vo«r ZtMMnvsfli-Vlaanderen. Gravin Ilario. lieuwjaais=$dYertentiën No. 449. Woensdag- 20 December 1899. 9e jaargang. FEUILLETON. II. c. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. BEHMD1HAHISIC}. liet het invallend Kerst- en Nieuwjaarsfeest is de verschijning van ons blad aldus geregeld Dat van a. s. Dinsdagavond 26 Dec. ver schijnt lliet en dat van Vrijdagavond 29 Dec. kooit Donderdagavond 38 Dec. uit. Dat van Dinsdag 2 Januari komt op tlaail dngmorgen 1 Januari, in welk No. als naar gewoonte kunnen worden opgenomen A 25 cents, welke lot uiterlijk Zaterdag 30 Dec. des namiddags 8 ure worden ingewacht bij DE UITGEVER. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. I. De heer J. Bruinwold Riedel gaf in het De partement Groede van bovengenoemde Maat schappij een overzicht van haar doel en de strekking. Allereerst trad spr. in eene breede beschou wing van haar ontstaan. Het was op het eind der vorige eeuw, dat zoowel Jan als Martinns Nieuwenhuizen uit Hollands Noorderkwartier zich voelden aange trokken tot de nooden des volks van die da gen. Toen drong de derde stand, wier ontwikke ling stelselmatig door de hoogere standen werd 75. Uit het Ilaliaansch vertaald DOOB Zij vermande zich en luisterde met ingehou den adem. Geen stem. Door eene lange reeks van kamers, flauw verhelderd door het karige licht eener bewolkte lucht, ging de geneesheer met de bediende naar de ziekenkamer. Zij kende het paleis van kamer tot kamer, van top tot teen, en wist derhalve waar de ka mer van het jougske was. Linksaf eene gang volgende, zou zij een tweeden ingang bereiken, die uitkwam in een kleedkamertjein de gang zelve was daar eene deur, die toegang verleen de lot het slaapvertrek van den graal Zij sloeg den hoofddoek terug en ging vast besloten de gang in. Die gang was met boch ten, lang en nauw. Plotseling kwam het denk beeld bij haar op, dat zij zich onmogelijk ver schuilen kon, indien zij hier toevallig iemand ontmoettemaar dit baarde haar geene zorg. tegengehouden, langzamerhand meer naar voren. De belemmering dier ontwikkeling was oor zaak, dat zij middelen beraamden, tot verbete ring van den toestand dier maatschappelijke klasse. In verbinding met nog een tiental andere mannen van naam werd eene vereeniging op gericht, die het fondement legde voor de hui dige maatschappij tot nut van 't algemeen. De naam sprak duidelijk, en in hoeverre deze maatschappij aan hare leuze beantwoordde wilde spr. aantoouen. De latere, meer uitgebreide maatschappij is immer op het voetspoor blijven volgen, aange geven, door vader en zoon, J. en M. Nieuwen huizen. Het spreekt van zelf, dat de latere maat schappij een ander terrein te bewerken had, naar mate de vierde of werkende stand meer op den voorgrond is getreden. Is het hoofddoel geweest de ontwikkeling des volks, ongezegd vloeit daaruit voort, dat dit hoofdzakelijk te hereiken is door beter onder wijs. In de dagen van 1827 was het daarmede in ons land treurig gesteld, doch toen reeds is door toedoen der Maatschappij eene kentering ten goede gekomen. Door het groot getal departementen kan het hoofdbestuur immer voeling houden met de ge voelde behoefte naar verbetering, en voortdu rend heeft het naar wijzigingen gestreefd. Maar niet alleen gestreefd, het mag er dank baar op terugzien, dat menige wenk gegeven in rapporten, na veelzijdig en grondig onderzoek samengesteld, door de regeering werd gebezigd Zij moest zich haasten en liep dus voort. Vddr de deur der kamer van graaf Rodolfo gekomen, kromp haar het hart ineen van schrik bevend gleed zij langs den tegenovergesteldeu kant van den muur en eindelijk bereikte zij het kabinetje en wilde de dear openstooten. Deze was dicht. Zij beproefde de kruk om te draaien neen de deur was van binnen gesloten. Het koude zweet stond haar op het voor hoofd. Zij ging ttrug tot het vertrek van den graaf en met de vermetelheid, die de angst zelf over een otihoudbaren toestand ons inboezemt, duwde zij ook tegen deze deur die open sprong. Zij was niet gesloten. De kamer van den graaf was verlaten. Zijn bed onaangeroerd. Zij wist dat men rechts in de zitkamer van den graaf kwam en links in de kamer van het kind. Zij naderde die kamer en leunde met den schou der tegen den stijl en met het voorhoofd tegen den post van de deur. Verwarde stemmen, een gefluister, een gekerm van een klein kind een paar minuten ver nam zij geen ander geluid. Haar hart werd ver scheurd van smarthare hand klemde zich krampachtig om de ebbenhouten kruk en hare spierwitte lippen mompelden Mijn zoon Mijn zoon 1 als maatstaf vour wetten op sociaal gebied. Waar de ontwikkeling des volks met het ge ven van onderwijs gelijken tred moet houden, is de maatschappij begonnen, met daaraan hare volle aandacht te schenken. Zij bevorderde dit door het instellen van Bewaarscholen, overtuigd als zij was, dat de eerste stappen moeten aanvangen bij het kind. Het programma op dit gebied werd uitge breid, en het waren niet alleen meer de opge richte lokalen, waar de kleine kinderen onder goed toezicht werden gesteld, die de zorg van de Maatschappij uitmaakten, maar ook werden zoodanige schalen opgericht waar met het voor bereidend onderwijs werd aangevangen, aanslui tende aan de laagste klasse der lagere school. De verstandelijke ontwikkeling van het kind vangt daaraan, waar gewerkt en rekening ge houden wordt met het waarnemingsvermogen der kleinen. De Fröbel-methode bewijst in deze groote diensten, en 't is weer de Maatschappij die zoowel het een als het ander bevordert. De maatschappij heeft niet alleen door mid del van subsidiën, maar zelf door het oprichten van Nutscholen het onderwijs tot een hoogeren trap van vooruitgang gebracht. In plaatsen waar het bezoeken van scholen om princlpieële redenen voor de kinderen van onze Nul-vrienden niet |mogelijk was, werden met behulp vau de Maatschappij scholen opge richt. Heeft de Maatschappij voortdurend in een richting gestuurd de volksontwikkeling tot een hooger peil op te voeren, zij heeft ook de volks welvaart bevorderd. En op dat gebied is haar werkzaamheid van Wat verwachte zij Waarom trad zij niet binnen In haar door schrik beneveld brein had toch de noodzakelijkheid post gevat van te moe ten wachten op het vertrek van den genees heer. Zij begreep dat de tegenwoordigheid van een vreemde verschrikkelijk voor haar was. In eene andere ondeelbare tusschenruiinte van waanzin en helderheid van geest dacht zij nog aan de graviu, die zij gezworen had nooit we der te zullen zien. Maar het beeld van het stervende kind ver dreef elke bedenking. Zij hoorde, of meende althans te hooren dat iemand schreide, en dui delijk klonken haar deze woorden in het oor Er is geene hoop meer I Zij trad vooruitZij zag niets meerzij struikelde over den drempelzij viel eerst op hare knieën en kwam daarna in hare volle lengte op den grond terecht. XXIX. Vóór zij zich ter ruste legde had gravin In- nocenza hare kamenier gelast haar te wekken zoodra het kind begon te schreien De kamenier gehoorzaamde. Een oogenblik voordat de geneesheer zich aanmeldde was de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1