Gemengd Nieuws. steil, dat de kanonnen niet daarop kunnen wor den geplaatst, maar wij beschieten de stelling van de Boeren met de houwitsers en het veld geschut, die geplaatst zijn op lageren grond achter de infanterie. De Boeren antwoorden met Creusot-kanonnen en ander geschut. In dit du el is het voordeel aan onze zijde, daar blijkt, dat wij hun schansen enfileeren en zijn artille rievuur ons niet veel verliezen toebrengt. Hedennacht zal een poging worden gedaan om den Spionkop te nemen, de hoogte die 's vijands linkerflank vormt tegenover Trichardts- drift en zijn stelling scheidt van die tegenover Potgietersflritt. Spionkop beheerscht alle schan sen van den vijand. Een patrouille van 200 Boeren, onder den veldcornet Opperinann, die 18 dezer een ver - kenning deed, werd door de Engelschen om singeld. Zij slaagde er in zich al vechtende een doortocht te banen. Het gerucht gaat, dat de Boeren vier dooden en dertig man aan gewon den en gevangenen verloren. De Times heelt Dinsdag uit Lorenco Mar- quez bericht ontvangen, dat de bruggen van den Natalschen spoorweg, de tunnel door den Laings Nek, en de bruggen der lijn in de Vrij staat ondermijnd zijn, zoodat zij kunnen ver nield worden, op het oogenblik dat de terug tocht noodzakelijk wordt. De Boeren hebben tijd gewonnen, om geschut, manschappen en ammunitie aan te voeren. Zoolang die stellingen niet genomen zijn en de verdedigers zijn uiteengeslagen en flink toe getakeld, kan de ontzetting van Ladysmirh niet als zeker worden beschouwd. Sedert Zaterdag wordt slag geleverd aan den weg naar Oliviershoek tusschen de Boeren on der Pretorius en 6000 Engelschen. Het gevecht gaat hoofdzakelijk om Spionkop. De Boeren onder Botha en Cronjé zijn er heen gezonden. De Engelsehen bepalen zich overigens tot verkenningen. President Steyn bevindt zich in de vuurlinie van de meest vooruitgeschoven stellingen der Vrijstate rs. De granaten van Lang Tom hebben Maan dag de kwartieren van de generaals White en en Hnnter verbrijzeld. Het is niet bekend, of er iemand is gedood. Ook in Londen stijgt de angst met het oogen blik over het uitblijven van berichten. Zelfs de tijdingen van de oorlogscorrespon denten verraden eene groote bezorgdheid. De nachtelijke overrompeling van den Spion kop, waarvan hiervoren sprake is, schijnt, naar Bulier seint geslaagd te zijn, maar hij verwacht, dat de verliezen zeer groot zijn, wijl het kanon vuur der Boeren zeer schadelijk was. Generaal Wouldgate is doodelijk gewond. "V olks weerbaarheid. BKESKEVS, 36 Januari 1900. Er is in ons land eene vereeniging opge richt die bovenstaanden naam draagt en ten trokken was, sloeg den sluier die hlar gelaat bedekte over haren hoed terug, trok den man tel vaster om zich heen en sprak, staande blij vende, kortaf tot den markies Ik luister. Gravin riep de jonge man, plotseling geheel van houding veranderende hij wierp den hoed van zich en strekte de beide handen met vriendschappelijke vervoering naar haar uit. Wel Hebt gij niet gezegd dat eene be paalde noodzakelijkheid om mij te spreken u genoopt had het consigne te verbreken Gij weet dus dat ik niemand ontvangniettemin noodzaakt gij mij u te woord te staan en gij zegt mij niet onmiddellijk wat gij te zeggen hebt. Maarik heb niet veel tijd, ik stond op het punt van te gaan eten 1 De gravin had haastig gesproken en een bittere glimlach vergezelde hare laatste woor den, waarmede zij haar verlangen naar den maaltijd te kennen gaf. Vergeet mij, gravin 1 zeide Frosio. Ook al zoudt gij mij bevelen te vertrekken, dan nog zou ik den moed hebben van te zeggen ik ga niet, neen. Ik heb behoefte met u te spre ken. Blijf nu niet staan als om mij te nood zaken kort te zijn. Indien gij wilt eten zal ik wachten. (Wordt vervolgd.) doel heeft de weerbaarheid onder het Neder- landsche volk te ontwikkelen, door a. het bevorderen van lichaamsoefeningen b. het opwekken tot algemeene deelneming aan vrijwillige oefeningen in den wapen handel e. het bevorderen van schietoefeningen d. het uitgeven van geschriften en het hou den van openbare bijeenkomsten en e. alle andere wettige doeltreffende middelen. De deelneming aan deze vereeniging is voor iedereen opengesteld, die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt en minstens 25 cents per jaar bijdraagt. In plaatsen waar zich 20 leden aanmelden kan eene afdeeling gesticht worden. Deze afdeelingen regelen hunne huishoude lijke zaken in overeenstemming met een plaat selijk reglement, dat door het Hoofdbestuur wordt goedgekeurd. De ingezetenen in onze gemeente zullen, naar wij vernemen, in den loop der volgende week in de gelegenheid gesteld worden om van hun ne belangstelling in deze, meer naar voren drin gende zaak, te doen blijken. We twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen zich aansluiten om de weerbaarheid des volks meer ingang te doen vinden, wat slechts door algemeene samenwerking mogelijk is. Het ligt in den aard der zaak dat niet ieder een een werkzaam aandeel in deze vereeniging zal nemen. Maar we stellen ons toch voor, dat velen wel lust zullen hebben oin zich betrouwbaar te ma ken met het geweer. De gelegenheid leent zich hier met de prachtige schietbaan, daarvoor uit stekend. We voorzien in elk geval dat te dezer plaatse eene flinke afdeeling zal opgericht worden. Later zullen dan de verschillende deelnemers worden bijeengeroepen om een en ander nader te regelen. Deze vereeniging is geheel kleurloos, want tal van mannen van naam en van verschillende richting werken eendrachtig samen aan deze volkszaak. De geringe cuntributie kan evenmin een be letsel zijn tot medewerking. De heer P. de Looze cand. te Zierikzee heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Her/, üem. te Waterlandkerkje. Sclioondijke, 23 Jan. Ten huize van den heer C. B. Temmerman alhier had hedenna- middag de algemeene vergadering plaats van de onderlinge algemeene Paarden-verzekering-maat- s-happij. De rekening van den Boekhouder werd ac- coord bevouden en goedgekeurd met een goed slot van ƒ546.58. Het getal leden bedraagt thans 112 en dat der verwaarborgde paarden 930 Door een der deelnemers was tot enkele zij - ner medeleden een schrijven gericht, inhoudende enkele vragen betrekkelijk de verschillende pun ten van behandeling voor deze vergadering, die niet op de oproepingsbriefkaart vermeld waren, eene omstandigheid die naar zijn inzien moest worden toegeschreven aan de gemakzucht van den boekhouder, en naar aanleiding waarvan hjj zich bij eene eventuëele verkiezing van be stuursleden als boekhouder aanbeval. De vergadering oordeelde anders en herkoos als zoodanig de heer J. Yerhage te Qroede met 76 van de 81 stemmen. Alhoewel daaruit een volmaakt vertrouwen ten opzichte van den Boekhouder bleek, achtte het Bestuur dit bedekt schrijven te compromi- teerend en royeerden genoemd lid, onder da verende instemming van de vergadering. Generaal Duller seinde dat de Engelschen de Spionkop hebben moeten verlaten en dat de Boeren deze stelling weder hebben bezet. Een jonge dienstbode kwam Zaterdag te 's Gravenhage aan het postkantoor, ten einde een brief ter waarde van ƒ15 en bestemd voor Indië aan te teekenen. Zij had echter niet voldoende geld bij zich en zou Maandag terugkomen. Toen zij Maandagochtend kwam stond aan den ingang een man, die, zich uitgevende voor postambtenaar, het blijkbaar onervaran mtj,. bewoog tot overgave van het pakje en ft», keergeld, waarna hij het hazenpad koos. De politie is met 't feit in kennis gesteld. Te Neer (Limburg) heeft de 16jarigt J, V., bij zekeren N. aldaar, met een geweer op de werkbank lag, bij ongeluk het vieiju» zoontje van N. zoodanig in hals en borst gj! troffen, dat het bijna onmiddellijk aan de volgen is overleden. Dinsdagmiddag waren de koetsiers g verder stalpersoneel van den Duitschen gea. bij ons Hoi in het Voorhout te 's Gravenhij. bezig met het afrijden van een jongen vurig:' appelschimmel, gespannen voor een breackje toen het dier plotseling om zich heen begon» slaan, de boomen van het rijtuigje verbrijzeli en den koetsier, die er langs liep een groolg in het been sloeg. Per rijtuig moest hij nu een in de nabijheid wonenden dokter vervat: worden. Het ongeval gebeurde even vóbr kr rijtuig, waarin H. M. de Koninginnen geieig was, uit de richting van het Korte Voorin» den hoek om kwam rijden. Men kou het p. broken breackje nog ijlings aan den kant :t|. ten. Te Berlijn heeft de opruiming van i groote hoeveelheid sneeuw, die in Decemlg viel, niet minder dan bijna 400.000 mark p. kost. Op de begrooting daarvoor stond sleets 180.000 mark uiigetrokken. Eerst op 6 I® ari was de opruiming geheel algeloopen. Ai buitengewoon personeel werd 750.000 mark» betaald. In de Myslowitzrnijn te Katlowitz werl» de vorige week Vrijdag verscheidene mijnwtn kers door een instorting bedolvenvier mi werden gedood. De influenza woedt hevig in het noord: van Italië. Te Turijn moest eene tooneelvw stelling worden afgelast, omdat het geheeltpt soneel ziek was. Ook te Rome is de ziekte m verbreid, maar goedaardigdank zij het zacblt weer. Een vreeselijke ramp had plaats in m kerk te Szlobodi Maly Usen in Oostenrijk. Terwijl de kerk dicht bezet was, viel u gedeelte der kerk in, en begroef een raenijt der kerkgangersde anderen werden door te paniek aangegrepen en drongen naar de til gangen. Het gevolg was dat 19 personen g» dood en meer dan 60 gewond werden. Een boer reed te Brussel zijn wagenlj met één paard en vier manden eieren door d straten, kwam ongelukkig in botsing met te trottoirband en zag het wagentje kantelen t al de eieren op den grond verpletterd wel Si jongens vielen op de reusachtige omelette ie en verslonden wat ze konden. Het ergste is dat de boer de eieren van anderen in con» sie had. Een sterk meisje is juffrouw Rose de i Chapelle te Parijs. Zij bezocht voor eenige ii gen een koffiehuis, waar zij niet gauw gen# naar haar zin werd geholpen. IJ lings ging zij naar buiten, maar kwam I delijk terug met een grooten keisteen en wit' die raidden tusschen de tafeltjes met het gem| dat een half dozijn daarvan met glazen en!» schen omvielen. Dit gaf heel wat gerinkel. Drie kellners schoten toe en zouden ded® buiten de deur zetten. Maar jawel zij badda bniten de krachten van het jonge meisje get kend. Het gevolg was, dat de eene kellner act ter het buffet, de tweede onder de genlis tafeltjes, de derde door het raain op straat recht kwam. Dat gaf natuurlijk weer wat lava en daarop kwamen twee politieagenten toe. Juffrouw de la Chapelle wilde zich niet grijpen aan de politie, zij verklaarde alleen, da ze zich niet buiten de deur liet werpen, en tt* beide handen greep ze zich vast aan een t den muur gemetselden ijzeren stang. De poli' tieagenten trokken aan de dame, zoo bard s konden. Tevergeefs! Men haalde nog tweeagt» ten. Juffrouw Rose de la Chapelle scheen n* gegroeid met den muur. Ook de drie keilt'11 hielpen nu mee, en met hun zevenen trokw zij, trokken zij, totdat eindelijk de m» toegaf en de slang er uit viel, de dame de politieagenten en de kellners op den grot- Voor de rechtbank kreeg de dame de lacbo op haar zijde, maar van den rechter 50 it- h*®

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2