Binnenland. Gemengd. stooten er op. Volgens ecu door de Figaro uit Londen ontvangen tele gram liep in de laatste stad zelfs het gerucht, dat de verbindingslij nen van Lord Roberts waren afge sneden. Het is jammer, dat er een schaduw valt op deien rooskleurigen toestand voor de Boeren. Want ook dezen hebben in de laatste dagen een verlies geleden. Lord Methuen, die zoolang het hootd heelt gestooten voor Kimberlej, laat ook weer eens iets van zich hooren hij telegra feerde aan lord Roborta van Boshof, in het noordwesten van den Oranje-Vrijstaat, dat hij een legermacht Boeren onder kolonel De Villebois Mareuil omsingeld heeft en gevangen genomen De Villebois Mareuil en zeven Boeren zouden zijn gedood, acht Boeren gewond en 54 gevangen genomen na een heldhaftigen tegenstand. Onder de gedooden zjjn verschei dens Franschen, de gevangenen zijn bijna allen vreemdelingen. Van de Engelschen zouden uiAar vier gedood en zeven gewond zijn. De Villebois Mareuil, een voor malig Fransch officier, is de dappere aanvoerder van het vreemdelingen verkeer in Oranje Vrijstaatvroeger stond hij aan het hoofd van den stal' van wrjjlen generaal Joubert. De Villebois Mareuil had zich al in den Franschen dienst onder scheiden, reeds op 28jarigen leeftijd kreeg hij op het slagveld in '70 het Legioen van Eer, en weldra klom hij op tot kolonel. Wegens een betreurenswaardig voorval in zijn familie moest hij voor een jaar of drie zijn ontslag nemen uit den Franschen dienst. Toen de oorlog in Zuid Afrika uitbrak, bood hij zijn degen aan de Transvalere aan. Met de Fransche dapperheid, die bij de Boeren niet gebruikelijk is, waagde hij zich vaak wat te veel. Zijn dood is zeker een groot verlies voor de Boeren. Tree jonge dames, gevolgd door een lakei, wandelden dezer dagen in het Haagsche Bosch. De jongste van het elegante 2tal was een stevige blondine, gekleed Wjj knnnen verzekeien, dat zij zelden met zooveel genoegen aan een bevel van haren vader voldaan hadden. Nu, zij waren ook niet weinig met de komst der gasten ingenomen. In de eerste plaats verheugen zij zich bij de gedachte aan het diné, als wanneer zij de acht zangers zouden zien, vervolgens aan de con certen en de serenades, die men haar zeker geven zou, om niet te spreken van het bal, hetwelk zij hoopte, dat papa-lief zou geven, enz. Emma verklaarde ook, toen zij met Elin buiten de kamer was, dat zij geen studentenpet zien kon, zonder hartkloppingen te gevoelen en dat zij niets kende, hetwelk een jonkman zoo goed stond als een witte pet. Deze verklaring gat de meer bezonnen Elin aanleiding, hare zuster den raad te geven naar Upsala te gaan, om te zien of zij daar niet in een winkel kon ge plaatst worden, dan kon zij zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verheugen in de beschouwing der witte hoofddeksels, die haar zoo schenen aan te trekken. (Wordt vervolgd.) in een eenvoudig bruin wandelcos- tuum, terwijl de bekoorlijkheid van het flink en gezonde en toch zoo innemend aristocratische gezichtje nog verhoogd werd, door een aller liefst tokje van blauwgroene pauw veertjes. Zij voerde een opgewekt gesprek met haar gezellin, een slanke, in licht grijs gekleede dame. Plotseling werd haar aandacht gevestigd op een paar ongelukkige verwaarloosde kinderen een haveloos gekleed jongetje met een zoo 't kon nog armoediger, in smerige lompen gehuld schreiend meisje aan de hand. Ze waren samen misschien 1 si jaar ond. Toen speelde zich een tooneeltje af, dat een inzender in de .Noord- Brabauler" als volgt beschrijft De jongste der dames brak eens klaps haar gesprek af, boog zich vriendelijk naar het kleine paar en vroeg met haar welluidende stem .Waarom huilt je zusje zoo, jongetje »Ze het 't zoo koud juffrouw en we hebben allebei zoo'n honger", zei 't jongetje, verlegen al zijn vingers tegelijk in den mond duwend. .Zoo, en waarom blijf je niet bij je moedertje tehuis, in plaale van zoo alleen in 't Bosch rond te loopen vroeg weer de heldere stem. Het jongentje keek de vraag ster verbaasd aan en zei dan langzaam, beteuterd .Moeder is al 'n jaar dood en vader is huast nooit thuis, ik en zus liepen errst met 'n marmotje in de stad, maar dat is gisteren doodgegaan en nou zeit vader, dat we maar wat in 't bosch moesten gaan bedelen". De dame zei iets op gedempten toon tot haar gezellin en deze sprak eenige woorden inet den lakei, die op een afstand als 'n paal stond te wachten. .Dag kindertjes", zeide de dame vriendelijk, terwijl zij den dreuines- sen de gehandschoende hand toe stak, waarin deze aarzelend, terwijl het meisje vergat te schreien, hunne groezelige, koude handjes legden. Toen nam de lakei de kleintjes bij de hand en keerde terug, terwijl de dames haar weg vervolgden. Een open landauer met twee trappelende prachtige paarden be spannen, waar de dames zooeven uitgestapt waren, stond op eenigen afstand te wachten. De lakei begaf zich daarheen. In de stad keken de menschen gek op, torn ze die welbekende équipage in vliegende vaart zagen voorbijrijden en be merkten dat er twee armoedige kinderen in zaten. Wat er verder gebeurd is weet ik niet, maar wel weet ik dat de beide havelooze dreumessen door bemiddeiug onzer Koningin zijn opgenomen in hel groote gesticht voor verwaarloosde katholieke kin deren aan den Loosduinschen weg. BRESKESS, 10 April 1900. Oostburg. in de plaats van den heer P. C de Qelleir. die wegens vertrek ontslag nam als onderwijzer aan de voorbereidende klasse der Rijks Normaallessen, is benoemd de heer H. Hoestra, hoofd der school te Biervliet. Bij hef gehouden examen voor surnumerair bij de Posterijen zijn o. m. geslaagd de heeren A. Fre- lier van Groede en J. Salomé van Zuidzande. Uit Zeeuwsch Vlaanderens O. D. wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Nu de Belgische minister vau Landbouw blijft weigeren de grenzen te openen voor den invoer van Nederlandsch vee en de Belgische landbouwers voor den aanstaanden weidegang magere koeien noodig hebben, begint hier het veesmokke len weer te herleven. Geen avond gaat er voorbij of er trekken weer kleine troepjes smokkelaars twee of drie koeien ge leidende in stilte over de grenzen. Daar veesmokkelen vooral met de grootst mogelijke zorg gebeurt, ko men de direa gewoonlijk goed op de plaats hunner bestemming en hoort men weinig van aanslagen. Dezer dagen echter ontmoetten de gendarmes te Steken», niet ver van de Nederlandschc grens, een troepje smokkelaars, die eenige koei en geleidden. Dadelij kozen de smokkelaars het hazenpad, trachtende hunne dieren met zich te voeren. Na eene lange vervolging echter moesten zij eene bekalfde koe en een vaars achterlaten. Deze dieren werden natuurlijk in beslag genomen. Ook in de nabijheid van de Bel gische gemeente St. ^Gilles hebben een drietal tolbeambten na een he- vig gevecht eene schoone N'ederland- sche koe aangeslagen. Al deze dieren werden op de groote markt te St. Nicolaas voor gereed Igeld en zonder onkosten aan den meestbiedende verkocht. Op de Mauritzkade te Den Haag had Woensdag een aardig voorval plaats. Een peloton miliciens was onder bevel van een Jlste luitenant op zijn terugweg naar de kazerne toen plotseling een voorkomende slagers jongen riep speloton halt." Alle landvordedigers stonden eensklaps kaarsrecht stil midden op de Mauritskade. De jongen, het onverwachte succes van zijn bevel ziende, verdween in een zijstraat en genoot van daar de uitwerking van zijn kwajongensstreek. De luitenant, een joogenblik in de war gebracht, wendde zich tot den eersteu den besten lachenden toeschonwer met de woorden mijn heer, ik verzoek u beleefd in het vervolg dergelijke aardigheden te laten. De aangesprokene, geheel onschuldig aan het gebeurde en zelfs onbekend met de commando's trachtte zich te verdedigen, maar de luitenant liet 'n .voorwaarts marsch" hooren en daarmede was de zaak uit. Te Sehoonrewoerd (Z. H.) is een vierjarig kind van Den Hartog, dat een vuurtje had gestookt, in brand geraakt en weldra overleden. Uit Meppel werd in het be gin der vorige maand gemeld, dat het gezin van den heer B. aldaar bijna door kolendamp was gestikt, doordien de schuif van de vulkachel in de slaapkamer gesloten was. De beide echtgenooten zijn niet hersteld de vrouw is aan de ge volgen overleden en de heer B. zelf verkeert in zeer zorgwekkenden toestand. Een vreeselijk drama heeft plaats gehad in het stadje Hörjen iu het zuiden van Zweden. Daar had een onderwijzer Berg- strand, een weduwnaar en vader van negen kinderen, geld uit de spaarkasvereeniging, waarvan hij penningmeester was, genomen. Toen nu de vorige week het bestuur der verecniging de. kas zou nazien, riep hij al zijne kinderen, 4 jongens en 5 meisjes behalve een, dat bij familie was in een kamer, en gaf hun een lepel vloei stof te drinken, welke volgens hem heerlijk zoet was. Het oudste meisje, dat haar va der zoo wonderlijk zag doen, spuw de de vloeistof weer uit, onder de woorden tot de anderen ,'t ia vergif, spuw uit I" De vader drukte echter de mees te kinderen den mond dicht, zoodat zij het wel morst, n inslikken. De oudste knaap, een jongen van 12 jaar, wilde vluchten, maar viel bij de deur dood neer. Het oudste ISjarig meisje kon in de keuken komen en riep daar een werkster te hulp. Toen eindelijk hulp opdaagde, vond men Bergstrand en vier kinderen dood. De anderen herstelden. Te Brussel is nog een zekere Jan Beckers, een jongen van 18 jaar, aangehouden, een kennis van Sipido, (die den aanslag pleegde op den prins van Wales) ook jeug dig socialist, en de schrijver vau den valschen briel. Maar bet bleek, dat hjj volstrekt niet had gsweten waarom Sipido hem den brief liet schrijven, en dus werd hij weer losgelateu. Volgens de laatste verklaringen van Sipido had hij, met eenigs vrienden in een herberg zittende, den vorigen Maandag verklaard dat de zoon van koningin Victoria doodgeschoten behoorde te worden. Een van zijn makkers had toen gezegd, dat zulks gemakkelijker gezegd was dan gedaan, maar Si pido wedde om vijf frank dat hij het doen rou. En hij deed het. Er zijn ook nog andere verkla ringen van hem, waaruit zou blij ken dat hij aanhoudend door zijn makkers werd aangehitst, tot het laatste oogenblik toe. Het verhaal van de weddenschap strookt niet goed met het feit dat hij de revolver Zondags al gekocht had. Beter komt daarmee overeen de verklaring van Meert, dat Sipido uit eigen beweging de weddenschap had aangegaan. Dan kon hij das Zondag al van het plan zwauger gegaan zijn. Zijn ouders zullen tot koningin Victoria en den prins van Wales het verzoek richten, op genadige behandeling van bun zoon aan te dringen. Te Lyon is een oude man gestorven, Riveron genaamd, die in lompen gekleed ging en een el lendig kamertje bewoonde in een kosthuis, waar hij f 15 in de maand betaalde. Hij heeft echter een aanzienlijk vermogen nagelaten en wel aan de hospitalen der stad, onder beding, dat zij zijn graf onderhouden. De nalatenschap, aan zakken goudstukken, bankbiljetten en ef fecten, op verschillende plaatsen in zijn verblijf gevonden, bedrasgt ongeveer vijf ton. Het curieuste is, dat de man onlangs als landloopet werd opgebracht en, toen mes 50.000 frs. in zijn zakken wond, alle moeite van de wereld had om te bewijzen dat hij geen dief raw de wettige eigenaar van het gel' was. De bakkersknecht Friedrick Nussbaumer te Weenen heeft ziek uit wanhoop over den dood TM Joubert opgehangen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2