Binnenland. Gemengd Nieuws. Alle cachotten aan boord waren dan ook da delijk gevuld. De politie kwam er aan te pas om de 9oldaten met de sterke hand aan boord te sleepen. Aan boord waren het liederlijke too- neelen en alles wat op tucht moest lijken was verdwenen. Zondag deed generaal French een verkenning op de oostelijke flank van de Boeren op den weg naar Achtertong. De Boeren bevreesd, dat hun gemeenschap met Norvalspunt zoude wor den afgesneden, trokken terug. De verliezen van generaal Whyte te Lady- smith moeten zeer gruot zijn. De Boeren heb ben aldaar een paar scheepskanonncn buit ge maakt. De Engelschen slaagden er in, bij eene ver kenning var. Sterkstroom een groote hoeveel heid levensmiddelen van Mnlteno te bemachtigen. Een marinekanon vuurde Zondagmorgen vroeg op de stellingen der Boeren. De Boeren plaat sten een kanon aan de uiterste linkerzijde hun ner stelling, en hekben voorts nieuwe verdedi gingswerken over een lange linie aan de rech terzijde hunner stellingen opgeworpen. Hun stellingen zijn nu zoo uitgebreid, dat er 30000 man noodig zijn, om ze te verdedigen. Een inboorling vertelt, dat afdeelingen Boe ren van Magersfomein naar Colcsberg trekken. De correspondent van de Standaard seint Uit goede bron verneem ik, dat Kruger naar het hoofdkwartier der Boeren seinde, waarom Ladysmith niet aangevallen was. Het antwoord luidde omdat wij dan te veel mannen zouden verliezen. Op deze verontschuldiging antwoordde Kruger met het denkbeeld te opperen, dat de Vrijstaters vooraan zouden geplaatst worden. Men ging op dit denkbeeld in en de aanval had plaats volgens Kruger's raad met het ge volg, dat de bondgenooten zich beter gedroe gen, dan de ïransvaalsche burgers. De Vrijsta- staters slaagden er tenminste in, een heuvel te nemen, terwijl de Transvalers later op den dag terugtrokken voor den tegenaanval van White. Onder het gejuich hunner kameraden behiel den de Vrijstaters hunne stellingen, tot ze door de bajonnetten der Engclschen in een greppel gedreven werden. Te Modderrivier worden zoo nu eu dan ka nonschoten gewisseld. Lord Roberts en lord Kitchener zijn Woens dagavond te Kaapstad aangekomen. De chef van den generalen staf van generaal Joubert vermoedt dat de oorlog einde Januari of Februari geëindigd zal zijn. Als 't maar waar is. Er worden weer geruchten verspreid van on- eenigheid tusschen de Vrijstaters en de Traus- vaalders. Hoogst waarschijnlijk zijn het weer Eugelsche tensatieberichtj' s. In 1900 zal slechts eenmaal gelegenheid zijn tot het afleggen van het examen voor hulponderwijzer of hulponderwijzeres, hetwelk zal aanvangen op 3 April a. s. Dat voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zal gehouden worden in Oct. a. s. Te Amsterdam worden pogingen in het werk gesteld om het feit van het zeshonderd jarig bestaan der stad feestelijk te herdenken. Een schok ging de gravin door de leden trotsch hief zij het hoofd op. Zij sprak geen enkel woord, maar wees met uitgestrekten arm mevrouw Marr. naar de deur. Ogij toornt tegen mjjriep deze wee- nende uit. Gij doet mij onrecht, Innocenzade He mel weet dat ik geene schuld heb. De arm zonk neder, de wenk was dui delijk maar mevrouw Marr. dacht zich door hare tranen en gebeden te rechtvaardigen. Plotseling keerde de gravin zich om, opende de deur van het aangrenzende vertrek, giug daarbinnen en sloot de deur achter zich. Mevrouw Marr. die nu de hoop op eene ver zoening opgaf, kleedde zich haastig en liet zich naar hare woning brengen, over haren toestand treurende, zich troostende met de gedachte dat goede diensten zelden beloond worden. (Wordt vervolgd.) Door het ophouden van de diamant uil de mijnen in Transvaal en de stilstand van zaken in het diamantvak heerscht een groote werkeloosheid. Te Amsterdam zijn een 3000 tal diamant bewerkers zonder werk. Woensdag is te Alkmaar de nieuwe In dustrie- en Huishoudschool feestelijk en inet groote plechtigheid geopend. De ontrouwe zilverbewaarder der Koning in, Le Blanc is tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. BRESKEXS, 12 Januari 190U. De tram, die te omstreeks half tien des a- vonds arriveert, kon Woensdagavond door het defect worden eener water-aanvoerslang, geen stoom voldoende ontwikkelen, om zijn reis voort te zetten, waardoor hij te Kruisdijk bleet'staan. Eerst den volgenden morgen te 5 ure, stoom de hij te Breskens binnen. Bij het laatst gehouden examen voor het postradicaal is o. m. geslaagd de. heer G. A. Crince klerk der posterijen en telegrafie te IJ- zendijke. De Justitie uit Middelburg is Dinsdag naar Koewacht vertrokken. Ook Misseghers, de van den aldaar gepleegden moord verdachte, is, tot nader onderzoek der zaak, naar Koewacht gevoerd. Gedurende de laatste dagen zijn tal van personen uit Koewacht en omstreken als getuigen voor den rechter-oommissaris géhoord. Hij de komst der justitie was te Koewacht veel volk op de been, een sterke politiemacht zorgde voor de orde. Te Middelburg is de azijnfabriek van de firma Mes geheel in de asch gelegd. Oorzaak onbekend. Schoolidylle, 11 Januari. Hedenmorgen te 6!/2 ure werd de brandspuit in zijne rustige rust plotseling gestoord. De klok werd geluid ten teekeu dat er brand was. In zeer korten tijd was alles op de been en het bleek dat de korenmolen toebehoorende aan Antli. de Hulster in brand stond. Omstreeks 6 uur was het nau welijks te zien of het werkelijk brand was en om 6x/2 ure stond de kap reeds in lichte laaie vlain. De molen, die van steen is, is geheel uit gebrand. De spuit kon in het begin niet veel uitrichten, daar de wieken ieder oogenblik kon den vallen en dit te veel gevaar voor den pijp- leider en de slangedragers opleverde. Toen deze gevallen waren, hetgeen een grootsch gezicht was, en nog eenig houtwerk omvergehaald was begon de spuit een massa water in den vuur- ,poel te werpen, hetgeen tengevolge had dat dit spoedig bedwongen was. Het was een prachtig schouwspel. De aanwezige voorraad meel en graan, ongeveer tachtig zakken zijn mede ver brand of totaal waardeloos. De schade wordt door assurantie gedekt en de oorzaak is vermoedelijk te zoeken door het warm loopen der vang bij het stilleggen van den molen. Men had den vorigen dag tot des avonds zeven uur gedraaid. Drie „heeren", die in den trein Rotter damAmsterdam met een vierde hadden kaart gespeeld en dezen nog ai wat geld hadden af gewonnen, werden bij hun aankomst aan het station Weesperpoort door de politie naar het bureau Muiderpoort gebracht. Ondank is 's werelds loon I Dat onder vond een bewoner van de N. Z. Kapelsteeg te Amsterdam, die Dinsdagnacht uit medelijden een Duitscher herbergde, en later tot de ont dekking kwam dat de logé verdwenen was met een bedrag aan geld, dat den bewoner toebe hoorde. In de nabijheid van Lyon, in Frankrijk, heeft men twee afgesneden vrouwenhoofden ge vonden in een beek. Een onderzoek is oogenblikkelijk ingesteld. Later vond men ook meer deelen van men- schenlichamen. In een metaalgieterij te Carthagena in Spanje, heeft een ontploffing plaats gehad. De meeste bewoners der omliggende huizen werden bedwelmd. 3 hunner zijn reeds overle den, terwijl 18 ernstig ziek liggen. Te Turbenthal, kanton Zurich, zijn de waard van het logement „Zum Schwanen", zjj„ vrouw en een dertienjarige dochter des nachti gestikt door kolendamp, tengevolge van een defect aan de kachel. De tweede dochter kon nog gered worden. Op de Rijkswert te Sebastopol, in Ru,, land, heeft een ernstige biand gewoed, die de werkplaatsen grootendeels vernield en verschei dene personen het leven gekost heeft. De schade wordt op een half millioen roe bels geschatde oorzaak is onbekend. Op de Jungtrau (Zwitserland) hebben in de laatste dagen sneeuwstormen plaats gehad. Bij een van deze lawinen werd een sneeuw- smelter, die met een rolwagen en andere werk tuigen aan den arbeid was, omlaag geslingerd en onder de sneeuwmassa begraven. Men zal zijn ljjk wel niet meer terugvinden. Te Rotterdam is een kolossale brand uit. gebroken in de meubelfabriek van de firma Al lan Co. Maandagnacht te 3 uur ontdekten politiea genten brand in den Noordelijken eindgevel. De fabriek is een gebouw van twee verdie pingen en circa 80 M. lengte. Over de gekeele lengte loopt boven de tweede verdieping een zolder. In het Noordelijk gedeelte bevindt zich de machinekamer, in liet Zuidelijk gedeelte woont de meesterknecht, terwijl zich aan de achterzijde houtloodsen en stallen bevinden. De politie maakte onmiddellijk alarm en ach tereenvolgens kwamen dan ook 9 hand- en 3 stoomspuiten aanrukken, die onmiddellijk in werking werden gesteld, de laatste met dub bele stralen. Het was echter spoedig merkbaar dat vai blussclien niet veel zou komen, vooral toen dl vlammen, gevoed door de kolossale hoeveelheid brandende stoffen, als hout, zeegras, vernissen enzzich over den geheelen zolder verspreid den. Een uur na het uitbreken, begonnen dan ook de muren zich te begeven. De braudivcn bepaalde zich er toe, de houtloodsen te sparen, wat gedeeltelijk is gelukt. Om half zes was het fabrieksgebouw weinig meer dan een ruïne. Alleen de schoorsteen is gespaard, alsmede de woning van den meesterknecht. Oorzaak on bekend. Maandagavond te 8 uur had bet volk ten getale van 160 A 170 man de tabriek verlaten zonder onraad te bespeuren. Gelukkig dat de fabriek op geheel vrij terrein staat, anders wa ren de ongelukken niet te overzien geweest. Bestendig viel een vonkenregen, zelfs bran- dende stukken hout, aan den Boezemsingcl, Goudschen Rijweg en verdere naburige straten. Dinsdagmiddag gaf de stoomspuit nog steeds water en was men toen van gemeentewege be zig met het omhalen van muren. De schade voor de firma is natuurlijk groot. Er stonden in de fabriek verschillende ameu blementen kant en klaar en tevens ook de be timmeringen voor het stoomschip »Koning Willem III" der maatschappij „Nederland", in aanbouw op Feijnoord. De schade beloopt ƒ150.000. Dinsdagnacht, tegen twee uur werd Ie 's Gravenhage een bewoner van een huis in de Javastraat, hoek Koninginnegracht, baron de C, uit zijn slaap gewekt door gedruisch beneden in huis.] De bewoner ging naar beneden en ontdekte halverwege, de trap een man, terwijl een andere persoon in de gang stond. Na een korte woor denwisseling met deze personen, van wie een gedreigd moet hebben, loste de heet C. drie revolverschoten, waarop beide indringers hel hazenpad kozen, en, zooals later is gebleken, het huis aan de tuinzijde door het inslaan van een raam in de kenkeu ontvluchtten. De lieer de C. schoot daarna buitenshuis nog maals zijn vuurwapen al; een politieagent ver scheen, en op zijn gefluit kwam er weldra een in de nabjjheid wonende inspecteur der politie recherche. Beide politiebeambten doorzochten nu, niet den bewoner het huis, terwijl een inmiddels ont boden politiemacht de omgeving had atgezet In de kamer van den huisknecht werden eeni- ge flesschtn wijn gevonden, waarvan er een pa"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2