Rechtzaken. Gemengd. P 'lg omtrent den plicht van den Staat tegenover de Maatschappij. De heer Heldt betuigde niet be vredigd te zijn door dit ontwerp, dat hij echter ter wille van het be ginsel aanvaardde. BRESKEKS, 6 Maart. 1UOO. In een der lokalen van de open bare school alhier had Vrijdagavond eene algemeene vergadering plaats van allen die zich aanvankelijk ver houden hadden tot het verleenen eener bijdrage voor de onlangs te Utrecht opgerichte Vereen. „Volks weerbaarheid." De vergadering, waartoe een 80 tal was opgekomen, werd geleid door den heer J. G. Gerritsen, burge meester. In zeer breede trekken werd door hem het doel van deze vereeniging geschetst, zooals onlangs door ons in beknopte termen werd gedaan. ZEd. meende dat het hoofdzake lijk de bedoeling zou zijn eene schietvereeniging uit „Volksweer baarheid" te doen geboren worden. Daarna werd besloten tot oprich ting der afdeeling Breskens. Onmiddellijk werd het reglement vastgesteld en de heeren J. G. Ger ritsen als voorzitter, (totdat de zaak geheel zal zijn op orde gebracht) J. Kruijff als secretaris, J. C. H. Snouck Hurgronje al3 penningmeester en J. B. Becu, J. "W. van den Heuvel, J. H. Weijkman en W. de Bree onder goedkeuring der vergadering, als leden van het bestuur aangewe zen. Onmiddellijk werd uit de afdee ling e„ne schietvereniging gefor meerd, waartoe s.aa..ue de vergade ring zich 68 leden ransloten. Later zullen de leden dezer ver eeniging bij adr artentie in dit blad worden opgeroepen tot het vaststel len van een reglement, waarvan de goedkeuring aan de afdeeling Bres kens is onderworpen en tot het be noemen van een bestuur, waarvan één lid uit het afdeelingsbestuur wordt toegevoegd, en 't welk uit 7 leden bestaat, zoodat nog 6 leden uit de schutters moeten worden ge kozen. Het getal der leden van Volks weerbaarheid is bereids aangegroeid tot het enorme cijfer 130. mijzelven onmiddellijk om het leven te brengen. O, het is werkelijk niet de moed daartoe die mij ontbreekt! Maar het hart weigert zijn geluk voor altijd vaarwel te zeggen. Weet gij het Innocenza en hij ging voor haar staan, bleek, maar schoon als altijd, terwijl zijne hand zenuw achtig door zijne fraaie haren woel de, weet gij het, Innocenza Ik heb u zoo lief dat ik niet wil ster ven 1 Zij rilde van het hoold tot de voetenzij voelde een vloed van tranen naar hare oogen stijgen, maar de vrees van zich zwak te toonen hield ze bijtijds terugvoor alle antwoord vond ze kracht door een glimlach aan de hoogste minachting uiting te geven. De graaf fronste de wenkbrauwen Gij wilt zeggen dat gij mij niet gelooft I riep hij luide uit. Alsof ik al den tijd dien ik aan uwe zijde heb doorgebracht een oogenblik heb opgehouden u bewij zen mijner liefde en achting te ge ven. Zeg mij wat ik in al die jaren jegens u misdreven heb... Zeg het mij. O, gij verlangt een volmaakt deugdzaam man, een heilige, een engel I (Wordt vervolgd.) Sluis. Tot pastoor alhier is be noemd de heer G. Juten. Men schrijft ons Met genoegen vernemen we dat de in Zeeland welbekende karakter humorist Luciën uit Breda in den jl. Zaterdag te Tilburg gehouden wedstrijd van komische voordrachten is bekroond geworden met le prijs stuk naar keuze, le prijs eigen compositie, le prijs door het publiek toegekend en een prachtigen lauwer krans. Wij feliciteeren den Heer Luciën van harte met deze ondersclheidin- Naar men uit Koewacht meldt, deed dezer dagen een werkman, ter wijl hij ender Stekene op het land arbeidde, een griezelige ontdekking. Zijn spade stiet op een hard voorwerp, dat bij onderzoek bleek een menschenhoofd te zijn, en toen men verder aau 't graven ging, legde men het geraamte van een man bloot, die van middelbare lengte was geweest en ongetwijfeld voor jaren daar begraven was ge worden. Wijl men hier klaarblijkelijk met een onontdekt gebleven misdaad te doen heeft, zal zeer waarschijnlijk een gerechtelijk onderzoek niet uit blijven. Aan den heer P. C. de Gelleke, onderwijzer aan de openbare lagere school te Oostburg, is met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag verleend. Het onderzoek van den rapporteur uit den Hoogen Raad in zake de Hoogerhuiszaak heeft er toe geleid te concludeereti dat er voor eene herziening van het vonnis der drie gebroeders geene voldoende termen aanwezig zijn. Het Gerechtshof te 's Gra- venhage heeft de verwijzing van A. C. Misseghers van Koewacht naar de openbare terechtzitting van de rechtbank te Middelburg bekrach tigd. In de haven var. Dieppe, Frankrijk, is aan boord aan het stoomschip „France" een stoompijp gesprongen, waardoor niet minder dan zes stokers werden gedood, en 4 van wie drie ernstig gewond. Te Vlachtwedde is eene dienst bode van de gebroeders Bruining sedert 3 weken lijdende aan nona. Tot dusver is zij slechts één keer voor enkele oogenblikken ontwaakt. Voor W. van M. en diens vrouw te Schiedam zou in de laatste helft van dit jaar de datum aan breken, waarop zij vóur 50 jaren in den echt verbonden werden. Dien dag wenschte het echtpaar feestelijk te herdenken, en daar feestdagen dnur zijn, waren zij reeds eenigen tijd bezig daarvoor geld over te sparen. Iemand die dit blijkhaar wist, heeft daarvan op een zeer slechte wijze gebruik gemaakt. Terwijl v. M. en zijn vrouw af wezig waren, is men met een sleutel in de woning gedrongen, heelt het sleuteltje van het kaste van de ge wone plaats weggenomen, de lade geopend en daaruit den gespaarden schat gestolen. Toen de beide oude lieden te rugkeerden, vonden zij huisdeur en lade geopend en het geld verdwe nen. De heer H. D., uit Broek huizen (Runerwold,) die zich Zater dag op den spoorweg bij Meppel bevond, is door den sneltrein over reden en onmiddellijk gedood. Zaterdagavond had de arbeider der S. S. Franeker te Rotterdam, werkzaam aau 't station D. P. het ongeluk tusschen twee buffers te geraken. Per brancard werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Toen men aldaar aankwam was de ongelukkige reeds overleden. Te Schijndel is hel zesjarig zoontje van den landbouwer B. in een put gevallen en verdronken. Te Maastricht is Zaterdag 't zevenjarig zoontje van den heer V. uit het raam van de eerste verdie ping op straal gevallen, met het gevolg, dat hij is overleden. Omdat twee buurvrouwen op het Gerritsland te Hoorn elkander het water niet gunden uit een re genbak, waarop beiden recht hadden sloeg vrouw E. met een bijl haar tegenpartij, vrouw. P., zoodanig op hoofd en hand dat ze bewusteloos en hevig bloedend neerviel. Gelukkig konden de buren nog tijdig erger voorkomen. Dezer dagen is in de Parijscbe „Halles" een in lompen gekleed schoon achttienjarig meisje des nachts slapende gevonden, dat verklaarde zoolang haar heugde met een troep heidens te hebben rondgezworven en eindelijk hunne mishandelingen moe de, weggeloopen en stelend of be delend naar Parijs gekomen te zijn. Zij is zelve overtuigd als klein kind geroofd te zijn. Een voerman van Schijndel op Den Bosch is Woensdagavond bij ongeluk tege- een boom aange reden. Door den schok viel hij van den bok in de rivier de Dommel en is daarbij verdronken. Den volgenden morgen werd zijn lijk opgehaald. Het paard met hot voertuig kwain ongedeerd te Bokstel aan. Op vastenavond tusschen Rou- baix en Tourcoing iu Frankrijk een troep geinaskerden eene spoorbaan over, ofschoon de hoornen neer wa ren en de baanwachtster luidkeels waarschuwde. Een van het gezelschap, een 37 jarig werkman, werd voor de oogen zijner vrouw letterlijk te pletter ge reden. Tengevolge van de achteloos heid van een stalknecht is brand ontstaan iu de cavalericstallen te Niort in Frankrijk, waarbij niet al leen groote schade werd aangericht maar ook achttien paaiden in de vlammen omkwamen. Een heel bijzonder duel heeft plaats gehad te Carennes Colombes bij Parijs, tusschen Georges Falgat en Emanuel Ricci. Het wapen was de zweep. Beide tegenstanders ontdeden zich van hun bovenkleeren en begonnen op een afgesproken teeken op elk ander in te houwen. Bij de eerste slagen werd Ricci aan het voorhoofd en Falgat in het gelaat getroffen. Daarna vielen de slagen als een regen van hagels neer, zoodat kampioenen weldra met bloed ovèl stroomd neervielen. Ricci werd in bedenkelijken toe. stand naar het hospitaal gebracht De beide vechtersbazen zijn ham koetsiers. Verwaarloosde kinderen. Tegen iemand te Groningen j, proces-verbaal opgemaakt, omdat hj zijn beide kinderen, jongens van en 8 jaar, verwaarloosde. Onderkleederen hadden ze nu) aan. Alleen een jasje en broekjt met een paar klompjes maakten di kleeding uit. Flet was alsof de kleinen nooit gewasschen waren. Vereer was er een plank in de grond opgebroken, waaronder aller lei vuil was geborgen. In eenjvuil natte massa kropen de arme kleins weg. Men vertelde dat een en "anda niet uit armoede behoefde voort ti komen, daar de vader ƒ10 week verdiende. Het meubilair der kamer w overeenstemming met alles. Een tafel met twee stoelen en e« bedstede waarop eenige vodden. Lang gewacht en veel j kregen. Een welgesteld echtpaar te Berl de handelaar Kohl en zijn ega, de Oude Jacobstraat 1 woonachl is, na een overigens gelukkige echt vereeniging van acht jaren, die hiertoe kinderloos was, Maandag di de geboorte van drie zoontjes geli gezegend. In de bierbrouwerij der firul V Loos te Barmen (Duitschland) t een ontploffing plaats. |jj„: De jongste deelgenoot der firn werd tot den zolder omhoog geworiiA^n en was terstond dood. |de De meesterknecht kreeg ook zwol Ze kwetsuren en stierf eenige oogen-lichiji blikken na het ongeluk. Kier Te Sebastopol in Rusland i weer bedriegerij en omkooperij i| groote schaal aan het licht gel men. Eerstdaags zal de zaak voor rechtbank komen. Er zijn 43 beschuldigden, onder een staatsraad, verschillen! hooggeplaatste officieren bij de rine, staloflicieren, ingenieurs, wi tuigkuudigen, enz. De heeren moeten gezamei enorme bedriegerijen hebben gepli bij de levering van kolen aan i havens van Nikolajew en Sebael polde verduisteringen bedri honderdduizenden roebels. De voornaamste aangeklaagde de staatsraad Kotschergin. Deze maakte jaarlijks aan hij-I komsten 50 60.000 roebels, hield daarvan getrouw boek. Overigens had niet alleen conl geld voor hem waarde, hij nam geschenken aan als wijn, tabak,i Den 8sten November van vorige jaar verliet het Engelse! schip „Ilupeh" Java, met een manning van zestig man en eei passagiers. Het schip was met suiker gi den. Toen men het eiland Caml voorbij was, en er een nog al h< zee ging, begon de lading te u schuiven. Het stoomschip boog zij, het water liep uit een ketel de vuren zoodat deze uitdoofden- Men hield nu het schip verloren en in allerijl werden ten gezet. Doch deze waren op een na brijzeld en nu maakten de mati rilde Va ils i< P' fa üil lanscl tnbl ir lolgel iral Ha. andsc oen Voe «min: lal v Een Igbli ilte, ig ti len, Iers Alle sa leid Hen s fel e Jam len er ihen ti. V wil v luwt [eslote '"'ge iets ti De |_van dj, leven i

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2