Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. leger van een 4000 man te zijner beschikking, volgens Reuter zelfs rniin 4000. Daarbij 12 kanonnen. (In het telegram uit Pretoria staat wel zes; wij weten echter dat Gatacre twee batterijen bij zich had.) De Boeren waren in hun stelling zeker min der talrijk enehadden stellig ook minder geschut. Om 9 uur 's avonds op weg gegaan, dacht de generaal in een uur of vier voor de stelling der Boeren te zijn, dus nog met donker en hen dan, misschien dadelijk met de bajonet te over vallen, zooals zij zich al herhaaldelijk hadden laten overvallen. Er was dus wel kans op slagen, hetgeen nog iets anders is dan dat de aanval een zeker suc ces beloofde. Maar de afstand was niet goed berekend, seint Gatacre er bij. Is dat een zelfbeschuldiging Of behoorde die berekening (tot de taak van zijn staf, zijn inlichtingendienst, die dus een terechtwijzing krijgt? De gids het is er nu écu geworden wordt daarentegen van schuld vrijgepleit. Hij vergiste zich en verdwaalde, hetgeen in den donker hem wel te vergeven was. Maar wist die gids dan niet hoe groot de afstand ras? In elk geval, het was niet de bedoeling van generaal Gatacre, zijn troepen eerst een marsch van zeven uur te laten maken om ze dan nog te laten vechten. Van het verrassen van de Boeren kwam ten slotte niets. De Engelschen werden zelf verrast. Het Boerengeschut schijnt weer goed bediend te zijn, even goed als het llritsche. Uit den mond van een Engelsch officier w il dat wat zeggen. Van zijn kanonnen verloor Gatacre er blijkbaar drie, al maakt hij van slechts lwee melding. Dat drijfzand maakt wel een wat zon derlingen indruk in die rotsachtige omgeving. Drie veldstukken hebben de Boeren dus reeds gewonnen. Daarmede zijn de twee zware stuk ken, op Lombardskop vernield of beschadigd, nog wel niet vergoed, maar het helpt toch, vooral nu de Engelschen ook nog twee muni tiewagens hebben achtergelaten. Daar zitten dus granaten in, die in de vuur monden passen. En bovendien verstaan ze te Pretoria de kunst om ze op alle maten te draaien. Het. getal vermisten van de Norlhumberlan- ders geeft Gatacre op als 366. Volgens inc.lc- -deeling van president Steyn zijn er 237 gevan gen genomen. Een 120 zouden er dus gedood of gewond zijn, een enorm verlies voor een ba taljon. Van de Ieren zijn er een 250 gevangen genomenhoeveel duoden en gewonden die hebben gekregen, kunnen wij niet schatten. Opmerkelijk, dat er nu weer zooveel Ieren gevangen genomen zijn. Bij Nicholsonsuek, Est- court en elders is dat al zoo geweest. Misschien is het slechts toeval, maar men zou er haast toe komen, de stemming in hun moederland in dere, verdoofde, in haar angst, schaamte, ont zetting. Zij voelde zich als geroepen door de stem die zich alleen deed hoorei), door cene gewaarwording van smart die haar gansche ziel beheerschte. Al had zij met bloote voelen over gloeiende kolen moeten loopen, zij zou het ge daan hebben, liever dan geen gehoor te geven aan den verheven drang haars harten. liet kind wederzien het was het hare wie zou het haar kunnen beletten, nu het stervende was Een hall' uur verliep, niemand verscheen. Opeens hoorde zij het rijtuig toen werd er een deur geopend en een bediende kwam erin alle haast uithij zag in hel voorbijgaan naar de vrouw en ijlde de trap af. Eene minuut daarna kwam een oud heer boven in eene dikke pels en gearmd met den knecht. Zij gingen',de kamer in en, hen volgende, trad ook zij binr.en. De knecht wendde het hoofd om. Ik kom van mevrouw Marr., sprak de vrouw en bleef staan midden in de ka mer. Een oogenblik was zij op het punt van haar bewustzijn te verliezen de warmte van de ka chel, de ruimte die haar omgaf', het indruk wekkende van alles wat haar omringde veroor zaakte haar eene hevige duizeling. Zij zag rond en onderscheidde niets. Had inen haar met een vinger aangeraakt dan zou zij gevallen zijn. Zij moest het in zichzelve herhalen het kind sterft (Wordt vervolgd.) aanmerking nemende, te gelooven, dat zij niet van heeler harte meevechten. Het regiment Northumberland Pusiliers, ko mende uit het 5e militaire district van Enge land, heeft den bijnaam van the Fighting Fifth, het vccht-vijfdc. De bijnaam schijnt op het oogenblik minder juist. Dit is nu de tweede maal, dat de Vrijsta- ters, nu wel door Kapenaars geholpen, eenige honderden Engelschen gevangen nemen. Bij Nioholsonsnek waren het ook Vrijstaters. En dat zouden de mannen zijn die niets lie ver wenschen, dan de wapenen maar aan de voeten der Engelschen lieer te leggen Meest bijna alle Eugelsche bladen erkennen thans het groote verlies dat de troepen van Lord Methuen geleden hebben. De Engelsche regeering heelt besloten om de 7e divisie te mobiliscercn en de 8e divisie in reserve te houden. Het is, zooals men voor den oorlog in Zuid- Afrika zeideals de Boeren 20.000 Engel schen hebben doodgeschoten, komen er 20.000 andere. En als het leger uitgeput is, dan is er nog de militie, en vrijwilligers. Wel een bewijs dat men overtuigd is voor een hoogst moeilijke taak te staan. De Daily Mail heeft meer dan duizend brie ven van lezers ontvangen, waaruit de ernstigste ongerustheid sprei kt. Een van de gevangen officieren te Pretoria schrijft in een brief, waarvar, de Times een ge deelte opneemt „Sinds ik het laatste schreef zijn w>j, de of ficieren, overgebracht naar de modelschool. Het is hier gerievelijker, daar het een goed ingericht gebouw is inet.'een groote zaal, waar wij allen eten, en klasse-lokalen, in elk waarvan acht onzer slapen. Wij worden zeer goed behandeld en krijgen allerlei benoodigdheden. Het eten is overvloe dig, ofschoon eenvoudig, en wij mogen het aan vullen door dingen die wij konpen. Verder hebben wij elk van de regeering ten geschenke ontvangen een stel hurgcrkleeren, een tandenborstel, een flanellen hemd, een paar sokken, een paar muilen, een bed, deken, pe luw, bretels en een handdoek. Zoo hebben wij het, naar gij ziet, vrij comfortabel, en het eeni ge wat ons hindert is de beperking van onze vrijheid." BltKSKE.YS, 15 December 1899. Door het postka?itoor Breskens werd gedu rende de le helft van Dec. een onbestelbare brie! verzonden aan T. Damstra te Amsterdam en euii onbestelbare briefkaart aan Fr. Verdeyun te Amsterdam. Het verslag van de voordracht van den heer J. Bruinwold Riedel gehouden in eenc^ openbare vergadering van het departement Groe- de der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben we in bewerking om het, wegens zijne veelomvattende strekking als hoofdartikel op te nemen. A.s. Dinsdag zullen we daarmee aanvangen. Sluis. Gedurende deze campagne zijn hier aan de haven aangebracht 22.589.700 K. G. suikerbeeten. Sluis. Door dc Notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn tot kerkvoogden herkozen de heeren Iz. de Kramer cn J. C. Stern, de laat ste tevens als secretaris. Sluis. In de Maandagavond jl. gehouden ver gadering der verhuurdersvereeniging werd o. m. met algemeene stemmen herkozen tot voorzit ter de heer J. Noest Sr., terwijl tot commis sarissen werden benoemd de heeren J. L. de Vos en J. du Burck, in plaats van de heeren F. Bourson en J. J. Versluijs die beiden niet meer in aanmerking wenschten te komen. Schooudijke. Dinsdagavond viel zekere H. A. d. H., touwslager alhier, van het balcon van den stoomtram IJzendijke-Schoondijke af en kwam met het been onder den tram. Ook aan het hoofd werd hij gekwetst. Hij werd naar huis vervoerd, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Het been is Woensdag afgezet. Zaterdagavond is op de Place de 'lEloile te Parijs, dicht bij den triomfboog een stuk m de straat ingezakt. Men is daar bezig den on- deraardschen spoorweg aan te leggen en had de gegraven gewelven onvoldoend gestut. De inzakking geschiedde zoo langzaam, dit de bezig zijnde werklieden zich konden veriij. deren, maar twee personen die zich bovenorojj, bevonden vielen, met een paar boomen, lanta rens, banken, mede naar beneden en werden gelukkig niet ernstig, verwond. Er is eea J in de straat van 10 bij 15 M. Het zag et oer!t gevaarlijk uit, daar do gasleidingen begonnen li branden, maar deze kon men spoedig afsluiter De ministers Waldeck-Rosseau en llaudia waren er spoedig bij, en op dat drukke pont was er natuurlijk een groote toeloop van nieuij. gierigen. Men schrijft uit Veendam aan de N, Winsch. Crt. Zondagavond, 't was tegen elf uur, werd hevig aan de ruiten geklopt bij den varkens- slager J. V., wonende in de Nieuwelaan alhier, die zich reeds met zijn gezin ter ruste had be- geven. Dadelijk daarna werd geprobeerd de deur open te krijgen, en toen inen hier niet in slaagde, werd een vensterruit verbrijzeld. Nogmaals poogden nu de nachtelijke bezoe kers de deur te forceercn, en ditmaal met sik- ces Twee Muutendamnier sjouwers drongen dg woning binnen, waarvan de een, ecu zekere P. A., vrouw V., die inmiddels opgestaan was,bj de keel pakte en voor haar man dit kon be letten, haar een hevige snede met een mes orer't voorhoofd toebracht. De Muntendammen namen daarop de vlucht. De politie wist hen nog dienzelfden riachtop te sporen, zoodat ze hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. De arbeider V., uit het oosten van Uren- the moest, wegens mishandeling, veertien dagee gevangenisstraf te Assen ondergaan. Zijn hondje was hem tot het huis van bewaring gevolgd. T ien de deur achter zijn baas dichtviel, stond het beestje alleen in een vreemde plaats. Veertien lange dagen wachtte het, tot eind. lijk de straftijd was verstreken. V. droeg 't geheel veruiagerde beestje mee naar huis, waar liet na zorgvuldige verpleging spoedig weer op de beer, was. Te Sleen, gemeente Steenbergen is VVoeie- dag een landbouwersknecht bij h.t koken tie veevoeder uitgegleden, en in den ketel gevil- len. Met zware brandwonden bedekt werd de on gelukkige er uitgehaald. Zijn toestand is hope loos. Dinsdag had do 13jarige I. van der Pol, die in de stoomspinnerij en touwslagerij Hol land te Edam aan her werk was, liet on geluk door een machine verwond te geraken, en is kort daarna overleden. Op den bij toerisien welbekenden De- velsberg, ruim een uur ten oosten van Nijne- gen op DuiteHi gebied gelegen, is Maandig tegen den avond het lijk gevonden van ee, deftig gekleede vrouw van middelbaren leeftijd' die daar vermoedelijk is doodgevroren. Een paar boeren uit den omtrek herinnert: zich dat hun Zaterdag de weg naar den Dui- velsberg was gevraagd door een aan hen onbe kende dame, die zij in de doode hcikemlen. Blijkens op het lijk gevonden stukken w zij eene dame uit Rotterdam. Het ljjk is te Wijlre (Dnitschland) begrave Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Op 5 Januari a. s. zal voor bovengenoemd Rechtbank worden behandeld de zaak tegf- C. v. S., E. L. d. 1. H., en W. S., allen werk lieden te Middelburg, beklaagd van de ernsti ge mishandeling met vereenigde krachten gr plecgd op den politic-agent G. te Middelt-' in den nacht van 16 op 17 Nov. jl., waard»' genoemde agent nog steeds verhinderd is diens te doen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2