T r a n s \l a a 1. Gemengd Nieuws. Naar liet Dagbl. meldt heeft H. M. de Koningin aan de vrouw van den veroordeelden bewaarder van H. M. zilverkainer geld gegeven voor de inrichting van eene kleine winkelnering, waarin zij nu zal trachten voor zich en haar vier kinderen den kost te verdienen, terwijl haar man in de gevangenis is. BRESKE^S, 19 Januari 19fn. Woensdagavond had eene algemeene vergad ring plaats van het Ziekenfonds alhier, die door slechts een 35 ieden wtrd bijgewoond. In zijne openingsrede gat' de heer J. Z. de Buisonjé, een schets van den toestand over het aigeloopen jaar. Op 1 Jan. 1900 telde het fonds 92 leden. Dit getal is nog te weinig er kunnen er nog meer zijn en hoe ineer hoe sterker het fonds wordt. De uitkeering in 1898 was veel groöter dan in 1899, immers het bedroeg resp. ƒ558.75 tegen ƒ201. liet getal leden is verminderd met 8, nl. 4 traden uit door bedanking en 4- werden ge- roijeerd. Het. hoogst ontvangen cijfer der contributie was ƒ46.34 in de maand April. De ontvangsten in 1899 zijn met goed slot van 1898 ad ƒ407.245, totaal ƒ888 505 en de uitgaven ƒ212.675, zoodat de rekening van den Penningmeester sloot met een batig saldo van ƒ675.83. Deze wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd en den heer A. du Burck door den voorzitter een warm woord van dank gebracht voor de groote toewijding en opoffering aan het ionds ten koste gelegd. Den commissarissen werd eveneens dank ge zegd voor de wijze waarop zij hunne lang niet gemakkelijke taak vervullen. Daarna werd door het lid Adr. van Houte voorgesteld om do taak van den Penningmees ter die op bewonderenswaardige en krachtdadi ge wijze wordt vervuld, te vergemakkelijken, door in plaats van elke week om de 14 dagen te contribueeren. Dit voorstel werd terstond aangenomen. Na eene opwekking om te trachten nog nieuwe leden aan té werven, werd de. vergadering ge sloten. Groedc, 17 Jan. Onder voorzitterschap van den heer L. J. Roggeband had hedenavond al hier de jaarvergadering plaats van het fonds voor werklieden tot ondersteuning hij ziekte. Na lezing en goedkeuring van de vorige ver gadering, gal de voorzitter een overzicht van den toestand der verceniging, die veel gunsti ger was dan ten vurigen jare, vooral op finan cieel gebied. Het gelal begunstigers ging vooruitdat der leden achteruit, zoo door bedanking als door vertrek. De voorzitter wekte ieder op, zoo begunsti ger als lid, om anderen te trachten te doen toetreden. De voorzitter herdacht tevens de persoons verwisseling in het bestuur. Aan ds. Rust is hand haar getroffen had, en bij dit tooneel van ellende, ziekte en smart mocht het hart eener edelaardige vrouw geen gehoor geven aan de inblazingen uer verontwaardiging. Arme ongelukkigeriep de gravin uit, zich verheffende cn het gelaat uiet de handen bedekkende. Veel rampzaliger dan ik, die het recht heb u en hem te verachten U en hem herhaalde zij zachter maar met onver holen hartstocht; terwijl gij beiden niet anders kunt doen dan elkander wederkeerig beschul digen en verachten. Ik heb u in m'jn buis ge bracht vervolgde zij met eene aandoening die naar waanzin geleek. Ik heb u bemind als eene zuster, ik heb u overstelpt met vriendschaps bewijzen en vertrouwen Ik zou uwen naam tegen de gansclie wereld verdedigd hebben, in dien de geheele wereld tegen u was opgestaan! En verder Arnalia? En verder? Geen woord, geene beweging ging voor Arna lia verloren. Zij schreide niet meerzij hield de handen gevouwen onder het laken, terwijl er van tijd tot tijd een snik aan hare geprangde borst ontsnapte. (Wordt vervolgd.) een fotografie gezonden van het geheele bestuur van het fonds als een aandenken aan (Ten werk kring waarin ds. Rust zooveel toewijding toon de en ons fonds als 't ware vestigde. >e verschil ende bestuursleden en commissa rs ei werkten met ijver en nauwgezetheid, waai oar hen een woord van hulde niet mocht werden onthouden. js ekening van den Per.n'ngmeester werd onder anirseg-, ng voor de accuratesse goed gekeurd met een catig saldo van circa ƒ225. Yervo geus werd door het bestuur voorge steld om de entree voor nieuwe leden te vei— hoogen en te b-eogen op ƒ1, ƒ6.75 en ƒ0.50 voor de le, 2e en 3e klssse, met het oog op de meer soliditeit die aan het fond1* ten grond- s'ag ligt door de s.ijgende middelen. Uit den boe/em de. vergadering we*d eener zijd? de em ée 'e laag, anderzijds le hoog ge acht. Men ging uit v. i de veronderstelling, dat ï.ij, die u zouden willen toetreden gelokt door de goede kas, vroeger evengoed lid hadden kan nen worden, en mitsdien nu maar een ve 'ïoogd entréege'd dienden te soorten, wij' ze dadelijk van deze voordeelen kunnen genieten. Deze meening werd aan den anderen, kant niet gedeeld. Kr werd legen aangevoerd, dal eene verhooging van de entree eene belemme ring lot toetreding zou kunnen zijn en de ver dere ontwikkeling van het fonds i:i den weg zou kunnen staan, iets wat n et si ookte met het belang van het fonds. Na eukeie discussie werd het voorstel var- worpen met 17 tegen 6 stemmen. Art. 36 regelt de uitkeering bij overlijden bij bereiking van een zekere som in de kas, nl. bij ƒ250 wordt aan de nabestaanden van een overleden l d in de le klasse ƒ15, :n de 2e ƒ12.50 en in de 3e ƒ10. uitgekeerd. Deze cijfe s zijn niet in evenredigheid tot de weke- lijksche inleg. Goedgevonden werd het in art. 36 bepaalde daarmee i.i overeenstemming te brengen, en te bepalen op ƒ10, ƒ7.50 en ƒ5, en voorts eerst aan die uitkeering te beginnen als de kas ƒ50 meer cfuii ƒ250 bedraagt, ter voorkoming der mogelijkheid, dat aan eene weduwe zou kunnen uitgekeerd worden en voor een andere het art. zulks niet meer zou toelaten. Nadat door den heer De Vries nog een har telijk woord van dank aan den voorzitter was gebracht voor diens toewijding en een verkla ring van den heer Roggeband zijn taak naar plicht en geweten te willen blijven vervullen, werd deze vergadering gesloten. De toestand omtrent ^e krijgsverrichtingen zijn voor 't oogenblik rJ.g van weinig beteeke- nis. Voor 't oogenblik, zeggen we, en daar wordt natuurlijk mêe bedoeld, dat vóór men er iets van weet, heel wat kan gebeurd zijn in A.'iika. Verschillende omstandigheden wijzen er op, dat groote toebereidselen worden gemaakt tot het leveren van een belangrijke slag, nrssel ten wel een beslissende. Dat het overtrekken van de rivier de Tugela niet door de Boeren is belet kunnen worden, aangenomen dat de Londesche betichten juist zijn, beteekent betrekkelijk nog weinig. Het beschieten der Boeren had weinig suc- c. s. Maar dat het geschut der Boeren uitwer king had, lezen we weer niet. De speciale Reuter-eorrespondent seinde daaromtrent: ik reed dour een zeer bergachtig land om getuige te zijn dat Warren oprukte naar de zuidzijde van de Tugela. De Boeren waren ver borgen in een dicht boschje om de hoeve ge naamd Rhinocere-Fontein, ongeveer een mijl aan de andere zijde der rivier. Zij losten ver scheidene scholen op de Engelsche voorhoede. De Engelschen antwoordden en de artillerie opende het vuur van een kopje in de nabij heid. Terwijl het schieten voortduurde, gingen troepjes Engelschen over de rivier in de pont, en de Boeren, hun positie zeer onaangenaam vindend, vluchtten in de bergen. De genie sloeg een pontonbrug over de ri vier, en de geheele Engelsche strijdmacht trok dié J sen over Overigens is er nog weinig nader nieuws. De koningin van Swaziland heeft alle stam. hoofden, die met Engeland in verbinding staan, laten ombrengen; zij is beslist op de hand der Boeren. De Amerikaaiische Senaat heeft een motie aangenomen naar aanleiding van het ongerecht- vaardigd aanhouden van schepen door Engel, sehe autoriteiten, strekkende om den President te verzoeken, hem, (den Senaat) indien zuil) vereenigbaar is met het openbaar belang, alle inlichtingen te zenden, welke het Departement van Buitenlandschc Zaken bezit, betreffende die beweerde inbeslagneming cn aanhouding, en den senaat te doen weten, welke stappen gedaan zijn 0111 de teruggave van die eigen dommen te verkrijgen. Een adresbeweging is op groote schaal op touw gezet - het gaat van België uit - ten ein de den heer Mac Kinley, president der Ver- eenigde Staten, te verzoeken zijne bemiddeling aan te bieden in den strijd tusscheu Engeland en Transvaal. Te Florences (België) stond Zaterdag een paartje van het bruiloftsmaal op ten einde de huwelijksreis te beginnen toen de vader des bruidegoms opeens ongesteld werd. Men bewees hem alle zorgen, maar het duur de niet lang of hij blies den laatsten adem uit. Een vrecselijk voorval liad dezer dagen plaats in een danszaal in eene kleine Hongaar- gaarsche stad. Een kroonluchter met aantal petroleumlam pen viel plotseling naar beneden op een dans- lustige menigte, waarover de brandende petro leum heen stroomde. Drie jonge meisjes zijn reeds overleden. Twintig personen zijn zeer gevaarlijk gewond. Te Helden bij Venloo is Dinsdag de64- jarige landbouwer L. S., bezig zijnde hooi naar beneden te werpen, van den zolder gevallen en op een steenen vloer terecht gekomen. Eenige oogenblikken daarna is hij aan de ge volgen overleden. Bij den veldwachter Van Petegem te Zaamslag, zijn voor de derde maal eenige rui ten stukgeslagen. Donderdagmorgen wilden te Rotterdam eenige reizigers in een coupé le klasse stappen van den trein naar Venloo, toen zij bemerkten dat er een werkman in lag dood en met afge sneden hals. Het bleek te zijn een öOjarige zeer oppassende timmerman der staatsspoor. Een onderzoek of hier van moord of zelf moord sprake is, is onmiddellijk ingesteld. Het rijtuig werd door de politie bewaakt na dat het uit deu trein gebracht was. Te Male-Ouzene, provincie Samara (Rus land), zijn de gewelven van een kerkgebouw ingestort, terwijl er juist dienst was. 49 personen werden bij het ongeval gedood, 8 ernstig en 60 licht gewond. Uit Eindhoven meldt men Maandagavond te 7 uur keerden twee fa- briekjongens, 17 en 18 jaar oud, langs den spoorweg huiswaarts. Voorbij Gestel werden zij gegrepen door trein 433 van hier naar Achel, die een half uur te laat was. Zij werden beiden gedood. Te Bokstel is een arbeidersgezin in elf maanden tijds met vijf jongens vermeerderd, welke allen in goede gezondheid verkeeren. Maandag zakten te Zwolle twee knaapjes (broers) van 9 en 7 jaar door het ijs op de Achtergracht met het noodlottig gevolg, dat de oudste verdronk. Te Geertruidenberg had een stoker van de Zuidstoomtram Dinsdag het ongeluk bij het rangeeren vau de machiue te vallen. Beide bee- nen werden hem verbrijzeld. Te Utrecht wordt een knaap vermist,- voor wiens opsporing ƒ250 wordt uitgeloofd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2