VOO!' Gravin Ilario. No. 448. Zaterdag' 10 December 1899. 9e jaargang. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en \'rijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Grenskwestie. FEUILLETON. H. C. HET NIEUWSBLAD A b o ii ii e in e 111 s p r ij s Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertent ieprils: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. o Nu de lange, duistere nachten zijn aange broken en het veesmokkelen weer in vollen gang is, ?aan er in België meer en meer stemmen op tegen het gesloten blijven der grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee. Wat is toch thans het geval Vele veekooplieden alkeerig van de quaran tainestallen de broeinesten van besmettelijke veeziekten genoemd laten hunne koeien niet meer langs de grenskantoren België binnengaan, maar trachten ze. frauduleus in te voeren. Daardoor ontsnappen de dieren aan'alle keu ring en worden geen invoerrechten betaald. De quarantainestallen eene uitvinding van den vorigen minister van landbouw zijn op gericht om de dieren eenigen tijd bijeen te houden om te zien of ze ook lijden aan mond en klauwzeer en orn ze te tnberculineeren. Op deze wijze wilde minister De Bruyn het mond- en klauwzeer buiten België houden. De ondervinding heeft echter geleerd, dat dit doel al zeer slecht bereikt werd. In plaats van het mond- en klauwzeer tegen te gaan, werken deze verzamelplaatsen van die ren uit velschillende streken van Nederland de zitkte eer in de hand. Is één beest aangetast, alle andere krijgen eveneens de ziekte. De quarantaine wordt verlengd en de koeien moeten zoogenaamd doorziek en" zoodat de meeste runderen door de ziekte, de langdurige opsluiting en de minder goede verzorging, bij het verlaten der stallen veel aan waarde ver- 74. Uit het Italiaansch vertaald DOOR Als hij eens ecne ziekte gekregen had in de hersens, in de ingewanden of in de keel Goede God Mijn buurvrouw vertelde mij juist dat er zooveel kindertjes aan de keelziekte sterven IDoch alleen arme kindertjes, al leen aan de doodelijke kwaal overgeleverd door dien zij geen dokter konden bekostigen. O, den Hemel zij dankdaar aan de overzijde is rijk dom in overvloed en met geld verricht men groote wonderen. Ja, groote wonderen 1 her haalde zij, haar oog vestigende op het blauwe vlammetje van een bundel zwavelstokken die zij aangestoken had om hare hevrorene handen te verwarmen. Groote wonderen Het kmd zal herstellen, zal opgroeien maar ik zal er niet "veer zijn om hom te zien 1 De zwavelstokken waren uitgebrand en freule Veber zag opnieuw naar huiten. lnren hebben. Wie moet die schade lijden Niemand anders dan de eigenaar, die daaren boven de onderhoudskosten, de keuringen en de invoerrechten moet betalen. Hieruit volgt, dat de Belgische veekooplieden, die tegen Imogen prijs, schoone, gezonde run dereu op de Nederlandsche markten gekocht hebben, aan groot verlies bloot staan Het telkens weer sluiten van enkele grens kantoren bewijst, dat het heerschen van mond en klauwzeer in de quarantainestallen dikwerf voorkomt. Gok is men in België ontevreden, dat er steeds verschil gemaakt wordt tusschrn den in voer van mager en vet vee, verschil tusschen de plattelandsbewoners, waarvoor het eerste be stemd is, en de stedelingen, voor wie de laat ste dienen. Oin deze beide redenen is men van oordeel, dat de tegenwoordige regeling onmogelijk lan ger mag gehandhaafd worden. Om gelijkheid te verkrijgen, verdedigen en kelen het voorstel om de grenzen voor alle Ne derlandsch vee gesloten te houden. Doch dan zou het aantal ontevredenen nog meer toenemen en de smokkelhandel zou zich verschrikkelijk uitbreiden. De Belgische landbouwers aan de grenzen kunnen nu eenmaal het Nederlandsche fokvee niet missen en de stedelingen zijn gesteld op het vleesch der Nederlandsche runderen. Hoe dan de grenskwestie op te lossen Wel door al het Nederlandsche vee na keu ring, vrij in België te laten komen, zooals voor vier jaar, toen niemand klaagde. Op dit oogenblik hoorde zij een raam open doen en vernam zij de stem van den graaf. Zij maakte ook haar raam open en luisterde scherp toe .Zeg hem dat er een kind op sterven ligt. Zij greep met de hand naar haar hoofd en wankelde. Wat had de graaf gezegd? Freule Yeber was sedert maanden lijdende uit gebrek aan werk, door honger, door zorg en door vermoeienis, doch gecne enkele dezer tegenspoeden had haar nog tot een onberaden en gewaagden stap over gehaald. De s'ag die haar deed duizelen kwam voort uit de woorden van graaf Ilario. Een oogen blik bleef zij geheel verslagen, als had men haar een ruwen stoot gegeven daarop flikkerde haar levensvlam weder op, het bloed stroomde haar snel door de aderen zij richtte zich in hare volle lengte op, hare oogen schoten vuur, zij voelde de kracht in zich om zich te bewe gen, te handelen, alles te trotsceren. De dag brak aan, het werd hoe langer hoe lichter, men hoorde leven op straat, de buren en de werk lieden, die zich naar hun werk begaven, trok ken de deuren achter zich dicht en de straat jongens schreeuwden. Het hoofd van freule Ve ber bonsde en klopte en de woorden .er ligt een kind op sterven" dreunde in hare ooren. De dieren, welke bij onderzoek ongezond be vonden zijn, worden gestald of teruggezonden. Door zóó te handelen, kan men het mond en klauwzeer meer tegenwerken dan nu. Maar de tuberculose, zal menigeen zeggen. Om die te bestrijden, geeft een Belgisch des kundige de heer L. Roevens te Antwerpen een middel aan de hand. Aan de grenzen wordt het Nederlandsche vee gekenmerkt door eene ronde opening van 15 tot 20 millimeter doorsnee in de ooren, welke nooit meer kan toegroeien. Op stal worden de dieren nu en dan inge spoten. Alle dieren, die clinisch aangedaan zijn, worden afgemaakt, alsmede rzy, die reageeren bij de tuberculine inspuiting. Voor Belgisch vee, dus de dieren zonder ga ten in de ooren, geuieten de eigenaars, bij af making, geheele schadeloosstelling voor Neder landsch vee voor pokziekte afgemaakt, wordt geen schadeloosstelling betaald. Op die wijze, meent de heer Roevens, kan de grenskwestie ten dienste van handel en land bouw worden opgelost, zonder te kort te doen aan den gezondheidstoestand van den Belgi schen veestapel. N. R. Crt. Transvaal. De nadere telegrammen brengen weer eenig nieuws over de nederlaag van generaal Gatacre hij Stormberg. Vooreerst hebben wij een nadere verklaring, haast een verontschuldiging van den generaal. Er was alle kans op slagen met den aanval, zegt hij. Dat leek wel zoo. Hij had een Zij deed haar swahl om, knoopte een doek over het hoofd en ging naar beneden. Rakelings langs den muur van het huis der Ilario's gaande, sloeg zij den hoek om en stond voor de poort die op de plaats uitzag. Juist kwam het rijtuig uitrijden dat den professor weer naar huis zou brengen. Zij trad onbeschroomd naar binnen. De knecht wilde de poort weer sluiten, toen zij vroeg om haar door te laten. Waar wilt gij heen, meisje Naar tijding vragen. Zijt gij de dienstbode van mevrouw Marr? Ja, antwoordde zij zonder blikken of blo zen. Hij liet haar door, zij klom de trap op, en daar de deuren dicht waren, bleef zij op het portaal staan met den elleboog leunende op de marmeren balustrade. Zij dacht niet aan de honderde keeren dat zij daar geslaan had, toen een ieder haar eer biedig groette als de intieme vriendin der gravin; zij dacht niet aan het hachelijke van den toe stand waarin zij zich bevond, noch aan h-.lgern er zou voorvallen zoodra de deur openging en zij den drempel betrad. Een gevoel, oneindig sterker dan al het an-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1