voor Zw'iiwsoli-Vliianilficii. Gravin Ilario. IiGuwjaars=ldyerieniiGn No. 451. Vrijdag' 29 December 1899. 9C jaargang, Advertentieprijs: FEUILLETON. Binnenland. EET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, allo Boekhandelaren, Brievengaarders en bij dc Administratie te B r e 8 k e n s. Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters cn vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. BEHEAD9IA!ilSb. Met het invallend Nieuwjaarsfeest is de ver schijning van ons blad aldus geregeld Dat van Dinsdag 2 Januari komt op llauil- dagmorgcu 1 Januari, in welk No. als naar gewoonte kannen worden opgenomen a 2ï cents, welke tol uiterlijk Zaterdag 30 Dec. des namiddags 1 nrc worden ingewacht bij DE UITGEVER. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. O III. Dc armenzorg, zooals die veelal wordt toe gepast is niet veel meer dan een genariige be deeling. Als men ziet dat armenzorg meestenlijds wordt uitgevoerd door personen, die zelfs de beteekenis van bet woord niet kennen, dan be hoeft men niet te vragen naar de zedtdijke uit komsten van dit werk. In diaconale armbesturen, wordt voor een groot deel wekelijks een brood en enkele cen ten uitgedeeld, aan bevoorrechicn, die tot het Kerkgenootschap belmoren Kr wordt niet gevraagd naar werkelijke be hoefte noch naar de wijze waarop de bedeelde centen worden besteed. Stelselmatig worden op den bedecldag de gaven uitgereikt, en ieder Uil liel Italiaansch vertaald 77. DOOR H. O. Hel was alsof de adem des doods over het jeugdige gelaat van gravin Ilario was gegaan een diepe rimpel lag op haar voorhoofd, alsof zij sedert jaren door eone smartelijke gedachte werd gekweld. De swahl gleed langzaam van hare schouders en viel op den grond. De geneesheer zag haar aan en richtte (laar- op den blik op mevrouw Marr., wier ontzetting hch uitte in eene snelle opeenvolging van ze- nwtiekkingen, welke hare gelaatstrekken ver dongen. Hij leunde het hoofd van freule Ve- bcr op den rug van den stoel, ging zijn hoed blei', en boog zwijgende voor de gravin. Voor bij de wieg gaande, trok hij een slip van het laken over het gelaat van het doode kind cn vertrok alleen, ontevreden, in gedachten verzon ken. Het was nog geene twee minuten geleden springt daar mêe om naar eigen inzicht. Men behoort bij de toepassing van armen zorg zich de vraag te stellen of hij of zij, aan wie gegeven zal worden, het werkelijk noodig heeft, en in welke mate. Er behoort rekening mee gehouden te wor den of het geschonkene kan mede werken tot. leniging van nood, maar vooral ook tot ophef fing van de bedeelde. Gevraagd of er nood is, zal ieder die in de termen valt, om 't hardst klagen. Dat moet niet een maatstaf zijn, waarnaar de gave wordt afgemeten neen door eigen on derzoek ol door eigen ervaring moet gegeven worden. En bovenal moet daarmee gestaakt worden, zoodra dat mogelijk is. Is het wonder dat gestreefd wordt naar een nieuwe armenwet, waarin de lijnen, aangegeven door het onderzoek der maatschappij, trachtte belichaamd te worden. Nog een ander punt, dat niet aan de aan dacht der Maatschappij is ontgaan, zijn de te genwoordig werkende zieken- en begrafenisfond sen. Spr. hing een tafereel op, waaruit ten dui delijkste bleek, dat schier uitsluitend wordt ge speculeerd op de dubbeltjes der werklieden. Het onderzoek, dat wegens zijn omvangrijk heid, nog niet geheel is afgeloopen, zal wellicht aanleiding geven vereenigingcii van dergelijke strekking in 't leven te roepen op een beteren grondslag. Spr. noemde nog dc Spaarbank der Maat schappij als blijk van de brrede opvatting der taak als zijnde werkzaam tot nut van 't alge meen. dat de gravin was binnengekomende graaf was vertrokken en ook de geneesheer had zich verwijderd. Twee minuten, in welken korten tijd zich de hevigste hartstocht had geopen baard in het hart van twee vrowuwen. Eéne vrouw had haren zoon zien sterven de andere vrouw zag in asch dc vonk van eene verschrik kelijke ontdekking. Amalia Veber ontmoette het oog van de gravin en trachtte op te staan. Zij slaagde er echter niet in. Toen wees zij met de hand naar de wieg en zeide met stokkende stem Indien het kind leefde, zoudt gij mij nimmer terug gezien hebben. De stem van Amalia was de vonk die het kruit ontstak. Het bloed vloeide met geweld naar het hart, het gelaat, de hersenen van de gravin. Hare levendige r.atuur hernam hare heerschappij de schrandere en hooghartige vrouw gevoelde eeu licht opgaan in hare ziel. Haar blik verkreeg eene onzagwekkende, on weerstaanbare uitdrukking. Gij zijt de moeder van dit kind 1Gij, Amalia Veber 1 Hij elk woord deed zij een schrede voorwaarts en toen zij haren naam uitsprak, stond zij naast de ongelukkige, raakte haar voorhoofd met den Deze Spaarbank oefent een zeer sterke in vloed uit op de inleggers. Het is haar, noch de Maatschappij niet te doen om het kapitaal, maar hen die inleggen tehil- pen. Als gij op de postspaarbank inlegt of terug haalt, dan geschiedt zulks alles overeenkomstig de wettelijke vormen, terwijl hij die in de nuts- spaarbanken de inlagen ontvangt de personen kent en heil vraagt of ze werkelijk de inleg kunnen missen en indien ze terughalen, kunnen vragen of het opgevraagde geld wel voor een goed doel zal aangewend worden. Zoo wordt een zedelijke invloed uitgeoefend, die weder strekken kan tot een algemeen nut. Spr. haalde verder nog voorbeelden aan van begrafenis- en ziekenfondsen, naar welke even eens een onderzoek is ingesteld, dal aan 't licht bracht, van welk een demoraliseerenden invloed deze zijn op den werkman. Met dit al voor oogen en met de resultaten, die de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alleszins had verkregen, 'durfde spr. met alle vrijmoedigheid iedereen aanbevelen lid te worden, ten einde haar te steunen opdat nog meer kan gedaan worden. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie heeft nieuwe voorschriften gegeven, be treffende de uitvoering van den post- en tele graafdienst bij dc jaarwisseling, Jwaaromtrent voortaan o. a. het volgende zal gelden lo. De verzending en de ontvangst van de vinger aan en hield haar hoofd met geweld achterover gebogen. Van waar komt gij? UitWeenen? Waar om hebt gij uw kind aan mijnen echtgenoot gegeven Vergeving I riep Amalia, den zoom van haar kleed aangrijpende. De gravin deinsde met een gil achteruit, als door een gloeiend ijzer doorstoken. Gij vraagt mij vergiffenis! steunde zij met op elkaar geperste lippen, terwijl de krachten haar dreigden te begeven. In den naam van den armen engel dien ik heb verloren 1 Onmogelijk Onmogelijk I schreeuwde de gravin en sloeg de handen voor de oogen. Zjj wilde het niet gelooven. Met hoog op geheven hoofd trad zij andermaal op de iijden- de vrouw toe. Het is onwaarZweer mij dat het niet waar is 1 Amalia verborg haar gelaat in de handen. Het is niet waar 1 herhaalde de gravin, zich in haro ontsteltenis tot mevrouw Marr. wendende, die in een hoek van het vertrek op de knieën was gezonken. Daarop snelde zij in de grootste opgewon-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1