jaar door typheuse koortsen aangetast, waarvan 40.000 45.000 sterven. Nu heelt inen te Venetië zoo leest men in het //Maandblad te gen de Vervalschingen" in vele oesters, typhusbaeillen gevonden. Dat die daarin voorkwamen is te verklaren, ten eerste, doordien de oesters worden gevonden op plaat sen, waar zoet met zout water is vermengd, betgeen de ontwikkeling van de bacillen bevordert, en ten tweede, omdat de beste oesters verkregen worden van palen en muren in de kanalen, die tevens als afvoerkanalen dienst doen, zoo dat de oesters, waarschijnlijk met het voedsel, dat zij tot zich nemen, de bacillen binnen krijgen. Oesterbanken, ver van de stad, leverden volkomen gezonde exem plaren op. Op het International Visscherij- Congres, dat verleden jaar Venetië vergaderde, werd ook aangedrongen op de oesterteelt naar gezonde wateren. Een Boer met een langen baard en grooten slappen hoed vervoegde zich ter verkrijging van een rondreisbiljet Donderdag aan een der plaatskaartenbureaux van 't Hollandsche Spoorstation te Den Haag. Dat moest «een Boer" zijn, dacht de ambtenaar cn vrijmoedig vroeg hij waar menens woonplaats was Antwoord te Pretoria I Toen waagde de beambte 't zeer bescheiden het oordeel van den «stamverwanten broeder" over den oorlog te vragen. «We winnen 't" was 't korte antwoord en vriendelijk groetend ging de Afrikaander zijns weegs. Te Kapelle verwondde zich Dinsdag de landbouwers! nee lit Pie ters, bezig zijnde in het land, aan een gebroken flesch, doch daar de wonde niet belangrijk was, werd er geen acht op geslagen. Kort daarna zwol zijn arm op en Woensdag is hij aan de gevolgen overleden. Bloedvergiftiging is er de oorzaak van. Sedert jaren is in Leipsig zoo'n ontzettend brandongeluk niet voorgekomen, als dat wat Maandag plaats vond in de celluloidlabriek van Engelmau en Richter en iu de Guter.bergdrukkerij van Barth. Het ongeluk kostte acht mon- sehenlevens. Alle verongelukten zijn bij den brand, die met razende snelheid om zich been greep, in de ilchl ont vlam- en ontplofbare celluloidmas- sa's en de in het huis opgestapelde papiermenigten, verstikt en daarna tot onherkenbaarheid verkoold. Het vuur brak 's avonds kort na zeven uur uit. De l&jarige leerling Lasalle had in den kelder, waarin het celluloid en houtwol waren opgeborgen, met kisten gesjouwd. Daarbij was de aan een deurpost opgehangenc petroleumlamp neer gevallen, was de ballon gesprongen en had zich de brandende petro leum over den grond verspreid. In een oogenblik stond alles in lichte laaie, zoo ook de houten tot naar de vierde verdieping rende eenige trap des huizes. De op de bovenverdieping de brandweerman Dather ri^j zich door een sprong in den te. waarbij hij zware verwondin» bekwam. De oin dezen tijd nog in aII(( werkplaatsen aanwezige person- ten getale van zeven, werden t prooi der vlammen. Nu een arbeid van twee it was de'brandweer, die met stoomspuiten werkte, den bra meester. Een verschrikkelijk dij heeft zich te Berlijn afgespeeld. Duar heeft de. vrouw van I werkman, Eichel, die aan een J geneeslijke ziekte leed, zich i] haar beide kinderen twee mnJ van acht en tien jaar, in eeniitl bij Berlijn verdronken. Een gedeelte van Texas, 1 Noord Amerika, is geteisterd I een zware wolkbreuk, waardoor3 groot gedeelte van dezen staat 1 overstroomd. Zeventien mijlen ten noorden* Austin is een spoorwegbrug èl den stroom meegesleurd. Daardoor stortte een sneltrein* Saint-Louis in de diepte, wurm vele personen out het leven gekomen. Te Breukelen had Did* een botsing plaats, lusschen l* goederentreinen. Een daarvan was geladen J paarden, twee wagens werden gdl ineen gedrukt, persoonlijke or,# lukken hadden niet plaat». Doch er moeten nog al paarden gedood zijn. Te Sneek werden Diosil ongeveer twee duizend kiena eieren aangevoerd, die tegen 1 kwartje per stuk verkocht we» Dinsdagmorgen schrok paard voor het rijtuig van del milie M., in den polder Hinkt* oord nabij Bergen op Zoom, het ongelukkig gevolg, dat mejl met het rijtuig omviel en in sloot terecht kwam. Voordat zij er onder uit koil haald worden, was zij gestikt. I De koetsier kwam mee I schrik vrij. Te Grannichle bij Catanti Italië, zijn de beide broeders, I rons Graudineto, vermoord il roovers. De broeders, reeds hoog» en ongehuwd, leefden inet eu* dienstbode op hun kasteel. Ei-n aantal roovers drongen I op zekeren avond binnen, I»» den bediende aan de deur van I kamer vast en gingen naarI slaapkamer der beide edelliedesl vermoordden ze. Daarna maakten de misdidiB zich meester van eene sou) I 201) 000 lire (ongeveer BK® Woensdagmorgen 9 uur I aan de Delfsche vaart te Rotlui een ernstig ongeluk plaats. I Een bierwagen reed een V ladder omver, waarop een vlw stond te werken. De man viel op den waarop Imanden met flesachnl stonden en in hopeloozsn werd hij per brancard hmI Ziekenhuis aan den C»* gebracht.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2