Transvaal. Bij Modderrivier is verleden Dinsdag van 's ochtends vroeg tot het vallen van den avond gevochten, en nog was het een .onbesliste over winning", volgens den correspondent van de Times. Dat beteekent dat het gevecht onbeslist was gebleven, inaar dat de Engelschen het fraaier vinden, het woord gevecht te vervangen door het woord overwinning. Die soort van overwinningen kunnen de Boe ren hun tegenstanders niet misgunnen. Dan volgenden ochtend echter vonden de Engelschen het dorp Modderrivier /erlaten, en bezetten zij dus dc stellingen der Boeren zon der vlag of stoot, hoewel de brug blijkbaar nog niet te gebruiken was. De Engelschen bevonden zich nu aan de overzijde van de Modderrivier maar het had hun 475 man gekost aan dooden en gewonden, zoodat Methuen het blijkbaar veiliger heelt geacht, op versterking te wachten alvorens verder op Ie rukken naar Spijtfontein, dat de Boeren vermoedelijk een geschikte stel ling gevonden hebben om de Engelschen nog eens voor 'l laatst de doeltreffendheid van hun kogels te laten ondervinden, voordat Kiniber- ley ontzet kan worden. En dan De berichten over het gevecht bij Modder rivier zijn nog wel eenigszins tegenstrijdig, maar er komt toch wat meer licht in do zaak. De rivier vormt bij de spoorbrug over de Modderrivier een ongeveer hoefijzervormige kron keling, met de opening naar het zuiden. Bovenaan het hoefijzer neemt de Modderri vier de uit bet zuidoosten komende Riet-rivier op (welke dus den rechterkant van het hoefijzer vormt), om dan als linkerkant van het hoef ijzer verder te vloeien. Bij die samenvloeiing liggen (aan de overzij de) het station en het dorp Mudderrivier, met de brug ervoor. De Boeren kunnen nu zoowel den noordelij ken rechter oever van de Modderrivier als den zuidelijken (rechts) bezet hebben gehouden en toch nog overal een rivier rechts de Riet rivier tusschen zich en de Engelschen in gehad hebben. Dat verklaart veel van de omstandigheden van het gevechtde Engelschen, door het hoef ijzer heen oprukkende, werden van drie zijden tegelijk onder vuur genomen. Ten aanzien van de verdere bijzonderheden behoort uu de officieele lezing te beslissen, die wèl laat komt Van groote beteekenis zijn de berichten en geruchten, die doorlekken over den toeneinen- den afval der Kaapsche Boeren in de noord oostelijke districten. Gatacre wordt bij Queenstown blijkbaar ook uit het zuidwesten (dat is in de richting van Kaapstad) bedreigd, en het bericht dat French een verkenning heeft gemaakt in de richting van Rosuiead is van belang, omdat daaruit blijkt, dat hij ook niet gelust is over de stemming van de bevolking in den omtrek van Middel burg en Cradock. Men vergete niet dat zoowel French als Ga tacre voorhands nog slechts over geringe strijd krachten beschikken. daar verscheen mevrouw Marr., wie de droeve mare ter ooren was gekomen en die kwam aan bieden dien nacht te blijven waken. Eerst weigerde de gravin haar post af te staan, maar, bemerkende dat haar man wreve lig werd, gaf zij toe aan het vriendschappelijk aanbod an ging naar hare kamer. Graaf Ilario verlangde alleen ts zjjn en in tegenwoordigheid van mevrouw Marr. voelde hij zich volkomen alleen. Dan kon hij het juk waaronder hij ga- bukt ging van zich afwerpen en onbelemmerd zich aan zijne hartstochtelijke droefheid over geven. Hij raasde niet, hij vloekte niet, wierp geene meubels ten onderste boven, zooals hij weieens deed in zijne toomelooze driftbuienhij zonk op de knieën en drukte het hoofd in het nog warme bonten kleed, ten einde een lang aan houdend snikken te smoren, dat mevrouw Marr. tan ontzetting de haren te berge deed rijzen. (Wordt vervolgd.) Natuurlijk zijn de berichten uit Engelsche brou over deze beweging onvolledig en niet best te vertrouwen, inaar de correspondent van de Daily News te Kaapstad maakt uitdrukke lijk meldir.g van toebereidselen die de ingeze tenen van Middelburg (bij Rosinead) maken om de Vrijstaters en Transvalers te ontvangen zij zijn zeer gebeten op verscheiden voorname En gelsche burgers, en de yoproerige stemming is jerneen en wordt niet verborgen gehouden." Hetzelfde is, volgens den correspondent, het geval te Durban (in de Kaapkolonie), Paarl, Victoria West, Worcester, Wellington en Mal- mesbury. De Petit Temps heeft een telegram van gis teravond uit Londen, berichtende dat volgens de Evening News Milner, de hooge commissa ris voor Zuid Afrika, een proclamatie heeft uit gevaardigd, waarin hij alle schietvereenigingen van de Kaapkolonie onder de wapens roept. Ook bericht de Evening News dat de Hooge Commissaris vrijwilligers ontwapent Men gelooft niet dat Schreiner, eerste mi nister van de Kaapkolonie, deze maatregelen heeft gecontrasigneerd, tot het nemen waarvan hij tot nu niet is willen overgaan, wat doet twijfelen aau de juistheid van dit ernstig be richt. Op de vragen gedaan over Ladysmith, ant woordt het ministerie van oorlog, dat de be richten luiden alles in orde. Volgens de St. James Gazette heeft Lord Methuen de brug over de Modderrivier her steld en zetten zijn troepen den inarsch naar Kimberley voort. Men vermoedt dat de Boeren zullen beproe ven de Engelsche colonne te Spijtfontein tegen te houden. De Westminster Gazette denkt, dat generaal Joubert een laatste poging zal doen om de troe pen van generaal White te vernietigen vóór de aankomst der colonne Clary. BRESKEXS, 5 December 1S99. (ïroede. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen J. Butler in de plaats van A. Willemsen. Herkozen werd A. de Wit te, tot diakenen zijn gekozen H. Brakman Az. in de plaats van Chr. Brakman en Iz. Blak in de plaats van J. de Vlieger. Allen hebben hunne benoeming aangenomen. Tot ontvanger van 's rjjks directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Ltmmer is benoemd de beer P. Leporte, ontvanger der zelfde middelen te Aardenbure. IJ/.entlijke. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gcm. alhier is beroepen de heer R. Gort, cand. te Leiden. Aiirdenhurg, 4 Dec. De hedenmorgen ge houden zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van enkele ingekomen stuk ken, als a. van het gemeentebestuur van Brugge dat het kapitaal uitgeschreven door de nationale maatschappij van buurtspoorwegen volteeker.d is en dus nadat aan enkele formaliteiten zal zijn voldaan, het aanleggen van een buurtspoor tusschen Brugge cn Aardenburg een voldon gen feit zal zijn. Burg. en Weth. dezer gemeente hadden, ten opzichte van enkele regieinenten voor den aan leg op Nederlandsch grondgebied .vnige wen ken gegeven, terwijl voor andere formaliteiten met den hoofdingenieur van 's rijks waterstaat in overleg was getreden, b. missives van Ged. Staten houdende me dedeeling van goedgekeurde raadsbesluiten. c. dat ecu krankzinnige was overgebracht naar liet gesticht Coudewater, terwijl de hoop werd uitgesproken, dat het Burger Gasthuis, welwillend als altijd bereid zal bevonden wor den tot restitueering van de onkosten aan het alg. burg. armbestuur. d. een verzoek van Ch. Jolivet en anderen om de wckelijksche graanmarkt te verzetten van Maandag op Dinsdag. Daar dit te laat is ingekomen om het in deze zitting te behandelen, werd het verschoven naar de volgende vergadering, waarin door B. en W. alsdan advies zul worden uitgebracht. e. van den onderwijzer H. Dieliu, houdende dankbetuiging voor het raadsbesluit waa ne jaarwedde is verhoogd van den onderzij/,, Ti de Bruijuc, dat hij dankbaar is voorde»,,, hooging, meent te moeten opmerken, dat zijne jaarwedde nog beneden het uiaxium is, terwijl hij hoopte dat deze stap in do goede richtiit» door meerdere zoude worden gevolgd -."van den onderwijzer F. Beun, dat liet besluit ter ver- hooging hein met gemengde gevoelens heelt vervuld; eerslens met blijdschap voor het idft der betere regeling, maar anderzijds met droef, hcid over de lage verhonging vooral, waar de voorzitter hein vroeger een hooger salaris had in uitzicht gesteld, doch welke toezegging dee voorzitter blijkbaar over het hoofd was gegau De voorzitter stelde voor alle ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen; ooi de laatste, doch niet dan ouder de bemerking, dat liet schrijven der heeren De Bruijue ei Beun, uitgaat van een toon, die niet dc meest welgekozene kan genoemd worden. Bovendin komt in het schrijven van den heer Beuneent grove onwaarheid voor, waar deze beweert, dil spr hem bedoelde toezegging zoude hebbengv daan. Om zekerheid te hebben, dat zijn »t- heugen hem niet bedroog, had. spr. zich gt- wend tot de leden die vroeger deel van hu college van Burg. cn Weth. uitmaakten enden bevestigden volkomen zijne bewering, dat die toezegging door hem niet was gedaan. In de bijeenkomst waarop de heer Beun doei was enkel kwestie van een gratificatie vooreen. Alle stukken werden daarop voor kennisge ving aangenomen. Overeenkomstig art. 6 van het Reglement voor het Burger Gasthuis werd het ontwerp ui regenten tot regeling van de verpleegkosten ii dat gasthuis met algemeene stemmen goed; keurd, nhdat door den heer De Glopper overweging was gegeven om voor het volgend jaar meer rekening te houden met een lager tarief voor minvermogenden. De begrooting van het Burger Gasthuis werd met alg. stemmen goedgekeurd in ontvang a uitgaaf op 11.109.255. l)e heer De Glopper verzocht schrapping vu den post geneesmiddelen, waar deze onder art 0 was gecombineerd met heel- en verbandmid delen «n te brengen onder «rt. 12 ,wijn, le vertraan enz", wat de bedoeling van den pos: zal zijn. Het stichten van een ijskelder juicht! hij ten zeerste lie en drong zelfs op spoed te. De begrooting van het weeshuis werd even- eens goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf o| ƒ9.954.55. Asn Iz. Fremouw, die een perceel tuingron: had gepacht doch welke grond hein niet ko: worden toegestaan door deszelfs verpachting vox bouwgrond, werd algoheele teruggaaf geschon ken van de door hem gestorte gelden aan dit verpachting verbonden ad ƒ3.975. Eveneens werd aan J. B. Peerels verminde ring van de pachtsom toegestaan wegens k ingebruik nemen van een gedeelte door hn gepachte grazing, wegens beplanting. Overeenkomstig den wensch van Ged. Sis ten werd a eene administratieve wijziging i de begrooting voor 1900 goedgekeurd. b. enkele wijzigingen werden aangebracht: de voorloopig vastgestelde verordeningen it heffing van schoolgelden, begrafonisrechten e opslaggelden. Verdct was ingekomen een verzoek van Omou en anders bewoners van de Landstra tot rooiïug van de lindeboomen in die strii wegens de schade en het ongemak, die boomen hen veroorzaken. De voorzitter gaf in overweging om een derzoek in te stellen naar die boomen schade en ongerief veroorzaken, ten einde dan in eene volgende zitting met een voor* ter tafel te kunnen komen welke kunnen r rooid worden eu welke kunnen blijven «taan. Dienovereenkomstig werd met al?, stem» besloten. Als regent van hel alg. burgerl. armbesK werd herbenoemd de heer F. J. Buijsse alg. stemmen, en als regent van het Bar." Weeshuis de heer J. J. Vrolijk eveneens 7 stemmen, terwijl in de plaats van den denden regent J. M. de Graatf werd gek»1 de heer J. W. van de Plassehe de Muii* met 4 stemmen tegen 2 op het aftredend 1 briefje was blanco. Daarna werd de zitting gesloten.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2