Binnenland. Gemengd Nieuws. zegt, Engeland in een noodlottigen oorlog wi k- kelde. De eind. Beige" zegt, dat de openbaarmaking dezer stukken de medeplichtigheid van Cham berlain met Rhodes en Jamesou bewijst. Het gaat don Engelsehen weer niet voor de wind. Vier compagnieën van het eerste Suffolk- regiment rukten Zaterdagavond op tegen een lagen heuvel op een mijl van hun kamp en vielen bij het aanbreken van den dag de Boe ren aan. Overste Watson, die het bevel voerde, gaf last tot chargeeren, maar werd onmiddellijk ge wond. Er werd bevel gegeven tot terugtrekken, naar men zegt door den vijand. Drie vierden van de Britsche strijdmacht trok naar het kamp terug, de overigen hielden stand, totdat ze overweldigd werden door den over- maohtigen vijand en zich overgaven. Zeventig man, waaronder zeven officieren werden gevangen genomen. Na een beschieting der kazernen te Kuru- man gaf' het Britsche garnizoen zich over. De Boeien euiaakten 120 krijgsgevangenen, waaronder 12 officieren en 70 inlanders. De geweren, de schietvoorraad, de paarden, de ossen, het meel en de coinestibelen werden over Vrijburg naar Pretoria gezonden. De Boeren verzorgen hier 15 gevangen En- gelschrn met behulp van een Britschen dok ter. Generaal Buller seinde 6 Januari Hedenmiddag om één uur ontving ik een bericht van generaal White geJagteekend 6 Januari 11 uur vin. luidende: >üe aanval duurt voort en de vijand is ver sterkt uit het zuiden." White seinde verder Zaterdag te 12.45 uur nui. dat hij den vijand had afgeslagen, echter was 'deze nog in grooten getale om hem heen, vooral in het zuiden; een nieuwe aanval wordt verwacht." Generaal Buller voegde daarbij dat wegens het weggaan van de zon het heliographeercn onmogelijk was geworden tot den volgenden dag. De b'aden bevatten ecu telegram uit het kamp bij Erere, gedagteekend van G Januari te 2 u. namiddag De geheele divisie van generaal Clery rukte uit het kamp op om Colenso aan te vallen. De aanval werd langzaam voorbereid. Te 4.30 u. namiddag rukten de Engelsche veldstukken in het centrum op en begonnen de stellingen der Boeren te beschieten van het vlakke land tusschen Hlangwane en het fort Wylie. Te 5.30 u. nam. rukten de Engelschen nog steeds vooruit en hadden zij een punt, dicht bij de brug te Colenso bereikt. De 4.7 inches inarir.ekanonnen en de veld stukken wierpen voortdurend granaten in de loopgraven der Boeren langs de rivier in het front. De Boeren beantwoordden het vuur niet. Een later telegram meldt, dat de Boeren bij Ladysmith de verdedigingstroepen zoo dicht genaderd waren, dat de Gordon Higlanders en het Manchesterregiment hen met do bajonet moesten terugdrijven. De Boeren patrouilleeren zorgvuldig het ge heele terrein af. Zij hebben groote troepenaf- De rentmeester wachtte in eerbiedige houding nadere bevelen af. Ik ga niet van hier voordat het lijk moet worden overgegeven aan degenen die het graf waarts zullen brengen, hernam zij, zich weder nederzettende. De rentmeester bood haar daarop een klein sleuteltje aan. Van mijnheer den graaf, zeidc hij met eene buiging. Zij nam het niet aan. Ik bid u, mevrouw. Het is de sleutel van de schrijftafel. Heeft hij bevelen achtergelaten Eén enkeltrouw en gehoorzaamheid aan u, mevrouw. Zij antwoordde met eene beweging van hel hoofd, die wilde zeggen Ik heb u begrepen. (Wordt vervolgd.) deelingen naar het zuiden gezonden, om aan Buller's oprukken tegenstand te bieden. Iedere heuvel, ieder kopje tusschen Lady- smith en Colenso is krachtig versterkt. De Engelschen kunnen niet buiten de gren zen der stad komen, zonder beschoten te wor den. Het werkzame bombardement van de Boeren heeft weinig uitwerking. Het geheele garnizoen is vol goeden moed. ltltf,SKi;\S, 9 Januari 1900. Zondagnamiddag heeft Je muziekvereniging «Uit het Volk-Voor het Volk" zich voor de eerste maal in het openbaar vertoond, bij ge legenheid dat de werkende leden zich oefenden in het spelende marcheeren. De indruk van de vorderingen van de jeug dige vereniging waren, naar we hoorden, zeer gunstig. Zoowel de directeur, dc heer J. van Luijk, als de werkende leden leggen eene toewijding aan den dag, die veler bewondering afdwingt. Een slim Jury-lid. Men verhaalt een grappige geschiedenis van een jurylid, die een rechter te slim af was. Hij kwam buiten adem de gerechtszaal fin nen en zeide heigend O edelachtbare, als u mij heden kan vrij stellen, doe liet dan asjeblieft. Ik weet niet, wie het eerst sterven zal mijn vrouw of mijn dochter. O, maar dat is wel treurig, zeide de ar- gelooze reehter. Zeker, u kunt gaan. Den volgenden dag ontmoette het jurylid een vriend, die hem deelnemend vroeg Hoe gaat het met je vrouw Dank jeuitstekend. En je dochter Ook bestwaarom vraag je dat Wel gister heb je toch gezegd, dat je niet wist, wie van de twee het eerst zou ster ven. Dal weet ik ook niet. Dat is een vraag, waarop alleen de tijd het antwoord kan geven. De uit het huis van bewaring te Arn hem ontvluchte J. Zeegers, waaromtrent we reeds melding maakten, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens vergiftiging, heeft blijkens bericht "der justitie, waarschijnlijk de wijk naar Duitschlaiid of België genomen. Evenals de torens ta Purmernd en Zun- derdorp, door verlaging van het peil in de polders, met vernietiging bedreigd zijn, is thans gebleken dat de Ned. Herv. Kerk te Oterleek (N II.) 'gevaar begint op te leveren, door het krimpen van den bodem. Door een der ambtenaren van den Provin- sialen Waterstaat is een nauwkeurig onder zoek ingesteld. Misplaatste grap. De arbeider K. te Zutf'en ontving van een bakker, bij wien hij nieuwjaar ging wenschen, een wittebrood als nieuwjaarsfooi. Toen moeder de vrouw het brood wilde aansnijden, viel het evenwel in twee stuk ken uiteen. En wie beschrijft hare verbazing toen bet van binnen vol lucifers bleek te zit ten. Volgens de beschrijving moeten het Zweed- sche lucifers met roode houtjes zijn geweest. Hebben we hier te doen met slordigheid of (waarschijnlijker)een grap. Te Vianen is J. van H., oud 47 jaar, Donderdagavond, door de duisternis misleid, in de sluis tegenover de huizen der sluisbeambten gevallen en verdronken. Te Beusichem ontving de moeder van den heer C. B., die voor Ladysmith ligt, dezer da gen een schrijven, gedagteekend 24 Nov. waarin hij o. a. bericht dat hij bij het overtrekken der vlakte, onder een hevigen kogelregen zijn hoed verloor en daarom een zakdoek om zijn hoofd wond, zoodat men meende dat hij gewond Gelukkig dat dit niet het geval was. Ook j. zoon, een flinke knaap van nauwelijks 15 ;J, had niet opgehouden, zoo meldde do lieer om mede ten strijde te trekken en was nu p de telegraaflijnen geplaatst, om te voorkom,.' dat zij doorgesneden werden. Eeii droevig ongeval had VvijHagmor» plaats op den spoorweg der H. S. M. n,j Blauwkapel, dicht bij Utrecht. De brigadier! titulair der rijksveldwacht A. Koster, gestaf. onneerd te Blauwkapel, bevond zich daar op spoorweg, toen hij, voor den sneltrein willig uitwijken, door den lokaaltrcin werd ge»reto en vermorzeld. Ilij was een der ijverigste beambten, die J zijn superieuren hoog stond aangeschreven bij zijn collega's bemind was. Een vrouw as vier kinderen laat de ongelukkige onverzorgj achter. In den omtrek van Tiflis in Rusln heeft eene aardbeving plaats gehad, die eti verschrikkelijke uitwerking heeft gehad. In het district Achal-Kalak werden er dei tien dorpen door getroffen, van welke zei gs heel en al werden verwoest. Het aantal lijken, dat totnogtoe isgevondti bedraagt 800. Er zijn buitengewone maatregelen genome om in de geteisterde streken hulp te verlet- nen. lil het laatst der vorige weelc werd opiiimt een schok van aardbeving waargenomen, alleen in denzelfden omtrek, maar ook t Wernij. La Natura te Parijs deelt mede dut o» langs de heer Laborde in de geneeskundi» academie 14 gevallen vermeldde van schijnd® den, die door het regelmatig heen en wé bewegen der tong weder tot^ het leven tere gebracht zijn. De helft van deze gevallen heeft betrekli-; op drenkelingen, die eerst na verloop van S tot 60 minuten bijkwamen. Onder deze 14 gevallen was er één drenk ling, die weer tot bewustzijn werd gebraclt, nadat men drie uur lang zijn tong regel matig heen en weer had getrokken. Een feit dat hierbij niet vergeten mag «or den is ditdat het met de vroegere wijï van bijbrenging nooit gelukte de ademhuliij weer aan den gang te brengen, wanneer 4 toestand, waarin de schijndoode zich bevoni vijf of zes minuten duurde. D lor middel van het regelmatig heen tl weer trekken der tong evenwel, gelukt hit zeer dikwijls personen bij te brengen, die Si ja zelfs 40 minuten onder water iloorgebntll hebben. Onlangs stierf te Bordeaux eene jongt gehuwde vrouw, onder zoo zonderlinge orastu- digheden, dat de geneesheeren van den burger lijken stand weigerde vergunning tot begraving te geven. liet bleek, dat de vrouw langzasi vergiftigd was. Nu is de man in hechtenis p noinen. Alvorens te Bordeaux te komen, woor den zij in het departement Dordogne. Daar kil hij de voorzorg genomen zijn vrouw op tó leven te verzekeren voor eene som van 200.000 fr. Dit gedaan zijnde, vestigde hij zich te Bor deaux. Kort daarna begon de vrouw, die tó nu toe zeer gezond was geweest te kwijnen a zij stierf onder de vreeselijkste pijnen. De beschuldigde loochent krachtdadig; had evenwel zijn woning verlaten en hield ziek schuil in een hotel. Men heeft hem enkel gevonden omdat Ij dezer dagen van de Verzekerings-maatsckappj de betaling van 200.000 frs. eischte. Vrijdag stond voor de Haagsche Recht bank terecht de gewezen zilverbewaarder v» II. M. de Koningin, die zich zooals vroega reeds werd gemeld, schuldig had gemaakt u> diefstal van gouden en zilveren voorwerpen uil de zilverkamer van het Paleis in het Noord- Einde. Uit de voorgelezen lijst bleek dat successie velijk ruim 150 voorwerpen groot en klein ren gestolen en bij een opkooper daar ter ste de waren verkocht. Het O. M. vorderde een gevangenisstraf 2t/3 jaar.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2