Transvaal. Binnenland. Gemengd. documenten ter hand heeft gesteld, die naar het ministerie van Justi tie in Frankrijk zullen worden op gezonden. De Russische regeering zendt maat steeds troepen naar Oost-Azië. Verleden week zijn weer 1500 soldaten naar Manlsjoerije gezonden, en er zullen binnenkort nieuwe be- zendingen volgen. Ook zijn er twee reserve-bataljons gezonden naar An- dizjan, het eindpunt van den Mid den -Aziatischen spoorweg. Volgens een bericht uit Tangar is de Duitsche consul in de stad Rabat in Marokko beleedigd door het gepeupel. De troepen moesten tusschenbei— de komen en acht Marokkanen wer den gedood. De regeering van de republiek Brazilië in Zuid-Amerika deelt mee, dat er een nieuwe royalistische sa menzwering is ontdekt onafhanke lijk van het complot, waarvan ecni- ge dagen vroeger melding is ge maakt. Admiraals en generaals staan aan het hoofd dezer samenzwering. In een der provinciën der Zuid- Amerikaansche republiek Argentinië, is een revolutionaire beweging uit gebroken. De opstandelingen hebben zich van drie der voornaamste steden meester gemaakt. Te San-Felice, in Italië, heeft een botsing plaats gehad tusschen werkstakers en gendarmen. Twee werkstakers zijn gedood, drie gewond. Berichten van gevechten of oor logsdaden zijn er in de laatste da gen niet gekomen. Alleen wordt gemeld, dat een Engelsche legermacht, vermoe delijk die van generaal Clements over de Oranjerivier is getrokken uit Kaapkolonie in Oranje-Vrijstaat. De Boeren op de heuvels, heet het in het Engelsche bericht, waren verrast en boden geen tegenstand. Er werd daarop een schipbrug gebouwd om de zware kanonnen over te brengen, opdat men dade lijk met volle macht zou kunnen oprukken in het land der Vrijsta- ters. Natuurlijk gaat Clements met zijn strijdmacht naar Bloemfontein om zich daar te veieenigen met lord Roberts. Wij willen gaarne gelooven, dat de Engelschen niet veel tegenstand zullen vinden in 't Zuiden van den V rijstaat. Veel gewapende Boeren zijn daar maar naderde inet lichten tred zijne vrouw, zag de kamenier aan, die met gebogen hoofd in een hoek stond, bukte zich, drukte een kus op het gewaad zijner gemalin en vertrok. Hij was weder een edelman geworden, en ging met zijn bloed de groote en kleine zonden nit- wissehen waarvan zijne vrouw en de wereld hem beschuldigen. Het duel had plaats bij het aan breken van den dag, op eene af gelegen plek van het landgoed van markies Frosio. Deze werd licht aan den arm gewond en ondervond daarvan geen ander ongemak dan dat hij genoodzaakt werd een dag of drie, vier zich in de woning van een zijner onderhoorigen terug te trekken, van waar hij met een be diende naar Genua vertrok en zich naar Amerika inscheepte, waar hij zich nog bevindt. (Wordt vervolgd.) stellig niet meer, want bijna allen zijn naar het Noorden getrokken om het bergachtige gedeelte te ver dedigen. Maar bij Warrenton, op Engelsch gebied, in het noorden van Griqualaud, aan de grenzen van Oranje-Vrijstaat en Transvaal trek ken de Boerenkorpsen zich samen om het voortrukken van de Engel schen uit Kimberley tegen te houden, die denkelijk oprukken tot ontzet van Mafeking. Generaal Joubert is tc Brandfort aangekomen, gelegen aan den spoor weg van Bloemfontein naar Kroon stad, op 35 mijlen ten noorden van Bloemfontein. Daar schijnen zich de Boerencommando's te vereenigen on den opmarsch der Engelschen het eerst tegen te houden. In Bloemfontein spelen de En gelschen natuurlijk den baas. Tot militair bevelhebber der stad is benoemd generaal Pretyman en deze heeft bij proclamatie gelast, dat alle burgers binnen tien mijlen van de stad hun wapenen moeten inleveren op straffe van verbeurd verklaring hunner goederen. In- tusscheu wordt bericht, dat de Hol- landsche bevolking onrustig wordt. Naar men verder verneemt, heeft de Engelsche militaire gouverneur van Bloemfonteiu daar Collins, on dersecretaris van binnenlandsche za ken, benoemd tot landdrost, in plaats van Papenfuss. Het heeft dezen dus niet heel veel gebaat, dat hij met de ande ren Roberts is tegemoet gsgaan met de sleutels der regeeringsgebouwen. Omtrent de overgave van Bloem fontein wordt non aan de Standard geseind, dat de burgerlijke overheid daar Maandag besloot tot de over gave na eene stormachtige verga dering onder voorzitterschap van den staatspresident Steyn, waarin Fraser dezen een lafaard noemde, wijl hij niet den zedelijken moed had, de omstandigheden te nemen, zoo als ze waren. Steyn bleef evenwel onverzettelijk in zijn trouw aan de Transvalere. Volgens een bericht aan de Ti mes uit Bloemfontein deden de Transvalers al het mogelijke om de Vrijstalers te bewegen de verdedi ging van de stad vol te houden, en dreigden zelfs met een bombarde ment. Roberts onderdrukt krachtig alle plunderingen en wanordelijkhe den. Alle zaken zijn geschorst, en er wordt vacantie gehouden. Bloemfontein is goed voorzien van levensmiddelen. Joubert werd ver wacht met drieduizend Boeren, maar het opbreken van den spoorweg naar fhet noorden in den omtrek van de stad door de Engelschen verijdelde zijn komst. Alleen de zuidelijke Vrijstaters wenschen den strijd te staken, de noordelijke zullen hun verzet krach tig voortzetten. De Boereu beschouwen den val van Bloemfontein als betrekkelijk onbelangrijk. Men beweert dat de hartelijke ontvangst van de veroveraars door het volk die te Kimberley even aart. De Engelschgezinden in den Oranje-Vrijstaat zijn, heet het, ver toornd over het wcgloopeu van de partij van Steijn. Velen verklaren dat Steyn gedood zou zijn, als zijn plan om te vluchten bekend was geweest. Men moet van dat alles maar niet veel gelooven. De toenemende onrust onder de Hollanders, waarvan in een ander telegram sprake is, lijkt meer der waarheid getrouw. Generaal Botha hield Woensdag avond in het Boerenlager bij Glen- coe een toespraak tot twee com - mando's, die hem met geestdrift ontvingen. Een nieuw stelsel van verschan singen langs het Biggardsgebergte is nu voltooid. Men gelooft, dat de stelling thans onneembaar is gemaakt. Volgens de opgave van dr. Mo lengraaf, chef van het Informatie bureau, bedroegen de verliezen der Boeren, van het begin van den oorlog tot aan het ontzet van Kiin- berley en Ladysmith gesneuveld 677, gewond 2129, bij ongeluk ge dood 21, bij ongeluk gewond "171; overleden aan ziekte 99 zieken die herstelden of nog onder behandeling zijn 1251. Tutaal 4351. De Russische photograaf, die tij dens de bijeenkomst der Vredescon ferentie, ingevolge opdracht van den Tsaar, tal van opnamen heeft ge daan van gedelegeerden, afzonderlijk of in groepen, vergaderingen enz. voor portretten, bioscoop enz. is sedert eenige dagen tc Den Haag op de binnenplaats van het ministe rie van buitenlandsche zaken bezig met het nemen van photo's van de verschillende akten, protocollen en andere oflicieele bescheiden, door de tol de overeenkomsten toegetreden mogendheden onderteekend. Het photografeeren dezer gewich tige documenten geschiedt onder toezicht van een ambtenaar van het ministerie, die de oorspronkelijke bladen achtereenvolgens aan den photograaf overhandigt en weer van hem terugneemt. Naar men verneemt bedraagt het aantal candidaten voor het exa men voor de betrekking van kom mies bij de belasting voor 100 plaat sen, in April a. s. te Arnhem te houdeu, ruim 400, tegen ruim 650 in het vorige jaar, terwijl voor de betrekking van deurwaarder voor 5 plaatsen slechts 3 candidaten zich hebben aangemeld. De stoomtram Brouwershaven- ZierikzeeZijpeSteenbergen zal 21 April voor het publiek verkeer worden opengesteld. Op dcnzelfden datum wordt de tram-stoombootdienst ZijpeRotter dam geopend. BKESKEiYS, 20 Maart 1900. De heer H. Woudstra, maréchaus see bij de brigade alhier, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Berkel en Rodenrijs, (prov. Z. II.) Schooudijke. Er zijn thans 1000 gemeten lands onttrokken aan de bietencultuur, indien de fabrikanten tot geene gunstiger voorwaarden overgaan. IJzcudijke, 14 Maart. Heden avond hield de schietvereeniging van „Volksweerbaarheid" eene ver gadering, waarin werden benoemd de heeren P. J. Dellaert tot voor zitter, P. Loof tot secretaris, E. Aldeweireldt tot penningmeester en R. F. van Staveren, Th. Temmer man en J. du Burck, terwijl de heer Johs. Risseeuw afgevaardigde is uit het bestuur van „Volksweerbaar heid." De contributie werd bepaald op ƒ1.20 en voor adspirant-lcden op ƒ0.60 per jaar. Er zijn thans 48 leden en 15 adspirant-leden toegetreden. IJzcudijke. Als een zeldzaamheij kan worden medegedeeld, dat eene tegen Maandagmorgen uitgescbre- ven raadsvergadering niet kon dooi- gaan tengevolge van de afwezigheid van 4 leden. Vanwege de justitie uit Miil. delburg is de vorige week te Koe tvacht wederom een nader onderzot! ingesteld omtrent den aldaar ge- pleegden vrouwemoord. In verband met de aanstaan# openbare behandeling van deze zaff werden nog eenige plaatselijke op. nemingen gedaan en ook ïiauwkeurj nagegaan den weg, dien de dads waarschijnlijk met zijn slachtoffer i gevolgd. Voor het dezer dagen gehon. den examen ter toelating tot dt Rijksnormaallessen te Oostburg hai den zich aangemeld 22 jongens tl 8 meisjes. Volgens het Reglement raoclilti niet meer dan 20 leerlingen plaatet worden. Tot de le kisa werden toegelaten M. Bruijnooge, Waterlandker" A. Catsman, Oostburg, Catsmu, Oostburg, A. Cornelis, Brisker;-, V Goethals, Schooudijke, F. v. Hans ghem, Waterlandkerkje, 1). i Houte en J. Kouwe te Retranc ment, Th. Maat, IJzendijke, V. M Hoofdplaat, J. Rosendaal, Sluis, Verhoosel, Hoofdplaat, H. Will Oostburg, C. Fiias, Sluis, Cathi na Elias, Sluis, Cornelia v. H Oostburg, Johanna de Ridder, Cornelia Risseeuw, beiden te tranchement, Anna Vonhout, 0 burg, Elizabeth Wisse en Lein- Woittiez te Breskens, terwijl 1 candidaten, die aan het eis" hadden voldaan, doch om boven melde redeneD voor als nog konden geplaatst worden, voorr delijk werden toegelaten. Voor de Voorbereidende meldden zich 3 jongens en 2 m jes aan, die allen slaagden, n.I. de Krijger en Johannis Hon van Hoofdplaat en Anthony teiju, Elizabeth v. Overbeeke Dingetje dj Putter allen uit burg. Aan de Rijksnormaallessen thar.s 79, aan de Voorbereid Klasse 18, aan de gcheeU in" ting alzoo 97 leerlingen. Teneinde het voortduren de diefstallen der lelephoond iu België tegen te gaan, heelt minister van binnenlandsche op verzoek van zijn collega spoorwegen, de gemeenteb' bericht, dat de premie van 5 tot 50 fr. verhoogd is voor aanhouden of aanwijzen der door de agenten der openbare of particulieren. Die som zal worden ui onmiddellijk na het einde van rechterlijk onderzoek. In de gemeente Bobroa Hongarije wordt door A roer:- sche detectives naar een dief zocht, die uit de Vereenigdef is ontsnapt. Het is een all Stephen Zajacz. Deze was naar Amerika f en kreeg daar werk in eene smelterij in New-York. In weerwil van het streng' zicht gelukte het hem toch jaro om goud te stelen. Zajacz kreeg verlof om i koffie te drinken en in die wist hij telkens een stukje

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2