Binnenland. Gemengd Nieuws, tie vijand werd teruggeslagen. De Engelschen ruiten daarop voorwaarts langs den heuvelrug. De (Standaard" verneemt uit Spearmans- kamp van 7 Febr. Terwijl de eltde brigade een schijnbeweging uitvoerde, werd de verdere infanterie, die Zon dagnacht aan den vort van Mount-Alice gebi vakkeerd had, voor den aanval aangewezen. Zij trok langs den voet van den Zwartkop in de richting van den Engelschen rechter vleugel. De manschappen rukten op naar de Vaalkrans, die op den rechten weg naar La- djsmith ligt. Na twee uur van prachtig vech ten, waren zij de Boeren zoover genaderd, dat zij een charge konden maken bet eerste kopje werd met grooten moed met de bajonet geno men bijna tegelijkertijd veegde de rifle bri gade" het tweede kopje schoon na een lan gen heuvelrug overgetrokken te zijn, bivakkeerde zij op de plaats zelf. Op den 6den Februari te vier uur in den namiddag trachtten de Boeren de stelling op Vaalkrans te hernemen zij werden echter met verlies teruggeslagen. Het vuur van de maxims der Boeren was zeer heftig, maar de Engelsche verliezen zijn betrekkelijk klein. De «Durham Light Infan try" nam bij de churge enkele gevangenen. De Boeren vochten als gewoonlijk naet de grootste hardnekkigheid. De Tweede Kamer zal Dinsdag 20 Februari hare werkzaamheden hervatten. De Koninginnen zullen dezen zomer hun verblijf nemen te Soestdijk. De valscbe munter Smitshuijzen is tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. BRESKEXS, 9 Februari 1900. A. s. Dinsdagavond houdt de Muziekvere niging »TJit het Volk-Voor het Volk" hare eerste algemeens jaarvergadering ill de Bewaar school. Die vergadering is toegankelijk voor alle do nateurs en voor Tien, die zulks nog wensehen te worden. Deze vereeniging is aller steun waardig en ■al in de toekomst daarvan nog meer blijken geven. We geven daarom hen, die nog geen begun stiger zijn in overweging zich aan te slniien opdat deze vereniging op eene algemeens sa- msnwsrking zal kunnen bogen. Onze gemeente telde op 31 Deo. 1898 948 m., 941 vr. samen 1889 zielen. De bevolking vermeerderde gedurende 1899 schoonheid zal verwelken, zal voorbijgaan zon der liefde Maar ik verinoord hem, dien man IIk zal traebten hem te ontmoeten, dan beleedig ik hem, wij zullen duelleeren, ik doorsteek zijn hart 1De zaak is in een paar dagen afgeloopen, want ik reis dadelijk naar Rome Innocenza wordt weduwe, ik Frosio brak plotselijk zijne onzinnige alleen spraak af, liet het raampje van het portier zak ken, en stak het brandende voorhoofd naar bui ten in ds koude avondlucht, Hij had bet wel noodig. Hg was op het punt zichzelf te verge ten en alle gtbeurtrnisseu van het menschelijke leven uit esn valsch oogpnnt te beschouwen. De goedheid en de oprechtheid van gravin Ilario stuitten hem tegen de borsthet scheen hem onmogelijk den aanblik te kunnen verdra gen van de heresniging dezer beiden na zulk eene lafhartige beleediginghij gevoelde zich tot een bloedig tooneel aangetrokken, om die vronw te bevrijden ran een monster (hoeveel munsters zijn er niet op aarde I) en zich haar den in zijne verbeeldiug voorstellende alléén, volkomen haar eigene meesteres, kwam de mo gelijkheid van zijn eigen geluk hem voor den geest. Ware zijne moeder in leven geweest, dan zon zij hem tot gezonde inzichten teruggebracht hebben. Maar niemand stond hem ter zijde en hij had alle gelegenheid om door zijne zieke lijke liefde tè gronde te gaan. (Wordt vervolgd.) door geboorte met 37 m, 32 vr. en door ves tiging inet 92 in. en 71 vr., samen 129 m. en 103 vr. en verminderde dour overlijden met 14 m. en 9 vr. en door vertrek met 64 m., 58 vr., samen 78 m. en 67 vr. De totale vermeerdering bedraagt alzoo 51 m. en 36 vr., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1899 bestond uit 999 m. en 977 vr., samen 1976 zielen. IJzendijke. De hoofdschotel voor de zitting van den l.Jzeiidijkschen gemeenteraad op gis termorgen was de aanvraag van het Bestuur der IJzend. Stoomtram-maatschappij tot ver lenging van het gemeentelijk subsidie ad 1250 's jaars, gedurende 10 jaren. Nadat daarover in de vorige zitting reeds in den breeile was gediscussieerd en door de hee- ren Carpreau en Hendrikse de groote voordee- len waren aangewezen, werd het debat thans over een anderen boeg geworpen. De heer Hendrikse wenschte aan het ver- leenen van het subsidie enkele voorwaarden te verbinden. Ten eerste moest de maatschappij de grond, die buiten de boulevard ligt en door haar niet gebruikt wordt, aan de gemeente teruggeven, opdat de gemeente deze zelf zal kunnen exploi- teeren en ten 2de bestendiging van den bestaan- den toestand, wat betreft de route en het aan tal reizen van het personenvervoer. De lieer Leenhouts wilde er aan toegevoegd zien dat er meer materiaal aanwezig moest zijn opdat het vervoer tijdens de bieten-campagne vlugger kan gaan. De heer Carpreau deelde mede dat de ver zending niet vlugger had kunnen gaan dit jaar, ook al was er meer materiaal aanwezig geweest, omdat de Staatsspoor te Eecloo toch niet alles op tijd kon verzenden ook wegens gebrek aan wagens. Algemeen was men van oordeel dat de re dactie van des heeren Leenhouts voorwaarden kon luiden, dat er een voldoend aantal wagens beschikbaar moest zijn ter beoordeeling van den raad. Goedgevonden werd dat aan de heeren Car preau en Hendrikse de samenstelling van een ontwerp van voorwaarden werd opgedragen. Na een breedvoerige uiteenzetting van de noodzakelijkheid om het subsidie voor 10 jaar te verkenen, werd het verzoek ingewilligd met 4 tegen 2 stemmen; de heeren De Jaeger en Doens verklaarden zich vóór het subsidie voor 5 jaarde heer Calon was afwezig. Het Dag. bestuur werd tevens gemachtigd om de aanvraag bij de Provinciale Staten of- ticiëel en met klacht te steunen. Ingevolge het adres van den onderwijzer Audnessen aan Ged. Staten tot toekenning van een toelage voor het geven van herhalingson- derwijs, stelden B. en W. vonr het traktement van eiken onderwijzer met ƒ25 te verhoogen. De heer Hendrikse verklaarde zich daar sterk tegen. De heeren Boskamp en Dellaert zijn niet benoemd op de voorwaarde tot het geven van herhalingsonderwijs, de overigen wel. Althans telkens heeft hij bij de behandeling van de oproeping daarop gewezen. Nu bljjkt dat verzuimd te zijn genotuleerd en ouk ver zuimd te zijn opgemerkt. Met het oog op de flinke bezoldiging die de gemeente aan het onderwijzend personeel geeft, vond hij het onbillijk van dat verzuim te wil len profiteeren. Voor het weinige gebruik dat van dit on derwijs gemaakt wordt, meende hij dat twee onderwijzers daarvoor konden aangewezen wor den. Mitsdien stelde hij voor B. en W. een cre- diet van ƒ50 te verleenen, ter verdeeling voor die onderwijzers, die op last van Burg. en W. dat onderwijs zullen geven, doch onder bepa ling dat van heden af de onderwijzer Andries- sen van het geven van herhalingsonderwijs wordt ontheven. Met eenparige stemmen aangenomen. Ten slotte ontwikkelde zich een heftig debat naar aanleiding van de bewering èn van den voorzitter en van enkele leden dat een in de geheime zitting voorgelezen brief van den ge meente-secretaris, nopens den eisch tot over legging van een nota van onkosten der bureau behoeften ter gemeente-secretarie over de laatste 5 jaren. De heer Hendrikse kwam er op neer, dat in de geheime zitting besloten was deze brief de openbare vergadering te behandelen, en weigering daarvan kwam hem zoo onwett- voor, dat hij in beroep zal komen bij GeJt Staten. Middelerwijl werd de briel niet voorgel^ en kon uit het debat alleen afgeleid wordt, dat de inhoud den leden onaangenaam getr. fen had. Drie leden verklaarden zich vóór en jr: tegen openbare behandeling, zoodat hieroi- andermaal zal gestemd worden. De heeren Leenhouts, Doens en Hendrik» stemden vóór. Naar aanleiding van een schrijven van L minister van binnenl. zaken houdende eenir zoek aan zijn ambtgenoot van Justitie om 1 bestaande arrestantenlokaal te restaureeren, m goedgevonden opgaaf te doen van de herste lingskosten ongeveer ƒ100 bedragende, i verzoek dat het rijk die voor zijne rekeni; neemt; alsdan zal daaraan gevolg gegevens; den in het tegenovergestelde geval achtte i raad deze herstelling onnoodig. Vermelden we nog, dat aan den heer Ha drikse een stukje grond voor 60 jaren in tri pacht werd gegeven ad 2 cent per c.A. Na het toestaan van eenige af- en overeet vingen van posten op de begrooting over 18fi werd de zitting gesloten. Hoofdplaat. Ter benoeming'van een lid n den gemeenteraad zijn Dinsdag oandidaat je steld de heeren M. J. Dhont en F. F. He» lijnck. l)e stemming zal plaats hebben Vrijdag Februari a. s. Te Rotterdam is gearresteerd een niei »millioenenjuffrouw", eene boerendeern, J«t ke Sneelooper genaamd. Zij diende bij eent rriilie aan den Crooswijkscheweg, maakte g» verteringen en zeide geld te krijgen van i broer die in Transvaal veel geld verdiende. Omdat niets vermist werd, vertrouwde i haar. Zij tracteerde zelfs de familie, en gifi veel aan een schoonmaakster. Na Nieuwjaar vermiste de familie geld. De verdenking viel op de dienstbode, tl bekende aan de politie dat zij het geld op i lerlei slinksche wijze bad weten te verkrijg» Voor ƒ150 aan geld en veel goud en i ver werd bij haar gevonden. Een goeden uitslag heeft een dief tel rijs gehadin de hal van de Fransche Bi ontrukte hij een bediende een tasch en r. dween er mede de tasch bevatte 160.0001 (ƒ80.000). De dief is niet gesnapt. Te Madrid werd Zaterdag op de Plu toros het barbaarsche schuuwspel vertoond een gevecht tusschen een stier, een leen een panther en een beer. De stier overwoi De directeur, die een geweer met bagel i laden in de band had, schoot dit in zijn nuwachtigheid at en verwondde een aantali schouwers, o. a. een Duitscher, die beiden verloor. In het Fransche plaatsje Vanves n de vrouw des huizes, terwijl zij met haar aan tafel zat in de eetkamer door een spirt toestel in brand. Haar man, de heer Coin snelde haar te hnlp, maar raakte zeil ooi brand. De broeder van mevrouw Colombo, in hetzelfde huis woonde, snelde op de b toe, en doolde de vlammen. Hel was echter te laat de beide ongeil! gen stierven weldra aan de bekomen brand» den. Hun zes-jarig dochtertje, dat in de b speelde, bleef ongedeerd. Maandagavond verdwaalde te Schiert 1 nikoog de lichtwachter D. Swiers met zijn jarig zoontje op de wijde strandvlakte, de3 geheeten, ten O. van ons eiland. Door den plotselingen mist en het van den wind liep hij oostwaarts door, tfi hij westwaarts had moeten loopen om the! komen. Het gevolg was dat beiden door het t| mend water bevloeid werden en uren lang. vier voet hoog water, staande hebben doo bracht. Na veel zoekens werden zij Dins morgen gevonden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2