Buitenland. Gemengd. Binnenland. De verwisseling geschied! tot door Ons te bepalen koersen, doch op geen hoogeren voet dan van 59 et. voor de mark, 475 et. voor den frank. Of deze regeling in sommige opzichten niet wat te streng is We vreezen, dat bij het ontwerpen er van te veel aan de grensge meenten is gedacht, te weinig aan de plaatsen meer binnenlands gele gen. Immers zooals de bepaling nu luidt, zullen allen stratschuldig zijn, als ze in café of sigarenwinkel zelfs met goedkeuring van kellner of winkelier een halven ïranc of een Mark in betaling geven, al verlet- nen we daarop ook de grootste korting. En dan die arme vreemde lingen, die misschien niet voldoende geld ingewisseld hebben en met Duitsch of Eransch zilver voor den draad komen. Ze loopen kans ingerekend te worden en belast met eene geldboete van ƒ75 huiswaarts te keeren. Die boete int onze schatkist wellicht nooit, maar de vloek van een vreemdeling zal op ons land rusten 1 Zoo zouden we nog enkele op merkingen meer kunnen maken. De goede bedoeling van het ontwerp willen we niet ontkennen, tegen den gedachtengang er van hebben we geen bezwaar, doch de opstelling der bepalingen in het bijzonder van het hierboven afge drukte artikel 19 heeft, dunkt ons, eenige herziening wèl noodig. op het leven van den Prins van Wales, kroonprins van Engeland. Aan de bijzonderheden daarover bekend geworden ontleenen we het volgende üe prins was, vergezeld van de prinses, twee secretarissen en een gezelschapsdame, met den expres- trein van Calais om 4.45 aan het station //du Nord" te Brussel aan gekomen. Het gezelschap was op weg naar Deneraarken, om te Kopenhagen den verjaardag te vieren van den Deenschen koning, den vader der prinses van Wales. De prinses en haar dame bleven in den salonwagen, die inmiddels aan den Keulscin n exprestrein ge koppeld werd en namen daarin on derwijl een klein middagmaal. De secretarissen stapten ook weer in hun coupé en deden 't zelfde. De prins besteeg het salongedeel te van zijn wagen en ging een courant zitten lezen. Eenige oogenblikken daarna zag men hem in het compartement zij - ner dames gaan, waar, een paar minuten vóóv het vertrek, het ge- heele reisgezelschap bijeen was. Ten 5.15 werd het sein van vertrek gegeven voor den Keulschen trein. Op 't zeilde oogenhlik sprong een jonge man op de treeplank van den salonwagen, stak zijn arm door het geopende portiersraam en loste twee schoten in de richting van den prins. Een derde schot werd verijdeld en de dader gegrepen, die bleek te zijn een ruim vijftienjarige blikslagersjongen. Hij gat den prins te willen doo- den wegens den oorlog in Transvaal. kens en de, daaronder r< ssorleeren- de hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart ingelegd 12573.305; terugbetaald ƒ6108.12. Het laatste, door dat. kantoor uitgegeven boekje, draagt het num mer 3067. Men schrijtt ons uit IJzen- dijke Zondagavond heeft in het nabu rige Watervliet (België) een laag hartige aanranding plaats gehad. Zekere Dhnyvettere die zich naar den achter zijn woning gelegen tuin begaf, kreeg bij het uittreden der deur eensklaps van een onbekend persoon een huk rmt een handbijl op het hoofd. De linkerhand werktuigelijk naar het hoofd willende grijpt n, als om de pijn te willen verzachten werd hem ook op dat lichaamsdeel een slag toegebracht met het gevolg, dat de hand bijna werd afgeliakr. Naar omstandigheden maakte de aangevallene het vrij wel, al zal hoogstwaarschijnlijk de amputatie van de hand moeten volgen. Het parket uit Gent is Dinsdag ter plaatse geweest. Na een uitgebreid onderzoek en veelzijdige nasporing, is zekere Sch., een berucht persoon, uit de gemeente Watervliet, aangehouden. De gevonden handbijtel moet als zijn eigendom erkend zijn. De gearresteerde is naar de ge vangenis te Gent overgebracht. Men vermoedt dat diefstal de drijfveer tot dezen manslag is ge weest, wijl Dh. als een tamelijk vermogend man bekend staat. Groede, 3 April. Heden had ten overstaan van de Notarissen W. C. de Smidt en J. W. Verhulst, en ten verzoeke van de erfgenamen van mevr. de wed. P. A. van Geelker ken te Middelburg, de veiling plaats van de kapitale Hofstede ter grootte van 226 gemeten 73 roeden, nabij het dorp en bewoond door H. A. Cijsouw. Kooper werd de heer J. H. Snij ders te Middelburg voor de som van ƒ81.482 en ƒ12.376.50 voor overname van houtgewas benevens 8 o/Q onkosten. Sclioondijkc, 5 April. Was het aangekondigd concert, van de.zang- vereeniging //Kunstmin", dat reeds door andere omstandigheden was verlaat, nogmaals moeten uitgesteld worden, wegens ongesteldheid van enkele werkende leden, eindelijk, kunnen we zeggen, was het zoover, dat het ongestoord zou kunnen voortgaan. Tal van personen uit verschillen de andere gemeenten waren opge komen, uitgelokt door de goede reputatie, die de zangvereeniging zich reeds heeft weten te verwer ven. De verschillende zangnummers liepen flink van stapel onder deze bekleedde //der vogelen lied" de eerste plaats doch we kunnen dit gedeelte der uitvoering als eene zoodanige van-zelfsheid beschouwen, dat we hierover niet verder behoe ven uit te weiden. De naam van //Kunstmin" heeft haren ouden roem gehandhaafd. Het extra-nummer //het afscheid", spelende in den huidigen Transvaal- oorlog werd op zeer verdienstelijke wijze voorgedragen en het aan dit no. toegekend applaus was ten volie verdiend. Hel //Kent gij dat Volk" sloot de eerste atdeeling, waarna de opvoering volgde van de operette Mignon". In 't kort gezegd, was Mignon een wees, wien 't, opgenomen in een. burgergezin, door de vrouw dei huizes zoo moeilijk werd gemaakt, dat ze daaruit, vluchtte, en later door een baronnen-familie als doch ter werd opgenomen. Verschillende omstandigheden ten kwade, hadden de eerstbedoelde vrouw aan lager wal doen geraken terwijl de wroeging haar noodzaak te vergiffenis te vragen aan Mignon, wier verblijfplaats haar bekend was geworden. Na deze verkregen te hebben had de vrouw rust ge\on- den. De verschillende rollen, en voor al de hoofdrollen werden op mees terlijke wijze vervuld. De opvoering gat blijk van <cn uiterste inspan ning oin iets goeds te leveren. De verwachting was wel eenigg- zins hoog gespannen, maar de op voering overtrof deze nog. De dilettanten hebben andermaal getoond zich te willen en te kunnen wijden aan een niet gemakkelijk werk, maar het publiek heeft het op prijs gesteld. Aan het woord van dank van den heer A nth. Luteijn aan den direc teur Brakman en de werkende leden voegen we, ook namens de aanwe zigen, het onze, in de hoop dat hKunstmin" op den ingeslagen weg moge voortgaan. Over een spoorwegongeluk bij Glasgow, zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden. De botsing der beide treinen, die vol werklieden zaten, had plaats in een donkeren tunnel. Toen de eerste trein, die onge veer 1000 arbeiders en arbeidster» bevatte, den tunnel bijna halverwe ge was gepasseerd, werd er een signaal gegeven, dat de spoorweg niet vrij was. Oogenblikkelijk liet de machinist den zwaren trein stilstaan. Toch liet men eenige minuten later een anderen trein den tunnel inrijden. De spoorwegbeambte, die in den achtersten waggon van den stilstaanden trein zat, had den moed, toen hij den anderen hoorde, dezen tegemoet te gaan en eenige knal signalen op de rails te werpen. Te laat echter, hij werd door de machine gegrepen en ontving eenige zware kneuzingen. Het volgend oogenblik hoorde men een vreeselijt gek laak en terstond daarop eer. groot geschreeuw en gejammer. Drie wagons waren geheel ver pletterd en waren opgeheven tol aan het gewelt van den tunnel, Van het naastbijzijnde statioa was men spoedig met lantaarns eo fakkels ter plaatse en bij dat onze kere licht begon het 'reddingswerk. Drie personen waren dadelijk dood, vijftien waren zwaar gekwetó en twee overleden leeds op wk naar het hospitaaldertig tot veer tig personen kwamen er met lichte kwetsuren af. Te Zandvoort was eene dei dienstboden van de familie B. - •J. J. v. D. genaamd ruim ze jaren verloofd geweest met zekcrei P. M., doch had aan dezen d: vorige week geschreven, dat zij d' verloving verbrak. Zaterdagavond vervoegde M. zie: ten huize van de familie B. haar te spreken. Nadat zij eenigen tijd tezanif- hadden gesproken, wilde zij einde maken aan het gesprek. Plotseling haalde lnj een reij ver te voorschijn en loste onvtf wachts een schot op haar zojm De vorstelijke reizen van het Engelsche hof zijn niet ten volle naar wensch gegaan. Koningin Victoria bracht haar aangekondigde reis naar Ierland, en alhoewel de berichten van Engelsch fabrikaat gewagen van een schitte rende ontvangst, meldt de Indépen- dence Beige juist van een koele houding door de Dublinsche be volking tegenover Victoria ingeno men. Van de 60 gemeenteraadsleden waren er slechts 26 tegenwoordig bij de officiëele ontvangst, terwijl het in de straten doodsch en stil was. In een andere buurt was het minder pluis. Men weet thans, dat te Brussel een aanslag is gepleegd Goeden morgen, lieve nich ten I riep eene stem aan de deur en op den drempel stond een jonk man met eene witte pet in de hand, De meisjes hadden zich allen om gekeerd en Emma vloog den on- verwachten gast tegemoet, uitroe pende Lieve hemel, Harald wat een blijde verrassing Wanneer zijt gij gekomen en waarom hebt gij niet laten weten, dat gij voornemens waart, ons te bezoeken Om de eenvoudige reden, Emma, zeide Harald en vatte de fijne handjes zijner nicht, dat ik u wilde verrassen ik behoor namelijk tot het Dubbelkwartet, viel Selma hem in de rede. Het dubbelkwartet riepen Elin en Emma tegelijk nit. Ja, hoe vindt gij dat Acht vroolijk'e studenten, die eene zangers- reis ondernomen hebben en in de kleine steden concerten zullen gc- yen. (Wordt vervolgd.) ItllESM YS, c April 1900. Jl. Dinsdag herdacht een in unze gemeente niet alleen, inaaf in liet gansche district bekende pt-rsoon- lijkheid, een leest, waarin duur velen werd gedeeld. De heer P. Monjé, aannemer en wethouder dezer gemeente, en diens echtgenoote, vierde zijn gouden bruiloft. Van alle zijden stroomden de gelukwenschen en bewijzen van belangstelling met dit heugelijk feit. Zells van de in de haven liggen de schepen wapperde de driekleur. Des avonds uraclit het muziek gezelschap „Uit het Volk-Vuor liet Volk" den jubilarissen eene serena de met fakkellicht bij welke gele genheid dc voorzitter, de heer A. du Rurck den heer Monjé eu diens echtgenoote namens het Bestuur en de geheele vereeniging van harte geluk wenschte. De heer Monjé was zeer erken telijk voor de bewezen attentie. Na een gul onthaal aan den feestdisch, inaakte het gezelschap nog eene muzikale wandeling door het dorp om in liet oefeniugslokaal zich te ontbinden. In den korten tijd van haar bestaan heetl de vereeniging bewe zen, in een reeds lang gevoelde behoefte te voorzien. Immers het moest menig ingeze tene van Breskens een aangenaam aandoen, als op zulk eene wijze hulde kon worden gebracht aan een man, die in het eerste gelid onzer gemeentelijke vertegenwooidiging staat en die wegens zijne uitgebrei de relatiën met zoovelen in aanra king komt, eu wiens veelzijdigc.il werkkring velen ten goede strekt. Aan het postkantoor Bres-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2