Gemengd Nieuws. Een buitengewone omstandigheid is bij deze lOjarige volkstelling, dat tengevolge van de vorst en het daardoor nog gesloten zijn van verschillende wateren voor de scheepvaart, vele schippers niet in hunne woonplaatsen konden terugkeeren en ineer dan vroeger kaarten aan boord van schippersvaartuigen moesten worden uitgereikt. l)e Nieuwjaarsreceptie te Hove had op de gebruikelijke wijze door de Koningin plaats. De Koningin-Moeder was er bij tegenwoor dig. Eerst werden de Ministers en voorzitters der hooge Staatscolleges ontvangen, daarna de leden der Holhouding. Het felicitalieregister ten Paleize werd door tal van autoriteiten en ambtenaren geteekend. 't Was Dinsdagavond een heele drukte voor het Paleis in de Residentie, veroorzaakt door het groot aantal rijtuigen dat de genoo- digden voor het galabal aanbracht. Daartoe be hoorden o. a. de leden van het eiviele en mi litaire huis der Koninginnen, de leden van hel corps diplomatique, de leden der hooge colle ges van Staat, de leden der Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en de commissaris der Koningin in die provincie, de leden van den Haagschen gemeenteraad, de leden der rechter lijke macht, de leden der departementen van algemeen bestuur, de opper-, hoofd- en verdere officieren van land- en zeemacht, waaronder die van het Indische leger en de schutterij. Mede had een invitatiekaart ontvangen de consul-generaal van de Oranje-Vrijstaat, de heer Muller, zoodat met den gezant dr. Leyds, de beide strijdende Zuid-Afrikaansche Republieken in de onmiddellijke omgeving van H. M. de Koningin vertegenwoordigd waren. H. M. was een paar malen met dr. Leyds in gesprek. Het paleis was werkelijk een feestpaleis. Daarvan getuigde de luister, die in alle prachtig versierde en schitterend verlichte ver trekken^ van het vorstelijke woonhuis de gasten omgaf. Tot verhooging daarvan werkten bloe men en planten, hetzij afzonderlijk, hetzij tot prachtige groepen vcreenigd, in niet geringe mate mede. In sommige zalen waren tot dusver nog niet geziene schilderijen aangebracht. Twee orkesten de Koninklijke Militaire Ka pel en de schutterij-muziek zorgden voor mu ziek ten geleide van den dans op den met was glad gemaakten parketvloer van de danszaal. Wat dien avond evenwel deze nieuwjaars partij van vorige onderscheidde, was de nieuwe verlichting in het Paleis. Het geheele Paleis, van kelders tot souster - rain, tot in de achterste hoeken der zolders is thans electrisch ingericht met meer dan 4000 gloeilampen, die overal aan de statige ouder- wetsche ornamenten aangebracht, niets van het deftig karakter van het Paleis doen verloren gaan. De gasten van het Holbal zijn Jhr. Hoeufft van Velsen dankbaarheid verschuldigd voor deze in het kouiuklijk paleis aangebrachte zoo bij uitstek nuttige verbetering, waardoor thans herinneringen aan walm en kaarsvet vroeger onafscheidelijk aan de Hotbals verbonden, ook weder tot het verleden behooren. BRESKE.VS, 5 Januari 1900. Aan het postkantoor Breskens en de, daar- Maar het kwam haar niet in de gedachten zijne beeltenis te beleedigen. Zij plaatste deze weder op de schrijftafel, daarop keerde zjj te rug en sloot het portret met den ontvangen brief in een kistje. Dit doende viel haar oog op een mandje, waarin op rood satijn twee fraaie lokken lagen van Santinella, lang, fijn en zwart als inkt. De gravin nam ze in beide handen, drukte ze aan de lippen en kuste ze. Gij zult mijne eenige liefde zijn 1 Zij sloot het kistje en schelde. Niet de kamenier, maar mevrouw Marr. ver toonde zich aan de deur en ging recht op haar toe als wilde zij haar omhelzen. De gravin trad achterwaarts en weerde haar met de armen af. (Wordt vervolgd.) onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de maand Dec. ingelegd ƒ10.733.71; terugbetaald 4150.92. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3000. Groede. Bij het te Utrecht gehouden exa men ter verkrijging van het diploma der Maat schappij tot bevordering der toonkunst voor zangonderwijs is o. m. geslaagd de heer C. P. Geel hoedt Pz., hoofd der school te Kruisdijk. De heer G. A. Vorsterman van Oyen, herdacht Dinsdag den dag waarop hij vóór 40 jaren in functie trad als hoofd der openbare school te Aardenburg. Dit feit is feestelijk herdacht. Alle autoriteiten en corporatiëu waarmee de jubilaris in betrekking staat, deden van hunne belangstelling blijken. In het versierde schoollokaal, waarin de heer Van Oyen door het Gemeentebestuur werd ge complimenteerd, huldigde de burgemeester den jubilaris voor diens verdiensten op verschillend gebied. Zoowel leerlingen als oud-leerlingen spraken hunnen onderwijzer toe, en boden hem geschen ken aan. Bij Kon. besl. werd de heer Van Oyen be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Des avonds bracht het fanfarengezelschap hem eene serenade. Zoonel van liet raadhuis als van particuliere woningen waaide de driekleur. De Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, vervoerde in 1899 van Vlissingen naar Queensboro en omgekeerd, meer dan 190.000 passagiers, een getal dat nog nimmer was bereikt. Te Axel vond Dinsdagavond een hoogst treurig ongeluk plaats. Zekere Van Alten was met zijn vrouw en twee kinderen een jongetje en een meisje van 5 en 7 jaren benevens zijn zwager Schieman en vrouw naar Sluiskil gereden om Nieuwjaar te wenschen bij hunne ouders. Des avonds teruggekeerd is door een onbe kende oorzaak het paard en rijtuig nabij de Axelsche Sassing in het kanaal gereden met het noodlottig gevolg, dat de beide vrouwen en kinderen verdronken en de beide mannen met moeite konden gered worden. liet paard kwam mede om. De deelneming in deze ontzettende ramp is algemeen. Alhoewel van het optreden van den heer Luciën elders, reeds melding in ons blad is gemaakt, willen we aan het uitdrukkelijk ver langen voldoen, om ook onderstaand schrijven op te nemen Den 27sten dezer hadden wjj het genoegen in de welingerichte zaal van den „Gouden Leeuw" te IJzendijke, eene soiree amusante te hebben van den Heer Luciën Humorist uit Breda. Reeds was de goede naam van den heer Lucien hem voorgegaan door het groote succes hem ten deel gevallen in Schooudijke. De soiree alhier gegeven werd zeer druk be zocht, want men stelde zich zeer veel er van voor. De hooge verwachting werd nief beschaamd en op meesterlijke wijze wist de heer Luciën van 't begin tot 't einde zijn dankbaar audito rium te amuseeren. Wij verheugen ons in deze eerste kennisma king, en zien met verlangen naar een tweede dito uit, dat zoo wij vernemen spoedig volgen zal. Wij kunnen gerust ieder gezelschap den heer Luciën aanbevelen. Te Kampen is op Nieuwjaarsdag de si garenmaker H. van Vlijmen door het inslikken van een stukje vleesch gestikt. Een verschrikkelijk tooneel heeft zich in den nacht van Maandag op Dins dag afgespeeld in het gehucht Leeuwenbrug. op den weg van Denderleeuw naar Aalst in België. Twee dronkaards twistten met elkaar, toen een jonge boer, Louis de Ruys, voorbijging. Hij trachtte de twistenden te scheiden, maar toen keerden de onverlaten zich gezamelijk u gen hem en staken hem wreedaardig rae{ j,t lie messen, waarna zij de vlucht namen De doodelijk gewonde had nog de ktu zied naar een herberg de sleepen, wear hem verbond. De politie heeft de daders in handen- toestand van den gewonde is hopeloos. De reusachtige olifant Eager, die «j., zes maanden de bewondering wekt van »l Londen, in het Kristallen Paleis, kreeg J in zijn hoofd een wandeling door de stad gaan maken. Zonder dat men het bemetklt i de dikhuid uit zijn gevangenis te ontsnap- en stapte hij kalm het hek uit. In de Calfe Hillstraat scheen het hem zoo goed te bevalt dat hij besloot daar voorloopig te blijven. Men begrijpt, dat zijn bewakers al het m gelijke deden om hem terug te brengen in^ hok. Dooli liefkoozingeu, zoete woordjes, Tj maningen, schoppen en trappen, niets hit' Eager had zich languit, dwars over de atrn uitgestrekt en bleef op zijn gemak liggen. Wat het ergste was het verkeer ouderut door de aanwezigheid van den reus groote rè traging. De menigte groeide aan van oogenhjj tot oogenblik en een sterke politiemacht h de handen vol om de orde te handhaven. Men bond zelfs twee sterke touwen om 4 slagtanden van Eager en begon uit alle mul te trekken, doch niet alleen, dat de tanig braken, maar Eager scheen dit spelletje i, weinig te bevallen, dat hij een groote hoeve, beid modder opsnoof en deze over politieages ten, bewakers, en nieuwsgierigen uitspoot. Er moest een eind aan komen. Eager Kr. voor een oproerling verklaard, de straat nu aan elke zijde door zes agenten afgezet en li het licht van eenige fakkels, want toen was hei onderwijl nacht geworden, betrok men do wacht De ganschen nacht ging aldus voorbij, u bij het aanbreken van den dag verzamelde ritl een reusachtige menigte rondom uit fort-Os brol, zoo zelfs, dat men ook de zijstraten mus gaan afzetten, en bereden politie te hulp li- men moest. Eindelijk, des avonds te 5 uur, nadat mes 25 uren alle pogingen schipbreuk had zien Ij- den, gaf Eager zich over. Een bewaker, die hem gewoonlijk zijn elo bracht, ging met een stuk ,rauw vleesch i» hein toe en liet hem daarvan eens ruiken, eek- ter zorgende, dat hij het niet te pakken k krijgen. Wat men verwacht had |gebeurde, de dii- huid stond op en liep den (bewaker achten, die hem wel voortdurend het stuk vleesch tod- hield, doch steeds op zulk een afstand, dat 1; het niet bemachtigen kon. Zoo gelukte het den reus weer in zijn lil te loodsen. Te Vijlen (L.) waren vorige week aria ders in de nieuwe Portlandceincntfabriek bezit met het vullen der cementovens. Door de opstijgende gassen bedwelmd, ge raakte een hunner in een der ovens en n spoedig een lijk. De twee anderen werden bewusteloos gevon den en verkeeren niet buiten gevaar. De omgekomene was gehuwd en vader w drie kinderen. De justitie bemoeit zich met de zaak. Op een zonderlinge wijze werd dezer da gen in de Belgische hoofdstad een gauwdid gevangen en aan de politie overgeleverd. Drie dieven waren des nachts in een land huis nabij Brussel ingebroken, en hadden Ié leeggeplunderd. Toen zij den volgenden morgen, met rijke: buit. beladen, het huis verlaten wilden, werda zij door een der buren opgemerkt. Deze maakte alarm, waarna de inbrekers da buit lieten vallen en door de velden heen rei den. Op dit oogenblik kwam een leeuwentemmer uit een Brusselsch circus te paard hun te ge- moet. Hij begreep terstond, dat hij drie dieven vu" zich had. Onmiddellijk gaf hij zijn paard k sporen, greep de lasso, waarmede hij kort k voren oefeningen had gemaakt, en wierp dar mede naar een der bandieten. En werkelijk I'd hij het geluk er een te vangen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2