"Transvaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. niet minder gewicht. Alvorens te komen tot het denkbeeld van den omvang der volkswelvaart, gaf spr. een schets van het leven uit de achterbuurten en voornamelijk het Est-end van Londen, waar een groote verbetering is gekomen door het z. g. Tojnbee-werk. Nederlaag op Generaal Kuiler. Na Magerfontein hadden d'e "Engelsche bla den begrepen, dat generaal Buller met een be slissende overwinning den hachelijk en loop van den oorlog moest keeren, maar de toestand van het Engelsche leger is nu eerst recht gevaarlijk geworden; den slechten.indruk, dien het Brit- sche krijgsbeleid gemaakt had, moest hij uil- wisschen, en de superioriteit van der Boeren krijgskunst is te treffender uitgekomen. liet 'telegram van generaal Buller, geeft een vrij duidelijke voorstelling van liet gevecht. Alleen de topografie laat ruimte voor ver schillenden uitleg. Verder moeten wij aannemen, dat de Boeren ten N. W. van Colenso stonden, waardoor, zij de Toegela, die daar als het ware om hen heen loopt, over een grouteu atstand konden bestrij ken. Het bericht van Buller, dat zijn rechter vleugel den heelen dag door een sterke Boe ren macht bedreigd werd, maar dat de ruiterij van Lord Dundonald en een deel van de infanterie brigade van generaal Barton den vijand daar tegenhielden, leidt ons tot de gevolgtrekking, dat de. Boeren in liet Oosten bezuiden de Toe gela stonden, en wel op den Inhlawekop, vlak ten Oosten van Colenso. Generaal Buller geeft niet aan, waar de twee driften, die hij beide oi waarvan hij er een wilde overtrekken, liggen waarschijnlijk beide ten westen van Colenso. Immers nam de brigade Hildyard, die de rechterdrilt moest trachten over te trekken, na eenigen tijd Colenso in, waardoor de linkerdrift ajvast ten westen komt te liggen. Bovendien zijn er in de kromming van de Toegela ten N. O. van Colenso twee watervallen, en in de buurt daarvan plegen geen doorwaadbare plaatsen te zijn. De slag is dus waarschijnlijk van Colenso gevallen, behalve dan het gevecht tusschen Dun donald en Barton legen een opdringende Boe- renmacht in het Oosten. Uit de rnededeeling, dat de brigade van Hildyard den vijand dapper aanviel en dat zijn voorhoede zware verliezen leed, maken wij op, dat het vuur, waaraan hij hier heeft bloot gestaan, grootcndeels geweervuur was. Het geschut van de Boeren zal wel voor namelijk op de Engelsche artillerie gericht zijn geweest, en dat het raak schoot, bewijst o. a. de door een granaat vernielde Engelsche vuur mond. Nu over de Engelsche artillerie gesproken wordt, moet erkend worden, dat, olschoon alle omstandigheden, die alleen een beslist oordeel kunnen wettigen, nog niet bekend zijn, geneigd zijn in te stemmen met wie zeggen, dat de En gelsche generaals voor een modernen oorlog, gevoerd tegen een kundigen blanken vijand, niet geschoold zijn. gravin uit het bed gesprongenzij maakte haar ochtendkleed vast, toen het geluid van het binnenrijdende rijtuig haar inet oprechte smart deed uitroepenGod verlichte dezen anderen dokterDaarop vroeg zij naar mevrouw Marr. Zij wensclvte haar te zien voordat zij zich naar de ziekenkamer begaf. In de kamer, die de vertrekken van den graaf van die der gravin scheidde, ontmoette mevrouw Marr. den ge neesheer vergezeld van den bediende. De dokter ging door naar het kind, de andere wendde zich tot de gravin. Dus, Geltrude dat arme schepsel ver keert in groot gevaar Wat zegt Rodolfo er van Och de mannen zijn allen gelijk riep mevrouw Marr. uit, zich de oogen afwisschendc; zij kunnen zich zelfs niet boven eene teleur stelling verheffen. Ik herinnei mij, dat mijn echtgenoot een ganschen dag van streek was toen onze Newfoundlander stierf. (Wordt vervolgd.) De Londenschc correspondent der N. R. Crt. sclireeF voor eenigen tijd, dat de misslagen der Engelsche aanvoerders voor de Boereu moesten goedmaken wat dc overmacht van het Engel sche leger, zijn geweldige artillerie, zijn onuit puttelijke hulpmiddelen in hun nadeel dreigde te beslissen. En men kan niet anders zien of hier is een dergelijke misslag begaan. Hier toch werden twee batterijen veldgeschut en zes -scheepska- nonnen opgesteld op een pur.t, waar zij niet alleen onder het bereik van het vijandelijke geweervuur waren, maar zelfs op korten afstand. En die Boeren, daar in grooteu getale ver zameld, waren er niet eens opgemerkt, want, zoo leest men, zij openden hun vuur plotseling. En nu konden de Boeren hun oude taktiek, die zij in 1881 b.v. aan dc Ingogo zoo treffend hebben toegepast, volgen. Eerst de paarden neergelegd, zoodat liet geschut niet her- of derwaarts kon, en toen de kannonniers van hun stukken geschoten. Eu liet eind is geweest, dat de Engelsche» tien stukken moesten prijs geven, met het vernielde mede elf. Hoeveel scheepskanonnen onder de verloren stukken zijn, wordt niet gemeld. Waren de veld batterijen kompleet dan ston de» er oorspro»kelijk twaalf veldstukken en zes scheepskanonnen. Bij de poging om kanonnen te redden wordt alleen van het veldgeschut gewaagd, waarvan er twee behouden bleven. Er zouden er dan tien overblijven. Maar er zijn elf stukken verloren gegaan. Waren de veldbatterijen dus op volle sterkte, dan hebben de B jeren ook een scheepskanon veroverd, het welk ook wel het vernielde kanon kan wezen. Dit alles moet nog nader blijken. Maar er zijn nog vele dingen, die opheldering behoeven, met name ook over de opstelling der Boeren. In tusschen is de beteekenis van deze over winning van de Boeren moeilijk te hoog te schatten. Een vernieuwde poging om Ladysmith te ontzetten kunnen zij nu, ook omdat de vrij- aiid minder geschut heeft met te meer kracht afslaan, en de kans, dat generaal White hun nog met zijn leger en veste in handen valt is aanmerkelijk grooter geworden. De Engelsche regeering en, naar de bladen te oordeelen, ook het Engelsche volk draagt de zware nederlaag met de kalmte en de vastberadenheid, die men van hen verwachten mocht. Nieuwe legioenen worden naar Zuid-Afrika gezonden, maar, wij zeggen 't nog eens, met mannetjes alleen wint Engeland het niet. Nog in de Times van Zater dag betoogde een kolonel van het Engelsche leger, dat hoe grooter het leger in Zuid-Afrika wordt, hoe moeilijker het zal zijn het te ap- proviandeeren, hoe zwaarder het zal vallen het commissariaat, het transport, waarvan de veld tocht ten zeerste ai hangt, behoorlijk waar te neinen. Inderdaad er is reden voor te zeggen, dat Engeland na den Indische opstand niet voor zoo'n ernstige» toestand gestaan heeft. Toen dreigde het Indië te verliezen, maar het behield het. Hoe zal hel. in Zuid-Airika gaan BRESKE\S, 19 December 1899. Jl. Donderdag is te Baambrugge plotseling overleden de heer ds. B. M. Mantz, predikant hij de .Ned. Herv. Gemeente aldaar. Na in 1880 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Brabant en Limburg tot de Evangeliebediening te rijn toegelaten, werd de overledene op 24 Aprilhl88l bij de Ned. Herv. Gein. alhier bevestigd. Tot 1888 bleef ds. Mautz te Breskens oin daarna zijn herderlijk werk te 's Heer Abts- kerke voort te zetten. In al dien tijd heelt ds. Mantz door zijnen humanen omgang en zijne breede opvatting van zijne herderlijke taak, zich vele vrienden ver worven, wien het bericht van zijn overlijden smartelijk trof. We sluiten ons aan bij de stille hulde, aan den overledene, der familie door tal van blijken vau deelneming, gebracht. Oostburg, 18 Dec. Ten overstaan van nota ris Immink, werd lieden door den burgemeester dezer gemeente overgegaan tot de verpachling van de op dc provinciale wegen staande tollen. Pachters werden van le, BreskensGrocde M. Gazan voor ƒ1075, perceel 2, Groede-Nieuw- vliet, A. J. de Beer voor ƒ650, perceel 8 SchoondijkeIJzendijke (.Prins Willempoldet") J. J. Catsman voor ƒ115, perceel 4, Schoon dijkeIJzendijke (Zevenhofstedenstraat). Neellje Stofberg voor ƒ120 en perceel'5, Oostburg— Zuidzande, door wed. J. Hamers voor ƒ455. Men meldt ons nit Groede Zaterdag 16 December had alhier in de Brie Koningen" de aangekondigde uitvoering plaats van het Muziekgezelschap .Ons Genoegen" van Nieuwvliet inet medewerking van eenige dilet tanten uit Vlissingen. Voor een publick van ongeveer 160 personen werden opgevoerd ,Da militaire Willemsorde", „Zout, en de gruwel daden van Pieberinan". Het vorige jaar hebben wij reeds die Vlis- singsche daines en hecren op liet tooneel ge zien do goede verwachting die wij er van hadden werd dan ook niet teleurgesteld, de stukken werden flink gespeeld, alleen scheen 't ol de acteurs in het eerste stuk niet zoo rolvast waren als in de andere. Hen zou al veel verdriet moeten hebben om niet te lachen als men Zaterdag de twee laatste stukjes zag spelen, geestig vooral was de oude heer, die nooit aan het woord kon komen: en toen hij er eindelijk wel aankwam viel het gor dijn, en was het stukje uit. Ook met de gek heden van Fieberinan moest men wel lachen of men wilde of niet. Het muziekgezelschap dat 8 nummers ten gehoore bracht, handhaafde zijn goede naam, de nommers werden allen zonder onderscheid heel netjes uitgevoerd, het leverde wel een bewijs dat bij onze buren kapelmeester en werkende leden prijs stellen op goede inuziek, piano's, forto's, crescendo's en vooral zuiver stemmen, alles moet men bewonderen. Ik geloof dat in Zeeland geen soortgelijk ge zelschap bestaat wat het platteland betreft. Van de nommers van hot pogramtna waren de» Don Juan" en „Aan den schoonen Elbeoever" wel de mooiste, „Les petites pierrots", op de be kende melodie van „dan moet je maar fietsen", bracht het publiek in de goede stemming vonr het bal. Wij roepen beide gezelschappen een .tot weerziens" toe, want waarlijk, de afwezigen hebben veel gemist. Gedurende het bal werd op voorstel der Vlis- singsche heereu een collecte gehouden ten be hoeve der Transvaalsche Boeren, het bedrag ƒ5.90 werd den heer Luteijn in bewaring ge geven om over te zenden. liet concert zal zeker bij allen in aangename herinnering blijven. Uit Wijnjeterp wordt gemeld Zekere Fokkema, oud 26 jaar, was uit schaat senrijden geweest en vertoefde Vrijdagavond in een herberg aldaar, waar onder andere jonge lieden ook de 21 jarige boerendeern J. Zand- sira, te Duurswoude "Wonende, aanwezig was. Onder het gebruik van sterken drank kreeg Fokkeuia ruzie met anderen, hij greep zijn ines en sloeg naar een zijner tegenstanders. Op het oogen blik dat hij toesloeg plaatstede meid zich tusschen beide personen, om zoo doende den slag le voorkomen. Zij zelve ontving nu den stoot ter hoogte van de hartstreek het bloed gutste uit de wonde en weldra stierf zij. l)e politic arres teerde Fokkeina en bracht hem naar Beetster-f zwaag. De burgemeester stelde de justitie te Heerenreen met het gebeurde in kennis, die te ruim '6 uur te Beetsterzwaag arriveerde, waar het lijk werd geschouwd en getuigen en den dader gehoord. Naar men verneemt heelt Fokkema bekend de dader te zijn. Fokkema stond niet gunstig bekendhij trok spoedig bij vechtpartijen het mes en werd vroe ger reeds veroordeeld ter zake van verwonding met een mes.e De verslagen** stond gunstig aangeschreven. De dader is naar de gevangenis te Ilecren- veen overgebracht. Vorige week hoorden dc buren van ze kere vrouw S. in de Bitterstraat te Zwolle, die zich aan drank was te buiten gegaan luide kermen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2