Buitenland. Transvaal. Binnenland. Voorts zal telken jare toch wel eene algemeene vergadering gehou den worden waarin rekening en verantwoording moet worden gedaan. Nn zijn we benieuwd hoe vele aanwezige leden zich gevoelen zul len, als hun naam wordt afgelezen, gevolgd door een cijfer dat hen als voorschot is verstrekt, dat dienen moest het bedrijf naar behooren te kunnen voortzetten. Als zoo'n boer, die nog al hoog aangeschreven stond, daar tegenover bij anderen bekend komt als geld- opnemer, jongen, dat zal een harde noot zijn om te kraken. Vooral daarom, omdat we bij ervaring weten hoe geheimzinnig men is, met het oog op maatschap pelijke toestand, getuige de geheime zittingen van de gemeenteraden, waarin de kohieren voor den hoof- delijken omslag worden opgemaakt. Ieder wordt als op een goudschaaltje gewogen, niets mag uitlekken van de beoordeeling van vermeend ge goede personen, die het eigenlijk niet zijn, enz. enz. Stel daartegenover de mededee- ling tegenover tal van andere boe ren dat ge geld hebt opgenomen, gij, die nog al zoo hoog stond aan geschreven, en dat is toch de na tuurlijke loop van een Voorschot bank. Er bestaat alzoo nog een aan merkelijk verschil tusschen het te verstrekken voorschot van den Suikerfabrikant, en dat van een on derlinge Voorschotbank, en toch is het systeem veroordeeld, zeker om het laatste te redden. Er wordt verzekerd, dat de ex- koning van Servië Milan al de ge neraals van het Servische leger tot een bijeenkomst te Nisch heeft op geroepen. Men weet niet, wat dat beteekent, maar men vreest de een of andere verrassing van Milan. In strijd met hetgeen de Engel- sche bladen meldden, dat nl. een oorlog tusschen Rusland en Japan had kunnen verlaten. Later op den dag, toen de gravin niet teruggekeerd was, nam de ge neesheer hare plaats in aan de legerstede van den zieke, wiens onrust steeds toenam. Een der bedienden was, op last van den dokter, naar de woning van freule Veber gegaan om de gravin te waarschuwen, dat zijn meester naar haar vroeg. De gravin had laten antwoorden, dat zij haar post niet kon verlaten. De uren gingen voort. Het werd avond, toen gravin tlario, na de oogen van A- malia Veber, die voor altijd was ingeslapen, gesloten en gekust te hebben de kamer van haren echt genoot weder binnentrad. Zij ging met vasten tred naar het bed en gaf den geneesheer en den bediende te verstaan, dat zij alleen wenschte te zijn. Mijnheer de graaf is in het geheel niet goed, zeide de dokter angstig en ontevreden. De gravin lette niet op zijne woorden zij wachtte tot zij alleen waren. Toen legde zij hare hand op het hoofd van haren man Ik ben het, Rodolfo 1 zeide zij met luide stem, zich zoo plaatsende, dat het licht haar vol op het gelaat scheen. Ik breng u de veigilfenis van Amalia Veber. (Slot volgt.) aanstaande was, wordt nit St. Pe tersburg medegedeeld, dat er een toenadering is tusschen beide lan den. Baron Christian!, de edelman, die den Eranschen president Loubet het vorige jaar bij de wedrennen te Auteuil met een stok den hoed van 'l hoofd sloeg, en tot 4 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, heefr gratie gekregen en is reeds op vrije voeten. De Fransche Senaat heeft van de door de Kamer goedgekeurde Staats- begrooting bijna 8*/2 millioeu frs. geschrapt, en van de middelen vijf millioen, geraamd als meerdere ont vangst door de Wereldtentoonstel ling. Hij schrapte o. a. ook de verhooging van onderwijzerstracte- menten. Het nieuws uit Transvaal is weer erg schaarsch, en wat uit Pretoria wordt bericht is alles behalve be moedigend. Immers de opperbevelhebber Jou- bert, is Dinsdagnacht aan eene maagziekte overleden. Uit Parijs wordt ,bericht dat thans president Kruger zich aan het hoofd der Transvaalsche troepen zal stel len. De tijd zal moeteu leeren in hoeverre dit bericht de waarheid nabij komt. Van bepaalde gevechten leest men niets. Het samentreffen bepaalt zich hoofdzakelijk tot schermutselingen. De insluiting van Mafeking door de Boeren is eenigszins verslapt, daar de belegeraars zich eenigszins concentreerden te Ramalhlabama oin Plumer met zijn ontzettingscolonne tegen te houden. ltRF.8KF.VS, 30 Maart 1900. De luitenant-kolonel comman dant van het 4e bataljon 3e regi ment infanterie te Vlissingen, daartoe gemachtigd door Zijn Ex cellentie den Minister van Oorlog, bericht, dat gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus schiet oefeningen zullen gehouden worden op het schietterrein te Breskens, waaraan de navolgende personen, woonachtig in de gemeenten gele gen iu Zeeuwsch-Vlaanderen bewes ten den Brack man, kunnen deel nemen: le. kaderreservisten en miliciens met verlof'; 3e. alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 34 jarigen leeftijd die niet in het leger onder wapenen zijn, onder bediug evenwei, dat zij, die niet als militair hebben gediend, om tot de oefeningen te kunneu worden toegelaten, moeten deelne men of met guustigen uitslag deel genomen hebben aan het voorbe reidend militair onderricht. De oefeningen zullen plaats hebben eiken Zaterdag in de maanden Mei en Augustus van 13 uur 's mid dags tot 7 uur nn., en in de maan den Juni en Juli vau 13 uur 's middags tot 8 uur nm. (d. w. z. dat de banen gedurende dien tijd opengesteld zijn, opdat vooral de werkman, wanneer hij zich in dien tijd op de baan aanmeldt, zonder lang verwijl gelegenheid vindt tot schieten.) Zij die aan bovenbedoelde schiet oefeningen wenschen deel te nemen, worden verzocht zich [uiterrlijk 15 April a. s. daartoe schriftelijk of in persoon aan te melden bij den commandant van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen (bureel Oranjestraat) alwaar tevens nadere inlichtingen ter zake zijn te bekomen. Bij de schriftelijke kennisgeving moet worden opgegeven 1°. Naam, voornamen en da tum van geboorte. 3°. Loteling van de lichting te of 3°. Neemt deel aan het voor- dereidend militair onderricht te 4°. Heeft deel genomen aan het voorbereidend militair onderricht te 5°. Kaderreservist te Vlissingen, Maart 1900. De luitenant-kolonel voornoemd, BONEMEIJER. Door het postkantoor Bres kens werd gedurende de maand Jan. de navolgende onbestelbare brieven verzonden van Breskens Bcrnardus de Smidt te Marion (N.- A., Levin Modde Luick, Dakota (N. A.) Mejn. A. Contant E. Weisfeit en S. van Oosten te Aardenburg, zijn te 's Gravenhage geslaagd voor de akte nuttige handwerken. (.roede, 34 Maart. Hedenavond hield het Ziekenfonds »Helpt El kander" eene vergadering, die werd bijgewoond door 37 leden en 11 begunstigersbij afwezigheid van den penningmeester den heer A. de Roo Pz., die sedert lang ziek is, legde de heer Hamraacher de reke ning overdaaruit bleek dat was ontvangen aan bijdragen van be gunstigers ƒ73.35, aan contributie van de leden ƒ304.386, en het batig slot van het vorig jaar ad ƒ34.41 te samen ƒ400.945, terwijl was uitgegeven aan uitkeeriugen ƒ388.63, zoodat er een batig slot was van ƒ13.316, makeude met ƒ336.13 op de Rijkspostspaarbank, eene bezitting van ƒ348.445; de rekening, nagezien en aocoord be vonden door de commissie van toe zicht uit het Departement Groede der Mij. tot nut van 't algemeen, werd goedgekeurd. Vervolgens werd het verslag over 1899 uitgebracht, waaruit bleek dat de uitsluiting van nieuwe vrouwe lijke leden gunstig werkt, dat thans het getal leden bedraagt 53 man nelijke en 33 vrouwelijke, en dat der begunstigers 53. Verder werd besloten vooreerst nog niet te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek naar N. Amerika van den commissaris Schee- rens, en om het reglement der vereeniging te doen drukken, terwijl werd medegedeeld dat 3 nieuwe leden waren toegetreden. De voorzitter constateerde, met genoegen dat het fonds gunstig werkt en financieel goed staat, en sloot daarna de vergadering. Voorstellen werden niet gedaan. Oosthnrg, 38 Maart. Hedenvoor- dag had alhier eene vergadering plaats van de landbouw-aldeeling die werd bijgewoond door 38 leden. Mededceling werd gedaan van het afdelingsverslag dat aan het Hoofdbestuur wordt opgezonden. Daaraan is o. a. ontleend, dat de te IJzendijke gehouden tentoon stelling in alle opzichten is ge slaagd, dat aan den landbouw-win- ter-cursus te Oostburg 33 en te IJzendijke 15 leerlingen deelnamen, en dat de machinale bietenrooisl niet geheel voldoet aan de eisclej aan eene machine te stellen, q De rekening over het afgeloopn jaar werd goedgekeurd met een «0f| slot van ƒ137.37, evenals de bt. grooting voor 1900 in ontvang t uitgaaf op ƒ1013.37. Omtrent de stationneering v5 Yorkshire fokvarkens werd medegs deeld, dat zich 3 liethebbers hadden aangemeld, nl. S. Lako te St. Kri en C. J. van de Vijver te Wato. landkerkje. Goedgevonden werd te bepala dat bij het iot zal worden uitgn- maakt waar de varkens zullen g(. plaatst worden, dat voor vartm van leden der afdeeling 30 centra voor die van niet-leden 50 en» mag geëischt worden, dat alrorta tot den aankoop zal worden or» gegaan aan het Hoofdbestuur eeniji zekerheid zal worden gevraagd o». trent den mogelijk kostenden priii zulks naar aanleiding van een it. noemd cijfer als prijs voor die sik varkens, dat zeer hoog was, en oi danks dc toelage ad ƒ63.50 tod een beletsel voor de aanschaffit; zou kunnen zijn. Als afgevaardigden ter vergalt ring van het Hoofdbestuur werds benoemd de heeren M. Lucieer e J. de Bruijne-de Die, en tot hafl plaatsvervangers de heeren L. Sturm en J. L. I. de Bats. Een verzoek om voortaan n alle uitgaven een kwitantie overt leggen werd vrijwel ouuitvoerb# geacht, met het oog op de vet schillende kleine verschotten al porto's enz, terwijl het aan I aanwezige leden ter teekenin| voorleggen van eene presentielij* minder doeltreffend werd geacht. Daarna werd de vergadering sloten. Aardeiiburg'. Onder voorzitter schap van den heer P. B. Wijffl hield de Gemeenteraad Woensdig middag eene korte zitting. Goedgevonden werd eene admit stratieve wijziging in de begrootii van het Burger Gasthuis. Op een ingekomen verzoek n - 1. Zonnevijlle tot voorziening ink i belemmerend uitzicht dat het hes i tergewas voor zijn woning verod zaakt, stelden Burg. en Weth. vol i tot suoeiïng over te gaan, waaraf t adressant genoegen zou nemen t s bij den raad geen bezwaar beston Als regent van het Burger Wee huis, ter vervulling van de vacates Ij ontstaan door het overlijden n den heer C. V. van Oostenwij Stern, werd met alg. stemmen (i heer Reepmaker was wegens fase lie-oinstandigheden afwezig) benoe; de heer J. Versprille. Daarna werd de zitting geslote Hoofdplaat. Als eeu zeldzait heid kan gemeld worden dat in 1 t( Plaschkreek onder deze geaieel 8 door den jager C. B. Thomaes g' 37 Maart een otter geschoten ter lengte van een meter, en b It een gewicht van 7 K.G. M Naar men vermoedt zou het'i zeeotter zijn. o] Bij de Dinsdag gehouden sic ming voor een lid der Provinci» Staten in het district Middelburg o< gekozen de heer mr. P. Dieleï (a.-r.) met 1453 stemmen tff gi 1405 op den heer H. P. den Dot1 gt meester (lib.) 4 In het district Tholen behaal de a.-r. candidaat de heer G. k lier eveneens de overwinning s b 850 stemmen, tegen 560, die den liberalen candidaat de heet A. H. Wagtho waren uitgebracs d

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2