voor Zeenwsrh-Vluiideim Gravin Ilario. De overgave van Cronjé. No. 469. Zaterdag 3 Maart 1900. 9e jaargang, FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4, regels 25 centselke gewone regel ineer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Indien er aanvankelijk nog velen waren, die vtigerden geloof te slaan aan het officiëele be- .richt uit Londen, dat Cronjé zich met zijn strijdmacht aan de Engelschen had overgege- »en, spoedig was twijfel niet meer mogelijk, roor niemand. [n zeer uitvoerige telegrammen aan zijn re— geering heeft de Engelsche opperbevelhebber nededeeling gedaan van de orergave van den rechtgeneraal der Boeren. Mist alles, wat in die telegrammen van Ro berts staat, zal wel precies waar zijn, maar in booldzaak blijkt er toch uit, dat Cronjé Maan dagmorgen bij het aanbreken van den dag een parlementair zond aan lord Roberts met een kef, waarin hij schreef zich onvoorwaardelijk Ie zullen overgeven. Roberts antwoordde, dat Cronjé naar het En gelsche kamp moest komen, en dat de Boeren bun stellingen moesten verlaten na de wapenen te hebben neergelegd. Om zeven uur in den norgen verscheen Cronjé. Hij verzocht om goe de behandeling en vroeg ook verlof voor zijn trouw, zijn kleinzoon, zijn particulieren secre tins en zijn bedienden om hem te mogen ver gezellen, oseral, waar hij zou worden heenge zonden. Dat alles stond Roberts hem toe en Cronjé werd nog dienzellden Dinsdagmiddag onder geleide van een generaal naar Kaapstad Z'toerd met zijn familie en bediendendit ge leide was een beleefdheid van Roberts om er 'oor te zorgen, dat de oude rechtgeneraal goed zoo worden behandeld. Uit het Italiaamch vertaald DOOR II. o. Hij vond zijn huis zeer veranderd. Met uit zondering van twee vertrekken en van de ka mer, grenzende aan de slaapkamer der gravin, >»s alles donker. Het deed hem onaangenaam un. Naarmate hij voortschreed deed de rent meester door een bediende dé luiken openen en kt plotseling binnenvallende licht deed het sombere aanzien der verlaten vertrekken des te sterker uitkomen, waarin eene kille duffe lucht kn binnentredende trof. De graaf zou gewenscht hebben, dat hij al les had gevonden als gewoonlijklicht, bewe id, geluid van stemmen, bezoeken en vroolijk- heid zouden zijn hart zooveel goed gedaan heb- kn, waarin de herinneringen voortdurend hunne 'oïe slagen deden hoóren. Toen hij zijne werkkamer binnentrad en de leutmeester de vensters openwierp, liet hij zich Het zal voor Cronjé een zware tocht geweest zijn die tocht in den vroegen morgen naar het Engelsche legerkamp, om er zich en zijn dap pere mannen gevangen te geren. Maar een blaam kan hem geenszins treffen, hij heelt met grooten moed en ware doodsver achting gestreden evenals al zijn Boeren, en hij is met eere gevallen. Als vaderlander zal hij denkelijk groote smart lijden bij de gedachte aan zijn overgave, maar als soldaat kan hij het hoofd omhoog blijven dragen. Men kan er vast van overtuigd zijn, dat Cronjé tot den laatsten droppel bloeds ge vochten zou hebben, als er nog een vonkje hoop was geweest om te ontkomen ook zijn naam als veldheer blijft ongedeerd hij is, niet over wonnen, hij is bezweken voor de overmacht. Want niet 8000 man of meer, zooals men eerst dacht, lagen aan de beide oevers van den Modderrivier, waar zij blootstonden aan het heftige vuur der Engelschen van de naburige hoogten, doch slechts een legertje van 4000 man, tegenover een tienvoudige overmacht der Engelschen. Eu deze kleine macht heeft den Britschen troepen niet minder dan 740 man aan gewon den alleen doen verliezeu in de acht dagen dat Cronjé het uithield. Een ander telegram spreekt zelfs maar van 3000 krijgsgevangen Boeren, die naar Kaapstad worden vervoerd. Moat men zich nu niet verbazen, dat Cronjé zich nog zéé lang verdedigde? Ook op andere Boerencommandanten kan men geen blaam werpen zij hebben Cronjé niet in den steek gelaten. Telkens opnieuw zijn er hulptroepen aangekomen. Zaterdag poogde coin- in een stoel vallen, ontdeed zich van zijne handschoenen en sloeg een blik in den hoogen spiegel tusschen de ramen. Hij had nog niet naar zijne echtgenoote gevraagd. Plotseling stond hij weder op, getroffen door eene smartelijke gedachtehij wenschte de kamer weder te zien waarin het kind gestorven was zuchtende ging hij heen en bleet een oogenblik voor de deur staan. Zal ik de luiken openen, mijuheer de graaf? vroeg de rentmeester. Neen 1 antwoordde graaf Ilario, terug gaande. Arm kind 1 riep hij uit, toen hij zich moedeloos weder in zijne kamer nederzette. Ik zal het nooit weder zien 1 Een oogenblik later hief hij het hoofd op. Waar is mevrouw Mevrouw de gravin is uitgegaan. In het rijtuig Neen, mijnheer, de paarden worden niet meer ingespannen. Laat mij iets klaar maken om te eten. Waarschuw mij als de gravin terugkom', maar zeg haar niet dat ik hier ben. Toen de gravin freule Veber verliet had zij er een oogenblik aan gedacht een rijtuig te mandant Dcwet nog in een wauhopigen strijd van 500 Boeren legen 4000 Engelschen door de liniën van deze laatsten heen te breken, het is hem natuurlijk niet gelukt. Tot viermaal toe herhaalde Dewet zijn po gingen, hij veroverde zelfs een kopje op de Engelschen, maar met zijn kleinen troep kon hij er geen stand houden hij werd verjaagd met verlies van tachtig man. Opnieuw werd Zondag door een Boerenafdee- ling getracht Cronjé te ontzetten, of hem al thans wat verlichting te brengen. Te vergeefs 1 Honderd Boeren werden bij dit heldhaftig pogen krijgsgevangen gemaakt, daar onder een commandant en eenige veldkornetten, en met achterlating van hun dooden en ge wonden op het slagveld moesten de Boeren terugtrekken. Neen, noch aan Cronjé, noch aan de troepen, die van elders hem te hulp snelden, is deze nederlaag der Boeren te wijten. Als in een ijzeren kring had lord Roberts Cronjé en zijn dapperen schaar ingesloten. Een beschrijving van het terrein in de ,Westm. Gazette", doet zien, hoe wanhopig het was voor generaal Cronjé den strijd nog langer voort te zetten. Zijn kamp lag aan beide oevers van de Modderrivierdaarheen loopt het omliggende gebied hellend af. Alle hooggelegen punten in den omtrek waren bezst door de Engelsche ar tillerie, die hem voortdurend beschoot. En met zijn infanterie en de cavalerie van Ereuch was lord Roberts steeds in staat een plotselinge poging om Cronjé ter hulp te snel len, af te slaan De eerste berichten over den oorlogstoestand nemen, zich naar het station te laten brengen en te vertrekken. Maar het oproerige hart was weldra door een sterken wil tot zwijgen ge bracht. Haar plicht I Véér alles, boven alles haar plicht I Door haar pliohtsgevoel gedreven, was Innocenza huiswaarts gekeerd daar zag zij het inrijhek geopend en een knecht die met een koffertje véér haar de trap opging. Zij bleef een oogenblik staan, alsof de krach ten haar dreigden te begevenhaar hart bons de, eene doodelijke bleekheid overtoog haar ge laat. Is de graaf tehuis gekomen Mijnheer de graaf is zooeven tehuis ge komen, antwoordde de bediende, stilstaande om haar te laten voorbijgaan. Zij ging door en begaf zich rechtstreeks naar hare slaapkamer, ontdeed zich van haren man tel en was eene onmacht nabij. Hare kamenier, die haar gevolgd was, gaf zij met een teeken te verstaan dat zij zich zou verwijderen. Daarop met de hand steunende op den rand van hare schrijftafel, vestigde zij de oogen op de deur. Daar zou waarschijnlijk zoo aanstonds haar echtgenoot binnenkomen. Haar echtgenoot 1 Graaf Rodolfo Ilario I De

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1