>001 Vlaanderen. DE ZANGERS. No. 480. Woensdag 11 April 1900. 9e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. ET NI LAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Vodr België ƒ0.625 en voor Amerika ƒ0.825. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertcntiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééil ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Aan het politieke zwerk vertoo- ncn zich eene massa donkere wol ken. Hebben we melding gemaakt dat Rusluiid, hetwelk niet zijn zin kreeg in de concessies tot aanleg van een spoorweg in Azië, Turkije het vuur aan de scheenen heeft 'elegd, nadere berichten luiden dat e Sultan eieren voor zijn geld koos en heett toegegeven. Rusland heelt gezegevierd door ovennacht, en al moge nu deze Oostersche quaestie voor een oogen- blik van de baan zijn, toch blijft ze redenen tot bezorgdheid baren, tc meer nu gebleken is dat Rusland de baas is. De natuurwet der macht van den sterkere over den zwakkere vindt zoowel zijn toepassing in liet dagelijksche leven als in de groote wereldgeschiedenis. In Uuitschland zit het evenmin zuiver, al betreft dit meer eene biiinenlaridscbe aangelegenheid. Ka de Paaschvacantie zal de Rijksdag aanvangen met de behan deling van het ontwerp tot uitbrei ding der vloot. Daarbij zal de regeering een ontzettend harde strijd hebben te voeren. Zij wil echter het ontwerp aangenomen zien tot eiken prijs. En ons serenades, viel Selma in. Wat zal dat eene pret wor den Emma vatte Selma om het lijf en zwierde met haar de kamer rond, terwijl zij ueuride Zang, dans, studenten en serenades 't Is oin 1 te worden van pleizier. Wat een leven maken die meisjes daar binnen riep iemand in de aangrenzende kamer, ik geloof zoo waarlijk, dat ze aan het dansen zijn en dat op helderlichten dag. Emma liet Selma los. Papa 1 fluisterde zij [Ia raid Laat nu zien, dat gij u 'eet te gedragen, zoo als het een link student betaamt, die een goe den indruk wil maken op een vader Vftn twee knappe dochters. Gelukt net u; dan Zelfs tegen eene ontbinding van den Rijksdag zal zij niet opzien, indien dat noodig mocht blijken. De Katholieke partij in .dat wet gevend lichaam, die over een 1 00 stemmen beschikt, heeft het lot van het ontwerp in handen zij zal echter ten zeerste te velde trekken tegen de financiëele zijde van het ontwerp, welke noodzakelijk eene verhooging van verschillende be lastingen tengevolge zal hebben. In Amerika begint de presidents verkiezing de aandacht te trekken. Een hooggeplaatst regeeringsamb- tenaar, inr. Davits, heeft ontslag genomen om zich meer speciaal aan de zaak der Transvaalsche Boeren te wijden. Met de sympathie, die daar te lande voor dezen bestaat, is het niet onwaarschijnlijk, dat eene eventuëele candidatuur van Davits, aan dien van den aft reden den Mac Kinley heel wat afbreuk zou doen, vooral met het oog op de Engelsch gezindheid van den tegenwoordigen President. Voeg daarbij de aanneming van eene candidatuur door admiraal Dewey, de bekende held uit den Auierikaansch- Spaanse hen oorlog, terwijl de oud-candidaat Bryan wi der andermaal in het strijdperk zal treden, dan volgt daaruit, dat naast de groote keus, een niet onbelang rijke strijd zal komen te staan, eer. Hier werd zij door papa afgebro ken, die in de woonkamer trad. De heer Roberg was een man van ruim vijftig jaar met een goed hartig uitzicht. Zoodra hij zich vertoonde, spoedde Harald zich tot hem, om den goe den en beminden oom te groeten. De heer Roberg, die inderdaad voornemens was, zijne moederlooze dochters de les te lezen voor het onbedachtzame leven, dat zij leidden, vergat hij den aanblik van zijn zeer geliefden neef zijne geheele straf predikatie en schudde den jongeling hartelijk de hand, terwijl bij zijne blijdschap over diens ontmoeting onverholen liet blijken. Papa, viel Emma in, alvorens haar vader met zijne welkomstgroet geëindigd had, Ilarald is niet alleen gekomen; hij is gevolgd van nog zeven studenten. Verheeld u, ze komen hier concerten gevenhet is een dubbclkwartet, direct gear riveerd van Upsala. Papa, wat zal het hier prettig wordenEmma strijd, die voor een groot deel zijn oorsprong vindt in den Transvaal- schen oorlog. Deze heeft in de afgeloopen week weer een gunstige wending geno men ten opzichte van de positie der Boeren. Het groote nieuws is dat duizend Engelschen zijn gevangen genomen. Wij mogen dat nieuws gerust gelooven, want het wordt ons door do Engelschen verteld, lord Roberts seint het zelf van Bloemfontein. Drie compagniëen infanterie en twee compagniëen bereden infanterie zijn bij Reddersburg door de Boeren omsingeld en tot de overgave ge dwongen. Reddersburg ligt een paar uur ten Oosten van het station Betha- nië, en dit laatste aan den spoorweg naar Springfontein, waar de lijnen van Colesberg en Burghersdorp samenkomen, ongeveer een uur of 9 ten Zuiden van Bloemfontein. Volgens het telegram van Roberts waren de Boeren in groot getal aanwezig en vochten de Dngelschen dapper, den gelieelen nacht door, van Dinsdag op Woensdag. Zoo spoedig mogelijk kreeg ge neraal Gatacre opdracht om van Springfontein naar Ueddeisburg te marcheeren, maar toen hij daar kwam, was de heele infanteri ver dwenen zonder twijfel was zij ge- sloeg de armen om baars vaders hals. Ik zie ten minste, dat gij nu al den adem en misschien ook wel het verstand kwijt zijt, sprak Ro berg lachende en schoof het meisje van zich, want gij doet mij bijna stikken. Zoo, voegde hij er by, zich tot Harald wendende, een dubbel- k wart et. Gij bezoekt zeker meer steden dan X O ja, maar dewijl ik eene beslissende stem had in de bepa ling, waar wij zouden beginnen, spreekt het van zeil, dat de keus op X. viel, waar mijn goede oom woont. Wij hebben ook besloten, de eerste concerten hier te geven en op de terugreis bier ter stede onze zangersrns te besluitenzoo is het mij gelukt, de stad X. een voorrecht te doe» deelachtig worden, dat ge heel in overeenstemming is met de genegenheid, die mij aan oom ver bindt. Die slimme Harald, dacht Selma) hoe goed weet hij ooms vangen genomen door de Boeren, seint Gatacre. De Boeren laten zich wel gelden in deze dagtm. Engelsche verslag gevers zijn het alweer, die mede- deelen, dat 20.000 Boeren om Bloemlontein liggen, en het scheelt niet veel, of Roberts is daar opge sloten en met zijn veel grooter leger, bijna afgesneden vm Kaapstad. Van alle kanten staan nu de Boeren om de Vrijstaatsche hoofd stad, en meestal op een afstand van 5 tot 10 uur. Zoo weten we, dat bij Brandfort, in het noorden, de Boeren de strijdmacht van Ro berta tegenhoudendat zij in het oosten bij Thabanchu zijn en de waterwerken van Bloemfontein nog in hun bezit hebben dat zij in het zuidoosten zich bij Wepener verzamelen dat zij in het zuiden bij Reddeisburg de Engelschen versloegen en bij Jagersfontein den spoorweg geheel of gedeeltelijk heb ben vernield; dat zij in vrij groot aantal gezien zijn in het westen bij Paardeberg en daar dreigen Lord Roberts af te snijden van Kimber- ley, en dat zij ten slotte ten noord westen van Bloemfontein, bij Bos hof, in gevecht zijn geweest met de Engelschen. Aan alle kanten, naar alle windstreken staan dus Boeren en de Engelschen kunnen zich nergens heen wenden, of zij ijdelheid te streelen 1 Hm, hm, mooi, mooi, zeide Roberg en scheen recht in zijn nopjes, ofschoon hij het niet wilde laten blijken. Nu, het spreekt van zelf, dat g'j en eenige van uwe makkers bij mij kunt logeren, zoo- lang gij hier blijft. Elin, voegde hij er bij, draag zorg, dat de twee bovenkamers dadelijk in orde ge bracht worden, zoodat mijne gasten zoo spoedig mogelijk by ons hun intrek kunneu nemen. Gij, Emma, moet de huishoudster zeggen, dat liet gehcele dubbelkwartet benevens eenige andere gasten van middag hier eet. Harald putte zich uit in dank betuigingen. Er was op de heele wijde wereld zulk een goede, be minnelijke oom als Roberg niet te vinden. Terwijl hij deze schoone lofspiaak hield, hadden Elin en Emma met lichte schreden en met groote bereidwilligheid het vertrek verlaten, oui de noodige schikkingen te maken.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1