Transvaal. Gemengd Nieuws. briefpost zullen op 31 December en 1 Januari haar gewonen gang gaan, al valt een van die dagen op Zondag. Ook de buslichting .zal dan niet worden beperkt. 2o. Er zal, als een Zondag valt binnen den tijd van dmkte bij de jaarwisseling, ook op dien Zondag niet meermalen besteld worden dan op andere Zondagen. 3o. Op Nieuwjaarsdag worden geen pakket ten aangenomen of postwissel- en kwitantieza ken behandeld, tenzij een Zondag voorafgaat of volgt, in welk geval wel postwissels zullen be handeld worden. ■to. Als Nieuwjaarsdag op een werkdag valt, zullen de kantoren op dien dag open zijn als volgt a. de postkantoren en de hulpkantoren der posterijen als op Zondag b. de bijkantoren der posterijen op dezelfde uren als het postkantoor ter plaatse c. de post- en telegraalkantoren, de tele graafkantoren, de intercommunale en internati onale rijkstelefoonbureelen, de bijkantoren der posterijen en telegrafie, de bijkantoren der tele grafie, de telegraalkantoren vereenigd met hulp kantoren der posterijen, de telef lunkantoren en de post- en hulpkantoren met den telefoondienst vereenigd, als op werkdagen. 5o. Als Nieuwjaarsdag op Zondag valt, zul len de kantoren open zijn als volgt a. de postkantoren, de bijkantoren der pus- lerijen, de bijkantoren der telegrafie, de bij kantoren der posterijen en telegrafie, de hulp kantoren der posterijen, de intercommunale en internationale rijkstelefoonbureelen en de tele foonkantoren, als op andere Zondagen b. de telegraafkantoren, de post- en tele graafkantoren en de telegraalkantoren vereenigd met hulpkantoren der posterijen, van 12 uur's middags tot 2 uur 's avonds en voorts in de morgen- en in de avonduren op denzelfden tijd waarop zij op andere Zondagen opengesteld zijn. Generaal Joubert is, na zijn herstel, weder in het hoofdkwartier aangekomen. Hij werd zeer hartelijk verwelkomd, terwijl zijn toespraak tot de burgers met warmte ont vangen werd. Uit het kamp te Chievelie wordt gemeld, de stelling der Boeren met Ijddietgranaten is beschoten. De correspondent van de Daily Telegraph in het kamp te Chievelcy meldt dat de Boeren een nieuwe brug over de Toegela gebouwd hebben, bij Pieters, waarover zij een comman do gezonden hebben dat hun strijdmacht op den Langwana-kop ten oosten van Colenso, en ook de stellingen op de heuvels daaromheen be langrijk versterkt, vermoedelijk in de onder stelling dat de Engelschen allereerst zullen trachten, die stelling te veroveren, welke de positie der Boeren bij Colenso bestrijkt. Verkenners uit het Boerenleger loopen het land in zuidoostelijke richting af tot aan de Blauwkransspruitook is een Boerencommando, vermoedelijk uit Natallers bestaande, gezien op veertien mijlen ten westen van Estcourt. Volgens den correspondent van de Daily te Pietermaritzburg hebben de Boeren de ver overde Engelsche kanonnen in de Toegela ge worpen. De Times verneemt uit Sterkstroom, dd. 19 December Geen trouw, maar vrees weerhoudt een algemeenen opstand in de Kaapkolonie. denbeid naar de deur van de aangrenzende ka mer, wierp haar open en riep met luider stem: Itodolfo 1 Een bediende verscheen aan de tegenover staande deur en antwoordde haar op eerbiedi gen toon Mijnheer de graaf heeft zich naar het station laten brengen en zal op dit oogenblik op weg naar Rome zijn. De man had een brief in de hand. De gra vin nam dien aan, schreed zonder een woord te spreken door het vertrek, ging hare kamer binnen en sloot zich daar op. ^Wordt vervolgd.) De aanhangers van den Bond zijn bier tot den laatsten man ontrouwmet de boeren is het net zoo, met zeldzame uitzonderingen. Volgens de berichten zijn nagenoeg alle plaatsen in het Noorden der Kaapkolonie vol - slagen ontrouw. De Vrijstaatsche commando's, teleurgesteld over het kleine aantal vrijwilligers die zich bij hen aansluiten, zijn aan het commandeeren ge gaan. Als er eenige twijfel rijst of Engeland wel tot het einde zal volharden, nemen alle Boeren in de Kaapkolonie de wapenen op. De Times verneemt uit Modderrivier, d.d. 19 December: De trouw |van de Hollandsche Boeren in het Westen der Kaapkolonie is nog twijfelachtig. De houding van de Afrikaanders in de Kaapkolonie is over het geheel onver anderd, maar de neiging tot afval is vermeer derd door den tegenspoed van Lord Alethuen's leger. Het is veel meer nuodig, spoedig de Kolonie te ontzetten dan de Boeren-republieken binnen te vallen. Misschieten. In „Eigen Haard" vertelt de beer J. A. Wormser van Kruger liet volgende staaltje Toen Kruger in 1884 ons land bezocht, ver haalde bij eens aan tafel in een huiselijken kring een avontuur uit zijn jeugd Als jongen van twaalf jaren moest hij eens een troepje „beesten" (rundvee) opzoeken en naar huis bren gen. Hij raakte verdwaald in een bosehjo en zag tegen den nacht een paar vurige oogen zich tegenschittereu. Badaard legde hr] aan en doodde den leeuw. „Maar, president," sprak zijn gastheer, „dat was toch gevaarlijk. Stel rr eens voor dat ge misgeschoten had 1" „Misschieten vroeg de president, „wat is dat 1" „Dat is," was het antwoord, „dat is... wel, als ik bijvoorbeeld inik op die deur daar en ik raak het venster." „Dat is nie misschiet niedat is dat bij on geluk j-li geweer afgaat. Misschiet is als jij aanleg op die oog en jij raak die neus. Engelsehen en Boerenjongens. Men schrijft uit Helder Officieel wordt gemeld dat ter hoogte van het lichtschip „tlaaks" een stoomschip geladen met rozijnen, is m beslag genomen door den Brit— sullen kruiser voor de zeepolilie Hearty Men verzekert dat liet schip, dat op weg was naar Dulagoabaai, door de Engelsehen is in besiag genomen, daar inen bevreesd was dat van de rozijnen Boerenjongens zouden worden gemaakt- BltBSKEX8, 28 December 18!)!). Als lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer J. A. Carels, iu plaats van den heer C. Dielcinau, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Aanleiiburg. Op Dinsdag 2 Januari a. s. zal de heer G. A Vorsterman vau Oyeu zijn 40-jarig jubilé als hoold der school alhier ge- denkeu. Carizsilld, 23 Dcc. Door het Bestuur van de Watering Cadzand had lieden de verpachting plaats van de tollen op de in dat Waterschap liggende wegen staande. Toegewezen werden die op den Capelleweg naar Cadzaud aan G. van der Linde voor ƒ05, die van Potjes naar Ketraiichement aan Abr. Sonuevijlle voor ƒ35, die van Nieuwvliet naar /.uidzaiide aan Iz. Jansen voor ƒ105 en van Cadzand naar lletranchement aan W. M. Ber- revoets voor ƒ95. (■roede. De heer K. Jasperse alhier heeft jt. Zaterdag inet gunstig gevolg examen afge legd voor do Wiskunde Middelbaar Onderwijs KL Groede. De heer M. Schoo, luitenant ter zee 2e klasse is met 9 Januari a. s. geplaatst als officier van politie bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Groede. De heer W. F. Dhont, (vroeger al hier) is benoemd lot commies der posterijen en telegrafie te Zwolle. IJzcudijkc, 22 Dcc. Heden had alhier i'b aanbesteding plaats van de werkcu tol oever- verdediging van den „Angelinapolder." Ingeschreven werd door de heeren P. Monjé te Breskeus voor ƒ7700, P. A. van de Veide, te Terneuzen voor ƒ7600, B. van Eek te id' ƒ7580, II. de Jong Pz. te Amineratol voor 7348, D. de Doelder te Terneuzen ƒ7300, ,]s. de Jonge, te. Middelburg ƒ7200, P. J. Visse, te Ilansweert ƒ7240, A. Tholeus Ding.z,, ie Terneuzen ƒ7100, J. de Bree Fz. te id. ƒ1599,1. De raming der werken bedraagt ƒ0000. De gunning is aangehouden. Oostburg, 27 Dcc. Heden had glhiir cue vergadering plaats van rte afdeeling Oost bot. der Zeeuwsche Landbouwniaatscliappij. Na lezing en goedkeuring der notulen deel de de voorzitter het rapport mede van de ju» in zake het onderzoek naar de werking van den machinale» bietenrooier van de firma De Jong te Dordrecht. Deze iury, bestaande uit de heeren M. J. de Muijnk te Aardenburg, 1). Kijckaert te Hoofd- plaat en Antll. Luteijn te Schoon lijke was Uit de navolgende conclusie gekomen le. dat het werktuig zeer eenvoudig werkt en indien dat alben gcëischt wordt Int zeer volkomen is, maar de trekkracht te hezwnnrlijk is j 2e is zij eenparig van oordeel, dat de rooier niet voldoet aan eene bespoediging van ttt werk dat liet optrekken, schoonmaken en afsnijden in geen korter tijd geschiedt dan anders Wes halve het geen aanbeveling verdient voor de praktijk. Verder werden enkele punten besproken be handeld in de hoofdbestuursvergaderingi tc we ten dat van wege In t rijk en het hoofdbestuur een bedrag van ƒ500 samen is toegestaan to bevordering van het aanlokken van Torka-kin varkens. Elke afdeeling ontvangt ƒ02.50. Deze som zal worden verstrekt als tegemoet koming aan hen, die geneigd is ern beer en een zeug van deze soort aan tc schaffen cn die beschikbaar te stellen ter kruising van liet ras. Do wijze van stalling en nadere omstandig heden zullen nader door het bestuur «geregeld worden, nadat besloten was iu de maand Janu ari eene oproeping te plaatsen wie zich zil willen belasten met de stalling. Nog werd aangemerkt, dat de niet bekende prijs wel eens een bezwaar vuor de aanvaarding zou kunnen zijn. Ten einde dit te ondervangen steide de heer Roggeband voor, het meerdere dan ƒ02.50 It doen dragen door de afdeeling. Doelt wijl dezt zaak in een volgende vergadering nader zal ge regeld worden, nadat door het Bestuur daarau de noodige aandacht zal gewijd worden, stapte men van dit onderwerp af. Betreffende de grenskwestie, naar aanleiding waarvan èn door deze afdeeling èn dour die ii het 5e district een adres aan de Koningin aangeboden, doelt waarop nog niets was ont vangen, is door het Hoofdbestuur besloten de« zuak te bevorderen. Nopens het advies va» den ZuiveleousuW in Zeeland zal getracht worden te komen tol hei inrichten van melkstaten, ter bepaling ui de best baatgrvende melkkoeien. Voor de best ingevulde staten zal een prijs van ƒ100 naar gelang vau omstandigheden v» deeld worden. Aanmelding daartoe geschiedt bij den air secretaris, die tevens nadere inlichtingen geer- Daarna werden als bestuursleden herbenoem de heeren L. B. Stur.n te Waterlandkerkje 32 en Iz. Leenhouts te Cadzand met 30 ra de 3b stemmen, terwijl tot penningmeester, ii plaats van wijlen den heer G. le Nobel benoemd de heer P. de llullu Hz. te OoS- burg inet 18 van de 34 stemmen op denhw M. Lucicer waren 9 en op verschillende »M' re personen 1 stern uitgebracht. Bij de talrijke gevallen die bij de gW' heid der straten voorgekomen zijn, had M landbouwer te Eede hel ongeluk zjjn arm 6 breken. Eenige dames in Den Haag hebben dot

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2