voor Zeeiiwsch-VIaandeim AFGEWEND. Gravin Ilario. No. 446. Zaterdag 9 December 1899. 9e jaargang. FEUILLETON. 11. c. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Bij de algemeene beschouwingen over het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken" der Staats begroting voor 1900, is, zooals te verwachten MS, de houding der regeering, ten opzichte rsn de Vredes-conferentie aan eene scherpe critiek onderworpen geworden. Het niet-uitnoodigen van de Zuid-Afrikaan- sche Republieken werd deze Minister van Bui- lenlamlsche' Zaken in de eerste plaats als een grief aangerekend, en dezelfde aangenomen hou ding ten^opzichte^van den Paus werd gelaakt door de Katholieken. In de diplomatieke wereldjj moet veel ineer nog op alles gelet worden, dan in onze gewone samenleving en hoe lager men gaat, zonder nu joist tot de laagste sporten van den maatschap- pelijken ladder te dalen, hoe gemakkelijker men rich in sommige opzichten kan bewegen tegen over anderen. l)e Staatsbelangen brengen somtijds mee dat eene regeering heel, heel omzichtig te werk moet gaan, en dat nu is in acht genomen hij de ontvangst van.de Vredes-conferentie in Den Haag. Men weet dat tengevolge van het desbetref fend debat in de Kamer, de Nederlandscne gezant te Petersburg zich vrij heftig had uit gelaten over dr. Kuyper, waardoor bedoelde gezant genoodzaakt is geworden outslag te ne uten. Nu was hel te voorzien, dat dit muisje nog wel een staartje zoude hebben, w ijl in dat ont slag lag opgesloten, dat de gezant buiten zijn n. Uit het Italiaamch vertaald DOOR Kom, kom, waarde graaf! Ik had niet verwacht u in zulk een toestand te zienals bet kind herstelt, waartoe dan u zoo geheel Van streek te maken Indien de kleine 't geen God verhoede bezwijken moet, zoudt gij dan zonvoorzichtig willen wezen om te ontdekken De graaf snikte niet meer, maar zijne schou ders bewogen zich krampachtig op en neer als of hij weende. Sta op, graaf, om 's Hemels wil, sta op! Het kind heeft eigenlijk nooit eene goede ge zondheid gehad, en zoo gij uw verstand wildet gebruiken Duid het mij niet euvel, maar gij moogt den Hemel wel danken dat Ach 1 Zij hield op, legde de hand op zijn «houder en trachtte hem in het gelaat le zien. Hij alle andere ongelukken die u konden boekje was gegaan. Naar aanleiding der verdediging van den Minister van Buitenl.-Zaken nopens de houding der regeeritig in zake de Vredes-conferentie werd door dr. Schaepman, als katholiek, door mr. Kink als liberaal ett door jhr. inr. de Savornin Lohtnnn als anti-revolutioiinair die houding an dermaal ter sprake gebracht en zelfs scherp gecritiseerd. De voorzichtigheid, aanbevolen door de hee- ren Mees ett Van Karnebeek, zoude, naar de minister meedeelde alleszins betracht worden vooral nu de Zuid-Afrikaansche Republieken met Engeland in een oorlog gewikkeld zijn, is dit des te meer noodig, met het oog op de Stam verwantschap, waarin de Nederiandschc natie tot die der Boeren-republicken staat. We kunnen de heele zaak der uitnoodiging en niet-uitnoodiging, ter Vredes-conterentie herleiden tot dit resutnó. Door den Czaar van Rusland was het houden dier conferentie ont worpen. Aan de Nederlandsche Regeering werd de vraag gericht of zij de conferentie wilde ontvangen. De Regeering bedacht op de eer, die zij voor Nederland op te houden had en waartoe deze conferentie een gereede aanleiding gat, antwoordde toestemmend, waardoor zij de gastvrouw werd en de uitnoodigingen verzond. Nu zouden we, om weer naar de gewone samenleving terug te keeren kunnen zeggen, als iemand ten zijnen huize en ten zijnen koste een feestmaal aanricht of eene belangrijke bij eenkomst organiseert, dan nooJigt hij uit, wie hij wil, en laat thuis, die hij niet wil zien ver schijnen. Zoo zou ook de regeering hebben kunnen overkomen is dit ongetwijfeld wel het minste. De graaf nam de handen voor zijn gezicht weg en zag mevrouw Marr. aan. Deze week ontzet achterwaarts. Al het ijselijke dat een mensch bij het zwaarste leed gevoelt was in het uiterlijk van den graaf te aanschouwen. In zij ne roodgeweende, met kringen omgeven groote oogen las nten de vertwijfeling zijns harten over het dreigende verlies van alle hoop, alle vreugd zijns levens. De schoone graaf Ilariozóó gezien in de wereld, die 50.000 lira's inkomen bezatdie zoo sterk was dat hij in zijne baioorige buien het lichaampje van Snntinella tusschen zijne vingers had kunnen verpletteren, hij ging nu gebogen onder zijn leed en hij leed zwaar in zijne liefde voor dit arine wichtje, dat Dit alles ging mevrouw Marr. door het hoofd in het ondeelbare oogenblik, gedurende hetwelk de graaf haar zwijgend en zoo vreemd bleef aan staren. God sta mij bij i Het is otn van te droo- men zooals gij er thans uitziet, stamelde zij, een gebaar van afgrijzen makende. Gij inoet u liever uiten, terdege uit weenen, maar blijf niet zoo staren Waarom u aan zulk eene wanhoop over te geven doen, waar zij de honneurs als gastvrouw waar nam, inaar zij organiseerde zelf niet de con ferentie. De uitnoodiging werd wel door onze regee ritig gedaan, maar het is toch onbetwistbaar, dat zij rekening diende te houden met de wen- scheit van Rusland. Nu had onze regeering kunnen weigeren de conferentie te ontvangen, maar zou dat in over eenstemming geweest zijn met ouze belangen. Dat nu heelt de minister weerlegd. De critiek op de verdediging van den mi nister is nog verder gegaan, en aan het eind der zitting van Dinsdag is door den lieer Kuy per tetto motie voorgesteld, waarin de Kamer, van oordeel, dat ter gelegenheid van de Vre— des conferentie niet ten behoeve van de ons Stamverwante Republiek in Zuid- Afrika gedaan is, wat had kunnen geschieden, overgaat tot de orde van den dag. De heer Kuyper wilde blijkbaar aan beschou wingen over hel punt in kwestie een einde maken en een besliste uitspraak van de Kamer hebben. Die besliste uitspraak was niet dan bezwaarlijk te verkrijgen. Immers, als de Kamer deze inotie aannam, waardoor liet Kabinet in een hachelijke positie zou komen, dan waren de gevolgen van dezen stap der Kamer niet te overzien geweest. Dat heeft zelfs voorstanders van de motie doen zwichten om vour haar te stemmen. De minister van Buitcnlandsche Zaken gaf dan ook terstond te kennen, dat deze inotie, voorgesteld door den leider der oppositie, als een motie van wantrouwen moet worden be schouwd, al ware zij dat niet reeds door hare Ach, waarom? herhaalde de graaf en liet de armen zakken op den leuningstoel, waarvoor hij geknield lag. Het is omdat ik dit kind liefheb, omdat niemand mij dit kind ontnemen mag I Hjj rekte den hals uit om in het wiegje te kijken, maar daar hij er niet in slaagde iets te zien, stootte hij het bonten kleed weg en sleep te zich op de knieën voort naar het bedje. Het kind lag met gesloten oogjes, doch zij ne benauwde ademhaling getuigde geenszins van ecti rustigen slaap. Niet stervenriep de graaf met nauw hoorbare stem niet sterven en sidderend strekte bij de ijskoude handen naar hel zieltogende knaapje uit. Niet sterven herhaalde hij nog maals, boog het hoofd op de borst en bleef stil, in gepeins verloren, God om huip aanroe pende, Wiens almacht zich in dit oogenblik aan hem openbaarde. Hij vloog op, toen eene hoestbui het kind overviel mevrouw Marr. hielp hem de voor geschreven middelen toedienen. De kindermeid kwam vragen of zij ook bjjstaud kon verlee- nen. Weggilde de graaf bulten zichzelf. De hoest van het kind bedaarde, doch zjjn

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1