Binnenland. Gemengd. Kngeland aangeslagen, zeiden we de vorige week volstrekt niet te veel dat de Britten meester van hel ter rein zijn. Een telegram van Zondagmorgen 3 uur uit Londen aan de «Petit Bleu" bevestigt zeer beslist het ge rucht, dat de president Kruger en Steyn aan de Britsche regeering hebben geseind om haar den vrede voor te stellen op den grondslag van de onafhankelijkheid van de Republieken. Dit is geschied in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Woensdagmorgen werd het ant woord der Britsche regeering aan beide presidenten gezonden. Het antwoord is vau beslist af wijzende strekking en eindigt met de mededeeling, dat de eenige voor waarde, waarop Engeland vrede wil sluiten, is een onvoorwaardelijke overgave. Ook wordt thans een ofTicieuse tijding verspreid, dat President Kruger door bemiddeling van de te Pretoria gevestigde consuls tot de groote mogendheden en de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, zoomede tot «de regeeringen van Belgiii, Nederland, Zwitserland, het verzoek gericht om bemiddelend op te treden in den strijd met Enge land. Keeren we thans terug tot de telegrammen, die ons iets melden van 't oorlogsterrein. Zoo wordt van 12 Maart geseind dat lord Roberts zijn opmarsch in oostelijke richting voortzette. Er weiden geen Boeren gezien op zijn weg. De Engelschen zijn thans nog slechts 25 mijlen van Bloem fontein. Hij |telegrafeerde van Aasvogel- kop «Wij vonden gedurende den op marsch geen tegenstand de lijst der verliezen van 10 Maart is nog onvoldoende bekend, nog 2 officie ren gesneuveld en 3 gewoud. Voorts seint hij vau Drielontein van Zondag De Boeren bestreden [ons gedu rende den marsch van gisteren en veroorzaakten ons wegens hun ter reinkennis veel last. Tengevolge van de bewonderens- schieten en gij zult gedwongen zijn later te doen wat het gezond ver atand u aanraadt onverwijld te doen. Laat u van uw echtgenoot schei den. Waarom de ketenen te dragen die van ijzer zijn geworden P Waarom uwe ziel aan helsche pijnen te wa gen, terwijl de vrijheid waarop gij aanspraak hebt u vertroosting kan brongen Geloof mij die vriendschap Voor u gevoel zoowel als liefde Ik wilde u de band niet van de oogen rukken omdat ik een man van eer ben, en ik durfde mijne liefde niet uitspreken omdat uwe onschuld mij vrees aanjoeg, maar nu gijzelve alles gezien hebt, nu zeg ik u offer u niet op voor een denkbeeldigen plichtlaat u niet misleiden door eene bovenmensche- lijke deugd. Laat u van uwe echt genoot soheiden I Ik zal u nooit wederzien, wat gij ook moogt be sluiten mijne koffers zijn gereed ik sluit mijn huis en verlaat het voor altijd. Daarmede meen ik u het eenige bewijs mijner liefde te geven dat mij veroorloofd is. Maar laat u van uw echtgenoot scheiden! Dat is het woord, dat ik dag en nacht in uw oor wenschte te doen weerklinken. (Wordt vervolgd.) waardige houding der troepen kon den zij ons echter niet beletten de plaats van bestemming te bereiken. Het leenwenaandeel in het ge vecht had de divisie van generaal Kelly-Kenny, die de Boeren uit 2 sterke stellingen verdreef. De Boeren leden zware verliezen, zij lieten 102 gesneuvelden en 20 gevangenen in onze handen Onder onze verliezen zijn twee gesneuvelde en negen gewonde officieren, waarbij twee kolonels. Een strijdmacht, bestaande uit koloniale bereden troepen, had een treffen met de Boeren jte Pomeroy (ten zuiden van llelpmekaar) op 9 dezer. Er werd v n beide zijden hevig gevuurd, maar daar de En gelschen niet in staat waren zonder artillerie de Boeren uit hun stel lingen te verdrijven, trokken zij ten zuiden van de ïoegela terug. De Engelschen hadden één ge wonde. De Temps verneemt uit Londen, dat een sterk commando, komende van Bloemfontein, zich te Abrahams- kraal met de Boerentroepen, die uit Populierbosch kwamen, heeft ver- eenigd. Joubert is te Pretoria aangeko men, om een nieuw plan van con centratie en verdediging van de stad voor te bereiden. De Manchester Guardain voorziet groote moeilijkheden voor Roberts, wanneer de winter zal zijn aange broken. Het blad verneemt, dat een bijzondere uit Londen gezonden commissie, de eventueele vredes voorwaarden regelen zal. Voor 2 vacaturen in de Provin ciale Staten van Zeeland zijn can- didaat gesteld de heeren H. P. den Bouwmeester, Wethouder, van libe rale- en mr. P. Dieleman advocaat en procureur, beiden te Middelburg, van anti-revolutionaire zijde, voor het district Middelburg. In het district Tholen zijn ge steld de heeren C. A. H. Wagtho door de liberalen en G. Bolier Gz. Sr. door de anti-revolutionairen. BRESKEYS, 13 Maart. 1900. Waterlandkerkje. Voor de be trekking van hoofd der school alhier hebben zich 16 sollicitanten aange meld, waarbij 9 met acte Eiansch. Evenals te Breskens en IJ- zendijke eene afdeeling van «Volks weerbaarheid" is opgericht, heeft men te Oostburg ook daartoe po gingen in het werk gesteld. Tot dat doel werden in den «Een hoorn" aldaar belangstellenden in deze zaak opgeroepen om te trachten eene afdeeling op te richten. Onmiddellijk werden enkele vra gen gesteld aan het «voorloopig comité", dat bleek niet voldoende voor deze zaak voorbereid te zijn en op verschillende vragen het ant woord schuldig moest blijven. Tot zaken doen kwam het niet en de vergadering kon onverrichter zake huiswaarts keeren. Men heelt hoop, dat anderen zich thans zullen leenen om deze zaak tot een goed einde te brengen. Jl. Zaterdag is aldaar eene vergadering gehouded van verschil lende smeden uit het Kanton Oost burg ten einde te komen tot eene algemeene verhooging van tarieven voor de levering van ijzerwerken, wegens de hooge stijging der ijzer- prijzen. Er zal andermaal eene bijeenkomst gehouden worden, waartoe weder alle smeden zullen worden uitge- noodigd ten einde de tarieven vast te stellen en algemeen in te voeren. Een notarisklerk te Bonne ville fietste gaarne en onderscheidde zich ill Savoye dermate, dat eene firma in rijwielen hem tot haar ver tegenwoordiger benoemde te Mon- treux. Pas was hij er in dienst, of eene schoone uit Krakau nam les bij hem in de edele trapkunst. Zij was goedleersch, uitstapjes volgden en ten slotte een huwelijk. Het [meisje echter is van zeer goede familie en had vier fon gouds ill hare reistasch. Wie volgt, alsjeblieft f Een jonge man treedt na die stereotype uitdrukking van den coif feur naar den juist vacant gewor den zetel toe, neemt plaats en laat zijgend zich den kapmantel ouiwtr- pen. Scheren of haarsnijden De jonge man geeft geen ant woord. met de beweging van de hand geeft hij te kennen, dat hij weuscht te worden geschoren. Schraal weertje van daag Geen antwoord. Is u doof, meneer Geen taal of Leeken. Aha, doofstom zegt de ar tist en de andere bedienden in den kapperswinkel knippen veelbeteeke- nend inet de oogen. Een echt stoppelveld, Einde, heb je geen ploeg Scheer 'in met den pook van de kachel. Schuurpapier zou nog beter wezen. En wat 'u neus 1 'n Pompzwengel is er niets bij 1 Hij schijnt een paar liter bier binnen te hebben. Vraag 'res, of hij soins sol- iciteert naar een betrekking. Kittel 'm eens onder de kin, misschien voelt ie dat ook niet. Zeep hem den mond wat in En wat heeft hij 'n groote ooren I En zevenmijlslaarzen. Hij is zeker turftrapper 'n neef van buiten, die de familie komt opzoeken. Zoo volgde de eene flauwe ui op deu andere. Eindelijk was de jonge man geschoren. Blijkbaar had hij van dat alles geen syllabe verstaan. Hij stond op, ging naar den chef van het établissement en legde een gulden neer. De coiffeur gaf hem geld terug. De leerjongen was nu onzen doofstomme behulpzaam en borstel de zijn jas af. Ook hij wilde zich met dien raren klant amuseeren en zoo aaide hij hem met den borstel in het gelaat. Nu toch scheen dit den goeden man minder aangenaam aan te staan. Hij gaf den jongen een klinken de oorveeg. Algemeene ontsteltenis. Nu greep de man zijn hoed en sprak Ik heb mij meer met jelui vermaakt, dan gijlieden met mij. Maar die kleine rakker is me toch wat te ver gegaan 1 Hij sprak en verdween het per soneel van den kapperswinkel keek den begunstiger een weinig bene pen na. Omtrent den brand van het ThcRtre Francais te Parijs, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Het eenige slachtoffer van den brand, mcj. flonriot, eene 23 jarige begaafde en mooie actrice, bevond zich met haar kamenier in haar kleedkamer, waar zij zich kleedde voor de middagvoorstelling, toen men op het tooneel iets hoorde knetteren. De kamenier opende de deur en terstond daarop kwam een hevige rook naar binnen. Het tweetal vluchtte daarop hand in hand. Zij werden echter geschei den door eene groote vlam. De kamenier vond een uitweg en bereikte een venster.; inej Henriot echter raakte verdwaald storttenen en stikte door den rook. Weinige iniuatcn latet vond men haar half verkoold lijk. Waren die beide vrouwen in de kleedkamer gebleven dan zuu de actrice gered zijn, zooals al de au* dered, want haar kleedkamer kwam op het plein uit en de brandweer was nog al gouw bij de hand. Nu werd zij eerst bij een apotheker binnengedragen en daarna naar de Morgue gebracht, want men her kende haar niet. Later meende uien nog, dat niet de actrice maar haar kamenier wat verbrand, doch ten slotte ontdekti men de waarheid. Als oorzaak van den braud wordt ook opgegeven, dat de electrischi leiding begon te. gloeien. Men hoon de daarop eene ontploffing. De brand barstte uit op of bij het tooneel en zette dadelijk dt coulissen in vlammen en verspreiddt zich verder door de omringende kleedkamers, in de schouwburgzaal, de loges enz. Het was toen even voor twaalf uur en de schouwburfi was bijna verlaten; er waren alleen eenige acteurs eu actrices tegenwoordig, die zich kleedden voor de middag voorstelling. Was de brand een paar uur latei uitgebroken, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest en zouden er zeker een groot aanlal slachtof fers gevallen zijn. De brandweer was wel spoedig ter plaatse, maar er ging wel eei kwartier voorbij eer zij water kon geven, denkelijk door gebrek aai drukking. De bibliotheek en het archief zijl gelukkig gespaard gebleven. De vier gevels van het gebou» zijn ongeschonden; de meeste ruitei zijn echter gesprongen. De voorhal vau hel theater en de ingang der administratie zien er nog vrij goed uit, maar de zaal zelf is een puinhoop en van hel ruime tooneel is niets meer over. Het gebouw met de costumes, decoraties, meubelen enz. was ver- kerd voor ougeveer 850,000 francs. Naar aanleiding van het on langs door de Gron. Kerkb. mede gedeelde omtrent «Zwarte Jannetje" van Veenendaal en haar aanhang, schrijft de Holl. o. in. het volgen de .- In en om Schoonhoveu wonen ook eenige volgelingen van «Zwarte Jannetje" en wel te Polsbroek, Molenaarsgraaf en Schoonhoven. De personen die tot die secte behooren, zijn meestal welgestelde boeren. Een hunner was voorganger en kreeg dan ook telkens «de geest". Na verloop van eenige jaren was de secte in aanraking gekomen met Januetje van Venendaaï en die werd de profetes, de Bruid van Christus, zooals haar volgelingen zeggen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2