Binnenland. Gemengd Nieuws. Te Ladysmith werd Zaterdag het zwaar ge donder van Buller's kanonnen gehoord. Wat de uitslag van liet gevecht is, is hier niet bekend. De Boeren concentreeren zich bij Ladysmith en brengen nog een kanon naar Surprise-heu vel. Wij zijn klaar oin hen te ontvangen, als ze een tweeden aanval mochten beproeven. Alles wel hier. De /jrDaily Telegraph" heeft uit Speannans- kamp van 1 dezer het volgende bericht ont vangen Er heeft geen artillerie-gevecht plaats gehad hier alles was rustig, behalve dat gis teren en heden Boerenschutters een beitje op ons geschoten hebben van de donga's en pos ten ten oosten van Brakfontein, in de richting van Schietdrift. Onze infanterie bezette de lage, afgezonderde heuvels aan den noordelijken oever bij Potgie tersdrift, cn enkele afgezeten ruiters uit de na bijheid van Zwartskop gingen vooruit, om den boschrand te bezetten, waarin de Boeren-schut ters verscholen waren. Bet lichte bombardement van Ladysmith wordt voortgezet, doch de schade er door aangericht is van weinig beteekenis. Bij nacht en dag worden ongehinderd tele grammen gewisseld tusschen Buller en bet kamp van White. Op last van Buller en van de au toriteiten wordt het ootzettingsleger vergezeld door een zeer grooten trein, met voorraden voor het belegerde garnizoen. De Boeren vuurden Zaterdag van de heu vels te Spearmanskamp op een paar eskadrons bereden bereden infanterie, die een verkenning deden. Niemand werd geraakt. De Boeren ste ken het gras links (westelijk) van Alice-berg in brand met het doel mogelijke dekkingen te ver nielen en onze troepen te kunnen zien bij het oprukken. ttlUNltF.YS, 0 Februari 1900. Met ingang van 3 dezer zijn de marechaus sees Bakker van Breskens en Van de Schans van Sas van Gent onderling van standplaats verwisseld. We zijn in de gelegenheid mede te dee- len, dat de Statuten van de vereeniging Mu ziekgezelschap Uit het Volk-Voor het Volk" door H. M. de Koningin zijn goedgekeurd. Cuüzaud, 4 Eebr. De vacature als predikant bij de Ned. Herr. Gem. alhier is ditmaal spoe dig vervuld geworden, door de overkomst van den heer dr. W. FT. Weeda van Heinenoord. De bevestiging had Zondag plaats in de voor middag-godsdienstoefening door onzen vroege- ren lecraar, ds. F. Breen van Oostkapelle naar aanleiding van Eltze 4< 11. Des namiddags sprak de nieuwe predikant zijn intreerede uit tot tekst nemende Nehemia 2 20. die mijn echtgenoot beschuldigen, en waaronder niet weinigen zullen zijn die misschien in der gelijke omstandigheden zich niet zullen ontzien eveneens te werk te gaan?... O neen! neen! Gij blijft dus bij uw eehtgenootriep de markies ontstuimig. Waarom zoudt gij mij gescheiden wen- schen P Zult gij hef toelaten dat hij zjjn invloed ov«r u herkrijgt, dat hij onder uwe thans hel derziende oogen nieuwe veroveringen maakt?... De gravin maakte een teeken van veront waardiging en trad eenige schreden achteruit. Zoudt gij mij vrij willen zien om mij naar welgevallen het hof te kunnen maken? zeide zij met ijskoude minachting. Ik zou u mijne eerbiedige vriendschap willen betuigen, in welke aangelegenheid ook, antwoordde Erosio, tot in het diep3te zijner ziel getroffen door de woorden der gravin. Ik dank u, markies, vervolgde zij hoog hartig. Gij verspilt uw tijd. Ik ben eene trot- scbe vrouw. Wilt gij het gelooven zóó trotsch, dat ik thans alle raadgevingen en elkpn steun weiger. Dit kunt gij zeggen tot iedereen die naar mij vraagt. (Wordt vervolgd.) Beide malen vulde een talrijke schare het kerkgebouw. Sluis. De heer P. J. Steinz, beroepen pre dikant te Stavenisse werd Zondagmorgen aldaar in zijn dienstwerk bevestigd door ds J. Osse- waarde van Meppel. IJzendijke. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen tot predikant de heer E. IJdema, cand. te Jouwerd (Friesland.) St'hoomiijke. Zaterdag 4 Februari jl. gaf het muziekgezelschap Ons Genoegen van Nieuw vliet in de zaal van J. J. Haartsen eene uitvoering, die, jammer genoeg, door een niet talrijk publiek werd bijgewoond. Dit gezelschap speelt uitstekenddaaraan behoeft men geen lauweren meer toe te voe gen. Mocht het gezelschap nogmaals lust- gevoe len een concert te komen geven, en wij ho pen van harte dat zulks het' geval zal zijn, dan raden wij hun aan niet op Zaterdag of Zondag te. komen, wijl deze dagen om ver schillende redenen minder geschikt zijn voor een talrijk bezoek. DE OORLOG. Te Kaapstad is gisteren het volgende tele gram van Naauwpoort ontvangen Groote bedrijvigheid heerscht hier, te Rens- burg en op weg naar Hannover naar aanlei ding van het feit dat een kolossale macht in fanterie uitgezonden is om Norvals-pont te ver meesteren. De cavalerie, die de verkenning [voleind heeft, is teruggetrokken oin verliezen te ver mijden. De tijding 'is eveneens te Kaapstad ontvangen, dat de Boeren te Colesberg in wer kelijkheid omsingeld zijn. Een varkenskoopman had een dertigtal zwijnen van üiest naar Brussel gezonden in een met looden zegels afgesloten wagen. Tengevol ge van overgroote drukte duurde het 4 dagen eer de wagen zijne bestemming bereikte. Toen hij geopend werd, bleek dat de dieren elkanders ooren hadden afgegeten en van 't jongste van 't gezelschap niet meer dan de beenderen hadden overgelaten. Zaterdag had er te Brouwershaven een treurig ongeluk plaats. Drie mannen van den aldaar gestationneer- den loodskotter zouden met een sloep water en steenkolen halen. Ruim 2 uur in den namiddag vertrok de sloep, bemand met drie personen, nl. A. Punt, .T. Vluchter, beiden matroos en P. Gasselaar, bij een stijve topskoelte aan het Hoofd aldaar. Eenigen tijd later zag men van den kotter de vlag »in sjouw" waaien. ,/De klaarsloep" (een groote sloep die gewoonlijk in dienst van het rijk, met ambtenaren vaart,) ging er dade lijk heen, vergezeld van den loods Meerman. Ongeveer 4 uur bij den kotter komende, ver telde de man aan boord, dat de sloep was om geslagen en op de reede drijvende was. De man aan boord, E. van Es, had hun nog een red dingsgordel met een lijn toegeworpen, maar vruchteloos. De klaarboot, onder commando van schipper S. Klaassen, voer zoo spoedig in de aangege- vene richting en kreeg de sloep welke geken terd was, in het oog. Slechts een der zijden en de nok van het zeil kwam met de zee bovenvan de drie mannen was geen spoor meer te vinden en de poging om de boot op sleeptouw te krijgen moest wegens de hooge zee worden opgegeven. Den daarop volgenden nacht is de klaarboot weder met eenige mannen en den inmiddels teruggekomen schipper naar den kotter geva ren. De drie omgekomenen waren allen nog in den bloei hunner jaren, alleen de laatste is gehuwd en vader van twee kinderen. Iemand, die de vorige week als nieuws gierige eene zitting der rechtbank te Parijs bij woonde, vond goed op iels, dat de president zeide, op hoogen toon en met luider stem aan merking te maken. Hij werd onmiddellijk voorgebracht, overzij» naam enz. ondervraagd en tot tien francs bo-te veroordeeld. Zeer ontsticht en opgewonden hiertegen op komende, kreeg hij nog twee dagen gevangenis toe. Een betrekkelijk kleine binnenbrand perceel 48 A op de Lange Beestenmarkt 's Gravenhagc eisekte Zaterdagavond drie slacht offers. Drie nog zeer jeugdige kinderen waren om ongeveer 7 uur in bovenkamertjes in hei achterhuis naar hun bedjes gebracht. Op een der kamers brandde een kachel daar is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlam vatteu van het beddegoed. De vader ontdekte omstreeks negen uur rook en drong met behulp van een ladder dooreen; der vensters naar binnen. Helaas, te laat. De kleinen waren door de: rook gestikt en de geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De. brandweer omder leidiug van den commandant Jhr. Wj chers, was het vuur zeer spoedig meester. Omtrent dit ongeval wordt nader gemeld: Het vermoeden dat beddegoed vuur had ge> vat is in zooverre juist, dat een knaap van^i jaren die nog niet te bed was, zijn met gras gevulde matras bij de kachel op een stot had gelegd om te verwarmen of te drogen. Die matras heelt vuur gevat en is gaan smeu len. De rook heeft zich toen van de eene ka- mer, over een smal portaal, een weg gezoci naar een kamer op een paar meter afstand ge legen waar 3 kinderen sliepen; een van 7,ea van 6 en een van vier jaren. De kleinen zijn door den rook gestikt. Donderdagavond bezochten twee als het' gekleede personen, een Hollander en een F* gelschman, het hotel Cooinans in de Hoofd: te Rotterdam, waar zij zich eenige. oogenblik ken in de gelagkamer ophielden. Daarna verzocht een hunner aan den nac'a portier voor hem een biljet van 20 dollar i wisselen, waaraan deze voldeed. Beiden vertroi J(] ken daarop zonder den nacht in het hotel da te brengen. Den volgenden morgen bleek door den nachtportier gewisselde biljet, gedtt teekend van het jaar 1864, een biljet van voormalige Geconfedcerde Staten en waardeloa was. Vermoedelijk zijn de beide mannen, spoorloos verdwenen zijn, in het bezit van ma dergelijke waardelooze biljetten. Te Buinermond (Stadskanaal) wordt a nieuwe botrenaardappelmeelfabriek opgericht» eene capaciteit van 4 a 5000 H.L. aardftppi len per etmaal. De koopman M. V. te Zutfen, de vore week op de veemarkt zijnde, liet, terwijl met iemand in gesprek was, op een tale!: in het koffiehuis aldaar, zijn portefeuille b ecu bankbiljet van ƒ1000, een van ƒ60 een van ƒ40 liggen. Bij het tafeltje teruggekomen vond bij portefeuille verdwenen. De nummers waren» bekend, een nalatigheid, waartegen niet ge» gewaarschuwd kan worden. Aan de politie het, door te informeeren op kantoren waari geld door den heer V. was ontvangen, geil de waarschijnlijke nummers te weten te kom die hij buitengewoon politieblad zijn gesige leerd. Van den dader is tot nog toe geen s|< ontdekt. Te Bergen op Zoom is in beslag men een bankbiljet van ƒ25, gemerkt W. 1 genummerd 2072, gedateerd 5 Jan. 1898, Het papier is glanzend, oranjekleurig, vet op het gevoel en donkerder dan dat van echte bankbiljetten. Het watermerk ontbrrt De leeuw in het wapen is slecht afgev» en het woord „gevangenisstraf" is geschrei „gevangennisstraf". De geheele strafbepaling slordig afgedrukt. lid die den bi lam ter land op «IS, tel» gen, er ei 0 like In ten pon Ier Vi letaa iniii lescl tuiv ar t Wat men niet zou denkener heers sell ook in Europa hongersnood In het dist; p. Sissek, in Croatië, heerscht onder de landlied groote nood. Verscheidene boeren zijn raid en j van honger gestorven. (oen De gemeente-amhtenaren hebben al in f twee maanden hun salaris ontvangen. gewc Twee bekende dieven, George Silbei Tc Eduard Mceks, werden onlangs in den Ami 'jlge kaanscben Staat Kansas, veroordeeld wg llJ- I moord op een jong farmer wieu zij een p» '"H een muildier en een wagen hadden ontst» hier,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2