voor Zcciiwscli-Vliioiiilciï'ii. Gravin Ilario. No. 450. Zaterdag* 23 December 1899. 9C jaargang. Advertentieprijs: Iieuwjaars=Id¥GFlGiiÜGn FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewane regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertenticn «orden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blacl verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bresken.s. BS2KEAIÏMAKIMG. Met het invallend Kerst- en Nieuwjaarsfeest is 6e verschijning van ons blad aldus geregeld: Hat van a. s. Dinsdagavond 26 Deo. ver schijnt niet. en dat van Vrijdagavond 29 Dec. komt Donderdagavond 38 Hoc. uit. Dat van Dinsdag 2 Januari komt op Jlaail- daïiuorgen 1 Januari, in welk No. als naar gewoonte kunnen worden opgenomen sY 35 cents, welke tot uiterlijk Zaterdag 30 Pee. des namiddags 2 nre worden ingewacht bij DE UITGEVER. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. II. Ter verklaring van dezen arbeid deelde spr. mede, dat een zekere schatrijke jongeling, Toyn- bte gekreten, zich aangetrokken gevoelde tot hel lijden en den nood der Londensche armen. Deze op te heffen, was zijn streven, na van hunne aangrijpende r.ooden kennis genomen te hebben. Ten einde hen gemakkelijker te kunnen be reiken vestigde hij zich in het Est-end, in het midden hunner. Door hen ten zijnen huize te ontvangen cn met hen te spreken, en"* de middelen aan te rijzen ter mogelijke verbetering van hunnen 70. Uit het Italiaavsch vertaald DOOK II. O. Gij wilt toch niet zeggen, dat Rodolfo een sukkel is? zeidc de gravin op ruwen toon, met de oogen een doek zoekende om zich over de schouders te slaan. Geef mij een swabl 1 riep zij de kamenier toe. Zij wikkelde zich er warm in en hernam tot mevrouw Marr. De smart van Rodolfo is oprecht, hij beeft gelijk Als mijne Santinella in doodsgevaar verkeer de, zou ik Maar werkelijk Geltrude, er is wezenlijk geen hoop meer voor het kind Ik voor mij, geloof dat het sterven gaat. Vat wilt gij liet was altijd zoo teer, zoo bleek. Ik heb dikwijls tot mijzelve gezegd het zal "oeg sterven. Ga met mij, Geltrude. Wilt gij het zien Ik raad het u af, lie toestand, is het hem gelukt, veler positie te verbeteren. Deze arbeid beeft werkelijk een zeer goeden invloed op de ongelukkige» uitgeoefend. Ook in ons land is dit systeem in engeren kring beoefend en niet zonder resultaat. Het is echter nog niet in groote mate door gedrongen. Toch wordt door de Maatschappij op maat schappelijk gebied zeer veel gedaan, ter bevor dering van de volkswelvaart. Spr. stipte enkele punten aan uit de rijke geschiedenis der Maatschappij en begon met te wijzen op de in bewerking zijnde woningwet. De Maatschappij heeft een zeer uitgebreid onderzoek gedaan naar de toestand waarin de woningen der werklieden in de steden zich be vinden. De uitkomsten van dat onderzoek zijn neder- gelegd in een zeer lijvig boekwerk, dat lezens waard is. Dat onderzoek beeft zulke betreurenswaardige feiten aan liet licht gebracht, dat de regeering beeft gemeend, daarin verandering te brengen. Hoe is het mogelijk, dat, in zulke krotten gezelligheid kan bestaan, die den werkman aan den familiekring kunnen doen binden Is het te verwonderen dat in zulke wonin gen zware ziekten hcerschen en op den gezond heidstoestand een voortdurend nadeeligen in vloed uitoefenen Kan het wel anders, of zulke werklui zoe ken hun toevlucht in de kroeg Neen, ze ontvluchten hun huis, indien het dezen naam nog verdient. De bedoeling van do Maatschappij is niet ve Innoceiiza 1 Gij zijl zelve te gevoelig en gij zoudt uwen echtgenoot tot wanhoop brengen Neen, neen, ik zal moedig zijn. Ik wil het kleintje en Rodolfo beiden zien. Innoceiiza, ik bid u. Uwe tegenwerpingen zijn nutteloosgij weet, dat ik het gebrek heb mijn zin te willen volgen. Zij opende de deur. Mevrouw Marr. vreesde voor een uitbarsting van den graaf, welke onvermijdelijk was op het oogenblik dat de dokter het kind verloren zou verklaren. Zij smeektezij schilderde met levendige kleuren de pijnlijkheid van den toestand zij herinnerde aan liet bevel van den geneesheer om niemand in de kamer van den zieke toe te latenmaar te vergeefs. De gravin ging voort zonder te antwoorden, en Mevrouw Marr. begreep dat zij liare woor den verspilde. Nog ééac kamer en de gravin zou haar doel bereikt hebben- Daar stortte de kindermeid uit bet vertrek van den ziekebare trekken aren verwrongen, zij hijgde naar adem. Goede hemel, wat is er gebeurd riep de gravin. Mevrouw de gravin, daardaar sterft eene vrouw Zij sterlt met het kind, alleen, deze krotten onbewoonbaar te doen ver klaren, maar zelfs hen afbreken, en op de be schikbare ruimten, nieuwe, liissche, flinke ar beiderswoningen te doen verrijzen. Onze werklui hebben behoefte aan licht en lucht, die vooral in de door hen be«'oonde krot ten niet te vinden is. Ze hebben evenzeer behoefte aan de voorlich ting van de meer ontwikkelden en van de bo ven hen staanden. Er moet niet gelet worden op stand. Wat, weg met de stand we zijn allen mensch, en onze eerste plicht is, onzen mederaensch, die door allerlei omstandigheden beneden peil staat, op te heffen. Niet te beginnen van boven maar van onder af. Ze hebben noodig geholpen te worden, en ver krijgen dat door evolutie, niet door revolutie. Voet voor voet vooruit, zoo behoort 't te wezen. Onder deze rubriek van verbeteringen noem de spr. mede de oprichting van kook- en huis houdscholen. In zulke inrichtingen lecren de jonge meis jes koken cn braden, en vooral de voedings waarde der levensmiddelen. Zij leeren een smakelijk maal toe te berei den, dat voor den werkman geschikt is en de leer der voedingswaarde van de levensmiddelen komt hun uitstekend te hulp bij de vraag wat het meest dienstig is voor den werkman. Mede ontvangen zij onderwijs in het buis- houden. Op welke wijze het weekgeld moet be steed worden, zoo dat daarvan met nut kan geprofiteerd is volstrekt niet iedereen bekend, zij sterftGa binnen en zie 1 Gravin Ilario en mevrouw Marr. gingen ge zamenlijk binnen. De geneesheer en de graaf ondersteunden eene vrouw, die over het bedje gebogen, den laatston ademtocht van het kind opving. Een oogenblik heerschte er eene diepe stilte. Toen de graaf zijne cchtgenoole zag, liet hij den arm van de ongelukkige die hij onder steunde los cn trad haar een schrede tegemoet. Zijn gelaat had een aschgrauwe kleur, de haren rezen hem te berge. Het kind is dood 1 zeide hij, Innocenza en elk woord met grootcn nadruk uitspreken de. Gij zijt bovenmate gewroken. Ik vertrek. Ik heb niemand aan uwe zorg toe te vertrou wen I llij ging door de deur die naar zijne slaap kamer Yoerde en sloot haar achter zich daarop hoorde men niets meer. Door een geheimzinnig voorgevoel overmees terd, was gravin Ilario in het midden der ka mer blijven slaan. De geneesheer zat nog bij de wieg, half verborgen achter liet lichaam ee- ner vrouw, en mevrouw Marr. rekte den hals uit en sperde de oogen open als eene waan zinnige. De geneesheer wendde langzaam het hoofd om

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1