Binnenland. Gemengd Nieuws. het bombardement Werd voortgezet. Het voor was niet gericht op de verschansingen, doch op de bewoonde stad. Honderd vijf en veertiggra- naten werden van middernacht tot 4 uur 's morgens afgevuurd. Een kind werd gedood en vier menschen werden gewond. Generaal Huiler seinde gisteren, dat kolonel Thorneycroft die de ontruiming van den Spi- onskop gelastte, geen blaam treft. Zijn gedrag was bewonderenswaardig. Volgens een telegram uit Pretoria, dd. 29 Januari, vermelden de officieele opgaven, dat de verliezen der Boeren in den slag bij Spions- kop bedroegen 53 man aan doodcn en 120 aan gewonden. Blijkens een telegram van dezelfde, dagteeke- ning uit Pretoria vertrok de Amerikaansche onder-staats-seoretaris van Binnenl. Zaken, de heer Webster Davis, vergezeld vau den consul Hollis en van den Staats-procureur der Zuid- Atrikaansche Republiek dien dag in het salon- rijtuig van president Kruger naar Ladysmith. Het Ministerie van Oorlog publiceerde gis teren de volgende aanvullingslijst van de ver liezen der Engelschen op den 24en Januari. Gedood werden 139 man, gewond 392 en ver mist 59, terwijl 4 man werden gevangen ge- nomon. Onverwachts werd gisteren te Aldershol order ontvangen, de 4e brigade cavalerie voor on- middelijke inscheping gereed te maken. De Ned. Castle Dail Leader verneemt uit goede bron, dat Lord Roberts zijn hoofdkwar tier te Kaapstad niet zal verlaten, voor een voldoende legermacht te hebben bijeengebracht OU) de campagne met goed gevolg te kunnen voortzetten. Het is waarschijnlijk, dat Lord Kitchener zich onverwijld naar Natal zal begeven. „Central News" (een blad dat nog al eens sensatieberiehten verspreidt) deelt mede een tele gram uit Durban van den volgenden inhoud. Een vluchteling, die hier heden uit Johan nesburg aankwam, verhaalt, dat de Boeren een onherstelbaar verlies leden door de verwoesting van hun arsenaal te Johannesburg. Hel onheil gebeurde 20 Januari. Bij het uitbreken van den oorlog werden de fabrieken der Begbie's En gineering Works te Johannesburg door den Staat in gebruik genomen. Een bekend En- gelsch ingenieur werd aan het hoofd geplaatst, lil de fabriek werden de granaten voor de groo- te kanonnen vervaardigd. De ontploffing had plaats op het oogenblik, dat de fabriek in volle werking was. Het geheele gebouw werd ver nield. Er moeten tal van werklieden bij omge komen zijn. Indien dit telegram de waarheid bevat, zou het een 70or de Boeren onherstelbaar verlies zijn, daar slechts een klein arsenaal te Preto ria beschikbaar is om de ammunitie aan te vul len. De .Times" verneemt uit Loremjn Marquez van 30 Jan. dat mededeelingen uit Transvaal er op wijzen, dat het departement van oorlog beet zich op de lippen. De vrouw is de hoog ste verborgenheid na die der Godheid I En op den schoorsteenmantel leunende wacht te hij het oogenblik af dat de gravin het hoofd zou opheif-n. Toen dit plaats greep, hernam Prosio het woord. Geef mij het middel aan de hand om u te troosten I bad hij dringend. Het middel bestaat, maar het wordt noch n, noch een ander door het hart ingegeven, omdat niemand mij kent. Gravin 1 smeekte Prosio met saamgevou- wen handen. Deze vervolgde met bevende stem, met doods- bleeke lippen, met levendig gebaar Ware ik niets anders dan de minnares van graaf Ilario, dan zoudt gij u met alle recht kunnen verlustigen in mijne tegenwoordigheid zijn naam te beschimpen, zoolang totdat ik niets meer van hein weteu wilde. Maar graaf Ilario is mijn echtgenoot 1 Wij zullen elkander tot aan onzen dood toebehooren En frons vrij de wenkbrauwen dat is vreeselijk, niet waar Ja, stamelde de markies met onverdeelde belangstelling. van Transvaal, inziende dat een bestorming van Ladysmith en een bombardement zonder uit werking nutteloos zijn, besloten heeft van tac tiek te veranderen. Met dit doel zijn een groote hoeveelheid bal ken en zandzakken eu honderden Kaffers uit Johannesburg en Pretoria gezonden, teneinde de Kliprivier af ie dammen eenige mijlen be neden Ladysmith. Men hoopt zoodoeude de stad onder water te zetten, de soldaten en inwoners uit hunne bomvrije kelders te drijven en ze aan het ka nonvuur der Boeren bloot te stellen Mr. A. J. Roest commissaris der Koningin in Zeeland, wordt genoemd als vermoedelijk opvolger van den heer oir. C. Fock, die uit gelijke betrekking in de provincie Zuid-Hol land eervol ontslag heeft bekomen. BRFNIiEAS, 2 Februari 1000. Door het postkantoor Breskens werd gedu rende de 2e helft der maand Januari de na volgende onbestelbare brieven verzonden. Van Breskens J. H. Bloemen, te Rotterdam, F. de Zeeuw, te Paterson. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Januari ingelegd ƒ13457.81 terugbetaald ƒ9978.61. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3022. Aardenburg, l Febr. Hedenavond had in het yRof van Holland" alhier de jaarvergade ring plaats van de onderlinge Varkens-Verze- kerir.gs-maatschappij ,/Uit Voorzorg". De rekening, waarop een uitgaafspost van ƒ119 wegens uitkeering voorkwam, sloot met een nadeelig saldo van ƒ8.34-. Het kapitaal der vereeniging is ƒ610.39 groot. Het aantal deelnemers bedraagt 69. Als leden van het Bestuur werden herkozen de heeren J. A. Boogaard, A. van de Sande en L. van Damme. De uitkeering werd bepaald op 35 cent per K.G. en de contributie op 10 ets. per maand en per varken. De inleg voor nieuwe leden werd andermaal vastgesteld op ƒ2.50 en gedurende 2 jaren dubbele contributie. Hoofdplaat. De inlevering van "candidaten- lijsten ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad, wegens bet overlijden van den heer Tb. Plasschaert is bepaald op Dinsdag 6 Fe bruari a. s. van des voormiddags 9 tot des na middags 4 ure. (Wor.ll ~crH0-V Een eigenaardige liefhebberij. Vele hoog geplaatste persuneu hebben er liefhebberij in, de caricatureu te verzamelen, die van hen ge- teekend worden. Een bijzonder genoegen in deze verzamelin gen heeft de keizerin van Rusland. Zij knipt zelve de caricaturen uit, die van den Tsaar gemaakt worden, en laat daarvan be hangsel maken voor een afzonderlijk daarvoor ingerichte kamer. Ook de prins van Wales laat voor zich zulke verzamelingen aanleggen en kuipt zelf alle portretten uit, die in de humoristische bladen en tijdschriften verschijnen. Hoe erger de caricatuur is, des te meer genoegen verschaft ze hem. Het is bekend dat ook Bisinarek een ijverig verzamelaar van zulke teekeningen was, terwijl Napoleon III zijn geheim-secretaris op droeg, hem de „goede" moppen en teekenin gen, die op hem gemaakt werden, te laten zien. Zondag is te Haaren bij Oisterwijk de hofstede van den landbouwer H. van Baast tot den grond afgebrand. Het vnur greep zóó snel om zich heen, dat niets als het vee gered kon worden. De brand sloeg spoedig over op de nevenstaande hofstede van den laudbouwer P. Hommeien, welke mede in asch werd gelegd. Alles is verzekerd. E"n brave hroed-r. Bij de laatste trek— tdi tnc sa: T nu D king der leening van Brussel-zeehaven had eej inwoner van Haine Saint Pierre den prijs Vy- 150.000 francs getrokken. Van die som heeft hij aan elk zijner zeven broeders 10.000 francs geschonken. De oudste windmolen, dien België bezat is deze week door den storm vernield. Hij stond aan den straatweg van Ghisleng- hien naar Soiguies en was, volgens de overle vering, in het jaar 1011 gebouwd. In een stuk uit het jaar 1408 wordt hj genoemd. De wed. Sorensen te Rotterdam beklaagd van haren echtgenoot en dochter te hebben vergiftigd is door de rechtbank aldaar tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Te Temesvar in Hongarije werden ia den nacht van Zondag op Maandag vier hevige stooten van aardbeving waargenomen. Slapen- den werden uit liet bed geworpen. Een meisje, dat van schrik door het venster wilde ont vluchten, sneed zien_ de slagaders in den heli door en bloedde dood. Er is te Oporto een bende van 50 per sonen ontdekt, die valsche Spaansche en Por- tugeesche bankbiljetten maakte en reeds op ruime schaal in omloop bracht. In de Russische gouvernementen Szim- ferepool en Nisehny Nowgorod treedt de typhus hevig op. Ook elders openbaarden zich epide- miëu ten gevolge van den hongersnood. Er ii gebrek aan geneeskundigen, geneesmiddelen, eu levensbehoeften. Ten gevolge van een hevige dyphteritisepi- demi, waarvan 115 kinderen ziek liggen is ti Woldegk, in Meclenburg, de openbare school gesloten. Een argeloos landbouwer, van Calvadoi naar Parijs sporende, zat met een heer alleen in een coupé. De heer had de voeten op ees warmwaterstoof en vergunde de man er ook dl zijne op te zetten. De boer maakte er den heer een compliment over, dat hij zulk een nullij meubel bij zich had. De ander hoedde zich wel, den man te vertellen, dat de stoof bij den wa gen behoorde en verkocht hem die voor II francs. Toen de boer bij zijne aankomst de stool onder den arm nam en men hem deswege aan. hield eu opbracht, waren zijn verbazing en er gernis niet grooter dan de teleurstelling. Dit de „heer" zich inmiddels uit de voeten hil gemaakt, behoeft nauwelijks vermelding. Maandagavoud te halttien heeft te Zuilei een droevig ongeluk plaats gehad. De gezusters Schooi)hoven, die beiden slecht van gezicht waren, zijn door de duisternis mis leid te water geraakt in een vletsloot en bei den verdronken. Men vond de ongelukkigs spoedig, doch slaagde er niet in de levensgees ten weer op te wekken. Een der vrouwen was gehuwd, de andeit ongehuwd, woonde te Utrecht. Een gravin, Donderdag door de Aubert straat te Parijs rijdende, hield in verstrooiïn hare hand met een beurs vol goudgeld bnite 't portier van haar rijtuig. Een dagbladventi griste haar die uit de vingers en liep met?» snelden pas voort, zonder een oogenblik op houden zijne bladen af te roepen. Hij was eli te r gezien, werd gegrepen en met de eigemS van 't geld naar een commissaris geleid. Doch toen de dame hare beurs terug kt weigerde zij volstandig den man te vervolg» dien men dus losliet. Hij overlaadde haar tuf dankbetuigingen en verwijderde zich met de uitroep: „De fatsoenlijke lui zijn toch maar) ware 1" Talrijk zijn de staaltjes van moed vechtlust van jong-Transvaal. Ziehier er nog eentje van een 13jarigen knai: Dat ventje was door zijn vader te Prelofl streng verboden om van huis te gaan. Hij wist echter toch te ontsnappen en een vertrekkenden troep Boeren naar het ooi logsterrein te komen. Door politie en andere hulp gelakte het 4 vader zijn zoontje weer naar huis te krijg." doch ten slotte moest hij wel toegeven aan onophoudelijke verzoeken van den knaap vertrouwde hij hem toe aan de zorgen van ei dokter, die met het Roode Kruis uitging. i'j' mi ril

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2