HOOFDPLAAT. IMii 31 Maart 1900. Buitenland. JSurgerl. Stand. Handelsberichten. Predikbeurten. Advertentiën. Belangrijke Openbare Verkooping Eene Kapitale Verkooping Afmaakpalen, Plan ken, Brandhout enz. f)e man was onmiddellijk dood. Toen Woensdagmiddag de 22 iirige J. v. v- te Lage Zwaluwe, ,jth°om vogels te schieten in den tuin in een greppel had opgesteld en zijn geweer geladen naast zich h>d gelegd, ging dit, toen hij het opnam, plotseling af. Het schot trof hein midden in de borst en de dood yolgde onmiddellijk. In eene gemeente niet ver ,,n Gouda overleed dezer dagen «ne vrouw, wier lijk de familie zoo apoedig mogelijk in een kist deed. Deze kist werd in bed gezet en om de kist werden mii aantal de kens geslagen, terwijl in de kamer ferm gestookt werd. Toen nu de dag der begrafenis tt *as, wilde de familie de afge storvene nog eenmaal zien. Zij raakten het lijk aan en o schrik 1 De doode was nog warm I De dokter werd er bij gehaald tn deze gat' den raad de dekens van de kist te verwijderen en het lijk in een andere kamer te brengen dm zon het wel koud worden. De familie bracht echter de kist met het lijk naar buiten en liet het een paar uren in de koude staan. Ten slotte beliepen ze echter 25 gulden boete wegens bet te laat doen begraven van een lijk. Te Hengeloo (Overijsel) ver toefde in den nacht van Oudejaar op Nieuwejaar een dienstmeisje ten huize van haren vader, zekeren S., doch deze vulde bij de volkstelling geen kaart voor haar in. Dit kwam spoedig uit er. de volksteller ging aan S. inlichtingen vragen. De man ontkendezijn dochter was dien nacht niet in zijn hnis geweest. De volksteller hield echter aan, en toen kwam het einde lijk uit, dat zij er wel geweest was, maar des morgens heel vroeg weer naar haren dienst was teruggegaan. Waarom de man dat verzwegen had Hij meendedat er 100 boete op stond, wanneer iemand lien nacht buiten zijn werkelijke woning had doorgebracht I De Frausche regeering zal het andermaal wagen om een ontwerp in te dienen op eene algemeene in komsten-belasting. Dit ontwerp houdt in, dat de Staat enkele belastingen aan de gemeenten alstaat. De personeele belasting op meu bilair en op deuren en vensters zal worden opgeheven, waarbij het rijk 166 milhoen francs inschiet en de gemeenten 105 millioen frs. minder sullen ontvangen wegens afschaffing ran de opcenten op genoemde be lasting. De Staat derft een totaal cijfer aan inkomsten van 310 millioen francs, die gevonden moeten worden uit de opbrengst eener algemeene inkomstenbelasting. De Russische legerreserve zal ge mobiliseerd worden, ten einde te kunnen zien hoeveel tijd noodig is om van uit Rusland de uiterste grens van Oost-Azië te kunnen be teiken. Een proeftocht, die loeh wel «n weinig verdacht is. fien 8000 menschen hebben Zon ing in Praag een betooging gehou den ten gunste van de stakende mijnwerkers. Een zeer rustig verloop had dit bezoek niet, want de mani festanten kwamen al ras met de politie in botsing, die met steenen geworpen en op haar beurt met de sabel er op insloeg, terwijl eenige jers gewond en enkelen ge vangen genomen werden. Voor de woning van den direc teur der Oostenrijksche sporen te Presicza is Zondag een bom ge sprongen. Men denkt aan eene persoonlijke wraakoefening. Er is alleen stoffe lijke schade aangericht. Het Elbe-Trave-kanaal in Duitsch- land zal 16 Juni feestelijk worden geopend in tegenwoordigheid van den Keizer. In Ostrau, Oostenrijk, zijn onge veer '12000 werkstakende mijnar beiders bijeengekomen onder den blooten hemel. Besloten werd om te blijven sta ken, tot de werkdag van 8 uur is toegestaan. Volgens de „Iiidépendance Beige" heeft er weer een ontvluchting uit Konstantinopel plaats gehad. Hadeza, een dochter van den Sul tan van Turkije, is gevlucht met den dichter Niedjar en Riza, een dochter van Osman-Pacha. De Sultan moet zich het geval erg aantrekken. INGEZONDEN STUKKEN. We zullen weldra ook in onze geineer.te staan voor de vraag of we vrijwillig iets willen bijdragen voor de Generale Kas ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk. In het ingezonden schrijven van een „voorstander der Ned. Herv. Kerk" is, volgene mijn oordeel de natuurlijke loop van het billijkheids- standpunt vrij duidelijk geschetst. Ondanks de tegenstand, die men hier en daar hoort over de invoe ring van dit reglement, kan ik mij daarmee vrijwel vereenigen. Doch als uien beweert, dat het geven van een jaarlijksche bijdrage wordt gesteld als voorwaarde voor het lidmaatschap zoo van eene of andere Vereeniging als van de Kerk, dan dunkt mij, kunnen, ja behoo- ren de lidmaten een tegenvoorwaarde te stellen. Die tegenvoorwaarde zou, naar het mij voorkomt, gelegen zijn in de bevoegdheid om aan de contri- bueerende ik zal hel nu maar eens zoo betitelen lidmaten de samenstelling van de kerkeraden in het algemeen toe te kennen. Is de bijdrage verplichtend voor alle gemeenten tegelijk, waarom dan de rechten niet evenzoo op ééne lijn gesteld Nu weet ik wel, dat elke 10 ja ren aan de lidmaten de vraag wordt gesteld of z(j de samenstelling van den kerkeraad wenschen over te laten aan den Kerkeraad dan op zichzelf te laten overgaan door mid del van een kiescollege, maar hee gaat dat. Jan laat 't om zich uil Ie spreken voor Piet, en Piet weer voor Klaas, en zoo worden toestan den, waarover niet zelden gemop perd wordt, bestendigd door eigen schuld. Ik geloof, dat het op den weg ligt van de kerkeraden van gemeen ten waar geen kiescolleges bestaan, om tegenover de verplichting, want dat wordt 't toch als men dit jaar vrijwillig heeft geteekend, dat recht toe te staan aan die lid maten, die zich verbonden hebben om de Generale Kas te steunen. De ongelijkheid die in de samen stelling van bestuurslichamen in de Ned. Herv. Kerk in het algemeen bestaat, diende te vervallen, vooral wanneer de kerk zelve begint met eenheid te erlangen in de hijdra- gen. C. DIELEMAN. Breskens, Maart 1900. Groede. Huwclijks-Voltr. 1 Febr. Camille Bleijaert, 29 j., jm. en Maria Wilhelmina Barra, 24 j. jd. 15 id. Cornell's Dirk van Boven, 26 j„ jm. en Elizabeth Crince, 25 j., jd. 21 id. Hypolitus de Baedts, 38 j., wedn. en Louiza Anthonia de Meulemeester, 43 j., jd. Geboorten. 1 Januari. Pieter, z. van Anna de Reu. 2 id. Izaalt, z. van Cornelis Lievens en Sara C. Porreij. 8 id. Reinder Jan, z. van Jan de Vries en Catharina F. v. d. Linden. 19 id. Rend August, z. v. Aug. L. van Quekelberghe en Se- dina M. Albregts. 28 id. Abraham, z. van Abraham Lombaard en Mar tina J. Cornelis. 31 id. Catharina Johanna, d. van [zaak Moeus en Maria Faas. 3 Februari. Pieter Jo hannes, z. van Jacobus Iz. Risseeuw en Sara E. Risseeuw 3 id. Victor, z. van Victor Bern. Looteus en Ma ria L. Vrielijnck. 13 id. Janneke Maatje, d. van Jozias Iloste en Elizabeth van Lare. 17 id. Maria, d. van Jacobus Hcnnekeij en Pie- teruella Jansen. 23 id. Maria The- resia, d. van Jacobus F. Schram en Maria Th. Jacques. 25 id. Moris Edemoud, z. van Josephus B. Go- vaert en Leonie M. E. van Leuven. Overlijden. 10 Januari. Johanna Sophia de Pré, wed. van Josephus Verhage. 11 id. Franciscus Bern. Verstraete, wedn. van Isabella Cla ra de Wandel. 16 id. Johanna Ja- eomina Claerbout, ongeh., 5 Febr., Een levenloos aangegeven kind van A. L. Vroon en Adrians Poisson- nier. 5 id. Francois Jozias Verplanke, echtg. van Maria Jacouiina le Clercq. 13 id. Victor Lootens, z. van Vic tor Bern, en Maria L. Vrielijnck. 14 id. Elizabeth Dubois, echtg van Adriaan Schippers. Hoogwatergetij Breskeus. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 17 Maart 2.01 2.25 Zondag 18 2.46 3.10 Maandag] 9 3.16 3.40 Dinsdag 20 3.53 4.17 Dordrecht, 15 Maart Nieuwe puiie Zeeuwsche en VI. Tarwe 15.50 A f6.20; goede f5.00 a f 5.40; mindere f4.50 ik f4.90. Nieuwe Zeeuwsche en VI. Rogge f 4.60 A f 5.30. Nieuwe Zeeuwsche. en Vlaamsche Wiutergerst f5.70 5 f6.20. Nieuwe dito Zomcrgerst fO.OO 5 t 0.00. Jarige lange Haver f3.00 dikke f 4.00 A f 4.50. Paardeboonen f 5.80 5 f 6.20. Duivenbooneu 1 0.00 a fO.OO. Witteboonen 19.005 10.00 Bruinebooni n 1 7.50 5 f 8. Kookerw- teu f 7.00 a i 7.60. Mestingerwten f6.50 5 f7.00. Kanarfezaud 16.50 5 f 7.50. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.00 a ƒ47.75 Eng. 1 P. St. ƒ11.89 5 ƒ12.18 N.-Amerika i Dollar ƒ2.44. ZonflO'i 18 Maart 1900. Neu. Herv. Kerk. Biervliet vm 9 u ds. Homburg. Breskens nm 2 u ds. van Melle. Groede vm 9 u ds. Krol. Hoofdplaat nm 2 u ds. Homburg. Nieuwvliet vm 9 u ds. van Essen. Schoondijke vm 9 u ds. Beckeringh. Waterl.k. nm 2u ds. van Essen. IJzendijke nm 2 u ds. Beckeringh. Ev. Luth. Qem. Groede. vm. 9 u ds. Schutte. 40-jarige Echtvereeniging van Adriaan Johs de Bujjsscher, die tegelijk zijn 65sten jaardag hoopt te gedenken, en Maria Wksdorp, op Donderdag 22 Maart 1900. Hunne dankbare kinderen, hehwod- en kleinkinderen Breskens, Maart 1900. GROEDE. De Notarissen W. C. DESMIDT, te Schoondijke en J. W. VER- HULST te Middelburg, zullen op Dinsdag 3 April 1900, des voormiddags ten half elf uur, te Groede, in de herberg van Anthonik Bosschaart, ten verzoe ke van de erfgenamen van Mevrouw de Weduwe den Heer P. A. VAN GEELKERKEN, geboren Van Rus sen, publiek presenteeren te ver- koopen bestaande in HEERENHUIS, BOERENWONING, SCHUUR en VERDERE GETIMMERTEN, op en met 100 hectaren 8 aren 13 centiaren (226 gemeten 73 roeden Brugsche maat) zoo Bouw-als Wei landen, Erf, Tuin, Bosch, Boom gaarden, Dreef en Aanwas, staande en liggende in de gemeente Groede, bij het dorp, aan den klinkerweg van Groede naar Breskens en de grindwegen van Groede uaar Oost burg en Schoondijke. Nader omschreven in gedrukte notitiën welke met verdere iulich- tiugen, gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemde Notarissen. Notaris Z(jlstra te IJzendijke zal des nam. 2 uren te Hoofdplaat, aan de Haven publiek verkoopen voor den heer A. E PATEER q.q. EENE GROOTE PARTIJ Voor het inbinden van BOEKEN en het omlijsten van PLATEN en POR TRETTEN houdt zich beleefd aan bevolen J. MORAUW, Boekhandelaar, Groede.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3