Binnenland. Gemengd Nieuws. B trouilles, voor het grootste deel uit Australiërs bestaande. Eenige manschappen ontkwamen, verscheidene werden gewond, terwijl er twaalf door de fioereu gevangen genomen werden. Volgens een telegram uit het hoofdlager bij Ladysmith wordt er van de Boven-Toegcla ge meld, dat in het gevecht van Donderdag, toen de Doeren de Engelschcn dwongen de rivier weer over te steken en hun zware verliezen toebrachten, zij zelf vier dooden en acht ge wonden kregen. Toen de Boeren het kopje op de Engelschcn heroverden, vonden zij daar 22 lijken. Tegen middernacht kwam bericht dat de be zetting van Ladysmith zich in de richting van het kamp der Vrijstaters een doortocht zocht te banen. Men hoorde een hevig geweervuur, maar bijzonderheden ontbreken. De Boereu zetten de beschieting van Kim- berley met kracht voort. De stad wordt nu haast even lang belegerd als Parijs indertijd. De vrouwen en kinderen dragen de ontbe ringen met moed. Zondagavond werd hevig vuren gehoord in de richting van Spijttontein. Het is verkeerd te veronderstellen, dat de Engelschen op een of andere wijze de Boeren in het district Colesberg omsingelen; de Boe ren zijn in een grooten halven cirkel ten noor den van de stad gelegerd, zoodat alle wegen naar den Vrijstaat door hun bestreken worden. De Boeren zijn erg bedrijvig, bedreigen den rechtervleugel en houden het goederenvervoer tegen. Luidens berichten uit Colesberg begonnen een Maxim- en een Nordenfelt-kanon der Boeren Woensdag met de beschieting van Coleskop en maakten een eind aan het lastige geschutvuur der Engelschen. Generaal De la Rey heeft den rechtervleu gel der Engelschen bestookt in dagelijksche schermutselingen, waarbij 3 Boeren zijn ge kwetst, 3 gevangen genomen en een gesneuveld. De Hooge Raad heeft liet cassatie-beroep van mr. P. J. Troelstra, die wegens smaad van den officier van justitie te Leeuwarden is veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf, verworpen. De welbekende Weesinrichting te Tveer- boscli komt weer in opspraak. Een der mannelijke en vrouwelijke suppoos ten, thans ontslagen, staan terecht voor de ur- rondissements-rechtbauk te Arnhem, beklaagd van mishandeling van een der verpleegde kin deren, welke den dood ten gevolge gehad moet hebben. Uit de verschillende getuigen-verklaringen moet andermaal gebleken zijn, dat op deze christelijke inrichting een groot gebrek aan toe zicht over het personeel heerschte. De directeur van 't Lindenhout moest daar over van verschillende rechterlijke ambtenaren ter terechtzitting heel wat hooren. Zoo'n rechterlijk onderzoek blijkt toch maar heel anders geleid te worden, dan dat destijds waarvan zoo hoog werd opgegeven, en waarvan de uitkomsten nog maar zeer weinig of geene vruchten blijken afgeworpen te hebben. worden I En toch geen andere weg bleef haar open I Hij is gevlucht, zoo dacht de gra vin) met wijd opengesperde oogen strak in het lamplicht starende. Hij is gevlucht, maar zoo- dra hij zulks moede geworden is zal hij, door verveling en wroeging voortgedreven, weer hier komen, en dan zal hij mij trouw op mijne plaats vinden. Ik heb het knaapje in zijn lijkbaar neergevleid, ik droog de tranen van Amalia Veber en verzacht hare laatste levensdagen. God stelt mij in de gelegenheid goed te doen, en dat bemoedigt mij, herhaalde zij opstaande en het hoofd opheffende. Ben ik niet ill staat geweest zooveel liefde in te boezemen, dat zij genoegzaam was een man van eene slechte daad terug te houden, zoo zal ik dan toch in staat wezen zooveel eerbied in te boezemen, dat het mij tot steun verstrekken zal om mij staande te houden. Ik ben vast besloten. (Wordt vervolgd.) BRESKENS, 13 Februari 1900. Zaterdagnamiddag zou op de algemeene be graafplaats alhier de teraardebestelling plaats hebben van den de vorige week overleden 22- jarigen Abraham de Vos. Even vóór zijn dood moet hij te kennen gegeven hebben, dat bij zijn sterven toeschreef aan de gevolgen van een zware mishandeling, hem door een drietal jongelieden van deNieu- wesluis, op een der Kerstdagen toegediend. Dit gerucht was der politie ter oore gekomen, die de begraving niet deed plaats hebben. Inmiddels werden de drie bedoelde personen in voorloopige bewaring genomen. De justitie te Middelburg werd van het ver moeden in kennis gesteld. In den loop van den avond werd het stoffe lijk overschot in een der lokalen van de open bare school overgebracht. Zondagvoormiddag arriveerde per provinciale stoomboot de officier van justitie mr. Mathon, vergezeld van een rechter-coininissaris, de sub stituut-griffier bij de arr. rechtbank en dr. Butner, die met den beer Prins Mellema van Groede, de gerechtelijke schouwing zoude doen. Na beëediging ten raadhuize van genoemde doctoren, werd tot de schouwing overgegaan, die aan het licht bracht, dat de dood het ge volg was van eene middenoorontsteking, die op de hersenvliezen is overgegaan en eene hersen vliesontsteking en verettering van den bodem der hersenen heeft veroorzaakt en dat volstrekt geene verschijnselen aanwezig waren van eenige gewelddadige beleediging. De drie verdachten werden daarop terstond in vrijheid gesteld, en van alle rechtsvervolging ontslagen. De II opgeroepen getuigen ontvingen een geldelijke vergoeding, doch voor de verdachten, die bovendien nog bijna een dag en nacht in preventieve hechtenis hadden doorgebracht, laat de wet geene schadeloosstelling toe. Des namiddags werd het lijk andermaal naar het lijken huisje, vervoerd, terwijl het gisteren morgen ter aarde is besteld. Cadznild. Do loop der bevolking dezer ge meente is als volgt: Op 1 Januari 1899 wa ren 570 in. en 570 vr., samen 1140 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 22 m. en 19 vr, en door vestiging met 46 in. en 29 vr., of een totale vermeerdering van 68 m. en 48 vr. Zij verminderde door overlijden met 7 m. en 5 vr. en door vertrek met 72 ni. en 42 vr. dus een totale vermindering van 79 m. en 47 vr. Op l Jan. 1900 telde de bevolking alzoo 559 in. en 571 vr. samen 1130 zielen. Met ingang van 1 Maart a. s. is be noemd tot postbode voor de bestelling te Schoon- dijke A. Mabelis, Sergeant der Infanterie te Vlissingen. Groette, Vrijdagavond trad als spreker in eene volksvoorlezing op de heer dr. van der Meulen van Bergen op Zoom, met het onder werp h Voorheen en thans", waarbij een scher pe lijn werd getrokken tnsschen de zenuwach tige gejaagdheid waarmede de tegenwoordige maatschappij velerlei zaken behandelt en de kalmte en langzaamheid die vroeger door de samenleving in acht moest genomen worden bij gebrek aan de talrijke hulpmiddelen die de hedendaagsche vooruitgang heeft voortgebracht. Ondanks de vlugheid waarmede de eischen van den tegenwoordigen tijd worden bediend, ondanks het groote gerief, dat in verband daar mede uit de vooruitgang voortspruit, en on danks de zegeningen die daardoor algemeen worden verspreid, bestaat er geen enkele reden om op het verledene, die men nog zoo gaarne »den goeden ouden tijd" noemt, met minach ting neer te zien. Na de pauze behandelde de begaafde spreker, de ^reclame", als middel om de aandacht op naam en verkoopswaren of voortgebrachte ar tikelen te vestigen. Hij toonde met tal van voorbeelden aan, dat dit middel zelfs dagteekent uit de grijze oud heid, en dus volstrekt niet iets is van den te- genwoordigen tijd, al kon hij niet ontkennen, dat de reclame iu den hnidigen dage een on gekende hoogte heeft bereikt. Zoolang de reclame eenvoudig was een mid del zooals hij hierboven schetste, en niet ont aardde in oplichterij, of jhumbug", was zij volkomen gereohtvaardigd. Op beide voordrachten, die gestoken waren in het kleed eener causerie, volgde een ap- plaudissement als blijk van dank aan den spre ker, welke ten slotte nog in meer ruimeren zin werd vertolkt door den voorzitter van het Nutsdepartement de heer ds. Krol. De belangstelling was als naar gewoonte, alhoewel we vroeger wel talrijker publiek aan wezig zagen. En werkelijk er konden meer mensehen zijn geweest, tenzij het strenge weder daarop zijn invloed heeft gehad. Groede. De heer C. Brakman Cz. tijdelijk onderwijzer te Nieuw en St Joosland is aldaar thans definitief benoemd. Met hem stond o. m. op de voordracht de heer W. J. Woittiez te Breskens. Waterlaudkerkje. De heer P. de Looze, cand. te Zierikzee heeft bedankt voor het be roep naar de Ned. Herv. Gera. alhier. Voor ongeveer twee maanden liet een man te Parijs zich door een kameraad in een koffer pakken en bij wijze van een bezending oudheden naar de woning brengen van een liefhebher van oudheden, die afwezig was. Eenmaal binnen, zou hij haar op zijn gemak kunnen rooven van al de kostbaarheden, wat hij maar wilde. De toeleg werd echter bijtijds ontdekt en de mail is met twee medeplichtigen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een vierde van 't gezelschap werd minder I' schuldig bevonden en kreeg een jaar. lil een circus te Flège bij Nantes in Frankrijk brak een kabel, waarin op zekere hoogte een loopplank was opgehangen. Deze viei met kracht neer en wondde vier bezoe kers en een artist. De eersten kwamen er goed af, de laatste, een Hercules, werd doodelijk gewond en stierf den volgenden nacht. De Shall van Perzië Mozaffered-üin zil in den loop der maand Maart zijn hoofdstad Te. heran verlaten, en met groot gevolg aan welki hoofd de grootvizier staat, naar Europa reizen. Ernst begeeft hij zich naar den Kaukasui, waar hij een tijdlang blijft voor zijn gezond, heid. Van daar rijat de Shah, die officieel ii uitgenoodigd door de regeeringen van Rusland, Frankrijk en België naar St. Petersburg, Ber lijn, Den Haag, Brussel en de Parijsche ten toonstelling. Een hevige sneeuwstorm heeft de laatste dagen Engeland bezocht, vooral Londen. In deze stad zijn er daardoor groote belem meringen in het verkeer ingetreden. Een slijkachtige massa van drie duim hoog, ligt op de straten. Met heel veel mooite kwa men vele handelslieden op hun kantoren, oo daar te bemerken, dat de telegrafische en te lefonische verbindingen bijna geheel waren ver broken. Hier en daar hing een netwerk vat telefoondraden tot op straat. De sneeuw hiell zelfs dc wijzers tegen van het kolossale our- jj] werk op het parlementsgebouw, wat in jarti j niet is gebeurdop hall één 's nachts bleef 'I a„ uurwerk staan. Een gevaarlijke luchtvaart heeft een too- neelspeelster in de Italiaansche stad Treri» meegemaakt. De actrice Bianca Iggins had haai eere-avond. Na het einde van het eerste bedrijf kwam zij weer te voorschijn, juichend begroet door het publiek en kreeg zij tal van bloem- geschenken. In Italië wordt bij zulke gelegen heden het gordijn maar zelden opgehaald. Maar in het scherm bevindt zich een dear die teruggeslagen kan worden en waarin 4 teruggeroepen acteur of actrice zich aan hk publiek kan vertoonen. Dat deed Bianca Iggins ook, toen zij rol den tweeden keer teruggeroepen werd. Maar terwijl zij daar stond en zich voor he' publiek boog, haalden de machinisten het goj dijn, om den triomf der actrice nog grooter l maken. De kunstenares werd op deze wijze het scherm omhoog getrokken. Zij stond do i zek deren rares id vi ierb liter tar d lel! d vis ft ie Iter di u d ktscl jkba ngt li odei Het ki ei »r 1 ioi»ii rijde vinwi kier el i icht C eet ima ito ii. liger ui, uil Of rins1 ndbi ird Ine Br va: 0 ,11 ichi St .1: bite: na Ti vai M Or krgi Si. Ca ira i lid bra G, ■nd ozia anr Vl »- t

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2