Buitenland. Transvaal. Binnenland. Geme Bij hel houden van kerki raads vergaderingen is de predikant voor zitter of bij eene vacature is de consulent der gemeente zulks. Zon der dezen inogcu gcene vergaderin gen van den kerkeraad wordéu gehouden dan met schriftelijke toe- stemming van dezen. Bovendien zijn de op zulke vergaderingen ge nomen besluiten eerst dan geldig, als de predikant of de consulent daaraan zijne goedkeuring hecht. We vragen of zoo'n reglementaire ondergeschiktheid aan de mogelijke willekeur van een predikant niet te ver gaat. Als er in eene gemeente eene vacature is, dan mag in de kerk als leider der godsdienstoefeningen nic mand den kansel betreuen dan pre dikanten en candidaten tot den H. II. Is de gemeente echter in het bezit van een eigen predikant, dan mag onder diens leiding en met diens toestemming Jan en alleman optreden, zondqr dat de toestemming van den kerkeraad noodig is, zonder dat deze er zich zelfs tegen verzet ten kan. Moet dan de kerkeraad niet be schouwd worden als een dood ele ment? Dat ten overvloede de predikant is de voorzitter van den kerkeraad, is een even onpractische als een overmachtige maatregel. Waarom kan de kerkeraad niet even goed een geschikt persoon uit zijn midden als voorzitter aanwijzen, als zulks iu het college van Kerk voogden en Notabelen geschiedt, welk college toch ook een kerkelijk bestuurs-lichaam is Het is onpraktisch, omdat de kerkeraad die de gemeente heet te vertegenwoordigen ook een zeker gezag moet kunnen doen gelden, doch dit in vele gevallen niet kan, wijl de invloed van menig predikant op sommige kerkeraadsleden te over wegend is. Het is overmachtig, omdat de predikant de leiding der vergade ring in handen hebbende, daaraan zulk een richting kan geven als hem, met het oug op zijn macht als praeses, en met zijn invloed als predikant, goeddunkt. Niet waa., hoevelen zeggen niet reeds ja en amen op des predikant? voorstellen, voordat deze. gelijk wel eens gezegd wordt den mond nog heeft opengedaan. Maar het is bovenal onlogisch omdat den predikant, die in dienst der gemeente staat, de hoogste macht is toegekend, en daarvan niet zelden een ongekend gebruik maakt. Waarom den predikant aan den kerkeraad niet toegevoegd als ail viseerend lid en de besturing der gemeente niet rechtstreeks overge laten aan de gemeente zelve, aan hare rcchtstrceksche vertegenwoor digers dus. Als afgevaardigden ter classicale vergadering worden ambtshalve hij reglement aangewezen de predikant en een der ouderlingen. Vloeit daaruit niet voort dat de overmacht bij het nemen van be sluiten en het doen van benoemin gen van het permanente classicaal bestuur, berust hij de predikanten Waarum kan niemand anders als afgevaardigde der gemeente worden aangewezen, en zou het zoo'n be zwaar zijn om dat getal te verhoo- gen Onze staatsinstellingen wijzen op heel wat breedere opvatting van de rechten der ingezetenen des rijks, dan dat de kerk deze aan hare lidmaten toekent. De afvaardiging in de hoogere bestuurslichamen gaat in dezelfde verhouding voort, met dezelfde resultaten als waargenomen in die van lageren rang. Waar ik iu mijn vorig schrijven zeide, dat de wortel moet bloot gelegd worden, laat ik ter beoor deeling van den lezer of ik daarin geslaagd ben en de gebreken van onze Ned. Herv. Kerk duidelijk heb aangetoond. Er worden inderdaad vele punten van aanraking gemist waardoor het gemeenschapsgevoel wordt opgewekt. De belangstelling vermindert gaan deweg deels uit onverschilligheid omtrent den godsdienst, deels uit moedeloosheid ten opzichte van de overmacht, ontstaan door de onmo gelijkheid om billijke en geëven- redigde rechten aan de gemeente leden toe te kennen. Een reorganisatie van verschillen de kerkelijke reglementen in over eenstemming met de behoeften van de «vare belangstellenden in onze kerk, zou een redmiddel zijn 0111 haar op te heffen en om het ge meenschapsleven aan te wakkeren. Het is te hopen dat meerder be voegden de geopenbaarde nooden ten opzichte van de rechten der lidmaten zoodanig recht laten weder varen, dat de hartader der kerk wordt aangeraakt, opdat deze een maal weder krachtig moge bloeien en rijke vruchten dragen. C. D. In sommige mijndistricten in Boheme is het werk door al de stakers hervat, in andere blijft de toestand onveranderd. De Koning van België is naar Wiesbaden vertrokken, waar hij ee- nige weken blijft. Het is wel vreemd, dat in de laatste dagen geheel en al de be richten van de zijde der Boeren uitblijven. Hebben dezen niets te vertellen Gaan zij in alle stilte bun gang met zich te versterken in de bergpassen, die toegang geven tot Transvaal Of worden er van Pretoria wel telegrammen atgezon- den, maar laat de Engelscbe censuur die niet door Wij weten bet niet. Wij kunnen alleen bejammeren, dat mededeelin- gen van de Boeren ons geen op heldering geven over zoo menig punt, dat nu alleen verklaard wordt door wat Engelscbe correspondenten daarvan wel willen vertellen, en dat is natuurlijk alles ten gunste van Oud-Engeland. Wij zjudeu anders wel gaarne eens willen weten, wat de Boereu mee te deelen hadden omtrent den toestand in Mafeking, die nu eens zeer benard beet, zoodat een over gave der vesting niet schijnt te kunnen uitblijven, dan weer gunstig wordt genoemd, en waarvan later weer bericht wordt, dat bet beleg is opgeheven. Dit laatste is echter weersproken door de Engelscbe regeering, die althans zegt er niets van te weten, en dan zal bet wel niet waar zijn ook. Tevens zouden wij graag eens van den kant der Boeren hooreu, boe het eigenlijk in Kaapkolonie gesteld is en in het Zuiden van Ora 11 je-Vrij staatof de Boeren daar werkelijk maar steeds terugwijken en een groot gedeelte der Vrijsta- lers zelfs teruggekeerd is naar bun haardstedenen of inderdaad de Engelscbe colonnes van Gatacre en Clement] maai1 steeds voortrukken zonder dat de terugtrekkende Boe ren bun de minste verliezen toe brengen. Dat laatste gclooven wij van de Engelscben nog zoo .grif niet. Het is meer dan eens gebleken, dat ook ierugkeerende Boeren ge vaarlijke tegenstanders zijn. En dat de Engelschen zeer zwa re verli« zen geloden hebben in de vijf, zes maanden, die de oorlog nu duurt, blijkt wel uit het bericht, van Engelscben oorsprong, dat in de verschillende hospitalen in Znid- Afrika niet minder dau 17000 En gelscben, ziek of gewond, worden verpleegd. Voorwaar heel wat, die door de Boeren of door bet klimaat van Zuid-Alrika ongeschikt zijn ge maakt voor den strijd. Dat de Paus zijn bemiddeling zou aanbieden, wordt uit Rome reeds tegengesproken. Mogen we nu iets moer gelooven van bet bericht dat bet nKleine Journal" te Berlijn bevat, en vol gens hetwelk Duitschland en de Vereenigde Staten voorstellen tot bemiddeling zouden hebben aange boden aan Engeland, en dat de re geering te Londen, die gunstig zou kebben opgenomen Als basis der onderhandelingen zou dan worden gesteld zelf-regeering der beide re publieken wat baar binnenlandsch bestuur aangaat, maar onder suze- reiniteit van Engeland. Uit Engelscbe bron vernemen we ook nog, dat Reitz, de Transvaal- vaalsche staatssecretaris, beeft ver klaard bet antwoord der Vereenigde Staten op bet verzoek der presiden ten Steyn en Kruger tot tusschen- komst bevredigend te achten de regeering te Washington zou blijk baar dwang uitoefenen om het tot stand komen van een eervollen vrede mogelijk te maken. Reitz gaf wel, volgens de //Times" toe, dat de toestand ernstig was, maar de Boeren zouden bun afhan kelijkheid verdedigen tot den dood toe. Als een kort maar zeer krachtig antwoord op de hiervoren gestelde vragen, kwam heden middag leen verblijdende tijding, nl. dat de Boe ren Generaal Gataere en zijn gan- sche staf hebben gevangen genomen. De leerplichtwet is genaderd tot bet herhalingsonderwijs. Dat door dc oppositie bij dit 011 derdeel van bet onderwijs alle zeilen zou bijzetten om het te keeren, des noods de gehcele wet te doen val len, is begrijpelijk. Door den beer Tijdeman was eene wijziging voorgesteld op het regeeringsartikel, waarbij het her halingsonderwijs zou gegeven worden voor meisjes van 1216 jaar uit sluitend over dag gegeven worden, welk amendement werd aangenomen met 49 tegen 4-8 stemmen. De toepassing van leerplicht op het herhalingsonderwijs werd ver worpen met 49 tegen 48 stemmen. BRES li El VS, 23 Maart 1900. Bij de gisteren te Oostburg gehouden aanbesteding van het bouwen van een dokterswoning werd ingeschreven door de heeren W. F. Buurland te Oostburg v. ƒ9794.50, J. Haartsen te Groede, ƒ9590, J. M. H. van de Sande-Monjé te Bres- keus ƒ9390, A. van Baal J. Callenfels te Oostburg ƒ9194 en F. P. Christiaansen te id. ƒ8494.94. De gunning is voorbehouden. W Voor dc acte nuffige band- werken zijn o. m. geslaagd de da mes S. A. de Vlieger te Zuidzande en M. E. de Hullu te Nieuwvliet. Greede, 23 Maart Hedenmorgen hield de gemeenteraad eene open- bare zitting, die door 5 leden werd bijgewoond; de heeren A. de Roo en W. Salomé waren afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat o. a. was ingekomen een proces verbaal van kasopneming, waaruit bleek, dat bij den gemeenteontvan ger aanwezig was ƒ2854.39. Voorts was ingekomen eene mis sive van liet gemeentebestuur van Oostburg, houdende het verzoek om kennis te willen geven of het be stuur dezer gemeente weder bereid is op dezelfde voorwaarden als voor been de overeenkomst van het ge- zamelijk onderhoud van den grind weg Groede-Oostburg te hernieuwen, zoodat Oost burg bet beheer voert en 1/3 bijdraagt en Groede bet 2/3 der onderhoudskosten. Het voorstel van B. en W. tot hernieuwing van de overeenkomst werd met eenparig» stemmen aan genomen. Enkele posten van de begrooting zijn wegens onvoorziene werkzaam heden overschreden, met het 'gevolg dat ter voldoening van de desbe treffende nota's af- en overschrijving op de begrootingsposten moetjplaats hebben. Na discusie over de nota betrek kelijk verwerkt soldeer, waarbij de beer Hammacher in overweging gaf deze niet te betalen alvorens onder zocht Je hebben of het werkelijk verbruikt is en goed werkt, werd na eene toelichting van den voor zitter nogthans met algem. stemmen besloten de af- en overschrijving en de betaling te doen geschieden. Door den curator in de on beheer- |,ant de nalatenschap van wijlen R. S.'Tan van de Kerkhove was bet verzoek] ingediend tot afschrijving van den aanslag ten haren name in deni bootdelijken omslag gedurende de 3 laatste maanden van 1899. L Zonder hoofdelijke stemming werdlT1 dit verzoek ingewilligd. Door T. Risseeuw was afschrijving! Sc gevraagd van zijn aanslag in del bonden belasting voor een bond, dill vóór Juli 1899 reeds was afgemaakt! B. en W. stelden "dienaangaan voor afwijzend op tdit verzoek beschikken, wijl adressant eerst verstrijking van het dienstjaar ht gereclameerd, welke omstandighi eene afschrijving bij de verordenii niet toelaat. Met algem. stemmen werd voorstel van B. en W. aangenomi De aanslag op bet suppletoir bier van den bootdelijkeu omslagn A. Burgers werd overeenkomst^ diens gedaan verzoek met ééne kli verlaagd. Het kohier van de hondenbt ting werd vastgesteld met 29 slagen in de le en 75 in de klasse tot een bedrag van ƒ128. Niets meer te behandalen ziji ging de vergadering over in Cm Generaal ter [behandeling van kohier van den hoofdelijke» ouis voor 1900. eer zot die ik zuil dig roe gaa roei Z Ideel geve Jens den i I geest He te 's eene toor gedet de ze Bel ïonni bij ar Grave tan 2 moord De hem recht straf r hechte Het Recht! vestige ~HÏ Gedurende d ten te Barcelona deel der toeschouv Zij trachtten het gebouw m te steken en richtten heel 1 schade aan. De politic kwarae'J te pas en beeft met moeite ikf hersteld. dlkke

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2