Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Rechtzaken. Een telegram van generaal Buller van 13 Februari maakt melding van een voorposten- schermutseling bij Springfield. Een escadron van het eerste regiment dragonders (keizer Wilhelmus regiment) stiet bij Rustenburg op een afdeeling Boeren. De Boeren die den top van den heu vel hadden bereikt, openden vandaar hun vuur op het escadron, op oen zeer ruw terrein. Het escadron trok terug, doch toen verster kingen waren gezonden, trokken de Boeren te rug. Een officier en vijf man werden gewond, een luitenant en zes man zijn gevangen genomen. Generaal Buller vermeldt verder een verken ningstocht van lord Dundonald met 700 bere den manschappen, een batterij en een bataljon infanterie. Toen de Engelschen terugtrokken na hun verkenning te hebben volbracht, openden de Boeren een zwaar geweervuur, Maardoor zes man licht werden gewond. De Boeren verloren twee man. Een telegram van de Rietrivier van 14 Feb- meldt Kolonel Hannay met een brigade bereden in fanterie werd op raarsch naar de Oranjerivier naar Raraah den 11 Febr. in een schermutse ling gewikkeld met een kleine afdeeling Boe ren die een heuvel bezette, welke den rechter vleugel bedreigde. Met een deel van zijn bri gade hield kolonel Hannay de Boeren in be dwang, terwijl hij met den hooMtroep tot Ra- mali voortrukte. Het doel van den marsch werd gelukkig bereikt. De verliezen aan Engclsehe zijde bedroegen 4 gesneuvelden, 22 gewonden en 13 vermisten. BRISRFYS, xo Februari 1900. Dinsdagavond had in de Wilhelmina-Bewaiy- school onder voorzitterschap van den heer A. du Buick de eerste jaarvergadering plaats van de muziekvereeniging „Uit het Volk-Vuor het Volk". Verschillende huishoudelijke zaken werden behandeld en enkele mededeelingen gedaan, waaronder o. m. dat de heer J. G. Gerritsen het beschermheerschap had aangenomen, en de Statuten der Verceniging de koninklijke goed keuring hadden verkregen. Tussehen de M'erkzaamheden door werden door de werkende leden enkele stukken ten gehoore gebracht, die, getuigen de herhaalde blijken van instemming van dc aanwezige do nateurs, bijzonder in den smaak vielen. 't Was dun ook een zeer goede gedachte om op deze wijze eenige alwisseling te brengen in het voorlezen van eenige dorre cijfers van de rekening en begroeiing. Het getal der financieel steunenden bedraagt thans 71. We meenen dat dit cijfer in de toekomst nog hooger zal worden. Met genoegen kan geconstateerd worden dat de ijver en toewijding zoowel van den direc teur als van de werkende leden niets te wen- harc plaats in bij het bed van Araalia Veber, tot de avondklok het Ave Maria luidde. Er zijn personen die in vijf minuten sterven, er zijn er die vijf jaar kwijnen eer zij sterven. De tering die zich bij freule Veber geopen baard had, ontstaan door het bittere leed dat zij ondervonden had, scheen eene dier ziekten te wezen die een snel verloop hebben en die den patient om zoo te zeggen plotseling aan grijpen, om hem na eenige weinige aanvallen in het graf ter neer te werpen. Het ging echter niet aldus. De kwaal van freule Veher ver minderde alsof een zachte, fijne, engelenvleugel dag aan dag de aangetaste long zuiverde. Genezen niet, omdat dc wond zich niet meer sluiten kon, maar een zachte dood werd haar bereid, zonder pijn en zonder wanhoop. D« lente deed haar eersten heilzamen invloed in de natuur gelden, en door het geopende venster drongen zachte, geurige koeltjes naar binnen. De geneesheer had zijue bezoeken in gekort; zijne voorschriften waren hoogst een voudig kalmte, lucht, eten naar welgevallen. (Wordt vervolgd.) schen overlaten en veler bewondering afdwin- gen. Voor de vereeniging Volksweerbaar heid zijn te Breskens t)t heden 70 personen als lid toegetreden. Eerlang zal eene algemeene bijeenkomst plaats hebben tot lut vestigen van eene afdeeling Bkkskkns en daarin een bestuur M-or- den gtkozen. Over een huishoudelijk reglement, dat de goedkeuring van het Hoofdbestuur behoeft, is in briefwisseling getreden, velke in ('ie bijeen komst levens ter tafil zai worden gebracht. Dit aanvankelijk succes begroete» wij met vreugde. Mogen zij, die nog niet toegetreden zijn, alsnog daartoe lust gevoelen, opdat (le vereeniging, die in de toekomst zal blijken van groot nut ie zijn, zich zoo krachtig mogelijk zal kunnen ontwikkelen. Wie nog als lid wenscht toe te treden kan zich daarvoor bij den Burgemeester onzer ge meente aanmelden. Met ingang van 1 Maart 1900 is tot burgemeester der gemeenten Coüjnsplaat en Kats benoemd de heer R. van Ham, met ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoofdplaat. Door den commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald, cl.it dc aflevering van de in te lijven milicien* zal geschieden: Voor de zee-miliciens Vrijdag 2 Maart te Middelburg in de boven-voorzaal Van het raad huis, 's morgens te 9 uur; en Vrijdag 9 Maart te Vlissingen in de bene denzaal van het raadhuis te iialt twaalf na'aan- komsc stoomboot, de manschappen uit Weste- 1 ijk Zc euwscli- V1 aanderen hij al sjjoeJig een geest gaf'. De geit lijdt sedert het ongeval aan een n- tusdans blijkbaar zijn hare zenuwen van streek. Maar de weduwe troost er zich mede,, d,i het dooden vau een wolf haar eene premie van ƒ50 heeft bezorgd. DK OORLOG. Volgens publicatie van het Ministerie van oorlog is Donderdagavond generaal Renc|, Kimberley binnengetrokken. Tc Harderwijk zijn Vrijdagavond twee visschersjoiigens J. en L. in het vooronder van hun schuit gaan slapen, na eerst, tegen de kou de, een vuur te hebben aangelegd en den schoor steen te hebben afgesloten. Toen hunne kame raden hen den volgenden morgen wilde wekken, waren beiden bewusteloos. L. kwam, naar buiten gedragen, weldra tot bewustzijn, doch in weer wil van de onmiddellijk in het militair hospi taal aangewende pogingen inocht het niet ge lukken ooi de levensgeesten bij J op te wek ken. Te Rozendaal (N. Br.) heeft een troep baldadige jongens uit Oudenbosch hevig huis gehouden. Zij drongen in de koffiehuizen, wei gerden betaling en namen zelfs de glazen mede. Bij eten heer Broos werd het koffiehuis zoo goed als leeggeplunderd. Schilderijen werden van een muur getrokken, glaswerk en lampen ver brijzeld zelfs het laken van het biljart en het behangsel is stuk gesneden. Bovendien werd de vrouw des huizes mis handeld. Niemand weet dc reden dezer wandaden, wel ke echter niet ongestraft zullen blijven. Te Berlijn rijden thans in de arbeiders- en fabriekswijken eenige wagens rond, M'aarop zich groote ketels bevinden met dubbelen wand. De ketels bevatten gereedgemaakte spijzen, b'jv. erwten met aardappelen en varkens- vleesch die door heet water worden warm gehouden. De liter van deze spijs wordt voor 10 penningen (6 centen) afgeleverd in de pan nen of schotels, die dc koopers meebrengen. Er wordt zeer ruim gebruik gemaakt van deze rijdende keukens. Hoe een geit een wolf kan vangen, on dervond dezer dagen eene weduwe Sigalard in een plaatsje bij Angouleme in Frankrijk. Zij was bezig salade te snijden en de geit graasde op eenigen afstand aanden zoom van een bosch. Op eenmaal sprong een wolf op het dier at, maar tegelijk verhief de geit zoo snel den kop dat de kop van den wolf tussehen hare horens beklemd raakte. Op het jammerlijk ge blaat der geit. schoot de vrouw toe en bijna tegelijk een buurman van haar, die den wolf van achter aangreep, waarop dc weduwe dezen herhaaldelijk haar mes in de zijde stak, zoodat Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden Vrijdag 16 Febr. le Oh. L. M., 2e E. M., beiden wageuma- kersknechts te Biervliet zijn wegens mishande ling ieder veroordeeld tot /10 boete of 10 da gen hechtenis. le Ch. L. v. D., 34 j., arbeider, 2e F. B. V., 24 j., landbouwersknecht, 3e J. J. R., j., arbeider, 4e W. B., 21 j., arbeider, 5e J, d. W., 24 j., dienstknecht, allen te Groede, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In de zaak tegen den te Oost burg zeer ge vreesden, 53jarigen, te Middelburg gedeti neerden arbeider I. T. die op den 2den dezer wegens feitelijke aanrauding der eerbaarheid door bovengenoemde Rechtbank tot één jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is, zoowel nauiei den veroordeelde als door den Officier van Ji stitie, hooger beroep aangeteekend. Heden werd voor de arr.-rechtbank Middelburg behandeld contra den klerk ter gen secretaris te Groede R., beklaagd van het ont vreemden van eenig geld uit de armenbus, die bestemd is tot het verzamelen der vrijwillige giften bij gelegenheid van de huwelijksvol trekkingen. Na de gebruikelijke vragen legde bekl. een volledige bekentenis af, door te verklaren, hij uit een gesloten bus staande op de schoor steen in de raadzaal der gemeente Groede dienende tot ontvangst van vrijwillige giften voor de armen bij het sluiten van huwelijken te hebben ontvreemd 3 guldens, 1 dubbeltjeen enkele centen; de ontvreemding had plaats door de bus zoodanig te schuddeu dat de geldstuk ken er uit vielen, en daarna vulde hij haar aai met centen. De eerste [getuige J. G. Meijer verklaarde dat bekl. in zijn dienst was sedert Januari'! De bus werd ééns per jaar geopend, soms malen, wanneer zulks noodig bleek, door dc burgemeester in get. tegenwoordigheid waars de inhoud hein ter hand werd gesteld. In het laatst van 1899 is de aandacht den secretaris van het alg. armbestuur op A ontvreemding gevallen doordien de bus lichtt woog. Zij kon omstreeks ƒ20 bevat hebben, Bekl. genoot ten salaris van f 450.waar mêe hij stil kon rondkomen, doch hij bezod zeer druk de herbergen. Des voormiddags was hij op de secretarie, vai 912; en des namiddags bij afwisseling half twee tot 5 uur ongeveer, soms langer; namiddags was het niet voorgeschreven om aa:- wezig te zijn en was het meer werk zoeken. Bij de volkstelling kwam het des avonds we:- ken meer voor als teller had hij eene beloo- ning boven zijne jaarwedde. De verdediger meende, dat de volkstelling een werk was voor over dag. M. J. Straub, legde eene breedvoerige fff klaring af omtrent de gemerkte geldstukken: die in overleg met den burgemeester in gedaan waren Op een vraag van den verdediger verklaar de hij dat de arrestatie plaats had uit voor mogelijke overtrekking over de „schreef Op den beklaagde werden gemerkte g<" stukken gevonden. De verklaringen van de derde getuige den Berge kwamen in hoofdzaak overeen die van den vorige getuige. De laatste getuige A. Bosschaart, herberg tc Groede, verklaarde, dat op 19 Januari W di <01

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2