Binnenland. Transvaal. Gemengd. mail schijnt te kannen geven. Dat de strijd kritiek wordt is niet te ontkennende aanvraag oin vrede-voorwaarden aan te knoopen van de zijden der Presidenten moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan omstandigheden, die nu nog geheim zijn, maar waarvan het ver moeden voor de hand ligt, dat de beide Staten hunne zaak vrij hope loos achten. We vermoeden dat de bemidde ling aan een reeks van regeeringen gevraagd wel op niets zal uitloopen. Het zal wel gaan zooals we dit op het wereldtooneel vaak zien. Als er niets bij te verdienen is, wordt de onderdrukking van de zwakkere wel met bezorgdheid en onder weekla gen gadegeslagen, maar helpen, neen, want dan maakt men zich mijnheer A. ot B. tot vijand. 't Is wel treurig, dat de praktijk van 't leven in zoo flagranten strijd is met de o, zoo prachtige theoriën, maar de voorbeelden in 'tdagelijksche leven liggen voor 't grijpen, dat de toestand niet anders is. Van de „Generaal Pel" een der schepen van de Koninklijke Pakket vaart-maatschappij te Amsterdam, waren een drietal officieren op reis naar Indië op Nieuw Guinea aan wal gegaan en door de inlanders gevangen genomen. Thans is bij het departement van Koloniën, een van 14 dezer getee- kend telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned -Indië ontvangen waarbij bericht wordt, dat bedoelde officieren zijn vermoord, terwijl elf der daders zijn gevangen genomen. BRESHEKS, 16 Maart. 1900. Woensdagavond had alhier de aangekondigde vergadering plaats van de deelnemers aan de schiet- vereeniging als onderdeel van de afdeeling Breskens van „Volksweer baarheid." Nadat tot oprichting besloten was, werd door den voorzitter, de heer J. G. Gerritsen andermaal medegedeeld, dat de oefeningen hoogstwaarschijnlijk des Zaterdags zullen gehouden worden, doch wel licht zal met het oog op hef groote aantal deelnemers ook de Zondag gebezigd moeten worden, alhoewel deze in het leger zoodanig geërbie- digd wordt dat daarvan zoo min mogelijk gebruik wordt gemaakt. Bovendien blijft het beschikbaar te stellen getal patronen, voor elke op dit oogenblik wie weet op welke vreeselijke wijze losbarstte. Zij had den brief aan haren echtgenoot be twist, maar toen eene overigens natuurlijk geachte kieschheid dezen niet had weerhouden zich daarvan meester te maken had zij moeten toegeven, ten einde schandelijke verdenkingen te voorkomen. Die brief nu zou waarschijnlijk nieuwe rampen tengevolge hebben. Het was even negen uren, toen de gravin, ter prooi aan een angstig voorgevoel, den rentmeester deed roepen. Waar is de graaf? vroeg zij. Mijnheer de graaf is zooeven teruggekeerd. Begeeft hij zich te bed Neen, mevrouw, de graal schrijft met den hoed op het hoofd en het rijtuig wacht reeds voor de deur. (Wordt vervolgd.) schutter, ook al is hij niet tegen woordig, toch bewaard, totdat hij aanwezig kan zijn. Waar het de bedoeling moet zijn om zich het schieten eigen te ma ken, zal, naar hij hoopte, ieder zoo veel mogelijk zich beijveren, om tegenwoordig te zijn. Daarna werden als leden van het Bestuur benoemd de heeren W. C. de Priester als secretaris, J. de Hullu als penningmeester, J. Ge— leijnse, Izaak vin de Sande Jac. van den Heuvel en C. Tol als commissarissen. Na vaststelling van het reglement werd de vergadering gesloten. Door het postkantoor Bres kens werd gedurende de 2e helft der maand December 1899 de na volgende onbestelbare brief verzon den Van Breskens J. de Vuijst te Rochester (N. A.) Bij hel te 's Gravenhage ge houden examen voor de nuttige handwerken zijn o. m. geslaagd de dames W. van Wijngaarden te Sluis, W. E. F. Scholte te Oostburg en D. F. Henry te Aardenburg. Nu we in een hoofdartikel reeds uitvoerig schreven over de laatste gebeurtenissen van den strijd in Transvaal, zullen we ons meer be palen tot het geven van de achter eenvolgens aangekomen telegrafische berichten. Zoo lezen we over het gevecht bij Abrahamakraal op Zaterdag jl. uit hel rapport van De la Reij De Engelsche strijdmacht, geschat op 190.000 man, naderde onze stellingen uit twee richtingen. Eerst beschoten zij met granaten de Btellingen, welke bezet waren door de artillerie van generaal Cel- liera. Deze aanval werd gedaan door een gevecht met klein geweer, waar bij twee van onze menschen werden gewond. Toen de Engelschen bemerkt hadden, dat een poging om op dit punt door te breken, hopeloos zou zijn, deden zij een tweeden aanval op onzen linkervleugel, die uitge spreid was in stellingen, welke het hoogste punt van den weg beheersch- ten, waar ik met 300 man had post gevat. Het was voor de Engelschen van groot strategisch belang, deze heu vels te nemen. De Boeren begrepen dit, en er volgde een hevig gevecht, dat van 9 uur 's morgens tot zonsondergang duurde. De burgers vochten als helden, en sloegen driemaal de massa's En gelschen at. I)e vijand loste voortdurend zijn manschappen, als zij vermoeid waren af. Elke poging om de positie stor menderhand te nemen werd alge slagen, en bij zonsondergang waren de Engelschen er geen vijftig yards van verwijderd. De Engelschen leden zware ver liezen van onze verliezen heb ik nog geen nauwkeurige opgave ont vangen. Joubert is Maandagavond naar het front vertrokken. Uit vertrouwbare bron wordt ge meld, dat de Boeren verscheiden sterk verschanste stellingen met zware kanonnen bezet houden op het punt, waar het Drakensgebergte en het Biggarsgebergte samenkomen. „The Evening Journal" bevat het volgende telegram van president Kruger, gedateerd Pretoria 13 Maart, via Berlijn „Alleen de dood zal de burgers doen ophouden met vechten. Onze strijdmachten trekken in goede orde terug naar de eerste verdedigingslinie op onzen eigen grond. De veldtocht in Natal was langer in ons voordeel dan verwacht werd. De Engelschen zullen nooit in Pretoria komen. De burgers, Steyn, Joubert, ik zelf en alle anderen zijn eens van zin, er zijn geen verschillen. God zal ons helpen." In de New York World legt Mon tagu White uit, waarom het hem wegens strategische redenen nood zakelijk dunkt voor de Boeren om Johannesburg te verwoesten. Dat zou een verlies zijn van op zijn minst 150 millioen. Montagu White hoopt echter, dat er iets ge daan wordt, hetwelk beide oorlog voerende partijen voldoet, voordat er zulk een ramp gebeurtmaar, in dien zij daartoe gedwongen worden, zullen de Boeren Johannesburg op offeren, en daarna zullen zij strijden tot hun laatsten bloeddruppel voor het bezit van Pretoria. In Si. Jones (iu den Ameri- kaanschen sLaat Oregon) maakte 't vierjarig zoontje van een ingenieur van de gelegenheid, dat de locomo tief onbeheerd stond, gebruik om er op te klimmen en baar in bewe ging tc brengen. Zijn vader die zat te eten, snelde toe, doch zag de machine reeds in de verte verdwijnen. Het eenige wat men doen kon was van station naar station tele - phoneeren om de beambten te waar schuwen. In Peninsular en Portsmouth ver klaarden enkelen zich bereid den sprong op de machine te wagen, doch toen men de verschrikkelijke vaart zag begreep meu het onuit- voerlijke er van. Toen het bericht te Albina aan kwam, togen eenige spoorwegbe ambten op weg jen wachtten het gevaarte af op een glooiend terrein, waar zijne snelheid iets moest af nemen. Aan één van hen, Woods ge naamd gelukte het houvast te krij gen, maar hij werd 20 meters ver meegesleept, voor bet hem mogelijk was op de loopplank te komen. Hij kwam er met lichte schram men af en had de voldoening, de locomotief voor Albina tot staan te brengen. De kleine Fred. Ekans zat trolsch op de plaals, waar zijn va der gewoon was te zitten en toen men hem er aftilde, riep hij zege vierend uit, dat hij evengoed als zijn vader een locomotief kon be handelen. Een uur later was de kleine weer bij zijn ouders te St. Jones. In het noordelijk gedeelte van Finland heerscht hongersnood. In vele plaatsen is gebrek aan de allernoodzakelijkste levensmid delen. Rogge, anders het voornaam ste voedsel daar, is er uiterst spaarzaam de boeren bakken brood van graanafval, dat anders aan het vee wordt gegeven. Aardappelen ontbreken, ook melk en boter zijn zeldzaam geworden. Wegens gebrek aan voeder wordt het vee meestal geslacht en het vleesch verkocht. De kinderen kuunen de scholen niet bezoeken, wijl zij niet genoeg te eten krijgen. De meeste arbeiders zjjn werk loos. De dagloonen zijn zoo laag mo gelijk 9 tot ,18 kopeke (12 tof 24 cents) per dag, als de werkge ver den arbeider tevens de kost geeft, 30 kopeke (ongeveer 48 ets.) als de arbeider zelf voor zijn eten zorgt. Uit Tarbes in het Franscke departement Boven-Pyreneën, wordt het voluende gemeld: De bewoners van Viella, een dorp dat zich uitstrekt rechts uan den straatweg van Lux naar Barèges en te-en een berghelling ligt opge- bouwd, doorstaan duizend angsten, doordien eene machtige kleilaag, waarop de grondmuren hunner hui- zen liggen, zich langzaam dalwaarts beweegt, en het plaatsje met era zelfde ramp bedreigt, ais die welke in het jaar 1806 het bloeiende vlek Goldau, in het kauton Schwyz, ver nielde. Het smelten en het doorsijpelen van geheel ongewone sneeuwmassa's begunstigd door het warme weder der laatste dagen, heeft deze on- deraardsche inijnarbeid, die zich door de voortdureude verzakking van een straatweg bemerkbaar maakt, op een hoogst gevaarlijk dreigende wijze bespoedigd. De overheid heeft, zooveel in haar vermoe-n is, maatregelen getroffen het naderende onheil van de be angste bevolking at te wenden. l)e Parijsche wereldtentoon stelling zal den 14 April door dsn President 'der Fransche Republiek worden geopend. Behalve op den Stationsweg is in de nacht van Maandag op Dinsdag op verschillende andere plaatsen van den Haag ingebroken of eene poging daartoe gedaan. Do dieven hebben vooral in dei omtrek van den Statiousweg hui slag trachten te slaan. Allereerst moest een slager op dt Hoefkade 't ontgelden, waar de inbrekers waarschijnlijk door de voordeur zijn binnengekomen. Eenig geld werd medegenomen. Iets verderop bij een melkboer mislukte de toeleg, dank zij dl waakzaamheid der bewoners, op wier komst de boosdoeners op de rlacht gingen. Het slot van de deur was ge- forceerd. I Van huizen naast de R. K. kerk in de v. Limburg Stirumstraat werd j lood gestolon. In de Koningstraat hadden dr inbrekers bij een vleeshhouwer nog al succes van hun werk. Zij zijn daar, evenals op den SU tionsweg, naar de slaapkamer d« f bewoners gegaan, waar in een secrt- u taire een aanzienlijk bedrag ui j, geld aanwezig was. Bij 't openen daarvan werden 6 bewoners in bun slaap gestoord p waarop de dieven vluchtten. o Ongeveer ƒ25 wordt vermilt. g Ook in 't centrum der stad sf ri inbrekers bezig geweest. ei Eene poging nl. om in te brein in een galanteriewinkel, hoek groou j Markt en Schoolstraat, werd ecble verijdeld. B h, Woensdag morgen viel 'e Vlissingen een Duits"h marine-m P1 troos aan boord van het in de te g1 nenhaven aldaar liggende oorlof f1 schip „Mollke" uit den mast.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2