voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Gravin Ilario. No. 478. Woensdag 4 April 1900. 9e jaargang. Advertentieprijs: FEUILLETON. 11. c. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 8.80. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 20 centselke gewone regel meer 4 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunue plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Een kijkje op den Diamant- arbeid in Kimberley. O Het is wel eens eigenaardig een blik te werpen op de omstandighe den der arbeiders in de stad van Cecil Rhodes, in Kimberley. Wat dan in de eerste plaats op tilt, is dat er geen concurrentie iij de vraag naar Europeesche ot indere werkkrachten heerscht. Wie in Kimberley werk zoekt, moet dat zoeken bij de Beers-Maat- schappij. Krijgt hij liet daar niet, dan kan hij wel weggaan of dood hongeren Het gevolg daarvan is, zegt een Engelsch blad »de Morning Leader" dat de werkman in Kimberley heel spoedig leert, dat hij geen eigen vil meer mag hebben, dat de be langen en wensehen der maatschap pij «lies zijn en zijn eigen indivi dueel belang niets. Hij bemerkt, dat ten organisatie door de geheele onderneming loopt, die boven bij de persoonlijkheid van Rhodes begint, en beneden bij den daglooner ein digt, die, daar hij geen ander werk limit, het ondankbare baantje van opiiehter over misdadigers bekleedt. He regeering verhuurt de zwarte misdadigers nl. aan de Beers-maat- scbappij. De opzichter heeft alleen op een :g petroleumvat twaalf uur iede- Uit het Italiaansch vertaald '2. DOOK (S L O T.) De graaf zag haar strak aan. De vergiffenis van Amalia "ber en de mijne. De graat opende den mond, maar Jij kou niet spreken hij trachtte het (ïooid op te beffen, maar hij 'laagde niet. Over de onbedekte 'log verspreidde zich eene doode- ''i« bleekheid. Innocenza boog zich We' hem heen, kuste hein hartelijk •P bet gedeelte van zijn voorhoofd, "t niet door het verband bedekt 'w. en zweeg eenige oogenblikken. Amalia Veber is als eene hei- 'fe gestorven I Deze weinige lok- "i die ik van haar hoofd heb ren dag, van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds te zitten, zonder dat hij daarbij een courant of boek in de hand mag nemen en moet zoowel bij brandende zonne hitte als bij storm een troep zwarten bezwaken, terwijl dezen bezig zijn de diamantboudende aarde om te keeren, die vervolgens in de zon gedroogd wordt en uit elkaar valt. Daar volgens alle waarschijnlijk heid de opzichter zijne woning heeft op een paar mijlen afstand van het werk wordt de arbeidsduur in plaats van twaalf, veertien uur. Is de arbeider werkzaam in een der mijnen, dan moet hij ook 12 uren in de schacht werken. Deze arbeidstijd wordt verlengd met den tijd, dien hij noodig heeft om in de mijn te komen en er uit terug te keeren, en het werk wordt verzwaard door de zeker niet ge ringe gevaren van het onderaardsche bedrijf en de plotselinge verande ring van temperatuur bij het komen uit de heetc mijnen in de snijdend koude temperatuur van den winter avond bij een hoogte van 4000 voet boven den zeespiegel. Is hij in de werkplaatsen of in de electrische afdeeling werkzaam, dan heeft hij ook dcnzelfden ar beidstijd. En daarbij valt op te merken, dat in iedere afdeeling dzelfde harde behandeling, hetzelfde genomen, zult gij altijd als een relique dragenziehier, ik leg ze onder het kussen. Rust nu en wees kalmik zal u niet meer verlaten, en zoodra gij er toe in staat zijt, zullen wij te zamen twee graven bezoeken. De dooden mogen niet vergeten worden. Toen de dokter terugkeerde vond hij de gravin geknield voor het bed, het hoofd tegen de kussens geleund, hare handen ineengestren geld met die van haren echtgenoot, die in onmacht scheen te liggen. Maar, mevrouw de gravin Laat ons alleen, fluisterde zij bewogen. Graaf en gravin Ilario hebben gedurende twee jaren gereisd van Parijs naar Londen, van Londen naar Parijs, waar zij bij voorkeur hun verblijf hielden toen keerden zij naar hunne geboorteplaats terug, waar zij rustig Teven als voorheen, maar minder behoefte gevoelen aan feesten en modes. De fraaie villa wantrouwen en dezelfde spionnage heerscht. Men kan elkander nooit vertrouwen, wordt onvoorzichtig een zelfstandig woord of een klacht geuit, dan ontvangt de betreffende bij den eerstvolgenden loondag zeer waarschijnlijk het bcteekenisvolle couvert, dat het teekeu van ziju Een beroep daarentegen is er uiet. Gronden worden ook niet genoemd en nog minder bestaat er kans op een aanbeveling, bij een anderen werkgever. Hij heeft legen de maat schappij gezondigd en dat is ge noeg. De beambte bij Do Beers is niet alleen een industriëel arbeider, maar maar hij is ook kiezer. Hij kan stemrecht erlangen en hij vraagt er ook om, of liever men vraagt er voor hem om. Kimberley zendt vier afgevaar digden naar het Parlement van de Kaapkolonie en het is een der grondstellingen van de maatschappij, dat deze vier afgevaardigden ver tegenwoordigers van De Beers Maat schappij moeten zijn en niets ver der. Bekend is, dat Rhodes eens tot een onathankelijk candidaat ge zegd heeft «Ik wil niet, dat u mij alleen ondersteunt, wanneer u denkt dat ik gelijk heb; ik verlang ook uwe steun al weet gij, dat ik ongelijk in het gebergte hebben zij verkocht en zij brengen den zomer door op hun buitengoed in de vlakte, waar aan zij schatten besteed hebben om het tot een verrukkelijk verblijf te maken. Bij hen woont een schitte rend en krachtig meisje, wier naam Santinella reeds in de wereld be - kend is en een groote rol speelt in de verbeelding van moeders die haar eenmaal de vrouw van haren zoon hopen te zien worden. Een ieder weet dat Santinella de erfge name is van graaf llano, en ter wille van dien fraaien titel vergeeft men haar de stoutmoedigheid waar mede zij de wildste paarden berijdt, de gril van met blootc voeten door de velden te loopen. Voor het ove rige danst zij 's winters sierlijk in hare satijnen kousen op de gladde vloeren der weinige zalen die de graviu haar toestaat te bezoeken. Eiken dag, op het uur waarop de groote wereld uitgaat, ziet men ook het rijtuig van graaf Ilario, waarin hijzelf tegenover zijue vrouw en heb." Toen de groote vereeniging van de maatschappijen tot fóne tot stand kwam, werd bepaald dat Bar- nato een der afgevaardigden van Kimberley in het parlement zou zijn. Zoolang hij leefde, bleef Barnato parlementslid en niemand verstond beter dan hij de kunst om de be langen der De Beers Maatschappij te behartigen en toch zich voor te doen als zeer liberaal. Afgezien van deD overleden Barnato waren en zijn de afgevaardigden voor Kim berley alleen vertegenwoordigers van De Heers, die door do overweldi gende meerderheid van de stemmen van de bij de De Beers werkende arbeiders op bevel gekozen werden. Eens werd bij een herstemming de tegenwoordige staatsprocureur van de Kaapkolonie, de heer Ri chard Salomon, die tevens adviseur van de De Beers Mij. is, gekozen, maar hij was Rhodes niet beslist genoeg in zijn optreden. Bij de volgende algemeene ver kiezingen moesten de arbeiders dr, Rutherford Harris als vierden can didaat kiezen. Zij kenden dezen man in 't geheel niet, maar 't was nu eenmaal bevolen. En als zjj hieraan niet gehoorzaamd hadden Nu, de gevolgen van zulk een ongehoorzaamheid zouden op eene algemeene vergadering met den zijne aangenomen dochter heeft plaats genomen de gravin is nog altijd schoon, maar haar gelaat niet meer onbewolkt, want tusschen de wenkbrauwen vertoont zich de die pe rimpel van een onherstelbaar verdrietook de graaf draagt op zijn vroeger zoo fraai geteekend gelaat het geduchte litteeken eener doodelijke wonde. Zijne oogen zyn behouden gebleven, maar de roode streep die van de wang over de kin loopt mismaakt zijn uiterlijk. Hij beweegt zich weinig in de wereld en vertoeft bij voorkeur op het platteland, waar hij met zijn gezin acht maanden van het jaar doorbrengtde jacht, paarden, mu ziek vormen zijn voornaamste tijd verdrijf en daarb|j geniet hg gaarne het gezelschap van het jonge meisje, dal hij werkelijk smijne lieve dochter" noemt. Aan de gravin doet de eenzaamheid geen kwaad zij leeft oogenschijnljjk kalm en heeft aan zichzelve genoeg. Maar hare schooue dageu van liefde en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1