Gemengd Nieuws. tal zou kunnen worden uitgebreid men spreekt van tusschen de 50,000 h 80,000 kiezers. Vrijdag ontving de lieer Mr. Troelstra een aanschrijving van den officier van justitie, mr. Maclaine Point, te 's Gravenhage, waarin hem werd gelast, zich op Woensdag 21 Febr., 's morgens 10 uur, aan het parket van dien officier te vervoegen, ten einde zijn maand ge vangenisstraf te ondergaan. Troelstra heeft daarop den minister van ju stitie verzocht, met het oog op dc belangrijke werkzaamheden, die in den loop dezer zitting in de Tweede Kamer worden behandeld, hem te vergunnen na afloop der werkzaamheden, dus in Juli, zijn straf te doen ingaan. Dit verzoek is door den minister toegestaan. BRESKE.VS, 38 Februari 1900. Woensdagavond werd door de Sociëteit «Ons Genoegen" alhier in haar gewoon lokaal eene uitvoering gegeven, bestaande in de opvoering van een tweetal kluchtige tooneelstukjes. Eerst werd gegeven «eene nieuwe manier van poffen". Het geheel vertolkte een studentenstreek, in beoefening gebracht om zonder te betalen een vroólijke pvond te maken Daarna volgde een voordracht, door een 2- tal personen ten gehoore gebracht, en die de moraal inhield van «de bedrieger bedrogen" terwijl het laatste «barbier-brugwachter" bij zonder aardige scènes voorstelde. Hat aanwezige publiek dat in niet bijzonder grootrn getale was opgekomen, vermoedelijk door hel belangrijk aantal zieken, ook in onze gemeente, toonde zich niettemin zeer voldaan. Den heernn dilettanten, die door hun op voering een avond vol alwisseling hadden be zorgd, verdienden voor hunne inspanning dan ook ten vollen een woord van dank. Dat de lachspieren herhaaldelijk in beweging kwamen, behoeft nauwelijks gezegd, en dat be hoort er dan ook zoo bij, maar het is altijd te betreuren dat men zoo weinig begrijpt, dat aanhoudend prevelen anderen hindert. Een verzoek aan sommigen om dit na te la ten, zou misschien even doeltreffend zijn als 't verbod om te rooken voor de heeren. Inmiddels, slniten we ons gaarne aan bij de wensch van den voorzitter, die het gezelschap een «tot weerzienstoeriep. De muziek, die zich bij tusschenpoozen liet hooren en die ditmaal door enkele leden van het Sluische gezelschap «Apollo" werd uitge voerd, was zeer te roemen. Het bijna onmisbaar geworden Transvaalsche Volkslied klonk ook hier door de zaal en bracht het publiek in vervoering. Daarna werd langzamerhand ruimte gemaakt opdat de danslustigen hun hartje konden op halen aan het tot slot geannonceerde bal. gij zijt mij lief, gij zijt mij heilig geworden, begrijpt gij Heilig, omdat gij lijdende, omdat gij stervende zijt, omdat gij uw zoon hebt zien sterven Amalia, ik wil u met kussen over laden, ik heb behoefte aan liefde Dat ik u moge liefhebben, althans ui... Vddr het bed neergeknield, het hoofd gebo gen op den schoot der kranke, de handen ge klemd in de plooien van haar nachtgewaad, behcerscht door eene dier vervoeringen van lief de en droefheid, gelijk alleen aan het hart eener vrouw bekend zijn, vergat zij geheel en al dat de zanuwen der arme teringlijders hiertegen niet bestand waren. Een oogenblik werd het dood stil in het vertrek toen stak de pleegzuster door eene uaastbijzijnde deur het hoofd naar binnen. Dit deed de gravin weer tot hare ge wone kalmte komen zij sloeg een blik op A- malia Veber, die, achterover op het kussen lig gende, in zwijm gevallen scheen. Ik stel mij onzinnig aan, riep de gravin, God vergeve het mij, en zij nam een fleschje van de tafel, waaraan zij de zieke liet ruiken. Dank, ik ben niet flauw gevallen, zeide Amalia Veber, de oogen opslaande; geef mij een slokje water, dat is voldoende. Ware thans markies Frosio tegenwoordig ge weest, dan zou hij zeker de gravin niet als eene vrouw van steen geoordeeld hebben, zooals hij kort geleden had gedaan. (Wordt vervolgd.) Dat zal wel tot in de kleine uurtjes voort geduurd hebben. Blijkens achterstaande advertentie zal do volgende week de eerste algeineene vergadering plaats hebben van lien die zich aanmeldden of zulks nog wenschen te doen als lid der onlangs tot stand gekomen Vereenigiug «Volksweer baarheid". In die vergadering zal de afdecling «Bres- kens" opgericht, het regelemcnt overeenkomstig plaatselijke omstandigheden en behoudens na dere goedkeuring van het Hoofdbestuur vast gesteld en een Bestuur, waaraan de leiding der afdeeling zal toevertrouwd zijn, benoemd wor den. We wekken ieder aangeslotene op, deze ver gadering bij tc wonen oin het belangrijke, dat zal verhandeld worden. Tot heden bedraagt het aantal dergenen die zich aanmeldden 101-, een cijfer, dat we ons niet hebben durven voorstellen. Het doet ons echter genoegen hieruit te zien, dat de grootc beweging op dit gebied ook in onze gemeente in zoo vruchtbare aarde is ge vallen. Trouwens de zaak van de weerbaarheid des volks dringt hoe langer hoe meer naar voren, vooral in deze dagen, nu aller oogen gericht zijn naar het oorlogsterrein in Zuid Afrika, en waar de weerbaarheid der Boeren, zonder mili taire opleiding, ieders verwondering afdwingen. In die richting moet gestuurd worden en daarheen zal het leiden, indien de samenwer king zoo algemeen mogelijk wordt. Een hernieuwde opwekking tot aansluiting schijnt ons, na al het geen we er reeds over schreven, vrij wel overbodig toe, daar het be lang van deze zaak voldoende voor zich zelf spreekt. De heer W. J Woittiez alhier is be noemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Oud-Vosmeer. IJzendijke. In aansluiting met ons bericht, aangaande het schietconcours en de opmerking over het niet aanwezig zijn eener schietbaan, ten einde bevorderlijk te zijn aan de pogingen tot oprichting van eene afdeeling van «Volks weerbaarheid, kunnen we thans melden, dat een lijst zal circuleeren opdat het noodige aantal leden zal kunnen saamgebraeht worden (dit aantal is 20) ter stichting van eene zoodanige afdeeling. De heer F. IJdema, cand. te Jouwerd (Fr.) heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Genu te IJzendijke. Zondag hebben twee olifanten, algemeen Charlie en Archie genaamd, heel wat ontstel tenis teweeg gebracht en heel wat verwoestin gen aangericht in het «Crystal Palace" te Lon den. Zij behoorden daar lot den circus van George Sanger, die zijn voorstellingen in dat paleis had geëindigd. Zondagmiddag braken zij los. Archie kwam in de concertzaal, waar eeni- ge honderden menschen den aanvang van het concert afwachtten. Toen de olifant verscheen, onistond er een paniek en ieder vluchtte over haast. Archie koelde daarop zijn woede want hij scheen wel woedend aan de stoelen, ta fels banken enz. in dc eetzaal, die verbrijzeld werden, brak daarop heen door een beschot in de rolschaatsenbaan en richtte heel wat schade aan onder de standbeelden in een andere zaal. Een troep oppassers, bedienden, politieagenten trachtte hem te vangen, maar Archie daalde majestieus al in het park en rende weg. Den geheeltn dag bleef hij zoek, maar richt te ondertusschen op zijn weg heel wat ver woestingen aan. Maandagmorgen werd hij in een zandgroeve gevonden en met behulp van andere olifanten naar boven gehaald en ver volgens geketend. Charlie, die reeds vroeger iemand had dood gedrukt, maakte het nu ook erger dan zijn makker en begon met een oppasser te verbrij zelen. Een macht vau gewapende lieden omring de hem op eerbiedigen afstand; eerst wierp men hem vergiftigd brood toe, maar hij at het op zonder hinder te ondervinden. Toen besloot men Charlie te belegeren en dood te schieten. Daartoe legde men sterke verschansing-, rondom de plek aan, waar hij tartend stondp schetteren. De eerste schutters uit Londen Itr. den ontboden en met behulp van hun ontpit bare kogels, werd Charlie eindelijk doodelijk ij de hersenen getroffen. George Sanger verliest in hem een schat let waarde van 24-000 gulden. Maar het Natuurkundig Museum te Sojfl Kensington heeft het cadaver gekocht. Midden in den nacht van Zaterdag op Zondag, na afloop der voorstelling, toen bijoa ieder reeds sliep, is te Parijs, men weet vol. strekt niet hoe, een geweldigen brand uitge broken in het groote gebouw Triunoiicuiicert, een soort van reusachtig caté-cliantant ma schouwburg, balzaal enz. aan den llochccliuuitt. boulevard. Het is bijna geheel vernield. De schade wordt op honderd duizenden in. geraamd. In dc Jordaenstraat tc Antwerpen is ca misdaad gepleegd, die door haar geüeiinzinni3-. beid groot opzien baart. Een 78jarige wedmt, die met haar dienstbode alleen woont in «i huis, waar overdag haar zoon zijn kantoor houdt, werd Zaterdagmorgen door het meisje in ha kamer met hamerslagen vermoord gevonden. Oogenblikkelijk werd door de justitie jti onderzoek ingesteld, waarbij uit de verklaring» van de dienstbode bleek, dat Vrijdagavond ncitgeklecde heeren aan de woning hadden ge. beid en daar naar een geheel onbekend persw hadden gevraagd. De dienstbode deelde verda nog mede, dat zij in den nacht van de ui. daad niet het minste geluid had vernomen, j Er werd niets uit de woning vermist. vond men een sleutel op ecu brandkast, nml deze bleek niet geopend tc zijn. Een prijs uit de Loterij. Te Schiedam hadden eenigen tijd gelc<li^| twee personen, A. en B., die beiden werkzaal! waren bij eene firma, te zamen een twintigiliH lot in de Staatsloterij gekochtmaar wijl 9! niet ruiin bij kas was, betaalde hij een gedetlli! van aandeel, echter verzekerende, dat het m-l tant door hem zou worden afbetaald. Op hun nummer viel een prijs, zoogciiaaii! «eigen geld". B., die inmiddels deze butrekkinrH had verlaten, hoorde niets van dit prijsje til betaalde ook niet het door hem verschuldigd! A. die van liet nog te betalen resleerende ral B. niets meer hoorde, kocht voor het egel uitgekomen geld een ander nummer, en iel no. 20,'JOO, waarop de hoofdprijs is gevallen,! Zoodra A. kennis kreeg, dat op z'jn nin! aangekocht nummer die prijs was gevallen, spot® de bij zich naar B., om het bedrag van del eerst gewonnen prijs althans het hein toel komende gedeelte uit te betalen. Docli tl weigerde B. dat in ontvangst te nemen, zl gende, dat hij ook het aandeel in den hooli-l prijs moest hebben dit laatste werd door I betwist, cn nu vonden A. en B. liet goed I afzonderlijk een advocaat te nemen oui ilsl zaak tot een goed einde te brengen. Dinsdag wordt deze zaak te Rotterdam 'I bandeld. In Amerika wordt een locomotief vsl vaardigd, die honderd en drie duizend kilogoM weegt en de zwaarste is, die ooit werd gebouw! Deze machine zal in staat zijn 1800 tra^f zwaarte te trekken cn dienst moeten doen int! Illinois voor den Central Railroad, die het mpl district van Carboudale doorsnijdt. De reusachtige fabriek van Brooks te Du! drik in New-York, is niet de constructie r| dat monster van koper cn staal belast. H De middellijn van den schoorsteen, die bi M. bedraagt, zal de machine een voorkóm! van zwaarte en kracht geven, waarbij de leg»! wooidige locomotieven niet in vergelijkingkor-B nen komen. De rand van den schoorsteen zal 4.80 boven de rails liggen, terwijl de lengte va»*! locomotief, van buffer tot bulIVr gemeten, der den tender, 18 M. zal bedragen. Het gevaarte zal op 12 wielen rusten. I De grootc wielen alleen zullen 90,00'' K-GI te dragen krijgen. Zondagmorgen beeft er te Vorst bij Bt®B sel waar het vorige jaar zooveel reizig?! bij een spoorwegramp omkwamen, weer ongeluk plaats gehad. De Parijsche expresll!

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2