voor Zeeiiwscli-Vlaanderen. DE ZANGERS. No. 481. Zaterdag 14 April 1900. 9e jaargang. Transvaal. FEUILLETON. BET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. A. s. Dinsdag avond verschijnt let Nieuwsblad niet. DE UITGEVER. Alweer hebben de Engelschen en groote neerlaag geleden Zaterdag den 7en April versloeg i Transvaalsche generaal De Wet tne Britschc legermacht bij Meer- usfonlein, waarbij 600 Engelschen elood en gewond werden en bo- ttdien 900 krijgsgevangenen ge tukt. Ook hebben de Boeren, die zelf nar heel geringe verliezen leden, ijf dooden en negen gewonden) laait wagens buit gemaakt. Aan de waarheid van dat bericht alt niet te twijfelenhet komt atwel uit Engelsche als uit Trans- lalsche bron tot ons en bovendien il L'iureitQO Marquez van de ad- tinislratie der Nederlandsche Zuid- Jrikaansche Spoorwegmaatschappij. Verdere bijzonderheden dan de ilègrainmen geven, ontbreken ech- »ng. Als plaats van het gevecht wordt jigrgcven Meerskatstontein, dat «ign.s een der telegrammen ten liden van Brandto'-t moet liggen, Emma vond dien raad verschrik- 'lijk kinderachtig. Wel wilde zij 'ur Upsala en wel hield zij van 'Hl' petten, maar zij wilde ze niet ec" winkel zien, maar op de «olden van knappe, mooie jonge- ïagingen. Terwijl de beide zusters dit ont- jü "'P behandelden ei elke van haar 'frnchtte, vvat haar doen stond, '"Me Selma oom Roberg en sloeg ar ar|n om zijnen hals, zeggende Oomlief, het spreekt immers 'iI1 zelf, dat ik van middag hier '•'|Me eet ?J liet de studenten vroeg "ero lachende en zag het schoone '{tienjarige meisje aan, dat hem "week met blikken, die hoogst baarlijk zouden geweest i, in- '!,al de'heer Roberg drie kruisjes dus tusschen deze plaats en Bloem fontein. Op onze kaarten, waarvan sommige zeer uitvoerig zijn, hebben wij Meerkatsfoutein niet gevonden, noch ten Zuiden van Brandtort, noch bij Kroonstad, waar volger.s een telegram van Luurencjo Marqaez het gevecht zou hebben plaats ge had. In een der telegrammen heet het, dat Methuen op Hoopstad aanrukte, maar de gissing dat zijn strijdmacht in gevecht is geweest met de Boeren, is wat al te ge waagd, vooral omdat het gevecht Zaterdag reeds heeft plaats gehad, en bovendien Hoopstad vrij ver van Brandlort en Kroonstad ligt. Op verschillende andere plaatsen is er beweging ouder de Boeren tal van telegrammen spreken van schermutselingen en gevechten. Tot de belangrijkste belmoren de krijgsbedrijven hij Wepener, in het Zuidoosten van den Oranje Vrijstaat aan de grens van Basoeto-land. Daar schijnen vrij wat Boeren bijeen te zijn en is er meer dan eens gevochten. Maar op heel groote duidelijkheid kunnen de telegiammen, die alle van Engelschen oorsprong zijn, niet roemen. Op Zaterdag den 7 April heette het, dat de bezetting daar feitelijk geïsoleerd was, maar de verdedigingswerken waren zeer sterk en er was voorraad genoeg voor- miuder geteld had. Ja zeker, antwoordde Selma. Oom zal mij bij deze feeste lijke gelegenheid toch niet thuis laten Niet waar, oompjelief, ik mag immers mede dineren? Meisje, schaamt gij u niet, zoo onverholen uwe voorbelde jegens de studenten te laten blijken Denk aan uw aanstaande, dat is veel verstandiger. Maar dat is zoo vervelend, verzekerde Selma. Ilarald begon luide te lachen. Nu, oom, vervolgde Selma, inag ik Ja, ik verzoek u en uw aan staanden bruidegom, antwoordde Roberg met een schalkschen glim lach. Dat is meer dan noodig is, meende Selma, maar ter wille van het dubbelkwartct mag Anton wel mede komen. Selma, wat hoor ik viel Harald in, gij schijnt er niet mede ingenomen, dat uw verloofde mede handen. Dienzelfden dag echter werd er hevig gevochten; blijkbaar werden de Engelschen aangevallen door de Boeren en volgens de Britsche telegrammen waren de verliezen aan beide kanten zwaar. Er rukten toen nog meer Boeren- commando's naar Wepener op. Maandag en Dinsdag is er op nieuw gestreden bij die plaats, en de strijd schijnt soms zeer hettig te zijn geweestde Boerenstrijdmacht. had een Vickers-maxim en ander geschut. Maar welken uitslag de gevechten eigenlijk hebben gehad, blijkt u iet duidelijk Ook in het zuiden van den Vrijstaat worden de Boeren roerig. De proclamatie van Steyn is er ruim verspreid en er wordt gretig naar geluisterd, vooral in de di stricten Philippolis en Eauresinith, waar de Engelsche bezetting is weggetrokken, wat dadelijk de Boeren daar in beweging bracht. Doch bovenal ten oosten van Bloemfontein, in de streek tusschen Thabanchu en Ladybrand, is een groote Boerenstrijdmacht, daar wa ren in het laatst der vorige week ongeveer 10.0U0 Boeren samenge trokken, die zich verdeelden in verschillende kleine divisiëu, en hier en daar stadjes bezetten, door de Engelschen verlaten. Dan wijken de Boeren wel eens komt, en dat niettegenstaande hij adjunct prediker is geworden en nu tot komminister benoemd is? Zou de liifde uitgeblusuht zijn? Ik moet u zeggen, Harald, dat dit een onderwerp is Dat Selma niet gaarne hoort behandelen, viel Roberg in, en daarom zullen wij er ook niet ver der over spreken. Gij en Lundin komt van middag hier. Hij, om met de studenten te eten en gij om de meisjes gezelschap te houden, die niet aan tafel verschijnen zullen. Oom 1 riep Sehna uil en sloeg de handen te zaïnen, zullen de studenten heel alleen met u en Lundin eten Dat is niet goed jegens hen ge handeld. Vindt gij dat? Nu, stel u gerust, ik zal nog wel voor een twintig of dertig tal andere heeren zorgen. Harald kon zich onmogelijk be dwingen, op nieuw in lachen uit te barsteu, toen hij Selma's gelaats- weer terug, als er een Engelsche legermacht nadert, maar zij komen op een andere plaats weer te voor schijn en vatten daar post. Zoo vinden de Engelschen ze oreral en soms nergens. Waar zij kans zien hnn slag te slaan enReu Engelschen een neerlaag toe te brengen of er eenige honderden gevangen te nemen, kan men zeker z>jn, dat de Boeren opduiken. Het is reeds de guerilla, die het Brit sche leger in den Vrijstaat afmat, meer dan een groote slag, en het bezig houdt, zoodat 'Lord Roberts zijn veldtocht naar het noorden, naar Pretoria, niet kan beginnen. Uit een paar telegrammen '.blijkt, dat er ook in Natsl weer is ge vochten, o. a. bij Eiandslaagte, dat vroeger voor jde Nederlandsche vrijwilligers zoo noodlottig was. Op de Biggarsbergen staan de Boereu in groote menigte, en versterken zij zich. Van Mafeking komt ook weer wat nieuws. Van heel jongen da tum is dat echter niet, van den 27 en 31 Maart, dus een 14 dagen oud bijna. Daar zijn de Engelschen niet gelukkig, al slagen de Boeren er dan ook evenmin in, om de zoolang belegerde vesting in te neuien. Telkens opnieuw rokt kolo nel Plurner op tol ontzet, telkens wordt hij genoodzaakt met verlies uitdrukking waarnam. Het jonge meisje zag haar oom aan met oogen, die lust tot wraak oefening verrieden. Ha raid's lachen maakte haar wrevel ten volle gaande zij wendde zich tot hem inet de woorden Het is afschuwelijk van u, oo te lachen. Adieu, oomik ga nuuaar huis en zal zorgen, dat Anton uwe uit— noodiging ontvangt. Eu komt gij niet bij de meisjes? vroeg Roberg. Zeker, ai zou het alleen zijn, om haar te troosten. Maar Harald, mij dunkt, dat het dubbelkwartet wel een ander dan u tot eersten tenor had kunnen kie zen. Aan tenors is gelukkig geen gebrek adieu. Neen, ik ga met u, zeide Harald. Wij hebben om twaalf uur repetitie, zoodat ik toch gaan moet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1