Binnenland. Gemengd Nieuws, j aan zijn wonden stierf. Verder werden 279 manschappen gekwetst. Ventersspruit is een riviertje dat westelijk langs Acton Homes naar het zuiden loopt en zich in de Toegela stort. H. M. de Koningin heeft aan den bekenden schaatsenfabrikant te Akkrum eene belangrijke bestelling van schaatsen doen toekomen. De schaatsen, vroeger aan H. M. geleverd, werden opgezonden om geslepen en hersteld te worden. Hel bleek, dat H. M. veel gebruik van deze schaatsen gemaakt heett. BRESKENS, 33 Januari 1900. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap »Uit het Volk-Voor het Volk" eene serenade met fakkellicht aan del) voorzitter, den heer A. du Burck en diens «chtgenoote, bij gelegen heid van huuue 25-jarige ecktvereeniging. Gelukgewenscht door den vice-voorzitter, de heer J. de Hullu, dankte de heer du Burck het gezelschap voor de gebrachte hulde en wees er op dat men trotsch kon zijn op de groole vor deringen die de vereenigiug gemaakt had, in dier voege, dat het, na slechts 3 maanden in werking te zijn, nu reeds in het openbaar kon optreden, en waarvoor den heer Van Luijk een zeer waardeerend woord werd gewijd. Hij stelde den vice-voorzitter een belangrijke som ter hand tot het aanschaffen van een Vaan del, terwijl den directeur, de heer Van Luijk een som werd geschonken ten bate van de kas der werkende leden. Bij Kon. besluit is de heer rar. P. C. J. Hennequin herbenoemd als burgemeester van Aardenburg. IJzendijke. In de maand Juli werd de mare chaussee Gilles te Zundert des nachts door eeni- ge kippendieven overvallen. Bij de daarbij ont stane worsteling trol hem een revolverschot in den buik. Na in de militaire hospitalen te Breda en Utrecht onderzocht te zijn met behulp van X- stralen, durfde men den kogal niet verwijderen uit vrees voor het invallen van den dood bij de operatie of van het intreden eener lamheid. Thans is hij bij zijne ouders alhier aange bracht met onbepaald verlol en met behoud van soldij. Het is thans aan dr. Schouten gelukt een stukje uit den bovenrug te verwijderen, waaruit blijkt dat de kogel stuks gewijs in het lichaam is gedrongen. De gewonde heeft nog veel pijn. Oostburg. De heer J. I. Risseeuw, verifica teur bij de directe belasting te Rotterdam is bij Kon. besluit benoemd tot hoofdvericateur dien man gevoelde, kwam haar thans als het natuurlijk gevolg voor van de valsche positie waarin zij zich zonder het te weten bevond. Het slechte gedrag van haren echtgenoot had Frosio tot die vermetelheid verleid en misschien had hij zich een oogenblik gevleid te zullen slagen, bij haar wier afgod door een zuchtje van zijn broos voetstuk kon worden afgeworpen. Deze gedachten deden haar de ondergane vernedering des te dieper gevoelen, de laaghar tigheid van haren echtgenoot, de schaamte over zijne handelwijze, de onverdragelijke praatjes, die zich als vergiftige slangen om hen beiden slin gerden zonder hen ooit los te laten. Eene vrouw van meer ondervinding zou hare smart hebben weten te verlichten, bedenkende dat de wereld vol van wederwaardigheden als de hare, er niet zoover 1 aandacht aan schenkt; maar gravin Ilario, zonder achterdocht vertrou wende, onbewust van eenigerlei bedrog, gelukkig in hare onschuld, waarin zij twaalf jaren van haar huwelijk te midden van de samenleving had doorgebracht, vond geen steun, noch in zichzelve, nog buiten haar. Indien zij haren echtgenoot niet bemind had zou het ongeluk dat baar getrffen had onherstelbaar zijn, door overmaat van eigenwaardenu zij hein harts tochtelijk liefhad bracht het eene onherstelbare wonde aan haar hart toe. (Wordt vervolgd.) voor den actieven dienst der directe belastingen. \ieuwvliet. De loop der bevolking gedurende het jaar 1899, is als volgt: Op 31 December bestond de bevolking uit 294 m. en 300 vr., totaal 594 zielen. Zij ver meerderde door geboorte met 10 in. en 8 vr., en door vestiging met 27 m. en 32 vr., samen 37 in. en en 40 vr., zij verminderde door over lijden met 7 ra. en 7 vr., en door vertrek met 36 m. en 38 vr., samen 43 m. en 45 vr., zoodat op 81 Dec. 1899 de bevolking bestond uit 288 m. en 295 vr. totaal 583, zij is dus verminderd met 11 zielen. Er is als levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht, en buiten echt geboren twee kinderen van het mannelijk geslacht, er zijn 8 huwelijken vol trokken, allen tusschcn jongmans en jonge dochters. IJzendijke, 22 Jan. De gemeenteraad hield hedenmorgen eene voltallige zitting. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zilting, deelde de voorz. mede, dat waren ingekomen enkele missives van Gedep. Staten houdende goedkeuring op genomen raads besluiten, en een proces-verbaal van kasopne— uiing waarbij aanwezig was ƒ1956.315. Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten te kennen gevende aan de onderwijzers, die herhalingsonderwijs geven, eene toelage te ver strekken. Dhr. Hendrikse was van oordeel, dat deze verplichting bij de benoeming was inbegrepen, althans hij had daar immer op gewezen. Eene beslissing werd aangehouden tot eene volgende zitting. Goedgevonden werd eenige nieuwe gronden in erfpacht uit te geven behoudens nadere op meting. Aan de heeren J. Th. Hendrikse en Cl. A. Carpreau werd een stukje grond, in koop afge staan, tot later te bepalen prijs. Bij publicatie zal worden kennis gegeven, d'ze gemeentegrond aan den openbaren dienst te onttrekken. Er ontspon zich eene langdurige discussie over de wijze van het keuren van vleesch en visch in de gemeente, naar aanleididg der om standigheid, dat de gemeenten Biervliet, Hoofd plaat en Waterlandkerkje niet genegen waren een gemeenschappelijke!! deskundigen keurmees ter aan te stellen. De lieeren Hendrikse en Carpreau wenschten eene verordening in het leven geroepen te zien, waarbij van alle ingevoerd vleesch de dieren vooraf waren gekeurd. Bij stemming verklaarden zich 5 leden voor de oude regeling, terwijl bovengenoemde heeren eene verandering gebracht wenschten te zien. Daarna kwam aan de orde een verzoek van het Bestuur van de IJzendijksche Stoomtram maatschappij tot verlenging van den termijn met 10 jaren, waarop deze gemeente jaarlijks ƒ1250 subsidie toekent aan deze maatschappij, en welke termjjn met 31 Mei 1901 afloopt. De heer Carpreau verdedigde in den breede deze aanvraag. Hij kon dit nu onpartijdig doen wijl hij geheel en al buiten de maatschappij stond. liet al of niet voortbestaan van den tram zal afhangen van het toestaan of weigeren van het verzoek. Een weigering van het verzoek zou beslist zijn tegen het belang der gemeente, 't welk hij met voorbeelden wenschte aan te toonen. Bij eene berekening, die spr. specifiek opgaf, kan men aannemen, dat bij het bieten-vervoer ƒ9000 in de gemeente verdiend wordt, aange nomen dat ƒ1 per 1000 K.G. verdiend wordt, bijeene verwerking van 9 millioen KG. bieten. Op dezen voet voortgaande kan men zeggen dat de gemeentenaren ƒ2000 profiteeren op de kolenprijs, die bij een afhaling per kar van Hoofdplaat, Biervliet of Eecloo minstens zooveel duurder zouden zijn. Hij meent als zeker te kunnen aannemen dat de landerijen gelegen in de onmiddellijke na bijheid van de trambaan, en dat vertegenwoor digt een hoeveelheid van 3000 gemet, ƒ50 per gemet in waarde gestegen zijn. Voeg daarbij bet gemak en de goedkoopte van het reizen en trekken der ingezetenen, dan is het niet te veel gezegd, dat het subsidie ad ƒ1250 tienmaal terugkomt. Het is een levenskwestie voor onze gemeente, en daarom behoort men zich niet beslist uitte spreken het subsidie niet verminderen, want bij de aanvrage aan de provincie wordt aller eerst gevraagd, wat geeft de gemeente, en het subsidie der provincie hangt af van dat Uvr gemeente. Geen enkele ingezetene heeft aandeel in <le tramde min «gunstige financieële resultaten is dus voor niemand een schadepost. Met klem beveelt hij de inwilliging van het verzoek aan. De heer Calon wilde een subsidie ad ƒ6011 verleenen gedurende 5 jaar. De voorz. merkte op dat hiervan geen spraak kan zijn. Het is vddr of tegen ƒ1250 gedu rende 10 jaar. De heer Leenhouts zou ook zijn voor eene regeling van 5 jaar. De heer Hendrikse sloot zich geheel aan bij het zaakrijk betoog van den heer Carpreau. In alle deelen wordt door de ingezetenen van de tram geprofiteerd. Hij meende zelfs dat de genoemde oijfers nog vrij wat hooger kunnen geacht worden. Het niet-voortbestaan van de tram, dat een noodwendig gevolg van de op heffing van het subsidie zou zijn is een rainp die niet te overzien is. De oppervlakkigste be schouwing van de cijfers van liet subsidie lijkt enorm, doch in werkelijkheid is dat zoo niet. Het voortbestaan van de tram is vooral ook van belang voor den kleinen man, die vooi zeer weinig geld zich kan verplaatsen. Doch wijl deze zaak zoo ingrijpend is en een ondoordacht besluit zou kunnen genomen wor den, stelde hij voor eene volksstemming uit te schrijven en de beslissing uit te stellen tot eene volgende zitting. De heer Carpreau moest evenzeer het aan houden als het uitschrijven eener zoodanige stemming ontraden, wijl deze laatste veelal ge houden worden onder verkeerde invloeden. "Verschillende omstandigheden vorderen een spoedige beslissing. De heer Hendrikse was gekomen tot het idee van deze volksstemming door den heer Carpreau die daartoe het initiatief nam inzake het muziekgezelschap. Dat gold maar een sub- sidietje van ƒ100, nu is het ƒ1250. De aan houding zou eventuëele tegenstanders nog kun nen bekeeren. De voorzitter betuigde zijnen dank voor de groote belangstelling die in de tram is getoond. Daarna werd de beslissing verdaagd, en de openbare vergadering gesloten. Groede, 18 Januari. Heden hield de ver eenigiug „Helpt u zeiven" onderlinge verzeke- rings-maatschappij tegen het verliezen van var kens, hare jaarvergadering. Aanwezig waren 81 leden. Op 1 Januari waren er 10 donateurs en 91 deelnemers, terwijl verzekerd waren 198 varkens. In 1899 werd uitgekeerd ƒ208.55, en kwa men 15 ziektegevallen voor. De bezittingen der vereeniging bedragen ƒ2289.66; ze zijn in het afgeloopen jaar met ruim ƒ260 vooruitgegaan. De inleg werd bepaald op ƒ2,50, de uit- keering op ƒ0.40 per K. G. en aan de deel nemers werd vrijdom van contributie verleend over de 4 eerste maanden van dit jaar. Herkozen werden met bijna algemeene stem men de aftredende leden de heeren H. 0 Hammacher en P. M. Meijer, terwijl in plaati van de overleden bestuursleden gekozen werden de heeren Jac Lucieer en J. Luteijn Pz. Door deu heer mr. G. J. van Doinse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Hontenisse, is aan den Minister van Wa terstaat een verzoek gericht strekkende het daarheen te willen leiden, dat het kanaal, loo- pende van Hulst tot de Axelsche Sassing w danig verbeterd worde, dat het desnoods met platboomvaartuigen zal kunnen bevaren worden, ter voorziening in de gebleken behoefte u> j een behoorlijk oommunicatie-middel te wat® in aansluiting met het kanaal Gent - Tor Neuzen. Het gezin van een koperslager te Weise- 1 nau bij Mainz, is dezer dagen door de geboorte van vier kinderen te gelijk verrijkt. Een vsn de vierlingen stierf spoedig na de geboorte maar de drie andere, flinke jongens, maken 1 j best.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2