Binnenland. }e in hetzelfde tijdvak gestegen is ran 6.5 op 12.8 pCt. Een van de schitterendste proeven van den Duitschen scheepbouw is de voor Bremen ge bouwde groote mailboot /rKaiser Wilhelm der Grosse", met 28000 p. k. (de nieuwste Ham- burgsche mailboot hpeft zelfs reeds een vermo gen van 38000 p. k.), en de snelheid, door de Kaiser Wilhelm" bereikt, is in de praktijk nog door geen andere groote boot overtroffen of zelfs geëvenaard en aan geen Engelsche scheepsvrert is het nog gelukt, een stoomschip van die giootte in dien tijd 18 maanden te voltooien. BRF.SKEX3, 20 Februari 1900. De heer A. Vreugdenhil Oplichter van 's rijks Waterstaat alhier, is bevorderd van de vierde naar de derde klasse. IJzendijke. Tot koster bij de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd L. Koene. IJzendijke. De heer A. van de Sande, chef- machinist bij de Uzendijksche Stoomtram-Maat schappij alhier, is met ingang van 15 Maart a. s. benoemd in gelijke betrekking bij de Stoomtramweg-maatschappij Guuda-'s Gravenha- gf- IJzendijke. Woensdag 28 Februari zal al hier in de Grasnbeurs tot slot der oefeningen in den wapenhandel onder de deelnemers een achietconcours plaats hebben, waarvoor prijzen zullen Worden beschik baar gesteld, aangekocht uit de contribution van 2 cent per week door de leerlingen en uit enkele vrijwillige bijdragen, hun door belangstellende ingezetenen geschon ken. Er zullen 25 deelnemers zijn. Naar wij vernemen zal het muziekgezelschap „Geduld Overwint" het concours met zijn tegenwoor digheid opluisteren. Indien de gelegenheid het toeliet zou uien hier wel willen probeeren aan het oprichten van een afdeeling Volksweerbaarheid; door het moeielijk verkrijgen van een schietbaan gaat dit nog al bezwaarlijk. Het is daarom voor de jonge lui die aan dien cursus hebben deelgenomen jammer dat er hier zoo'n gelegenheid niet is, daar zij dan zich nog verder weerbaar zouden kunnen maken. Wij hopen dat het concours goed slagen raag en wij sporen de jongelui die den leeftijd heb ben waaraan zij aan deu cursus kunnen deel nemen, aan, zich voor de volgende cursus op te geven. De gemeenteraad van Aardenburg die Vrijdagmiddag voor de eerste maal dezes jaars bijeenkwam, werd deswege door den voorzitter gecomplimenteerd, met eene korte herinnering, aan wat 1899 der gemeente bood. Daarna werd overgegaan tol de agenda van werkzaamheden, die ondanks hare uitgebreid heid, slechts een drietal punten bevatte, waarbij we even wenschen stil te staan. Reeds in de zitting van 4 Dec. werd inede- deeling gedaan »an een ingekomen adres van C. L. Jolivet en 21 anderen houdende verzoek om de wekelijksche graanmarkt te verzetten van Maandag op Dinsdag. Het «as toen te laat ingekomen om nog be handeld te worden, en dus werd het verschoven. Men kan niet zeggen tot de volgende zit ting, want blijkens de voorgelezen notulen, was nog eene zitting gehouden op 28 Dec. jl. Thans kwam het aan de orde. De adressanten wezen in hun verzoekschrift op gebrek aan levenskracht van de Maandag- sche markt door het gemis van de Hollandsche marktberichten en door het houden der graan markt te Maldeghem. De voorzitter trachtte deze argumenten te ontzenuwen door er op te wijzen, dat bij wijze van proef hier een wekelijksche veemarkt was in 't leven geroepen, die jammer genoeg, door verschillende omstandigheden, niet geslaagd kan de gravin zacht, van het hoofd tot de voeten sidderendemijn trouwring heett uwe kleine onschnldige jongen met zich medegenomen in de graftombe ven het grafelijk geslacht der I- iario's. (Wordt vervolgd.) heeten, en met 't oog op een zelfde markt te Sas van Gent op Dinsdag, des Maandags werd gehouden. Als een natuurlijk gevolg daarvan werd ook de graanmarkt verzet. Dat deze markt op Maandag door gebrek aan de Hollandsche marktberichten minder bezocht wordt, betwijfelde hij, want aan die berichten stoort men zich Dinsdag ook weinig, terwijl bovendien ook de markt te Maldeghem van te weinig beteekenis is om daarop van veel invloed te kunnen zijn. Intusschen waar de sluiting der grenzen en het idéé van den boer om liever op stal zijn vee te verkoopen, hinderpalen voor de ontwik keling onzer veemarkten zijn, gesteld dat de proeftijd van voldoend langen duur is ge weest was er bij Burg. en Weth. geen be zwaar om aan het verzoek van adressanten te voldoen, er. de noodige stappen daartoe bij Ged. Staten te doen. Overigens was het wenschelijk te dezen op zichte eenigszins stabiel te zijn. Met algemeene stemmen werd het verzoek ingewilligd. Andermaal kwam aan de orde het door P. Oinon en 14 anderen allen bewoners der Land- straat ingezonden verzoek tot rooiïng van de in die straat staande booinen, omdat Ie die booinen hun 't licht benemen, waardoor zij zelfs in den zomer hunne gewone huiselijke werk zaamheden niet naar behooren kunnen vervul len 2e dat de bladen van de boomen vallende op hunne daken terecht kwamen in de regen bakken en het water verontreinigde, ja zelfs onbruikbaar maakten, door de vergiftige be- standdeelen, waaruit die bladen bestaan, enz. De voorzitter veroorloofde zich enkele op merkingen op den inhoud van het adres, die voorafgingen aan de mededeeling van het voor stel dat Burg. en Weth. zouden doen. Deze zaak was door Burg. en Weth. zeer nauwkeurig onderzocht, men zou kunnen zeggen, dat daarvan een speciale studie was gemaakt, immers kwam allereerst ter tafel eene teekening van den stand der boomen. Daaruit bleek, dat 12 boomen stonden op kortere afstand dan 2 M. van de huizen, dus binnen den verboden lijn bedoeld bij art. 713 van het Burgerlijk Wetboek. Enkele stonden vóór een pakhuis of een leêge ruimte, waar zij geeue schade konden veroorzaken en de overi gen stonden van meer dan 2 M. tot 4.14 M. van de erven verwijderd. Dat door het vallen der bladen en het bloei- sel het water zou verontrqnigen en stinken, betwijfelde hijimmers, de bladen moeten door den wind op de daken terecht komen, anders vallen ze loodrecht naar beneden maar dan ook worden ze weer door den wind verwijderd. Eigenaardig is het bezwaar van de veront reiniging van het water in de regenbakken, wijl van de 15 onderteekenaars er 3 hoogstens 4 een regenbak aan hun woning verbonden hebben. Wat betreft de bewering dat lindebladen schadelijke bestauddeelen bevatten, meende spr. te moeten betwisten. Aan den directeur van hel rijks landbouwproefstation te Goes had hij deze vraag gericht, die hem daarop vrij ont kennend had geantwoord. Dat de hoogte en de omvang het nadeel zou veroorzaken en het licht benemen, noemde spr. schromelijk uverdreven. in 1896 is door den raad met alg. stemmen op een dergelijk verzoek besloten aan de be zwaren van adressanten zooveel mogelijk te ge- moet te komen door de boomen zoo hoog mo gelijk op te snoeien. Ondanks de veranderde samenstelling van den raad heeft de meerderheid van het toen malig college thans nog zitting en is het niet te verwachten dat door den raad van Aarden burg een standpunt zal worden ingenomen om het plantsoen, ter inwilliging van sommiger eischen, zal moeten verdwijnen. In andere plaat sen zou een dergelijk besluit juist een protest uitlokken. Overal wordt de aanwezigheid van een rij boomen als sierlijkheid gewaardeerd, en wees op St. Kruis, Oostburg, Colijnsplaat en Wassenaar. Waar boomen zelfs nog als opslorpers van kwade stoffen worden aangeprezen, verdient zoo'n rij nog aanbeveling. Hij hoopte dat men zijn rechten niet te veel zou prijsgeven eu de gemeente niet zou bena- deeleu, om adressanten ter wille te zijn, een boom die in waarde wint, te rooien. Op dien voet voortgaande zou inen hier en daar heel wat van de plantage kunnen verwijderen, wal ten hoogste te betreuren zou zijn. Niettemin wilden B. en W. aan de bezwaren te gemoet komen en óéna rij rooien om ie vervangen door bol-accazias. Lukt deze proel dan kan 't volgend jaar de andere rij volgen. Ondanks den gegeven wenk, bleek het ge voelen van den tegenwoordigen raad althans van de meerderheid niet eenstemmig met die van 1896, en het was de heer Eokhout, die, sterk voor het adres opkomende herinnerd werd aan zijne veranderde zienswijze, den voorzitter te kennen gaf, dat hij toen nog geen lid van den raad was, doch eerst sedert 1897 zitting had. De heeren De Glopper en Van den Berg waren vóór algeheele rooiïng, de eerste omdat lindeboomen toch weinig versierend waren, de tweede omdat lusten geen lasten moesten ver oorzaken. De heer De Glopper zou liever heestergewas zien, doch de voorzitter voorzag hierin een bron van verdriet, want alhoewel de Aardenburgscha jeugd wel meer eerbied koestert voor 't plant- soen dan in andere gemeenten, is 't toch nog verre van volmaakt. Na ampele besprekingen werd het voorstel aangenomen met 4 tegen 3 stemmen die van de heeren Eekhout, De Glopper en Van den Berg. Ten opzichte van het door de Gas-inaatschappij geplaatste gebouwtje voor de gasverlichting, dat niet door pannen gedekt noch in steen ge bouwd is, had deze maatschappij in strijd ge handeld met de brandweerverordening die be paalt dat gebouwen binnen de gemeente uit komende aan den openbaren weg en daarvan minder dan 20 M. verwijderd zijn in steen ge bouwd en niet met stroo of riet gedekt magen zijn. Daartegen was die maatschappij in verweei gekomen. Burg. en Wetb. konden dat verweer niet aanvaarden, omdat in strijd met die verordening was gehandeld. Zij gaven echter den raad in overweging om de Maatschappij aan te raden de asphaltbedekking door leien en de voorge vel door een s eenen muur te vervangen Na eene opmerking van den heer Reepma ker dat deze bepaling niet van toepassing was op den toestand thans door de Qas-maatschap- pij geschapen, werd goedgevonden om een ver zoek als bovenbedoeld aan die maatschappij te richten zulks ter voorkoming van brandgevaar. De voorz. meende, dat wanneer zulks in een zachte term werd gedaan, daaraan wel gehoor zoude worden gegeven, wijl die maatschappij Burg. en Weth. wel eens meer noodig zouden kunnen hebben. Na eenige formaliteiten nopens de begrooting voor 1899 werd de zitting gesloten. Tot lid van den Gemeenteraad van Hoofd plaat is gekozen de heer M. J. Dhont met 3? stemmen. Op den heer F. F. Hamelijnck waren 25 stemmen uitgebracht. Van de 140 kiezers stemden er 65. Ds. G. van Dis te Zuidzande heeft be dankt voor een beroep naar Meliskerke. (Z.) In scM mei br de ml nil lisee ot ltst, on m heel 1 rscl rij Een uit me To Tl 000 erpe wai rroi p ii zus' leze loori Lr Tan gr d Uit fee aak) twa d spo en t joj ioor ome K emo( D bi prij ini igei niet pu en, e is B Wi |tn. is Sclioondijke. Door hot Bestuur van de maat schappij tot bevordering van ooft- en tuinhout werd jl. Zondag met de alhier woonachtige le den eene vergadering gehouden, waarbij beslo ten werd de tentoonstelling van wege die maat schappij te houden op 8, 9 en 10 September. ee c Tot leden der regelings-commissie werden benoemd de heeren P. van Houte als eere voorzitter, W. Bruijnooge, Abr. de Hullu, A. de Koek, A. van Male, J. Neeteson en 0. A Temmerman. Dc commissie hoopt door ruime bijdragen der ingezetenen in staat gesteld te worden de feesten schitterend te kunnen doen slagen stri Khc DSSC oor Heb bij i gen bel n te rapb n ze 5 vij; i) di De zaak van deu beruchten en afschil- n p{ welijken vrouwen moord te Koewacht in Apr: ild d des vorigen jaars gepleegd, en waarvoor de appei vermoedelijke dader A. C. Misseghers zich te Middelburg in hechtenis bevindt, is naar d:'och openbare terechtzitting verwezen en zal binnen* 'b-W kort in openbare behandeling komen. M ïi

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2